DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Servofrana, Probleme legate de servofrana

adrian2008
post 23 Jun 2011, 21:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 24 October 10




Buna seara,

Am o Dacie Berlina din 1990. Recent i-am schimbat servofrana, aceasta fiind achizitionata cu tot cu supapa. Ulterior, cu alta ocazie, am auzit un usor fasait in dreptul supapei. Miscand un pic de furtunul de gaze ce intra in supapa, am constatat ca supapa e fisurata(de fapt rupta). Totusi frana functiona bine...sau aproape bine. Am incercat sa o scot si s-a rupt de tot, capatul dinspre servofrana cazand in interiorul acesteia.
E vorba de stutul care intra in servofrana. Maine am sa cumpar o supapa noua si am sa o inlocuiesc. Exista riscuri daca acest capat de plastic a ramas cazut in oala metalica a servofranei? Chiar nu stiu cum si daca l-as putea scoate fara sa o dau jos si sa o desfac.


--------------------
Dacia Berkina, 1310 TLE 1990 - NT02TJA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 23 Jun 2011, 21:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Daca a cazut innauntru in oala nu e de bine,scoate si garnitura d el aoala care etanseaza supapa si vezi daca o poti scoate ,daca nu asta e te rogi sa nu sparga membrana si de aici urmeaza schimbarea servofranei


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 23 Jun 2011, 21:56
Post #3


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Scoate si garnitura de cauciuc de la servo si pe o sarma indoita la cap infasoara o carpa plina cu vaselina ( mai tare ). Plimba sarma prin servo pana se prinde acel plastic de vaselina.


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 26 Jun 2011, 13:40
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Da, daca nu se impiedica de spirele arcului. Nu e greu s-o desfaci, si chiar de se va sparge garnitura, tot setul (simering tija , garnitura mare si inca un simerind mai mare), sunt la pretul de 8 lei. E mai greu de montat capacul cu o garnitura noua, dar se poate. Cel mai bine, de sub bord, demontezi servo din cele doua suruburi si pompa la fel, si o restogolesti in brate (vezi sa nu te treaca ceva fiori), pana iese chistocu' .


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 10:21
Forum Renault