DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Elvetia

Chipu
post 4 Jul 2007, 16:04
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 11 April 06




inapoi la munca...
fuse frumos, 6 tari, 6000 de km, 6 hoteluri (cu nici o referire la numar wink.gif ) Surprinzator, dar nici o intalnire cu politia.
Si de fun cititi ce am intalnit intr-o parcare in Venetia park.JPG ( Size: 285.62k ) Number of downloads: 1867
si asa era, in lipsa de alternative am dat 20 de euro sa o las acolo 6 ore...sa beau o cola de 10 euro la 35 euro distanta cu barca, in Piata cu porumbei biggrin.gif

This post has been edited by Chipu: 4 Jul 2007, 16:06


Attached thumbnail(s)
STR.JPG ( Size: 130.93k ) Number of downloads: 1905
sw.JPG ( Size: 129.18k ) Number of downloads: 1763


--------------------
Dacia SuperNova FullOption
Mondeo Ghia 1.8 Duratec HE@125 stock
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
defektu
post 14 Jul 2007, 15:41
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 2 July 07




Daca vreti sa vedeti Elvetia cu adevarat si sa intelegeti ceva din ea ,evitati autostrazile[si nici nu mai platiti vigneta]. Va recomand cantonul Valais.Faceti-va o baza intr-un oras sau sat,la o pensiune, si apoi luati-o in fiecare zi pe cate o vale a unui rau ce se varsa in Rhone.Mergeti sa vedeti Matterhornul ,ghetarul Aletsch, Crans-Montana, Verbier si alte statiuni cosmopolite.
E o tara scumpa care nu este nici pe departe la pretentiile si ifosele pe care si le aroga. Nu m-au impresionat oamenii, casele,masinile, magazinele. Germania sau Austria sunt mult peste Elvetia din punctele astea de vedere. Cred ca s-a format un mit in jurul acestei tari.Din cauza acestui mit ai asteptari mult mai mari iar cand mergi acolo te desumfli.Au o boala in a-si eticheta toate punctele de interes prin superlative de genul " cel mai inalt'' cel mai lung, cel mai inclinat, etc ,si cand colo, ajuns la fata locului, realizezi ca nu este chiar asa. Totusi unde este Elvetia imbatabila ? La peisaje! Le-a dat D-zeu atata munte cat sa dea si la altii dar au si avut grija de el.
Pentru cei ce iubiti muntele si natura, Elvetia este o destinatie potrivita. Dar sa nu mergeti ca la pomul laudat ca veti avea surprize. Ah si era sa uit, luati ceva mai multi bani la voi!


--------------------
renault megane 2/ 1,5dci 80cp 2004, expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSN
post 13 Aug 2007, 08:42
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 9 May 06




In septembrie vreau sa plec cu nevasta-mea in luna de miere in Elvetia sau Austria. Vom merge cu avionul.
Am disponibili 1500 euro iar si doresc sa stau 6 zile / 5 nopti.
Ma intereseaza un hotel de 3 sau 4 stele.
Dintre cei care ati mai fost si stiti sigur despre ce este vorba, ce-mi recomandati?

Multumesc anticipat.


--------------------
ex Renault Megane break - RO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Chipu
post 14 Aug 2007, 18:20
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 11 April 06




recomand pt Austria hotel Nikolasch
http://www.holiday-service.com/nikolasch/
eu am stat o noapte dbl/hb 80Euro
e superba zona si poti face multe pt agrement wink.gif



Attached thumbnail(s)
IMG_0403.JPG ( Size: 180.81k ) Number of downloads: 1703


--------------------
Dacia SuperNova FullOption
Mondeo Ghia 1.8 Duratec HE@125 stock
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_i
post 5 Sep 2007, 18:21
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 January 04
From: Bucuresti




Pentru cei care cauta cazare in Elvetia, la pensiuni: http://www.bnb.ch
Poti sa gasesti pensiuni si hoteluri in toate zonele din Elvetia, si de obicei rezolvi cu rezervarile pe mail (eu asa am facut).


--------------------
RENAULT Symbol - b-45-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
will
post 8 Jul 2009, 13:34
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 16 October 07




Stie cineva cat costa trenul Lausanne - Milano ?
Va multumesc .


--------------------
Renault Megane 2007 /1,5 dci 85 cp/luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gorbaciov
post 8 Jul 2009, 14:16
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 28 July 07






--------------------
Citroen C5 2007/Elegance - B-01-DRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 12 Aug 2009, 09:21
Post #68


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Taxa de drum se plateste pentru orice categorie de drum sau numai pentru autostrazi ? (din ce am gasit de citit nu am reusit sa inteleg exact) {viamichelin spune ca se plateste daca mergi ex. din Innsbruck catre Bern prin Vaduz, dar dar intrii pe la Pfunds ex. Inssbruck - Davos nu apare plata la Elvetieni ?}


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gorbaciov
post 12 Aug 2009, 09:56
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 28 July 07




Vigneta din Elvetia se plateste doar pentru autostrazi.


--------------------
Citroen C5 2007/Elegance - B-01-DRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 12 Aug 2009, 09:57
Post #70


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Multumesc.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 12 Aug 2009, 11:09
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




Revenit de curand din concediu.
Trecut ( cazare 4 nopti ) prin Elvetia.
Pentru 27 euro eu zic ca merita efortul de a lua vigneta.
Am mers mult si pe sosele nationale ( am stat in zona rurala - impecabil ) dar a trebuit de multe ori din cauza timpului sa ajung mai repede la locul planificat.
Lipirea vignetei se face in fata personalului de la granita ( la 30 euro dati primesti 4 Fr CH ) si in locurile specificate de ei. Adica nu poti sa o lipesti in partea dreapta a parbrizului mad.gif

This post has been edited by Mihai60: 12 Aug 2009, 11:13


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 12 Aug 2009, 17:02
Post #72


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Nu era neaparat despre efort sau valoare ... doar ca nu am inteles de ce viamichelin zicea ca trebuie pe un traseu si pe alta parte nu ... iar cand am citit pe diverse site-uri nu scria nimic de "doar pe autostrada" ... oricum va povestesc cand revin daca ajung sad.gif smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gorbaciov
post 13 Aug 2009, 11:04
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 28 July 07




QUOTE(Mihai60 @ 12 Aug 2009, 11:09)
Lipirea vignetei se face in fata personalului de la granita si in locurile specificate de ei. Adica nu poti sa o lipesti in partea dreapta a parbrizului  mad.gif
*


Nu este asa. Am 4 bucati lipite si toate au fost puse pe partea co-pilotului. Nu a avut niciodata cineva pretentia sa lipesc vigneta de fata cu el, unde vrea el. Am luat-o din benzinarie si am plecat. Chiar acum 2 ani am trecut printr-un filtru (NU, nu avea nicio legatura ca suntem romani - opreau practic toate masinile) si nu a zis nimeni de vigneta.


--------------------
Citroen C5 2007/Elegance - B-01-DRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adipo
post 17 Aug 2009, 15:42
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 88
Joined: 20 September 05
From: Pitesti




Nu a zis nimeni de vigneta pentru ca probabil filtrul ala nu era pe autostrada. Dar daca mergi pe autostrada cu autocitire (adica camere ca la unguri) si nu o ai lipita in stanga sus/jos sau pe mijloc (la oglinda) cum este SPECIFICAT pe spatele ei s-ar putea sa ai o surpriza cam scumpa in buzunar.
Eu unul recomand la oglinda.

Pentru autoturisme vigneta costa 40CHF si este valabila de la 01 decembrie 2008 pana la 31 ianuarie 2010, indiferent cand o cumperi, fiind necesara pentru a circula numai pe autostrazi.

Hint: Pentru parcare mai ieftina in orase intrati in parcarile unui Coop unde cel putin primele doua ore sunt muuult mai ieftine decat parcarile "la bordura".
Sau poate gasiti un Dener unde de obicei este gratuit.

This post has been edited by adipo: 17 Aug 2009, 21:52


--------------------
Dacia 1410 1996 / 1600cmc - AG-XX-XXX
+ Peugeot 206 Sedan Plus (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 18 Aug 2009, 09:48
Post #75


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Ce stiti despre controale rutiere, politie, radare ... etc. pe drumurile "secundare" - intre localitati dar nu autostrada.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adipo
post 18 Aug 2009, 10:43
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 88
Joined: 20 September 05
From: Pitesti




Au politie nationala, cantonala, locala, fiscala, etc, toti cu atributii clare pentru anumite zone. Pe langa localitati mici poti intalnii efectiv niste pustani ce fac controale cu mana pe tragaci (atat ii duce).
Radarele sunt inclusiv tip pistol sau pe masini nemarcate (ca la noi si la bulgari la un loc). Ideea este ca daca te-a oprit iti iei o amenda maaare. Daca nu ...ca strain ai scapat (vorbesc de camere ce te prind cu depasiri "omenesti" si pentru care nu sare amenda de 500CHF). Camerele fotografieaza numai din fata pentru ca trebuie sa se vada in cadru numarul masinii si fata "infractorului". Abaterea nesanctionata si considerata "normala" de radare este de +5KMH. Daca vezi un elvetian ca merge putin mai tare nu trebuie neaparat sa te iei dupa el (ar putea fi un politist sub acoperire ce scoate frumos pistolul radar pe geam si iti face bucuria sau flutura un baston reflectorizant pentru ca i s-a parut c-ai calcat dunga pentru o miime de secunda).
Sfaturi primite si de mine de la prietenii elvetieni la care ma mai duc din cand in cand.
Ideea este ca daca respecti ad-literam si decat foaaarte putin in-spiritum legile nu are nimeni absolut nimic cu tine.
Ca si povesti din folclorul local: se poate intampla sa te verifice pe drum daca GPS-ul are dezactivate alertele pentru radar (in caz ca le-a parut lor ca opresti mai brusc intr-o "zona cunoscuta").

In concluzie, drumul pe cai secundare dureaza mai mult decat dublu fata de autostrazi dar este singura metoda prin care poti vedea frumusetea naturala nealterata a acestei tari. Autostrazile sunt autostrazi si atat, nu au nimic spectaculos pe care sa-l observi mergand pe ele.

Ca si idee despre ce inseamna ecologie la ei: In zona in care merg, unul din ghetari este afectat de incalzirea globala asa ca au luat masura acoperiirii lui cu o prelata pentru a-si putea mentine microclimatul. Cea mai mare problema a fost nu materialul din compozitia prelatei ci cum sa faca ca prelata sa se integreze perfect in peisaj a.i de la distanta privitorul sa nu faca diferenta intre prelata si ghetarul natural. Asa ca nu se stie exact ce vedeti pe piscuri: gheata sau camuflajul identic natural smile.gif

This post has been edited by adipo: 18 Aug 2009, 10:57


--------------------
Dacia 1410 1996 / 1600cmc - AG-XX-XXX
+ Peugeot 206 Sedan Plus (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 18 Aug 2009, 15:32
Post #77


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Multumesc.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 20 Aug 2009, 12:50
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




@Gorbaciov
Please - citeste. Daca nu as fi avut problema asta la vama as fi lasat de la mine biggrin.gif
http://www.bugeurope.com/transport/drivech.html
. If you buy it from the person stationed for this purpose outside the office (who accepts only cash), they will insist on affixing the sticker. If you buy inside the office you can affix the sticker yourself. You must obtain a separate vignette for a trailer or caravan.
Road numbers on green signs indicate toll motorways. (This convention is just the opposite of that in France, where blue signs indicate toll expressways or autoroutes and green signs indicate non-toll motorways.) If the police catch you driving these toll motorways without sporting a vignette, you'll be fined 100 SFR and forced to buy the vignette on top of that.

Lipirea vignetei :
http://www.autobahnen.ch/index.php?lg=001&page=014
daca nu ai timp sa citesti link-ul de mai sus vezi in attach poza cu = cum trebuie lipita vigneta in CH.
Aceeasi poza poti sa o vezi pe restul de abtibild care ramane dupa lipirea ei.

Bafta tongue.gif





Attached thumbnail(s)
vignette_set_up.jpg ( Size: 7.93k ) Number of downloads: 1129


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 21 Aug 2009, 07:58
Post #79


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




se insista pe lipirea vignetei pe mijloc dar mai ales in dreptul soferului pentru ca atunci cand esti oprit, politia sa poata verifica mai repede/bine vigneta tongue.gif
tip primit de la politai austriac


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 15 Jul 2010, 12:35
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Cum cmandrei nu a mai revenit cu clarificarea dilemelor privind necesitatea vinietei, mă lovesc și eu de aceleași întrebări.
Deci: e necesară vinieta de 40 CHF numai pentru autostrăzi, sau și pentru anumite drumuri (naționale probabil) ? Aici pomenește de ”routes nationales”. În schimb pe hartă zice de ”autoroutes”. Numărul de identificare din hartă nu e concludent, fiindcă de regulă există în paralel și autostrada ”A9” (de exemplu), și drumul ”9”. Iar viamichelin, setat cu ”economical” și ”avoid toll”, ocolește și ”A9”, și drumul ”9”.
Deci, de la cineva care a lămurit aspectul ăsta, eventual prin rularea pe DN-urile helvetice, ce se poate spune despre acest subiect ?

This post has been edited by Brainie: 15 Jul 2010, 12:41


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 15 Jul 2010, 13:00
Post #81


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Ok. Imi cer scuze daca trebuia sa revin si am uitat.
Am fost in Elventia de 2 ori; o data am intrat in tara pe autostrada si am platit "mirifca" taxa anuala, iar a doua oara am intrat de pe un drum national si nu am platit nimic. Chiar pot spune ca a doua oara am tot traversat vamile dintre italia si elvetia si nu au fost probleme/gherete de/pentru taxa.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 15 Jul 2010, 14:38
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Bun, mulțumesc. Deci pe ”DN”-uri nu a cerut nimeni, și nici nu ai văzut semne/indicatoare (precum în Bulgaria) prin care să se ceară vinieta, înțeleg.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 15 Jul 2010, 15:16
Post #83


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Nope, de nici un fel.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gaby
post 16 Jul 2010, 08:22
Post #84


neica nimeni


Group: Members
Posts: 125
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




Pentru Elvetia, vignieta este NUMAI pentru circulatia pe autostrazi, asa cum este, de altfel, in toate tarile UE unde NUMAI autostrada se plateste.

Noi, RO, dupa cum stiti, suntem putin mai "altfel" ...


--------------------
Toyota Avensis 2,0 D4D 2007
"Everything in life is location... "
(Mel Brooks)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi86
post 30 Jul 2010, 13:47
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 322
Joined: 28 July 08
From: Lausanne, Switzerland




Sfatul meu e sa circulati pe autostrazi chiar daca trebuie sa platiti taxa.
M-am plimbat destul de mult pe drumuri nationale, etc... Ce pot sa spun - in afara faptului ca mi-am murdarit pragurile de la balega si a trebuit sa spal masina de 3 ori, totul e ok. Dar daca sunteti in tranzit si aveti de facut mai mult de 300 de km prin Elvetia e recomandat sa intrati pe autostrazi. Nu e aglomeratie, nu se sta la cozi, sunt directe, nu trebuie sa schimbati 5 drumuri.

Bafta! Pt. orice alte intrebari, nu ezitati! wink.gif

This post has been edited by Adi86: 30 Jul 2010, 13:50


--------------------
Renault Megane Sedan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 30 Jul 2010, 15:27
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Am fost si eu in Elvetia,vignieta costa 40 de euro.Au vamesi militieni cum vad masini din estul europei cum te opresc si se pun pe cautat in masina.Aveam in masina 2 sticle de apa si un rucsac cu un pachet de biscuiti si lucruri personale tot a scos gunoiul de vames afara.Tara este scumpa am fost la Geneva un oras perfect pentru snobii europei gen Gigi Becali.Plin si de tot felul de seici cu masini scumpe parcate in usa hotelului de nu poti intra. Mizerie si miros de pisat cat cuprinde!! Am pierdut o zi de concediu aiurea inafara de lac si fanta cu jetul de apa restul numai cesuri si ciocolata. Elvetienii sunt niste tarani cu bani carora li sa acordat prea mare importanta.


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi86
post 30 Jul 2010, 16:55
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 322
Joined: 28 July 08
From: Lausanne, Switzerland




QUOTE(s_j_teo @ 30 Jul 2010, 15:27)
vignieta costa 40 de euro


40 de CHF!

Da-mi voie sa te contrazic! traiesc aici, Elvetienii nu sunt niste tarani, dar marea majoritate a strainilor (in special portughezi si spanioli - e plin de ei si de asemenea si arabi, indieni) care traiesc in tara sunt intr-adevar de o calitate indoielnica.

Sunt locuri frumoase si in Geneva, in special daca mergi in centru sau la o plimbare pe lac, dar nu Geneva e buricul Elvetiei ci mai degraba micile orase de la munte. Mie personal cel mai frumos oras mi s-a parut de departe Berna, urmat de Zurich, iar pe undeva pe la coada poate Geneva.

Cat despre bani, fiecare cheltuie cat isi permite, nu toti sunt tarani cu bani, intr-adevar sunt multi elvetieni cu bani dar asta nu-i face tarani. Sunt MULT mai curati decat alti europeni (francezi, italieni, chiar si nemti). Sa nu uitam ca preturile sunt pe masura calitatii vietii de aici. Chiriile sunt acceptabile, salariile mari, drept urmare si preturile sunt pe masura. Daca vii ca turist prima impresie e chiar asta: preturi enorme. Asta se mai datoreaza si faptului ca Elvetia e tara non-EU deci nu trebuie sa-si alinieze preturile cu nimeni.

Legat de partea cu vama, de fiecare data cand am intrat in Elvetia nimeni nu mi-a deschis nici macar portbagajul. Asta depinde banuiesc si de modul in care sunt abordati politistii de frontiera. O singura data am fost intrebat ce e cutia de pe bancheta din spate. Se mai datoreaza si faptului ca ai numere de RO. Am vazut de cel putin 3-4 ori politia in actiune, opriti la colt de strada unde colorati cu buletine de RO erau amendati sau retinuti pentru te miri ce. Din pacate chiar daca nu putem generaliza, ei o fac si asta ne trage in jos, indiferent ca vorbim de un control la vama sau fetele oamenilor de la spalatorie, service, etc. atunci cand iti vad numarul de inmatriculare.

Data viitoare cand mai vii in Elvetia iti recomand sa-ti pregatesti un traseu care sa includa si oraselele de munte. Vezi mai multe pe www.myswitzerland.com


--------------------
Renault Megane Sedan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 30 Jul 2010, 18:21
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Am fost si la Zermatt acolo este frumos nu ai voie cu masina am luat trenul din Tasch. Am mai vizitat Berna,Lucerna,Zurich,Interlaken,Schafhausen,cascada Rheinfall tara este foarte frumoasa dar nu toti de acolo sunt asa de supercivilizati asa cum par.Cu vignieta ai dreptate am dat 40 de euro si am primit rest in franci acum am vazut pe chitanta. Cat despre vamesi nu am avut discutii cu ei decat asupra faptului de unde vin si unde merg aveam vignieta cumparata la intrarea din Germania. Doar daca ai numere de Ro sa fie un criteriu de oprire a masinilor in vama demonstreaza inca o data ca sunt tarani si nu au fler de vamesi.Te asigur eu ca, daca cotrobaiau prin bagajele olandezilor care treceu vama fara sa fie opriti ar fi putut gasi mai multe lucruri interesante decat biscuitii mei. Eu am avut in cazul Geneva cazarea la Chamonix Mont Blanc vroiam doar sa vad orasul si atata dar sunt dezamagit de ce am vazut (parerea mea).Chiar daca nu am stat rau financiar preturile sunt doar penrtu cei cu salarii babane. Probabil deaceia si o gramada de francezi erau navala la lucru in Elvetia (salariul).


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 1 Aug 2010, 09:50
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Esti sigur ca erau francezi?...


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 1 Aug 2010, 13:42
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




La intrarea in Elvetia dinspre Chamonix MB era plin de masini cu numere de Franta(ca erau sau nu francezi habar nu am)>Oricum banuiesc ca nu la cumparaturi au plecat cei cu numere de Franta ! Preturile sunt clar mai mici la francezi nu au de ce da navala acolo decat pentru un loc de munca mai bine platit. Este stiut faptul ca in Elvetia sunt salarii mai mari ca la francezi si banuiesc ca sunt destuii care locuiesc in zona de frontiera si lucreaza in Elvetia.


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 08:36
Forum Renault