DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

192 Pages « < 189 190 191 192 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bulgaria - Grecia

einstein1984
post 5 Sep 2023, 09:56
Post #5701


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Superb, multumesc pt info, interesante si frumos structurate.

This post has been edited by einstein1984: 5 Sep 2023, 10:50


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Sep 2023, 21:11
Post #5702


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




@alecsz99

Foarte tare. Multumesc si eu pentru postarea detaliata si foarte bine structurata.

Se poate niste detalii despre cazarea de la Volos, eventual vreun link? Ma gandesc ca poate ajuta si pe altii care vor dori sa mearga in Sporade.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 7 Sep 2023, 08:10
Post #5703


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Noi am stat aici in Skiathos - https://www.booking.com/hotel/gr/ikos-suite...kiathos.ro.html

Nu am aprofundat subiectul cazari pentru ca online-ul ofera nelimitate variante iar nevoile pot fi profund diferite. De aceea este o alegere foarte personalizata.

Noi am cautat 2 lucruri:

1. sa aiba parcare (apropo - dupa o vizita in Corfu cineva care fusese mai inainte acolo ne spunea ca i s-a parut foarte greu de condus pe insula. Ma gandeam cum s-ar fi descurcat pe stradutele din Skiathos. A nu se intelege gresit, traficul nu pune probleme, cu un minim de experinta si considerand multele strazi cu sens unic, eu cred ca nu este atat de greu, insa cu un SUV sau o masina mai lunga se pune problema distantelor foarte inguste si a manevrelor stanga-dreapta la milimetru, fiind pe colturi parcate tot felul de acareturi. La un moment dat am avut in moment gen Top Gear trecand pe langa un Mitsubishi L 200 milimetric, ambele masini incapand pe strada mai degraba singure decat impreuna cool.gif ). Apreciez traficul din Skiathos tipic Greciei - haoitc, ingust, cu scutere si motociclete care circula peste tot - ca si in Turcia, pe strazi cu sens unic, pe trotuar, chiar pe trepte! - dar cu multa intelegere din partea celorlalti, mai ales pentru turisti. Atentie la Waze si Google Maps, nu cunosc stradutele cu sens unic si nici nu fac o diferenta clara intre stradutele cu asfalt si cele fara, in sensul ca am observat tendinta de a alege variantele neasfaltate cand alegerea clara erau cele principale, cu asfalt. Dhe, poate ca e mai bine asa si nici AI-ul asta nu ne ia locul prea curand. wink.gif Gata cu paranteza asta lunga.

Al doilea lucru cauta a fost ca sa avem cazare in Skiathos Town. Alegerea a tinut stric de placerea noastra de a mergea seara prin port, de a manca la o taverna de acolo si tot asa. Altii pot alege mai degraba o locatie retrasa. Depinde foarte mult de preferinte.

In Volos sunt multe variante de apartamente - am book-uit cu o ora inainte de a ajunge la cazare un apartament, am primit un numar de tefelon si cand am ajuns am sunat. Dna a ajuns in 3 minute si ne-a predat cheile.

https://www.booking.com/hotel/gr/downtown-v...&activeTab=main

Variantele pe booking sunt multe iar cum ferry pleaca la prima ora, mai toate sunt la maxim 10 minute de port. Parcare pe strada, chiar in fata apartamentului.

Spor!

This post has been edited by alecsz99: 7 Sep 2023, 08:14


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 7 Sep 2023, 21:59
Post #5704


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




@alecsz99
Multumesc.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Oct 2023, 22:32
Post #5705


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




Poate ajuta pe cineva pentru sezonul viiitor, pentru ca sezonul asta s-a cam terminat.

Spun clar si fara nicio intentie de polemica, ca nu mai imi place deloc sa conduc si ca prefer oricand un alt mijloc de transport [avion, tren, autobuz, etc]

Mai jos, voi expune un calcul comparativ masina vs avion, in ideea ca poate fi cuiva util. Pentru a evita discutii inutile, subliniez ca acest calcul se refera strict la doi adulti. Si ca cifrele se refera la doua persoane [mai putin vigneta, taxa de autostrada, tarif ferry pentru masina, etc].

Concret, in perioada 17-29.09.2023 am fost in Grecia, pe insula Alonnisos si apoi cateva zile la Salonic.

Avion.
453 Euro - Tarom, bucata Bucuresti - Salonic si retur. Cu doua bagaje de cala, pentru ca la Tarom nu se poate altfel. Singura alternativa ar fi fost Ryanair, ceva mai ieftin, insa nu ma avantajau deloc zilele si mai ales orele lor de zbor.

10,80 Euro [1,80 Euro x 6] - autobuzul din Salonic 01X [de fapt 01H] care face legatura directa intre aeroportul Macedonia si autogara KTEL.

Pe langa dus / intors la aeroport, am mai folosit autobuzul asta pentru a merge de la autogara KTEL in centrul orasului unde aveam cazarea. Am fi putut merge cu merge cu un autobuz care nu mergea la aeroport, ar fi costat 0,90 Euro / om. Insa am ajuns in autogara dupa ora 21:00 [venind de la Volos], autobuzul pentru aeroport era in statie pregatit de plecare, n-am mai stat sa caut alt autobuz pentru o economine de 1,80 Euro.

73,60 Euro - [18,40 Euro x 4] autobuzul KTEL Salonic - Volos si retur.

153 Euro - [38,50 Euro x 2 si 38 Euro x 2] ferry Volos - Alonnisos si retur.

271, 60 Euro - masina inchiriata o saptamana in Alonnisos. Fiat Panda City Cross, parca 1100 cmc [nu mi-au dat grecii si talonul masinii]. Aici se pot scadea 70 Euro, adica asigurarea suplimentara full, cu tot cu asistenta rutiera, care costa 10 Euro / zi.

1 Euro - transportul de la aeroport pana acasa, cu 783 si 182. Adica 5 Lei, pentru ca la STB exista posibilitatea de a achizitiona 10 calatorii cu 25 Lei. Si am avut cardul STB la mine.

Total pentru mersul cu avionul: 963 Euro

Masina.
Preturile medii ale benzinei, luate pe 21.09.2023 de pe Cargopedia.net.
Bulgaria - 1,44 Euro, Grecia 2,04 Euro

15.jpg ( Size: 138.91k ) Number of downloads: 333


Romania - 1,47 Euro.

16.jpg ( Size: 54.78k ) Number of downloads: 333


Asadar: 1,44 + 2,04 + 1,47 = 4,95 / 3 = 1,65 Euro pret mediu pentru benzina.

Bucuresti - Volos si retur = 1800 km. Consumul masinii este undeva pe la 7%, de unde rezulta 1800x7/100 = 126 litri de benzina.

207,90 Euro pret benzina [126 x 1,65].

6 Euro - taxa de pod Giurgiu - Ruse si retur.

14 Euro - Vigneta bulgareasca [27 Leva pentru o luna, pentru ca am stat 13 zile in Grecia].

29,20 Euro - taxa de autostrada in Grecia, pe bucata Promahonas - Volos si retur. Tarif luat de pe viamichelin.

17.jpg ( Size: 171.21k ) Number of downloads: 333


153 Euro - [38,50 Euro x 2 si 38 Euro x 2] ferry Volos - Alonnisos - Volos.

190 Euro [111 Euro la dus si 79 Euro la intors] pret ferry pentru masina. Inclusiv azi am verificat preturile pentru masina pe site-urile Hellenic Seaways / Blue Star Ferrie si Seajets Ferries.

56 Euro - parcarea 4 zile in Salonic. Era o parcare organizata langa cazare, redus de la 15 Euro / zi.

Total pentru mersul cu masina: 656,10 Euro

Diferenta intre avion si masina: 306,90 Euro
Altfel spus, 306,90 Euro / 13 zile = 23,60 Euro / zi. Adica am preferat sa bugetez inca 23,60 Euro / zi si sa nu imi mai bat capu' cu masina.

Si intr-o alta obordare, suma asta de 26,60 Euro / zi a fost un fel de asigurare pe care mi-am facut-o singur. Masina are deja 14 ani vechime. Pana acum nu am avut nicio problema cu ea, insa 14 ani sunt deja o varsta. In cazul in care as fi avut vreo problema cu ea in Alonnisos, existau sanse mari sa ma coste cateva sute de euro platforma + ferry inapoi pe continent, pentru ca nu stiu care service-uri auto existau pe insula.

Ar mai fi de adaugat faptul ca am fost in situatia de "prost sa fii, noroc ca esti". Concret, biletele de avion ar fi putut fi cu 48 Euro mai ieftine, cei 48 euro [12 x 4] reprezentand taxa suplimentara pentru alegerea locului in avion. Altfel, locurile ar fi fost alocate de Tarom aleator, la check-in.
Insa am vrut sa stau la geam, am fost vrajit de motorul cu elice al ATR 72 de parca as si zburat cu F35.

Altfel, fara cei 48 Euro, diferenta intre avion si masina ar fi fost de 258,90 Euro, adica 19,91 Euro / zi.

Mai trebuie mentionat faptul ca cifrele de mai sus sunt cele concrete, rezultate din bilete sau taxe clare cuma ar fi vigneta bulgareasca sau taxa de autostrada din Grecia. Insa la astea, s-ar mai fi adaugat diverse alte cheltuieli, cum ar fi o cafea, un suc, un biscuit, o chitfea, etc printr-o benzinarie. Ca sa nu mai vorbesc de eventualte blocaje in trafic sau pe la granite.

Repet ce am spus la inceput: nu am nicio intentie de polemica avions vs masina si ca acel calcul se refera strict la doi adulti.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 3 Oct 2023, 10:10
Post #5706


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Corect. Poți să adaugi la avantajele mersului cu avionul și mai puțin timp petrecut pe drumul dus-intors.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 3 Oct 2023, 12:41
Post #5707


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Cred ca optiunea e in functie de nevoi, timp si posibilitati, in cazul fiecaruia.
Masina o pui in context cand macar 2-3 sau chiar 4 persoane se deplaseaza (5 cand sunt familii mai mari- sau sa zicem normale pentru unele vremuri) si imparti costul pe pasager ca si eficienta.
Apoi sa mergi pe insule mai indepartate, eu vad necesar sa consideri avionul, daca exista, mai ales sa gasesti pachete zbor si cazare.
Depinde mult ce vrei sa faci si la destinatie, pentru ca daca vrei sa explorezi cu o masina insula, atunci ai costuri considerabile si sa inchiriezi masina sau macar sa mergi cu autobuzele.
Tm - Mostar(stop) - (Makarska, Omis) - Trogir (destinatie)- Split - Sarajevo- Novi Sad - Tm a costat gpl ul cam 350 lei, (ai doar putina autostrada pe la Sarajevo si putina la retur in Croatia), adunand cam 1500 si ceva km.

Tm - Stavros (Nea Vrasna- Asprovalta) - Tm a costat anul trecut GPL si taxe pe la 500 lei.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 3 Oct 2023, 12:57
Post #5708


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




București - Zakinthos și retur. 1300 lei avionul, 150e mașina închiriată + benzină (4 zile). Fără drum la aeroport (prieteni buni + autopiciorul). 2 persoane


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Oct 2023, 21:05
Post #5709


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




@rue
Nu degeaba am insistat pe faptul ca am fost doar doi adulti. Altfel, daca vorbim de 3-4 persoane [5 nu cred ca incap intr-o masina obisnuita] e clar ca avionul iese mult mai scump in majoritatea cazurilor.

Daca vrei sa explorezi insula, clar ai nevoie de masina [proprie sau inchiriata]. Autobuzul local nu cred sa fie o solutie, nu ajunge peste tot, nu te duce la plaje mai izolate, etc.
Ar mai fi scuter sau ATV.

@hepea
Super tare pretul pentru avion. Aproape moca. Cumva "te-ai lipit" la un zbor charter si apoi te-ai descurcat tu acolo cu cazare si masina inchiriata?

--------------------------

Pentru Sporade, ce am uitat sa spun ieri

1.
In Volos, recomand hotelul Admitos. 52 Euro / camera pe noapte, curat, camera si baia relativ spatioase, foarte aproape de autogara si port [ambele la cam 15 min de mers pe jos, ritm plimbare].

Si cel mai tare: unul dintre receptioneri era un domn pe la vreo 60 de ani, fluent in romana. Era nascut la Braila si in adolescenta s-a mutat in Grecia. Romana mi-a spus ca o exerseaza in sezon cu gramada de turisti romani care trece pe acolo.

2.
Poate ii ajuta pe cei din Vestul RO [Timisoara, Arad, Oradea, Baia Mare, etc]: in sezon, Ryan Air are cursa directa Viena - Skiatos.
As face un calcul referitor la cat costa:
- drumul Vestu RO - aeroportul din Viena [situat in Estul orasului, asadar mai aproape de RO];
- parcarea in Viena [aeroport sau oras];
- pret zbor.

Avatajele acestei solutii imi par:
- nu mai este nevoie de condus si tranzitat Serbia, Macedonia sau Bulgaria;
- elimina costurile de ferry Volos - Skiatos;
- poate [in functie de orele de zbor] sa elimine o cazare si o cina.

Despre zborul asta am aflat de la niste austieci cu care am fost vecini de cazare in Alonnisos.

3.
In sezon, exista ferry Salonic - Alonnisos [si probabil pentru restul de Sporade]. Anul asta, ultimul ferry Salonic - Alonnisos a fost pe 11 septembrie.

-----------------------------------------

Pana la povestea turei [care va veni peste cateva luni] cateva poze din Alonnisos.

Ton din marea Egee, direct din barca pescarului, 50 de Euro kilu'.

01.jpg ( Size: 315.96k ) Number of downloads: 307


Plaja Katerinas Vala.

02.jpg ( Size: 406.75k ) Number of downloads: 307


Plaja pe care am vazut o caracatita, live.

03.jpg ( Size: 415.87k ) Number of downloads: 25


Si din Salonic.

Casa in care s-a nascut Ataturk.

04.jpg ( Size: 493.11k ) Number of downloads: 27
05.jpg ( Size: 269.16k ) Number of downloads: 23
06.jpg ( Size: 439.16k ) Number of downloads: 28


This post has been edited by gibonu: 3 Oct 2023, 21:16


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 4 Oct 2023, 07:33
Post #5710


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




Biletele le-am vânat din primăvară, după ce am făcut rezervarea la hotel. Dar, culmea, după ce le-am luat s-au ieftinit și mai mult.
Cu mașina m-am tiganit cu grecii acolo. Când ziceau 40 eu ziceam 30 biggrin.gif Până la urmă a mușcat unu

This post has been edited by hepea: 4 Oct 2023, 07:34


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Oct 2023, 09:55
Post #5711


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




35 de km de lungime de insula si trebuie masina, nu mergea cu bicicleta?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 4 Oct 2023, 11:32
Post #5712


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




Nu-mi place push bike biggrin.gif Si cred ca are vre-o suta

This post has been edited by hepea: 4 Oct 2023, 11:32


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Oct 2023, 11:59
Post #5713


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




De Alonnisos ziceam ca are 35 km. Pe tine nu te stiam ciclist.

This post has been edited by einstein1984: 4 Oct 2023, 14:27


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 4 Oct 2023, 12:31
Post #5714


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




QUOTE(gibonu @ 2 Oct 2023, 22:32)
Poate ajuta pe cineva pentru sezonul viiitor, pentru ca sezonul asta s-a cam terminat.

Spun clar si fara nicio intentie de polemica, ca nu mai imi place deloc sa conduc si ca prefer oricand un alt mijloc de transport [avion, tren, autobuz, etc]

Mai jos, voi expune un calcul comparativ masina vs avion, in ideea ca poate fi cuiva util. Pentru a evita discutii inutile, subliniez ca acest calcul se refera strict la doi adulti. Si ca  cifrele se refera la doua persoane [mai putin vigneta, taxa de autostrada, tarif ferry pentru masina, etc].

Concret, in perioada 17-29.09.2023 am fost in Grecia, pe insula Alonnisos si apoi cateva zile la Salonic.

Avion.
453 Euro - Tarom, bucata Bucuresti - Salonic si retur.
…..

Repet ce am spus la inceput: nu am nicio intentie de polemica avions vs masina si ca acel calcul se refera strict la doi adulti.
*




De la anul 40€, 2 persoane, dus-întors Salonic, bineînțeles trebuie vânată oferta din timp:





Attached thumbnail(s)
IMG_2527.jpeg ( Size: 281.02k ) Number of downloads: 21


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 Oct 2023, 20:58
Post #5715


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




QUOTE(hepea @ 4 Oct 2023, 09:33)
Biletele le-am vânat din primăvară, după ce am făcut rezervarea la hotel.


Te rog, se poate niste detalii?
Ca la banii astia [1300 Lei 2 persoane dus-intors RO - Zakyntos] este aproape moca si sigura i-ar ajuta si pe altii.
De unde ai luat biletele, care au fost conditiile, etc.
Mersi.

<span class='edit'>4 Oct 2023, 23:05:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 4 Oct 2023, 11:55)
35 de km de lungime de insula si trebuie masina, nu mergea cu bicicleta?


Nu. Din punctul meu de vedere, Alonnisos nu-i de bicicleta, cam toata insula este un deal si-o vale.

Prespun ca te referi la o bicicleta inchiriata acolo. Altfel, cu bicicletele noastre, ar fi trebuit sa cotizam "decat" 400 [patru sute] Euro la Tarom, banii d-astia de acum. Adica 100 Euro / bicicleta / segment de zbor.

L.E. Ultima data cand am luat bicicleta in avion a fost in iunie 2019, cu 25 Euro / bici / segment de zbor. Atunci inca exista Blue Air.

Cu grecii nu ar fi fost probleme. KTEL transporta biciclete in cala autocarului [era unu' cu o cutie rigida d-aia jmkera si scumpa, pentru cursiera].
Posibil la ferry sa fie gratis bicicleta.

QUOTE(einstein1984 @ 4 Oct 2023, 13:59)
De Alonnisos  ziceam ca are 35 km. Pe tine nu te stiam ciclist.


Alonnisos are 20 km lungime, nu 35 km.


<span class='edit'>4 Oct 2023, 23:09:</span>
QUOTE(nasty @ 4 Oct 2023, 14:31)
De la anul 40€, 2 persoane, dus-întors Salonic, bineînțeles trebuie vânată oferta din timp:


Vad ca zborurile incep din noimbrie 2023. Ce imi scapa?

Cat despre Wizz, cred ca trebuie luate in calcul si costurile suplimentare generate de o posibila anulare a zborului. Si cum zboara doar de doua ori pe saptamana, costurile alea s-ar putea sa fie foarte mari.

S-a tot facut tam-tam toata vara despre zborurile anulate de Wizz.

This post has been edited by gibonu: 4 Oct 2023, 21:10


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 4 Oct 2023, 21:37
Post #5716


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 4 Oct 2023, 20:58)
Te rog, se poate niste detalii?
Ca la banii astia [1300 Lei 2 persoane dus-intors RO - Zakyntos] este aproape moca si sigura i-ar ajuta si pe altii.
De unde ai luat biletele, care au fost conditiile, etc.

*


Din ce stiu doar wizz are zbor direct din Bucuresti. Te uiti din cand in cand in aplicatie si vanezi pretul mic smile.gif La un moment dat fusese 1100 lei (dus-intors, 2 persoane) dar am zis ca mai scade (deh, chitra de mine...) si a urcat pe la 2000 la un moment dat. Doar bagaj de mana. Final de septembrie (19-23). Bilet luat direct din aplicatia lor (wizz)


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Oct 2023, 09:32
Post #5717


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




de inchiriat acolo ziceam, da.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Oct 2023, 23:18
Post #5718


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




@hepea
Multumesc.

@einstein1984
Cum am spus, Alonnisos este cam toata un deal si-o vale, ceea ce nu este tocmai pe gustul meu referitor de pedalat.
In plus, cazarea a fost undeva pe la jumatatea insulei, eram cam greu sa merg pana acolo cu un troller [al doamnei] pe bicicleta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Oct 2023, 07:32
Post #5719


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Am inteles, deci la iasi sau cluj nu are rost sa facem piste de biciclete ca sunt prea deluroase.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 6 Oct 2023, 08:06
Post #5720


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.317
Joined: 3 January 05




QUOTE(hepea @ 4 Oct 2023, 21:37)
Din ce stiu doar wizz are zbor direct din Bucuresti. Te uiti din cand in cand in aplicatie si vanezi pretul mic smile.gif La un moment dat fusese 1100 lei (dus-intors, 2 persoane) dar am zis ca mai scade (deh, chitra de mine...) si a urcat pe la 2000 la un moment dat. Doar bagaj de mana. Final de septembrie (19-23). Bilet luat direct din aplicatia lor (wizz)
*




Trebuie urmărit aici:

https://wizzair.com/ro-ro/zboruri/gasiti-zb...0-06/2023-10-31

Decât să iau un bilet scump, mai bine schimb destinația și/sau datele și iau 5 bilete în loc.

This post has been edited by nasty: 6 Oct 2023, 08:07


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 7 Oct 2023, 07:16
Post #5721


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




QUOTE(einstein1984 @ 6 Oct 2023, 07:32)
Am inteles, deci la iasi sau cluj nu are rost sa facem piste de biciclete ca sunt prea deluroase.
*


Cam asa ceva

IN noua fata a orasului Piatra NEamt, noua intrare dinspre Roman, un deal lung, are incluse pista pentru bicicleta
daca nu stai acolo, nu are sens s-o folosesti. Dovada ca nici nu prea e folosita

Ca principiu, pistele de biciclete sunt pentru un sport usor, o plimbare, etc, deplasare la serviciu, etc
Pe pista aia iti mananci genunchii, cine i sportiv o face fara probleme....dar



Voi cand faceti o excursie o socotiti pana la bilete de transport in comun?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Oct 2023, 07:23
Post #5722


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Eu unul nu, nu stau sa adun cat am cheltuit si nici nu imi fac procese de constiinta ca am luat donner in loc de brezel.

This post has been edited by einstein1984: 9 Oct 2023, 07:35


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Oct 2023, 09:07
Post #5723


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(bgdrenault @ 7 Oct 2023, 07:16)
Voi cand faceti o excursie o socotiti pana la bilete de transport in comun?
*


Chiar pana acolo nu, dar altfel imi fac o idee despre costurile totale dinainte sa ma apuc sa incep sa fac rezervari, evident luand in calcul o marja de plus/minus.....desi minus nu cred ca mi s-a intamplat vreodata. biggrin.gif

Calculez costuri de transport acolo, local, in cazul in care iau excursii optionale (daca sunt disponibile) sau daca stiu ca voi face drumuri cu masina proprie, atunci imi calculez cat o sa ma coste benzina in plus de drumul de acasa si inapoi acasa. Insa daca acolo ma plimb cu transportul in comun, cumva costurile alea mi le asum de cand plec. Si oricum, in economia totala a vacantei, costurile cu transportul in comun de obicei sunt reduse.

This post has been edited by vallixx: 9 Oct 2023, 09:08


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Oct 2023, 20:59
Post #5724


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 6 Oct 2023, 09:32)
Am inteles, deci la iasi sau cluj nu are rost sa facem piste de biciclete ca sunt prea deluroase.


Spre ca realizezi ca n-am nicio intentie de a discuta aici despre pistele din biciclete [mai bine spus lipsa lor] din RO.

Revenind la Alonnisos, cazarea fost la vreo 10 km de Patitiri [locul unde opreste ferry si de unde as fi putut inchiria bicicleta].

Ramane sa imi spui tu cum as fi putut merge cu un troler [mai mic] 10 km pe bicicleta. Probabil raspunsul tau va straluci prin absenta, nu ar fi nimic nou.


<span class='edit'>9 Oct 2023, 23:09:</span>
QUOTE(nasty @ 6 Oct 2023, 10:06)
Decât să iau un bilet scump, mai bine schimb destinația și/sau datele și iau 5 bilete în loc.


Si bagajul de cala cat costa la biletele alea ieftine?
Daca tu si cu mine avem disponibilitatea necesara de a merge 2 saptamani in vacanta fara bagaj de cala, nu inseamna ca toata lumea are acesta disponibilitate.

Referitor la bagajul de cala: in autobuzul din Salonic intre aeroport si autogara am intrat in vorba cu doi romani care stateau in Italia si mergeau la Athos. Ambii aveau dupa ei niste trolere imense.
Unul dintre ei m-a intrebat cat am dat pe biletele de avion. Cand i-am spus 453 Euro [doua bilete, dus-intors, cu bagaj de cala] omu' a cam ras cu curu' de mine. Plus ca n-a procesat tot, doar a princeput ca am dat 453 Euro de om per segment de zbor.

Apoi mi-a spus, pe un tot superior, ca el a dat 20 de Euro la Ryanair pe bucata Roma - Salonic. Cand l-am intrebat de troler, omu' s-a cam inverzit la fata si mi-a spus ca trolerul l-a costat 120 Euro.

Dupa asta, dupa ce i-am spus ca de fapt a dat 140 Euro pe zbor, converstatia s-a intrerupt brusc. Omul pur si simplu era convins ca el a zburat doar cu 20 Euro.

Pana la urma 113,25 Euro la cursa de linie cu bagaj de cala per segement de zbor [453 Euro / 4] nu mi se pare chiar atat de scump.


<span class='edit'>9 Oct 2023, 23:16:</span>
QUOTE(bgdrenault @ 7 Oct 2023, 09:16)
Voi cand faceti o excursie o socotiti pana la bilete de transport in comun?


Calculul pe care l-am expus mai sus reprezinta o comparatie de costuri intre mers cu masina vs mers cu avionul. Nu este calculul total al costului turei.

Si da, am luat in considerare toate costurile, inclusiv cele ale transportului in comun. Pentru ca din punctul meu de vedere asa se face o argumentatie.
Altfel, precum romanul din autobuzul din Salonic, as fi spus ca avionul m-a costat 453 Euro [fara sa iau in calcul alte costuri asociate] iar masina m-ar fi costat 656 Euro. Si as fi spus ca ce destept sunt eu pentru ca am mers cu avionul in loc sa merg cu masina si cum am iesit mai ieftin.

========================================

Daca ajuta pe cineva care doreste sa mearga doar cu bagaj de mana si nu doreste sa se intoarca cu degetu'n ... din Grecia: in duty free, atat la Atena cat si la Salonic se gasesc toate produsele specifice Greciei [masline, ulei de masline, branza, miere, halva, rahat, ouzo, tsipuro, mastica si multe altele].

Iar cu marfa de la duty free te poti urca in avion, nu cred ca ti-o mai cantareste cineva.

This post has been edited by gibonu: 9 Oct 2023, 21:23


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Oct 2023, 09:23
Post #5725


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu ma interesa in mod deosebit bagajul tau sau al insotitoarei, probabil ca daca alegeai sa mergi cu bicicleta puteai sa iti iei bagaje adaptate situatiei, sau sa iei un taxi pana la cazare si sa inchiriezi biciclete de acolo, nu ma preocupa prea mult subiectul si sunt sigur ca exista solutii.
Dar e fain ca recunosti ca exista si locuri pe lumea asta unde mersul cu bicicleta nu e o optiune in ciuda distantelor mici din cauza reliefului. Asta ca sa-mia duc aminte cand am incercat sa urc pe MAriHilferstarsse in Viena cu o bicileta cu doar 3 viteze in butuc, desi aia de langa mine urcau cu 18 viteze fara probleme.
Desi vad ca astia dau ebikeuri la inchiriat, probabil o solutie si pt dealuri (pacat ca nu au portbagaj) https://www.deus-ex-machina-alonissos.com/b...entalalonissos/

This post has been edited by einstein1984: 10 Oct 2023, 09:28


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 10 Oct 2023, 21:41
Post #5726


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Ce panta asa mare e acolo?

eu am mers pe jos, dar nu mi s a parut cine stie ce
Ma rog, poate nu mai tin bine minte, desi am fost in 2021 ultima oara pe acolo

Cand ma refeream la calcule, ma gandeam dupa excursie

Normal ca inainte imi fac un buget, destul de precis oarecum
Dar daca ma intrebi pe urma pe ce am cheltuit.......eventual sa ma uit in cont

In rest, nu prea fac paralele intre mijloace de transport, inca pentru mine, masina e cecea ce trebuie pentru concediu, mai incolo vom vedea.

This post has been edited by bgdrenault: 10 Oct 2023, 21:47


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 12 Oct 2023, 08:03
Post #5727


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Cred ca Wizz are Skiathos din Bucuresti, dar doar in sezon. E marcat ca new.
In rest, are zboruri din Malpensa, Fumicino si Napoli, unde am putea ajunge, cu noroc, cu alte curse din TM sau alt oras din Ro, daca se pot potrivi legaturile, fara nopti de cazare.
Sunt portaluri dedicate care pot face potrivirea la cautare.
La noi inca merge configuratia x4 si pune masina ca prima optiune cand e vorba de o raza de 1000 km. Nu am mers in GR cu avionul din 2005, in saptamana apicola.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 12 Oct 2023, 08:25
Post #5728


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Sa le zic ceva lui Wizz, eventual pe ungureste, ca luna asta e al doilea zbor pe care mi-l anuleaza.
Intr-adevar, erau ambele pentru la anul si din fericire nu apucasem sa-mi fac cazarile, dar totusi.....

Unde pot cu masina nu mai iau niciun avion chit ca-mi iau cazari pe drum si-l fac din mai multe etape...daca e exagerat sa-l fac dintr-una.

This post has been edited by vallixx: 12 Oct 2023, 08:27


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 12 Oct 2023, 16:06
Post #5729


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




Ia-ti si electrica, ca sa fie meniul complet.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Oct 2023, 07:19
Post #5730


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 12 Oct 2023, 08:25)
Sa le zic ceva lui Wizz, eventual pe ungureste, ca luna asta e al doilea zbor pe care mi-l anuleaza.
Intr-adevar, erau ambele pentru la anul si din fericire nu apucasem sa-mi fac cazarile, dar totusi.....

Unde pot cu masina nu mai iau niciun avion chit ca-mi iau cazari pe drum si-l fac din mai multe etape...daca e exagerat sa-l fac dintr-una.
*


mno putin dai putin face, de aia zboara lumea inca cu companii serioase.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Aici pentru plecari spre Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Plecari-spre-Grecia-2008-t112394.html

Aici pentru intoarceri din Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Intoarceri-din-Grecia-t81731.html

Cititi si cautati cu atentie pe forum si in topic, exista deja scrise info. despre taxe de drum.


--------------------
Go to the top of the page
192 Pages « < 189 190 191 192 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 15:54
Forum Renault