DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vopsire plastice, - Manere Usi Interior LGN -

rayn3
post 20 Mar 2008, 14:16
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 3 May 07




Salutare. Am si eu niste nelamuriri la capitolul vopsit argintiu manerele de la usi pe interior. Va zic mai intai ca mi-am facut aeratoarele la fabrica unde lucrez, pe instalatie de aluminizat in vid, adica s-a aplicat un strat de aluminiu pe ele. Au iesit foarte bine, ca sa va faceti o parere, este acelasi procedeu care se aplica la reflectoarele de la masini, de fapt ca sa n-o mai dau in laturi lucrez la fabrica unde se fac farurile pentru LOGAN/Renault, poate v-ati prins unde. Nu au iesit lucioase din cauza faptului ca suprafata exterioara nu este lucioasa, ci este matisata AGIE8, deci daca vreti sa va luceasca trebuie sa slefuiti bine suprafata exterioara, astfel incat dupa aluminizare, va rezulta o suprafata foarte lucioasa, asemenea metalului foarte lucios, oglinda, la fel ca la reflectoare dupa cum va ziceam, Problema este ca nu prea poti sa slefuiesti bine acea suprafata, toata treaba asta ca sa iasa ca la carte ar trebui facuta la matrita de injectat aeratoare, acea suprafata sa fie foarte bine lustruita, astfel incat dupa procesul de injectie sa rezulte un reper cu suprafata lucioasa. Cam asta am vrut sa va zic, sa va impartasesc putin din experienta mea pe care am legat de faptul ca lucrez aici, sper ca nu v-am plictisit, prea tare. Asadar, mi-am facut aeratoarele, am vrut in acelasi timp sa-mi fac si manerele de la usi, dar mi-a fost frica sa le dau jos, fiindca auzisem ca se dau jos greu si mi-ar fi foarte dificil sa le montez la loc. Ok, am gasit topicul asta, am observat ca nu se dau jos greu, le dau jos, dar ce fac cu masina cat timp sunt la servici si le dau la aluminizat, se mai inchide masina din cheie(inchiderea centralizata), o mai pot deschide pe urma, nu afecteaza cu nimic faptul ca eu nu pun acel maner cat timp lucrez la el. Sper ca ati inteles of-ul meu....Va zic din proprie experienta ca acel aluminiu care se depune este foarte rezistent in timp, la imbatranire si la utilizare, nici nu se compara cu acea vopsea, plus ca ii da un efect de metal lucios, deci daca aveti posibilitate(stiu ca sunt putine firme in RO care dispun de acest procedeu), sa nu stati pe ganduri. Eu nu le-am slefuit pe ale mele din cauza ca mi-a fost frica sa nu mi le strice cel care i le dau, mai bine au ramas asa matisate, tot asa am sa las si manerele. Sper sa ma lamuriti si pe mine cu privire la problemele pe care le-am mentionat. Multzam mult. Daca vreti poze de la aeratoare, sa-mi spuneti si am sa pun. Bye


--------------------
Dacia Logan 2007/1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 20 Mar 2008, 20:01
Post #32


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(rayn3 @ 20 Mar 2008, 14:16)
Salutare. Am si eu niste nelamuriri la capitolul vopsit argintiu manerele de la usi pe interior. Va zic mai intai ca mi-am facut aeratoarele la fabrica unde lucrez, pe instalatie de aluminizat in vid, adica s-a aplicat un strat de aluminiu pe ele. Au iesit foarte bine, ca sa va faceti o parere, este acelasi procedeu care se aplica la reflectoarele de la masini, de fapt ca sa n-o mai dau in laturi lucrez la fabrica unde se fac farurile pentru LOGAN/Renault, poate v-ati prins unde. Nu au iesit lucioase din cauza faptului ca suprafata exterioara nu este lucioasa, ci este matisata AGIE8, deci daca vreti sa va luceasca trebuie sa slefuiti bine suprafata exterioara, astfel incat dupa aluminizare, va rezulta o suprafata foarte lucioasa, asemenea metalului foarte lucios, oglinda, la fel ca la reflectoare dupa cum va ziceam, Problema este ca nu prea poti sa slefuiesti bine acea suprafata, toata treaba asta ca sa iasa ca la carte ar trebui facuta la matrita de injectat aeratoare, acea suprafata sa fie foarte bine lustruita, astfel incat dupa procesul de injectie sa rezulte un reper cu suprafata lucioasa. Cam asta am vrut sa va zic, sa va impartasesc putin din experienta mea pe care am legat de faptul ca lucrez aici, sper ca nu v-am plictisit, prea tare. Asadar, mi-am facut aeratoarele, am vrut in acelasi timp sa-mi fac si manerele de la usi, dar mi-a fost frica sa le dau jos, fiindca auzisem ca se dau jos greu si mi-ar fi foarte dificil sa le montez la loc. Ok, am gasit topicul asta, am observat ca nu se dau jos greu, le dau jos, dar ce fac cu masina cat timp sunt la servici si le dau la aluminizat, se mai inchide masina din cheie(inchiderea centralizata), o mai pot deschide pe urma, nu afecteaza cu nimic faptul ca eu nu pun acel maner cat timp lucrez  la el. Sper ca ati inteles of-ul meu....Va zic din proprie experienta ca acel aluminiu care se depune este foarte rezistent in timp, la imbatranire si la utilizare, nici nu se compara cu acea vopsea, plus ca ii da un efect de metal lucios, deci daca aveti posibilitate(stiu ca sunt putine firme in RO care dispun de acest procedeu), sa nu stati pe ganduri. Eu nu le-am slefuit pe ale mele din cauza ca mi-a fost frica sa nu mi le strice cel care i le dau, mai bine au ramas asa matisate, tot asa am sa las si manerele. Sper sa ma lamuriti si pe mine cu privire la problemele pe care le-am mentionat. Multzam mult. Daca vreti poze de la aeratoare, sa-mi spuneti si am sa pun. Bye
*



mai bine luai prestige si gata


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rayn3
post 20 Mar 2008, 21:15
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 3 May 07




Sa iau Prestige doar ca are anumite plastice vopsite in argintiu, neah, varianta Prestige nu se rezuma la atat, fata de ABS+-ul meu, iar asta se reflecta foarte mult la pret, care nu cred ca niste plastice argintii fac o diferenta de pret asa mare... Totusi, am lamuriti si pe mine ce se intampla daca dau jos cele 4 manere, inchid usile pe exterior cu inchiderea centralizata, merg la fabrica, le aluminizez si la ora 15 cand ies, mai pot deschide/descuia masina din cheie(telecomanda), asta in ocnditiile in care cele 4 manere de la usi(pe interior) nu sunt montate(sunt demontate). Asadar, se blocheaza usile?? se mai deschid


--------------------
Dacia Logan 2007/1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario_vladys
post 2 Apr 2008, 23:29
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 13 February 05
From: Buzau




Fa si tu un test.
Desfa doar unul dintre manere de la usa, inchide masina si vezi daca se mai deschide usa de la care ai luat manerul. Oricum se vor deschide celelalte trei.
Te costa sfatul meu smile.gif
daca faci manerele o sa te rog sa le faci si pe ale mele, contra cost bineinteles.


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1.4 - BUZAU
Uneori vulturii pot zbura mai jos decat gainile.....
Dar gainile nu se pot inalta niciodata pana la nori....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rayn3
post 10 Apr 2008, 07:43
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 3 May 07




Le-am dat jos, de fapt se dau jos chiar usor, acum le-am dat la aluminizat, sper ca tot azi sa le montez din nou, va tin la curent, eventual o sa pun si poze...wink.gif


--------------------
Dacia Logan 2007/1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario_vladys
post 10 Apr 2008, 17:00
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 13 February 05
From: Buzau




astept pozele!
daca ies bine, apelez si eu la tine...
se poate?


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1.4 - BUZAU
Uneori vulturii pot zbura mai jos decat gainile.....
Dar gainile nu se pot inalta niciodata pana la nori....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rayn3
post 11 Apr 2008, 12:42
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 3 May 07




Le-am facut ieri, de fapt toata operatiunea a durat vreo 3 ore, tot in timpul asta le-am si montat la loc. Cand ajung dupa-masa acasa, am sa pun si poze...


--------------------
Dacia Logan 2007/1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario_vladys
post 11 Apr 2008, 17:40
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 13 February 05
From: Buzau




astept cu interes! Personal....


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1.4 - BUZAU
Uneori vulturii pot zbura mai jos decat gainile.....
Dar gainile nu se pot inalta niciodata pana la nori....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 11 Apr 2008, 18:29
Post #39


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




eu vreau sa fac manerele negre ca nu imi plac alea de prestige


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bz_26_zzz
post 11 Apr 2008, 21:30
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 15 March 07
From: Buzau / Bucuresti




QUOTE(mario_vladys @ 10 Apr 2008, 18:00)
astept pozele!
daca ies bine, apelez si eu la tine...
se poate?
*




te ajut eu prietene. daca esti in buzau, sambata sau duminica ne putem intalni si sa te ajut daca vrei. si eu le-am vopsit pe ale mele. bafta


--------------------
Audi Q7 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rayn3
post 13 Apr 2008, 11:04
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 3 May 07




Asadar, poze.... Scuzati calitatea, is facute cu telefonul

Attached thumbnail(s)
DSC00154.JPG ( Size: 301.51k ) Number of downloads: 2038
DSC00159.JPG ( Size: 337.17k ) Number of downloads: 2290
DSC00158.JPG ( Size: 437.59k ) Number of downloads: 2358
DSC00160.JPG ( Size: 299.04k ) Number of downloads: 2268


--------------------
Dacia Logan 2007/1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario_vladys
post 13 Apr 2008, 14:38
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 13 February 05
From: Buzau




ma asteptam la o culoare mai argintie, cromate, ceva gen laguna sau vw... asa cred ca se pot face si cu vopsea normala si plastic primer...
daca poate cineva sa le cromeze, astept cu interes.


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1.4 - BUZAU
Uneori vulturii pot zbura mai jos decat gainile.....
Dar gainile nu se pot inalta niciodata pana la nori....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rayn3
post 13 Apr 2008, 19:17
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 3 May 07




Daca ai fi citit bine primul meu post de pe topicul asta, bine...asa ca hai sa-ti reamintesc unele chestii, mai bine de asa n-au cum sa iese si asta fiindca suprafata exterioara nu este lisa ci este matisata AGIE 8 adica este poroasa, daca vrei sa iti fie super lucioase, trebuie sa fie lise, sper ca m-ai inteles. Asta se face doar din scula de injectie a reperului de plastic, suprafata care iti da plasticul, otelul trebuie sa fie super lucios sa fie oglinda si sa nu fie aplicata matisarea, poate daca ai lucra in domeniu m-ai intelege bine. Altceva, plasticului nu i se poate aplica acoperirea de cromare, cromarea se face doar pe metal. Ca sa iti faci idee cu ar trebui sa arate un plastic super lucios(cromat cum ii zici tu) uita-te la faruri, chiar si la Logan, mai exact la reflector, adica acea oglinda, practic toata carcasa ii din plastic(policarbonat), dar care are suprafata super lucioasa(oglinda), astfel incat dupa operatia de aluminizare, va rezulta o oglinda, reflectorul.......Sper ca m-ai inteles cat de cat..bye


--------------------
Dacia Logan 2007/1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario_vladys
post 13 Apr 2008, 23:36
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 13 February 05
From: Buzau




multumesc pentru explicatii, intr-adevar nu lucrez in domeniu insa tare mi-ar fi placut sa se poata ceea ce ma gandeam eu.
Daca nu se poate, nu se poate.... e ok si asa.
Totusi mi-a venit o idee dupa ce mi-ai spus tu, o sa desfac un maner de deschidere si... dar mai bine nu zic pentru ca s-ar putea sa nu iasa. Daca imi iese fiti siguri ca o sa pun poze.


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1.4 - BUZAU
Uneori vulturii pot zbura mai jos decat gainile.....
Dar gainile nu se pot inalta niciodata pana la nori....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BV05RAU
post 3 Nov 2008, 23:56
Post #45


Cine se scoala de dimineata e obosit si casca toata ziua


Group: Members
Posts: 62
Joined: 9 September 08
From: Brasov




le-am facut si eu.Multumesc svastiabcd0005cz9.th.jpgthpix.gif

This post has been edited by BV05RAU: 3 Nov 2008, 23:57


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 MPI iunie 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morpheus2kro
post 22 Dec 2008, 10:29
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 1 May 08




foarte bun tutorialu asta smile.gif mi am facut si eu aeratoarele si manerele smile.gif si a iesit bine smile.gif thx


--------------------
Dacia logan 1.5 dCI Dacia Logan 1.5 dCi 2007/preferance
www.upgradefaruri.blogspot.com
Drive is the game, Logan 1.5 dCi is my way.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ambrozie
post 18 Oct 2009, 14:35
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 December 04




rayn3 a trecut ceva vreme de cand ai facut aluminizarea. Cum s-a pastrat culoarea?


--------------------
Volvo 480 ES - PH 07 VLV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bontea.raul
post 4 Mar 2013, 10:09
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 September 12




am si eu o intrebare pt userul rayn3 : s.au matuit oglinzile de la far si vreau sa le trimit la aluminizare , intrebarea este ce firme sunt in tara care se ocupa de asa ceva?


--------------------
Renaul Megane 2004 1.9 dci 88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TibY
post 17 Aug 2014, 12:40
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 6 May 09
From: Oradea Bihor




Am reusit si eu sa imi vopsesc clantele...am inlaturat surplusul de material de pe margini cu smirghel am degresat cu diluant am tras un strat de primer pentru plastic si 2 straturi de vopsea...iata rezultatul

Attached thumbnail(s)
20140816_153124.jpg ( Size: 1.54mb ) Number of downloads: 236


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 14:35
Forum Renault