DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Motor cu apa, vise sau realitate

os
post 28 Oct 2008, 17:22
Post #91


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Am mai scris o data - atentie la tepe. Nu-s sigur ca e okay(*) sa publici filmele (sau ce o fi ce CD-ul ala, presupunind ca exista). Dar poti sa ne spui concluziile tale.
----
(*) copyright


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 28 Oct 2008, 17:24
Post #92


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Pai vad eu ce fac. Prima data sa intru in posesia CD-ului. 243.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 Oct 2008, 17:42
Post #93


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




biggrin.gif tot un ardelean biggrin.gif Ar poate il lasi pe OS cu ochii in soare sau invers ... No coment!


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 28 Oct 2008, 17:53
Post #94


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




comment... no comment - ar trebui sa te decizi.

Crede-ma ca AS VREA sa mi se "dea clasa" la tema asta energetica, dar stiu ca nu se poate - caci nu eu fac regulile astea, ci natura.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 28 Oct 2008, 17:58
Post #95


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Ok, domnu' Os, daca eu pun filmele, si dupa ce le analizezi, poti sa imi spui de ce nu s-ar putea? Da' cumva mai detaliat. Si promit, ca ii voi arata tipului ceea ce ai zis. smile.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 28 Oct 2008, 18:12
Post #96


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Asociația condusă de către Gabriel Neculai are în pregătire și alte proiecte cu un impact deosebit asupra... omenirii. Astfel, în decembrie va fi prezentat „aragazul cu apă”, invenție ce va reduce semnificativ consumul de gaz metan pentru uz casnic. De asemenea, un alt proiect important al Asociației Române de Bioagricultură Aplicativă este construirea unei case de sănătate, la care bolnavii vor putea apela pentru tratamente naturiste, în cazul în care metodele medicinii clasice nu s-au dovedit a fi eficiente.

E tare omu', ii "trateaza" si pe nebuni, ca oricum nu mai are nimeni ce sa le faca.! radmasa.gif

Mai ia si niste fonduri nerambursabile de la guvern sau UE.!! ohmy.gif Pe chestia asta.!

LE. Dati-mi voie sa fiu de acord cu os in totalitate. Si eu ma aliez cu el in privinta asta si cred ca unii oameni nu au avut copilarie, (si au dat in mintea copiilor la batranete), radmasa.gif ori in copilarie au lipsit la orele de fizica elementara. Bineinteles ca mai sunt unii care sunt inca copii si vor fi toata viata.!!! Nu ati urmarit chiar pe Dacia club, rezultatele experientelor de genul asta? Ce naiba, de unde 20% reducere dar 50%? sa fim seriosi.!! wacko.gif Ca exemplu , urmariti raspunsurile la postarea mea.!

This post has been edited by gotronic: 28 Oct 2008, 18:52


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 28 Oct 2008, 21:54
Post #97


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Ca să mă ridic la nivelul injinerilor proiectanți de motoare cu apă, o să zic doar: 'ai di p**a mea, ce plină e lumea de nebuni!


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 29 Oct 2008, 16:09
Post #98


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Inventatorul. I rest my case.


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2008, 16:13
Post #99


-


Group: Members
Posts: 21.859
Joined: 19 April 05
From: Romania




De ce nu se duce mai bine la Vadim?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 29 Oct 2008, 16:15
Post #100


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Omul nu cred ca e prost, nici nebun, POATE e sarlatan sau POATE e cel mai mare inventator al timpurilor noastre.... Probabilitatea in fiecare caz o decideti voi.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 29 Oct 2008, 16:27
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Ce groaza a bagat in mine site-ul inventatorului. :-|


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 29 Oct 2008, 18:44
Post #102


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




@Ar-1-MOS: crezi ca, dupa ce am vazut despre cine e vorba, mai are rost sa ne ocupam de chestiune?


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 29 Oct 2008, 19:24
Post #103


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




popa.gif


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 29 Oct 2008, 19:31
Post #104


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Stai ca intre timp (citind un pic site-ul inventatorului hm hm hm) m-am prins care e treaba: nu-i vorba de un motor cu apa, cu de unul cu aghiazma.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 30 Oct 2008, 00:24
Post #105


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Dupa cum merg treburile pe la noi, daca se inventeaza motorul cu apa (desi nu prea cred...), o sa coste apa cat benzina. Parca vad accize la fantana si tva la apa de ploaie. Ca si asa se duc multiplele noastre taxe si impozite pe apa sambetei!


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cell1
post 15 Nov 2008, 23:35
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 April 07




Dati o cautare dupa numele
Paul Pantone. Mai degraba gasiti filmulete pe youtube.

Probabil ca citici pe topicurile de hh0, apa si asa mai departe dupa diferite site-uri dedicate. Apa este utilizata si pentru marirea eficientei motorului.
Daca se introduce apa pulverizata in piston, la detonatie aceasta preia din temperratura si se expandeaza, evident formand vaporii.
Cum gasesc site-ul va voi da un link referitor la o masina care merge cu hidrogen plus si apa.
Datorita faptului ca hidrogenul arde foarte repede si la o temperatura mult mai mare, se introduce apa pulverizata pentru a produce acelasi efect descris mai sus.
L-am gasit


Numai bine,
Cell1.


--------------------
Dacia Supernova 2002/standard - AG-06-UEL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kinetix
post 23 Nov 2008, 21:13
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




Cred ca motorul asta cu admisie de vapori de apa (sau apa pulverizata, sau ce-o fi) e ceva cu totul diferit de sistemul GEET.
Al doilea se refera la o bucla care readuce o parte din gazele de esapament in admisie, dupa ce au incalzit (si ionizat, etc.) vaporii de combustibil barbotat dintr-un rezervor separat. Se pare ca pe post de combustibil se poate folosi o mare varietate de lichide (benzina, motorina, ulei ars, etc) la care se poate adauga o proportie variabila de apa.
Spre documentare atasez un PDF.
Sistemul e destul de simplu si usor de realizat. A fost replicat de sute de ori de la inventarea lui.
Efectele ar fi de reducerea consumului de combustibil si/sau a noxelor si/sau folosirea de combustibili variati la acelasi motor, fara modificari de compresie, timpi, etc.
Merge cel mai bine la motogeneratoare, deoarece astea functioneaza destul de stabil ca regim de turatie, insa mi se pare un pic mai greu de adaptat la un autovehicul, desi exista multe exemple de reusita in acest sens.
Cred ca merita incercat. Si eu mi-am propus asta, dar... sa vad cum stau cu timpul si prioritatile.
Toate cele bune.

This post has been edited by Kinetix: 23 Nov 2008, 21:14

Attached File(s)
Attached File  GEET_fuel_procesor.pdf ( 2.82mb ) Number of downloads: 328


--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kinetix
post 29 Nov 2008, 20:58
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




Pentru cei care au descarcat si citit PDF-ul, cred ca ati intrezarit o alta idee de a reduce noxele si a creste eficienta motorului termic.
Am mai gasit si alte solutii interesante pe net, legate de sistemul GEET.
Dupa cum stiti, sistemul functioneaza pe baza unui lichid vaporizat pe care il "proceseaza", "innobilandu-l" si il introduce in galeria de admisie. Vaporizarea asta se face prin mai multe metode, dintre care amintesc:
- barbotarea, sau
- vaporizarea folosind un generator de ultrasunete, sau
- folosind un carburator.
Desigur, oricare dintre metodele amintite presupune adaugarea unor dispozitive oarecare la sistemul de alimentare standard al masinii. Dar daca am folosi chiar componentele de pe masina?
De exemplu, in fiecare rezervor de benzina se gasesc vapori combustibili. Am putea sa ii folosim pe aceia (sau sa ii "stimulam" un pic) pentru a-i introduce in GEET. Trebuie doar sa adaugam un furtun de admisie de aer in rezervor, pana la fund, si sa ii atasam o duza pulverizatoare la capatul inferior si un filtru la capatul atmosferic. In felul acesta am mutat barbotorul in rezervor. Printr-o conducta de metal (ca aceea de frana sau din cupru) am putea prelua vaporii din partea superioara a rezervorului si sa ii aducem la intrarea in GEET, apoi, de aici in carburator.
Daca reusim o dimensionare corecta a sistemului, am putea tinti catre un deziderat de genul urmator:
- la ralanti motorul va functiona pe baza pulverizarii amestecului livrat de jiclorul de ralanti si progresiune, ca si pana acum,
- la regimuri mai mari se adauga vaporii procesati de GEET, adusi cu o conducta pana in/langa centratorul de amestec. In acest caz, am putea infunda trecerea amestecului spre centratorul de amestec (canalul din aripioara acestuia).
Daca vom putea realiza asa ceva, sunt convins ca Dacia (sau alte motoare aspirate, avand carburator) ar deveni mult mai economice la consum. De fapt am obtine ceva asemanator cu sistemele GPL: motorul ar merge cu o forma oarecare de gaz... wink.gif
E cineva dispus sa isi asume responsabilitatea si sa incerce? Atentie, poate deveni periculos excl.gif

Toate cele bune.

This post has been edited by Kinetix: 29 Nov 2008, 21:02


--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 10 Jun 2009, 13:20
Post #109


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




Nu stiu daca se mai discuta undeva, dar

am gasit intamplator pe youtube un logan dci echipat cu un dispozitiv care produce hidrogen blink.gif
&feature=related

si am cautat si firma care se ocupa cu comercializarea acestor produse: (sper sa nu se considere reclama)

http://www.hidrogentuning.com/index.html

chiar o fi adevarat ce se spune acolo? consumuri cu 20% mai mici... are cineva montat un asemenea dispozitiv?


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 11 Jun 2009, 14:13
Post #110


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(BOGDAN DSN @ 11 Apr 2005, 10:51)
Prima Dacie cu motor care consuma apa 
articol preluat din Libertatea, 10 aprilie
*


Stiu ca Libertatea asta abunda in poze cu multiple detalii tehnice, care fac din ea o publicatie de referinta pentru pasionati. O poza a motorului cu apa n-avea ?
Sa fi fost vorba de apa grea, care raceste, sa zicem, motorul de "Trident"? Sa fi fost vorba de apa de ploaie, care-i raceste pe cititorii de Libertatea, cind ajung la pagina 5?
Vrem detalii cu o rezolutie convingatoare! Am auzit ca publicatia asta e ea insasi un fel de motor, cica transforma energia acumulata pe parcursul lecturii in lucru manual.

This post has been edited by corbex: 11 Jun 2009, 14:41


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 11 Jun 2009, 14:48
Post #111


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




laugh.gif


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMG
post 28 Dec 2009, 14:09
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 09
From: Ploiesti




Salutari domnilor,
In urma cu aproximativ 4 ani eram un mare "Gica contra" pe multe forumuri ce se refereau la acest tip de discutii! Am citit pe indelete multe supozitii din acest thread, multe contra si unele in favoarea acestor experimente! In urma cu 3 ani, trecand de la Dacia la o Vectra B de 1,6 L/16W, benzinar si in urma multor discutii pe aceasta tema avute cu terti, unii priceputi, altii mai putin, m-am hotarat sa concep "home made" o asemenea "inventie" dupa o documentare destul de stufoasa!
De la inceput va precizez ca folosesc 4 celule de electroliza a apei, racordate intre ele si care imi asigura aprox. 2 litri de gaz/min. Aceste celule sunt alimentate cu tensiune de la alternator, si curentul consumat este de aprox. 9 A.
Motorul foloseste in amestec 3 parti aer si o parte combustibil! Aceasta relatie fiind arhicunoscuta, ramane problema cat oxigen exista in acest aer aspirat de admisia motorului, stiindu-se faptul ca acest gaz este singurul din atmosfera terestra ce intretine arderea! Ori intr-un metru cub de aer, gasim doar un procent de 18-20% maxim oxigen!
Cunoscandu-se acesti parametri, ajungem imediat la concluzia ca in general arderea rezultata in camera de ardere, este deficitara!
Prin injectarea in galeria de admisie a celor doua componente, oxigen pur/hidrogen, parametrii aerului aspirat de admisia motorului, se imbunatateste semnificativ, oxigenul ajutand la o ardere mult mai buna iar hidrogenul fiind un gaz extrem de inflamabil, mareste cifra octanica a comustibilului conventional! Sa nu uitam ca in camera de ardere a unui motor, combustibilul conventional se gaseste sub forma de vapori!
Ce rezultate am optinut in decursul timpului, de cand ma "lupt" cu aceasta "inventie":
Masina mea consuma inainte 5,8-6 L/100Km in conditiile unui drum de ses, cu viteza intre 80-100Km/h! Testul l-am facut de mai multe ori, avand rezervorul plin si intodeauna un bidon gradat de 10 L, pentru completare! Pentru ca aceste testari sa fie concludente, am verificat mereu presiunea in pneuri, aducand-o la valorile normale si am respectat oarecum masa masinii, neadaugand greutate in portbagaj sau persoane in plus!
Aceleasi teste le-am facut si cu cele 4 celule conectate la admisia motorului si rezultatele au fost imbucuratoare! Consumul a devenit in jur de 4,4-4,6L/100Km!
Nu sunt un adept al "poluarii masive" auto sau al "incalzirii globale"! Aceste "masuri" luate de guvernantii mondiali si nationali sunt doar pretexte pentru a ne "fura" banutii prin diferite taxe aiuristice dar, din simpla curiozitate, avand multi prieteni la RAR-ul din localitate am mers sa-i "vad" noxele....masina mea fiind Euro 2, am avut o surpriza oarecum placuta sa constat ca nivelul noxelor ajungea undeva in zona Euro3 ...dar cum spuneam...neinteresant pentru mine acest lucru!
Nu am pretentia sa credeti nimic din ce am scris aici, nu fac nici o reclama nimanui!!
De aceea am omis sa dau orice fel de detaliu tehnic aici! Eu stiu doar un fapt...cand pe cineva intereseaza ceva, se documenteaza, gandeste profund si daca ajunge la o concluzie buna ...se apuca de treaba, sau NU!
Important este ca eu sunt satisfacut de aceasta "inginerie" si mai putin conteaza parerile negative ale unora! Stiti cum este in viata...fiecare pentru el! biggrin.gif
La momentul acesta lucrez la o inbunatatire a sistemului, anume ca aceste celule vor fi comandate electronic de un curent in impulsuri care va reduce consumul electric si care poate regla debitul gazului, functie de turatia motorului!
La final va atasez doua clipuri, cu ce au experimentat si alti "nebuni"... din care dv. sa trageti ce concluzii doriti!
In clipul 1 se aude clar cum turatia motorului se modifica in urma inbogatirii amestecului cu HHO si in clipul 2 se vede clar cum un motor functioneaza numai cu HHO, acestuia fiindu-i demontat rezervorul de combustibil si filtrul de aer! Acestea se vad linga motor!
Cele bune si Sarbatori Fericite!
Clip 1
Clip 2

This post has been edited by DMG: 28 Dec 2009, 14:38


--------------------
Opel Vectra B 1998 motor X16XEL - PH XX DMG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
superblue9000
post 10 Aug 2010, 12:00
Post #113





Group: Members
Posts: 0
Joined: 10 August 10




Pe youtube.com sunt filme cu masini pe baza de hidrogen. Masini precum Honda si Nissan.


This post has been edited by superblue9000: 10 Aug 2010, 12:10


--------------------
Toyota Matrix RX 2004 - LG240F
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 10 Aug 2010, 14:38
Post #114


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Vezi ca e pe aici un topic intreg cu HondaD ! Posibil insa ca asta sa mearga cu palinca.

This post has been edited by corbex: 10 Aug 2010, 14:38


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 17:38
Forum Renault