DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Important ptr cei loviti de masini cu RCA Astra

VladG
post 16 May 2013, 15:48
Post #1


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Nu am gasit la cautare aceasta informatie, daca exista deja, va rog stergeti topicul.
Despre ce e vorba: Mai nou cei de la Astra, probabil in mare criza de bani, si-au schimbat politica de despagubire pe RCA.
Insista ca ei nu mai au decontare directa cu niciun service si nu mai platesc decat in cont, nu pe baza unui deviz de service, ci doar pe baza estimarii lor.
Te obliga sa treci pe foaia de constatare IBAN-ul, sub pretext ca altfel dosarul va fi blocat.
Din fericire pentru mine, asteptand la coada am fost martorul unui scandal monstru facut de un pagubit RCA, care a primit in cont, fara niciun acord din partea lui, fabuloasa suma de 160 lei pentru o oglida de Passat facuta zob.
Deci folosindu-se de iban-ul ala, iti evalueaza la 2 lei si 10 bani paguba si te trezesti cu ei in cont. Nu-ti convine, ia-o tu frumos pe calea judecatii cu ei...
Am insistat nu stiu cat ca sa primesc o lista cu service-uri agreate de ei, ca sa-mi faca reconstatarea eventualelor pagube ascunse.
Am sunat la unul dintre service-uri si cel care se ocupa de asigurari de la ei mi-a confirmat schimbarea asta. Au masini blocate in service iar cei de la Astra spun ca nu au inca procedura.

Concluzia e sa nu dati ibanul ala, ca s-ar putea sa va para rau. Pe agent parea sa nu-l intereseze altceva in afara obtinerii acestei informatii.
Insistati ptr lista de service-uri agreate.
Luni am o programare la service si voi vedea daca reusesc sa repar cu decontare directa, daca vor mai accepta.
Avantajul meu e ca totusi am Casco cu franciza zero la o firma buna, dar nu vreau sa-mi creasca prima anul viitor, chiar daca ei fac regres. Daca nu iese nimic, o sa-l folosesc totusi.

Toata povestea s-a petrecut la sediul lor central, pe Armeneasca nr 3.
Treaba nu e mai veche de aprox 2 saptamani, cand un prieten si-a reparat fara pb la ei prin decontare directa.

Ah, de ce nu se introduce legea aia cu reparatia pe RCA la firma unde ti l-ai facut pe cel al masinii tale!

This post has been edited by VladG: 16 May 2013, 15:53


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 16 May 2013, 16:11
Post #2


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




S-au prostit si astia. Ah ce ma bucur c-am renuntat sa le mai dau bani pe RCA sleep.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 May 2013, 16:38
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Astra nici nu-mi amintesc să fi fost vreodată prea grozavă. Pînă să apară Carpatica și Euroins, Astra avea, la paritate cu Asiromul, cam aceeași reputație pe care o au ele azi. Apariția lor a făcut Astra să crească în ochii oamenilor, prin comparație.

This post has been edited by VladSoare: 16 May 2013, 16:39


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 16 May 2013, 17:02
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




pai e greu de intretinut rolsu lu rani, hotelu rex, magazinu unirea etc.

This post has been edited by b76bgaarh: 16 May 2013, 17:03


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 16 May 2013, 17:43
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




QUOTE(VladG @ 16 May 2013, 15:48)
Avantajul meu e ca totusi am Casco cu franciza zero la o firma buna, dar nu vreau sa-mi creasca prima anul viitor, chiar daca ei fac regres. Daca nu iese nimic, o sa-l folosesc totusi.
*


Regres pe RCA. Cauta in contract, ca s-ar putea sa nu fie nevoie sa platesti nimic.


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 16 May 2013, 18:28
Post #6


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(Thor1983 @ 16 May 2013, 19:43)
Regres pe RCA. Cauta in contract, ca s-ar putea sa nu fie nevoie sa platesti nimic.
*


Am la Allianz. Brokerul mi-a zis de majorarea primei. O sa caut si in contract.
La service mi-au zis ca pot trece f. usor de la Rca la Casco. Ma rog, ei erau f. Incantati, Allianz ii plateste in 5 zile. Eu am si rca tot la ei, m-am gandit ca daca tot ii fac vreunuia "bucuria", macar sa stea linistit. N-am avut si eu norocul asta... mad.gif


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 16 May 2013, 18:57
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Pai cu noua politica de despagubiri a Astrei nu fac altceva decat sa si-o traga singuri ! Platind o suma in contul pagubitului nu fac altceva decat sa recunoasca faptul ca dosarul e bun de plata. Dupa primirea banilor le dai in scris ca nu esti multumit de suma si atasezi factura si chitanta de la service . Astepti doua saptamani si daca nu ai restul de bani in cont faci reclamatie la CSA ! In majoritatea cazurilor va intra si diferenta in cont !
Mare atentie insa la ce documente semnati la constatare .


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 16 May 2013, 20:00
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(VladG @ 16 May 2013, 16:48)
care a primit in cont, fara niciun acord din partea lui, fabuloasa suma de 160 lei pentru o oglida de Passat facuta zob.
*



Intreb si eu, merita sa faci scandal pentru 50 de lei? Poate gasesti si la banii aia, dar la 210 lei iei oglinda de pasat exterioara completa si incalzita nou nouta.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 16 May 2013, 20:36
Post #9


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Nu stiu preturile, dar omul nu parea un coate goale si nu cred ca era vorba doar de sicla oglinzii. As zice ca intregul ansamblu costa de cateva ori mai mult.


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 16 May 2013, 20:40
Post #10


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




In primul rind e vorba de principiu. Tu le-ai platit prima integral, sa-ti plateasca si ei dauna la fel.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 16 May 2013, 20:47
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(VladG @ 16 May 2013, 21:36)
Nu stiu preturile, dar omul nu parea un coate goale si nu cred ca era vorba doar de sicla oglinzii. As zice ca intregul ansamblu costa de cateva ori mai mult.
*



Nici n'am zis ca doar sticla, aia e 30-40 de lei separat.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 16 May 2013, 20:55
Post #12


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Tu pui doar prețuri de talcioc și dezmembrări, neinteresant.

This post has been edited by Markos: 16 May 2013, 20:56


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 16 May 2013, 20:58
Post #13


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(VladG @ 16 May 2013, 16:48)
Nu am gasit la cautare aceasta informatie, daca exista deja, va rog stergeti topicul.
Despre ce e vorba: Mai nou cei de la Astra, probabil in mare criza de bani, si-au schimbat politica de despagubire pe RCA.
Insista ca ei nu mai au decontare directa cu niciun service si nu mai platesc decat in cont, nu pe baza unui deviz de service, ci doar pe baza estimarii lor.
Te obliga sa treci pe foaia de constatare IBAN-ul, sub pretext ca altfel dosarul va fi blocat.
Din fericire pentru mine, asteptand la coada am fost martorul unui scandal monstru facut de un pagubit RCA, care a primit in cont, fara niciun acord din partea lui, fabuloasa suma de 160 lei pentru o oglida de Passat facuta zob.
Deci folosindu-se de iban-ul ala, iti evalueaza la 2 lei si 10 bani paguba si te trezesti cu ei in cont. Nu-ti convine, ia-o tu frumos pe calea judecatii cu ei...
Am insistat nu stiu cat ca sa primesc o lista cu service-uri agreate de ei, ca sa-mi faca reconstatarea eventualelor pagube ascunse.
Am sunat la unul dintre service-uri si cel care se ocupa de asigurari de la ei mi-a confirmat schimbarea asta. Au masini blocate in service iar cei de la Astra spun ca nu au inca procedura.

Concluzia e sa nu dati ibanul ala, ca s-ar putea sa va para rau. Pe agent parea sa nu-l intereseze altceva in afara obtinerii acestei informatii.
Insistati ptr lista de service-uri agreate.
Luni am o programare la service si voi vedea daca reusesc sa repar cu decontare directa, daca vor mai accepta.
Avantajul meu e ca totusi am Casco cu franciza zero la o firma buna, dar nu vreau sa-mi creasca prima anul viitor, chiar daca ei fac regres. Daca nu iese nimic, o sa-l folosesc totusi.

Toata povestea s-a petrecut la sediul lor central, pe Armeneasca nr 3.
Treaba nu e mai veche de aprox 2 saptamani, cand un prieten si-a reparat fara pb la ei prin decontare directa.

Ah, de ce nu se introduce legea aia cu reparatia pe RCA la firma unde ti l-ai facut pe cel al masinii tale!
*




Am fost si eu in aceeasi situatie de curand. M-a trosnit una cu RCA la Astra. Paguba..ambele usi dreapta zgariate + bandourile. Norocul meu ca m-am conversat cu cineva care se ocupa cu asigurarile si mi-a zis ca astra fac probleme mari, ca nu mai despagubesc. Deci am reparat masina pe Casco cu regres pe RCA-ul de la Astra.

Si eu am casco tot la Allianz, fara franciza...omul care s-a ocupat de dosarul meu a zis ca nu e neaparat sa imi creasca prima la anul...pentru ca s-ar stabili chestia asta automat in programul lor, in functie de habar n-am ce. Deci, decat sa iti bati capul cu astra, mai bine fa-o pe casco cu regres si vezi la anul ce se intampla...mai ales daca nu e o paguba foarte mare e posibil sa nu platesti mai mult la anul. Sansele sa te intelegi cu magarii aia sunt foarte mici...au urmat modelul carpatica si euroins, pentru ca au vazut ca tine


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 16 May 2013, 21:00
Post #14


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Markos @ 16 May 2013, 21:55)
Tu pui doar prețuri de talcioc și dezmembrări, neinteresant.
*



Fa un efort si citeste posturile inainte sa te ia tastatura inainte ca de obicei. Am zis nou, esti tu obisnuit cu preturile gunoaielor frantuzesti, eu vorbeam de Passat.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 16 May 2013, 21:01
Post #15


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Deci 3 pe lista neagră. Cred că mai urmează și alții.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 16 May 2013, 21:02
Post #16


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ati dat-o rau pe cafenea!
Se inchide!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 07:28
Forum Renault