DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amortizoare hayon Break injectie

mike
post 5 Mar 2004, 08:47
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 5 February 04




Stie cineva de unde pot cumpara, in Bucuresti, 1 set nou ( nu second hand ), de fabricatie germana? Cele romanesti ale masinii au inghetat si nu mai functioneaza.Neplacut sa-ti tot cada haionul in cap cind umbli la portbagaj.
Please help!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
greenpeace
post 7 Mar 2004, 23:11
Post #2


Meganiac


Group: Members
Posts: 203
Joined: 8 February 04
From: Bucuresti




Cele de secondhand sunt foarte bune... incearca de la un ford (alea au hayonul la fel de greu ca dacia) dar sunt cam scumpe ... sau ... cum cred ca am sa-mi fac eu ... gauresti corpul amortizorului in dreptul punctului maxim de sus al pistonul (exprimarea lasa de dorit !! ) si atunci cand deschizi hayonul bagi in "gaurica" un cui ! ... pe care-l legi cu un lantisor de amortizor ...cam atat ! :roll:


--------------------
Renault Megane 3 M3 2011 Dynamique
Renault Megane 3 Sport Tourer 2011.03 1.9 dCi Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnyBe
post 31 Mar 2004, 11:50
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 31 March 04
From: Brasov




Din cate am inteles eu, sunt destul de scumpe si parca nu merita amortizoarele alea mai ales ca inainte sa se strice (aveau 2-3 luni vechime cand s-au stricat) se mai deschidea hayonu aiurea si se ridica de' ma trezeam ca imi cad toate din portbagaj. Eu pun o coada de matura biggrin.gif ca sa stea hayonu' sus. Dar mi se pare mai eleganta varianta cu gaurile in amortizoarele alea. Buna Idee!


--------------------
SLZ Clima LGN Laureate 1.4 - BV 09 UDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius-gabriel
post 31 Mar 2004, 13:15
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 14 November 03
From: CALARASI




incearca in targ in vitan si ai sa gasesti sigur si la preturi mai mult decat rezonabil.


--------------------
HONDA CIVIC EX HONDA ACCORD -
MARIUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnyBe
post 1 Apr 2004, 14:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 31 March 04
From: Brasov




smile.gif te cred marius, dar eu locuiesc in brasov si este cam departe targu' vitan. Oricum se gasesc si pe aici dialea second-hand. Ideea ie ca nu shtiu daca mai vreau sa cumpar altele. Ieri am descoperit ca numai unu este stricat. Pe celalat l-am gaurit si cand deschid hayonu' bag o tija in gaura facuta in amortizor si gata.
Nu vreau sa-mi cumpar altul pentru ca ininte sa se strice se mai deschidea hayonu in timp ce mergeam si era cam aiurea ... mai ales cand te trezeshti in intersectie ca ti-au cazut sculele biggrin.gif


--------------------
SLZ Clima LGN Laureate 1.4 - BV 09 UDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
northwood
post 5 Apr 2004, 08:39
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




QUOTE

Nu vreau sa-mi cumpar altul pentru ca ininte sa se strice se mai deschidea hayonu in timp ce mergeam si era cam aiurea ... mai ales cand te trezeshti in intersectie ca ti-au cazut sculele  



Pai care e legatura intre amortizoare si deschisul hayonului? Hayonul este tinut inchis de gravitatie si de cuiul de la incuietoare...


Informativ, pe masina mea sunt puse 2 amortizoare de hayon Bilstein, montate de fostul proprietar. Cred ca au fost noi cand le-a montat...


--------------------
SKARPEA MTB Galben_Gri 2009
Maxon CM 10 - Midland ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnyBe
post 5 Apr 2004, 08:47
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 31 March 04
From: Brasov




northwood,
bine, drept ii ce zici tu. dar cuiu nevoii ii dadea drumu la hayon chiar daca era inchisa incuietoarea aia. Amortizoarele alea erau f bune dpdv sustinere hayon, dar beleaua era de la deschidere/inchidere.

Nu contest ca amortizoarele de hayon Bilstein alea de pe masina ta sunt bune dar nu cred ca merita investitia daca ma gandesc ca nu am reusit sa fac incuietoarea aia si se deschidea hayonul in timpul mersului.


--------------------
SLZ Clima LGN Laureate 1.4 - BV 09 UDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
northwood
post 5 Apr 2004, 10:05
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




JohnyBe, incearca sa mai reglezi pozitia incuietorii (partea fixata pe hayon).

Desfa partial cele 2 piulite de sustinere, si introdu in spatiul creat intre incuietoare si hayon o bucata de carton subtire, eventual pliat dupa nevoie, sau orice alt material asemanator. Pozitia ideala o vei determina prin incercari. Ideea e sa "frece" cuiul de inchidere in interiorul tecii, pentru a asigura un contact ferm intre cele 2 componente.

Succes.


--------------------
SKARPEA MTB Galben_Gri 2009
Maxon CM 10 - Midland ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnyBe
post 5 Apr 2004, 10:18
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 31 March 04
From: Brasov




Buna idee,
Am sa incerc si chestia asta. Multam fain.


--------------------
SLZ Clima LGN Laureate 1.4 - BV 09 UDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 22:29
Forum Renault