DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Configuratie sound SN

snick08
post 19 Jan 2006, 00:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 2 September 05




[SIZE=7]Have a question: vreau si eu niste sfaturi privind mp3 playerul si difuzoarele care ar trebui sa mi le iau pentru a mi le pune p o SN. Mah intereseaza dc stiti ce marca de cass si difuzoare se aude mai bine pe SN. Si dc stiti si de cati cm trebuie sa fie difuzoarele p fata si pe spate.

Mersi frumps


--------------------
MITSUBISHI LANCER 2008 2.0 DI-D - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 19 Jan 2006, 01:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




sony mp3. tub bass portbagaj,fata sony explod,atat cat sa nu tai din usa,spate inca 2 sony xplod rotunde cat mai mari atat cat sa sa-ti incapa.asta gasesti la mine.acum dupa buzunarul fiecaruia. biggrin.gif


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 19 Jan 2006, 03:29
Post #3


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Da un search ca sa tot discutat .


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
snick08
post 19 Jan 2006, 10:59
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 2 September 05




QUOTE(Maff_77 @ 19 Jan 2006, 11:10)
sony mp3. tub bass portbagaj,fata sony explod,atat cat sa nu tai din usa,spate inca 2 sony xplod rotunde cat mai mari atat cat sa sa-ti incapa.asta gasesti la mine.acum dupa buzunarul fiecaruia. biggrin.gif
*



maff 77 spunemi si mie t rog ce dimensiuni sunt si ce putere au. si banuiesc k seaud bine. oricum mersi


--------------------
MITSUBISHI LANCER 2008 2.0 DI-D - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 19 Jan 2006, 11:03
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




scrie si tu omeneste si vorba lui big da-i si un "search"


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 19 Jan 2006, 12:07
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




mp3 player sony 4 iesiri ori 50 w-reali
difuzoarele de pe fata sony xplod sunt de aceeasi marime ca acelea din fabrica de pe clima am impresia ca sunt un pic mai mari,am mai dat 2 gauri in tabla ca sa le prind.
alea de pe spate tot xplod au 30 cm diametru dar fiind grele se balangane tot timpul chestiia aia pe care stau.o s-o intaresc un pic.si tubul de bas l-am cumparat de la dioda din cta.diametrul este tot de 30 cm.
am tras linie si : mp3 5500000,difuzoarele fata 1200000,slea din spate 3800000,si tubul 4300000.cu puterea nu stiu ce sa-ti zic dar se aude frumos.de exemplu pe alea din spate scrie ca au undeva in jur de 800w fiecare dar astia nu sunt watti reali.mult noroc


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlonduGL
post 19 Jan 2006, 17:14
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 18 May 05




Eu mi-am pus Pioneer DEH-4700MPB ca mp3 player si 2 boxe pe fata Sony Xplod. Nu am avut bani de 2 difuzoare pioneer. Oricum sunt multumit de cum se aude, si din cate am mai citit pe net ca player MP3 iti recomand Pioneer, Alpine sau JBL. Oricum depinde si de buget.


--------------------
Dacia SuperNova - GL-xx-NRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 20 Jan 2006, 00:44
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




sony xplod e mama lor.


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 20 Jan 2006, 02:12
Post #9


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




E mama lui cui nene? Am mari dubii ca Sony mai e ce-a fost odata...hat de mult. Acum de-abia daca sunt doua deste peste Pawasonic si Futachi. Si cam pe acleasi palier cu 99,99 % din sculele de prin hypermaketuri.

Sony xplod sunt nici mai mult nici mai putin decat niste scule de duzina. Nici proaste, dar nici bune.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabrom40
post 20 Jan 2006, 04:41
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 30 September 05
From: nici eu nu stiu




QUOTE(Ake @ 20 Jan 2006, 02:12)
E mama lui cui nene? Am mari dubii ca Sony mai e ce-a fost odata...hat de mult. Acum de-abia daca sunt doua deste peste Pawasonic si Futachi. Si cam pe acleasi palier cu 99,99 % din sculele de prin hypermaketuri.

Sony xplod sunt nici mai mult nici mai putin decat niste scule de duzina. Nici proaste, dar nici bune.
*




ake,sunt perfect de acord cu ce ai spus.

Si mie mi-a placut mult Sony,dar...mi-a placut.Nu stiu in Europa cum sunt,dar in state e o firma ieftina si proasta la domeniul car audio,eu am optat pentru Alpine dar probabil ca din pacate sunt foarte scumpe in Romania.Ca o alternativa buna eu am testat JVC si am ramas foarte placut impresionat desi niciodata nu am fost mare fan JVC dar daca ar fi sa mai cumpar odata cred ca ar fi JVC si ca pret dar si ca si calitate,HAPPY SHOPPING. smile.gif


--------------------
1977 berlina 2002 peugeot 406 1997 1300 - mm77bbg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 20 Jan 2006, 12:25
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




placebo placebo placebo. daca sunteti cat de cat cunoscatori sa va uitati de curiozitate pe mp3-urile voastre care le laudati atat si o sa vedeti ca sunt facute in u.e. sau probabil in china sau made in japan si terminate in china.asa ca daca te duci in reprezentanta la cta la sony si ceri un mp3 sony o sa ramaii placut surprins.sunt facute in japonia.ca si celelalte accesorii pe care le-am enumerat mai sus,cu toate ca au un pret mai ridicat.si daca vrei poti vedea acelasi produs de exemplu la metro sa altex unde vrei tu aproape la juma de pret.concluzi o trageti singuri.eu am un sony xplod original biggrin.gif


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabrom40
post 21 Jan 2006, 00:27
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 30 September 05
From: nici eu nu stiu




QUOTE(Maff_77 @ 20 Jan 2006, 12:25)
placebo placebo placebo. daca sunteti cat de cat cunoscatori sa va uitati de curiozitate pe mp3-urile voastre care le laudati atat si o sa vedeti ca sunt facute in u.e. sau probabil in china sau made in japan si terminate in china.asa ca daca te duci in reprezentanta la cta la sony si ceri un mp3 sony o sa ramaii placut surprins.sunt facute in japonia.ca si celelalte accesorii pe care le-am enumerat mai sus,cu toate ca au un pret mai ridicat.si daca vrei poti vedea acelasi produs de exemplu la metro sa altex unde vrei tu aproape la juma de pret.concluzi o trageti singuri.eu am un sony xplod original biggrin.gif
*





Maff,daca e Sony e Sony oriunde ar fi el facut si pretul ar trebui sa fie acelasi oriunde e facut(nu si oriunde e vandut)nu sunt mai multe feluri de Sony sau Kenwood sau JVC... nu conteaza in ce tara e asamblat sau unde a fost facut eu pana acum nu am vazut diferente de pret la nici un produs de firma in functie de tara de asamblare.... . O parere huh.gif

This post has been edited by gabrom40: 21 Jan 2006, 00:27


--------------------
1977 berlina 2002 peugeot 406 1997 1300 - mm77bbg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 22 Jan 2006, 01:47
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




QUOTE(gabrom40 @ 21 Jan 2006, 01:27)
Maff,daca e Sony e Sony oriunde ar fi el facut si pretul ar trebui sa fie acelasi oriunde e facut(nu si oriunde e vandut)nu sunt mai multe feluri de Sony sau Kenwood sau JVC...  nu conteaza in ce tara e asamblat sau unde a fost facut eu pana acum nu am vazut diferente de pret la nici un produs de firma in functie de tara de asamblare....  . O parere huh.gif
*


FII ATENT
acelasi mp3 care il am eu pe masina l-am vazut la metro 3,2 mil
in sony la constanta 5 si ceva nu mai retin exact.
al din metro facut la ciuciunghezi
al de la sony in japan
e oare vreo diferenta?
cred ca da
rapotul pret/calitate


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 22 Jan 2006, 19:39
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




a?

Attached thumbnail(s)
img060121_1701.jpg ( Size: 3.17k ) Number of downloads: 139
img060121_1702.jpg ( Size: 4.21k ) Number of downloads: 138


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutz
post 27 Jan 2006, 23:08
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 12 August 03




Aaa....M-ai nenorocit frate cu Explodu tau si cu cei 50W reali. Faptu ca iti place tie nu-i nici o problema, dar sa incepi sa vorbesti despre cunoscatori si sa pui Sony pe primul loc, asta deja incepe sa deranjeze.
Cum sa-ti spun mai delicat....In lumea asta car hi-fi, Sony sunt gunoaie fie ele facute in Japan, Napan, sau ce alta tara vrei tu.
Ai facut comparatie intre Sony din Metro si cel pe care il ai tu si ai observat vreo diferenta? Cum ai ajuns tu la concluzia ca ai 4 X 50W reali? Nu ai nici cea mai mica idee ce inseamna 50 W rms.
Inainte de a-ti exprima o parere atat de ferm, incearca sa te documentezi un pic inainte si sa ai o baza in ceea ce spui.

This post has been edited by micutz: 27 Jan 2006, 23:11


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci 120CP 2002 Privilege - PH-88-PWR
Weitec, Luxor 17', Clarion 958 HU, Clarion APA 4400, Helix A1,Mac-Audio,2xPhase Thriller Pro 10' sub
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wwilly
post 28 Jan 2006, 13:29
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 14 September 03
From: Arad




salutare...

Nu vreau sa par avocatul firmei SONY, dar nici afirmatia ca ar fii niste "gunoaie" nu cred ca este reala! Inainte de a comenta, incercati sa priviti pe ansamblu INTREAGA oferta a firmei Sony, nu doar produsele entry level care se comercializeaza pe la noi, si o sa vedeti ce inseamna profesionalism si traditie in domeniul electronici! Sony facea electronice de cand altii nici nu stiau ce ete curentul electric...
Dar asta nu inseamna ca alte firme nu fac produse de calitate, dar nu trebuie sa facem asa comparatie dezechilibrata... adica sa incercam sa comparam produsele din aceeasi categorie( nu neaparat aceeasi categorie de pret pt ca sony este intradevar mai scump)
Eu am montat un sony Xplod s sunt foarte multumit de el! stiu ca se poate si mai bine, dar la pretul acesta, este Ok. De un an de cand il am nu am reusit nici macar odata sa-l fac sa "sara" sau vreo eroare de orice natura, pe cand prieteni de ai mei cu alte firme... nu vreau sa dau nume... mai sare din cand in cand , nu citeste RW... etc, etc.
Si inca ceva... :parerea mea ca o dacie chiar si Solentza nu are nevoie de ceva mult mai performant. Parerea mea, care este..


--------------------
SLZ Comfort - AR-XX-PTP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutz
post 28 Jan 2006, 17:18
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 12 August 03




Sunt total de acord cu tine, SONY este o firma cu mare traditie in electronice. Eu nu am generalizat, m-am referit strict la divizia car hi-fi. E foarte bine ca ti-ai luat, ma bucur ca esti multumit de el, dar sa nu incepem sa strigam ca Explodurile sunt mama lor.....
Calitatea unui aparat nu se masoara numai prin faptul ca nu-ti sare cd-ul.In primul rand ma refer la calitatea sunetului, care la Sony este departe de ce ar trebui sa fie.


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci 120CP 2002 Privilege - PH-88-PWR
Weitec, Luxor 17', Clarion 958 HU, Clarion APA 4400, Helix A1,Mac-Audio,2xPhase Thriller Pro 10' sub
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 28 Jan 2006, 18:44
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




lasa-l pe micutz ca are el zgomotec si se aude mai bine radmasa.gif


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutz
post 28 Jan 2006, 23:59
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 12 August 03




Nu-i zgomotec, e Clarion DXZ 658.



--------------------
Renault Laguna 1.9 dci 120CP 2002 Privilege - PH-88-PWR
Weitec, Luxor 17', Clarion 958 HU, Clarion APA 4400, Helix A1,Mac-Audio,2xPhase Thriller Pro 10' sub
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 30 Jan 2006, 01:14
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




whatever


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZaiR
post 12 Feb 2006, 13:30
Post #21


Against the System


Group: Members
Posts: 345
Joined: 7 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(Maff_77 @ 20 Jan 2006, 02:44)
sony xplod e mama lor.
*




mai omule..cate scule ai avut pe masina de spui lucrul asta ???
1.ce spui tu despre 4x50 reali in vecii vecilor nu o sa aiba vreun mp3player care se monteaza in bord
2.despre SONY nu am decat sa spun ca sunt firma care trebuie sa cumperi toata linia sa fie sony pt ca altfel se aude super naspa si intr-adevar este o firma de toata jena in afara romaniei care aici inca rezista din cauza reclamei f.puternice pe care o avea din cauza ca pana prin 2000 cand era firma care se apropia cat de cat de limita high -end
eu sunt dupa cum spune toata lumea destul de bolnav d.p.d.v al muzicii si am avut pana acum pe masini mai multe casetofoane/mpplayere/cdplayere
kenwood casetofon varful de linie al lui 2000 super amplificare ce avea dar radio de toata jena
sony xr-c4120 care inca il mai am pe dulap si pot spune ca se aude naspa pe orice boxa il pui in afara de sony ce are misto sunt functiile
clarion nu mai stiu ce model de cdplayer nu era cine stie ce imi placea f.mult la el era radio care prindea cel mai bine toate posturile amplificare slaba
anyway la inceputul anului trecut am spus ca vreau sa imi iau un mp3player klumea din t.p.d.v. si dupa ce am incercat modele existente printre care JVC,SONY,CLARION,Pion...,m-am oprit la ALPINE 9847R tio pot spune cu mana pe inima ca un sunet mai clar si o amplificare mai buna nu gaseti (fara high -end-uri)
Cat despre boxe... JBL T595 limited sunt mama lor si iti spun ca sunt boxele care m-au facut sa renunt la subwoofer dupa 2 ani de carat in portbagaj.
http://imezak.com/t595.html
Statii de amplificare sunt parere ca JBL GTO 75,4 e cea mai buna din punct de vedere al consumului /fidelitatii/putere iar Alpine sunt cei mai buni tot din aceleasi puncte de vedere

pt Snick08

ce aveam pe DSN si se auzea super misto de strangeam suruburi saptamanal(asta din cauza subwooferului care il am de vazare .vezi bursa)era in felul urmator
ALPINE 9847R dar daca nu esti atat de maniac poti sa optezi pt modelul 9843(acum depinde de ce culoare vrei sa ai verde rosu sau albastru)
boxe fata erau de 16 JBL seria CS (se monteaza prin interiorul usii in suruburi legara de fata de usa)
boxe spate JBL ovale sunt destul de multe modele depinde si de buzunar http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/JBL/GTO/GTO_936e/
iti pot spune ca poti sa optezi f.bine si pt modelul SPS-690A tot de la Alpine pret 2,5 mil (aici intervine o mica prbl.placa cu boxe se fura f.usor la NOVE -cel mai bine le asiguri-)
si in momentul de fata ai un sunet f.bun daca vrei Bass pui 1tub sau 2 la mine a rezistat cu succes 2 tuburi pana cand a inceput sa ploue in portbagaj si l-am vandut pe al mai mare care era un JBL dar nu era f.bun din p.d.v al fidelitatii cele mai misto mi sa parut asta care inca il mai am si un" kappa"

Respect....

This post has been edited by ZaiR: 12 Feb 2006, 13:45


--------------------
DUCATI 900 SuperSport 2003 - este!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutz
post 12 Feb 2006, 13:47
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 12 August 03




T-urile alea sunt bune, au dinamica foarte buna si sunt considerate printre cele mai bune ovale din lume (locul 2-3). cu ce dai in ele? Despre afirmatia ca Alpine sunt cei mai buni, mi se pare un pic gratuita si-ti spun si de ce: cand compari 2 sau mai multe aparate trebuie sa specifici exact modelul, nu doar Clarion JVC etc, si sa corespunda din aceeasi clasa.
Alpine-urile alea 690 A sunt difuzoare slabe spre foarte slabe, mai ales inaltele sunt groaznice, suna prost. Un pic mai bune sunt JBL-urile 926, 936, dar nici aici lucrurile nu stau foarte bine, sunt difuzoare de galagie. In bugetul de 2,5 mil poti gasii difuzoare cu multe clase peste ele care sa cante intr-adevar muzica nu sa faca galagie. Alpine si JBL sunt firme care la noi se vand foarte usor datorita numelui si nu neaparat ca sunt cele mai bune.

This post has been edited by micutz: 12 Feb 2006, 14:08


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci 120CP 2002 Privilege - PH-88-PWR
Weitec, Luxor 17', Clarion 958 HU, Clarion APA 4400, Helix A1,Mac-Audio,2xPhase Thriller Pro 10' sub
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZaiR
post 13 Feb 2006, 11:00
Post #23


Against the System


Group: Members
Posts: 345
Joined: 7 January 04
From: Bucuresti




Am un kenwwod kac626x parca.... oricum are 4x50 si sunt puse in cross
intr-adevar nu mai tin minte modelul care il aveam la clarion era ceva cu 1500R in coada cat despre difuzoarele alpine ca nu sunt cine stie ce, euo m-am referit sa aiba omul de unde sa aleaga ca nu stiu daca e atat de pasionat sa dea 7mil pe boxe spate
QUOTE(micutz @ 12 Feb 2006, 15:47)
Alpine si JBL sunt firme care la noi se vand foarte usor datorita numelui si nu neaparat ca sunt cele mai bune.
*


cred ca trebuia sa asociezi cu SONY afirmatia asta
eu cel putin in primul rand la un cass/cd/mp3 de masina ma uit la pozitionarea functiilor(ca sa nu stai sa cauti cand esti la volan) 2 sunetul si apoi firma si detaliile legate de un upgrade la el(subwoofer stati....) iar din toate modele cu alpine 9847R-ul asta mi sa parut f.avantajos,ca si 9845 care dif intre el si 9843 e ca are scroll...acum depinde si de buzunarul fiecaruia


--------------------
DUCATI 900 SuperSport 2003 - este!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutz
post 14 Feb 2006, 17:18
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 12 August 03




Da, alpine 9847 e un aparat bun. Cred ca cel mai mult as aprecia la el, faptul ca are 3 iesiri de linie. In rest, nu stiu...nu prea sunt fan Alpine, nu prea-mi plac inaltele, nu au definitie, dar asta este chestie de gust.


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci 120CP 2002 Privilege - PH-88-PWR
Weitec, Luxor 17', Clarion 958 HU, Clarion APA 4400, Helix A1,Mac-Audio,2xPhase Thriller Pro 10' sub
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 19 Feb 2006, 15:07
Post #25


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




eu am cdx 3300.. scrie 50x4..pa dreaq ca are reali cam 25x4... am gasit scris in cartea lui..
eu sunt multumit de el dar boxele sony sunt cam proaste fata de alpine..
de ex am alpine de 17 cm pe fata si inaite am avut sony si se auzeau distorsionat.. eh cu astea alpine nu mai distorsioneaza asa rau.. am sony explod 6x9 pe spate si harie una la volum mic.. ele se aud frumos doar daca le dai tare sa nu mai harie.. =))
acum vreau sa mi iau un sub de 20 cm jbl ca sa nu se dezmembreze masina =)) si o statie kenwood sau alpine de 200w..


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 20 Feb 2006, 00:07
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




QUOTE(ZaiR @ 12 Feb 2006, 14:30)
mai omule..cate scule ai avut pe masina de spui lucrul asta ???
1.ce spui tu despre 4x50 reali in vecii vecilor nu o sa aiba vreun mp3player care se monteaza in bord
2.despre SONY nu am decat sa spun ca sunt firma care trebuie sa cumperi toata linia sa fie sony pt ca altfel se aude super naspa si intr-adevar este o firma de toata jena in afara romaniei care aici inca rezista din cauza reclamei f.puternice pe care o avea din cauza ca pana prin 2000 cand era firma care se apropia cat de cat de limita high -end
eu sunt dupa cum spune toata lumea destul de bolnav d.p.d.v al muzicii si am avut pana acum pe masini mai multe casetofoane/mpplayere/cdplayere
kenwood casetofon varful de linie al lui 2000 super amplificare ce avea dar radio de toata jena
sony xr-c4120 care inca il mai am pe dulap si pot spune ca se aude naspa pe orice boxa il pui in afara de sony ce are misto sunt functiile
clarion nu mai stiu ce model de cdplayer nu era cine stie ce imi placea f.mult la el era radio care prindea cel mai bine toate posturile amplificare slaba
anyway la inceputul anului trecut am spus ca vreau sa imi iau un mp3player klumea din t.p.d.v. si dupa ce am incercat modele existente printre care JVC,SONY,CLARION,Pion...,m-am oprit la ALPINE 9847R tio pot spune cu mana pe inima ca un sunet mai clar si o amplificare mai buna nu gaseti (fara high -end-uri)
Cat despre boxe... JBL T595 limited sunt mama lor si iti spun ca sunt boxele care m-au facut sa renunt la subwoofer dupa 2 ani de carat in portbagaj.
http://imezak.com/t595.html
Statii de amplificare sunt parere ca JBL GTO 75,4 e cea mai buna din punct de vedere al consumului /fidelitatii/putere iar Alpine sunt cei mai buni tot din aceleasi puncte de vedere

pt Snick08

ce aveam pe DSN si se auzea super misto de strangeam suruburi saptamanal(asta din cauza subwooferului care il am de vazare .vezi bursa)era in felul urmator
ALPINE 9847R dar daca nu esti atat de maniac poti sa optezi pt modelul 9843(acum depinde de ce culoare vrei sa ai verde rosu sau albastru)
boxe fata erau de 16 JBL seria CS (se monteaza prin interiorul usii in suruburi legara de fata de usa)
boxe spate JBL ovale sunt destul de multe modele depinde si de buzunar http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/JBL/GTO/GTO_936e/
iti pot spune ca poti sa optezi f.bine si pt modelul SPS-690A tot de la Alpine pret 2,5 mil (aici intervine o mica prbl.placa cu boxe se fura f.usor la NOVE -cel mai bine le asiguri-)
si in momentul de fata ai un sunet f.bun daca vrei Bass pui 1tub sau 2 la mine a rezistat cu succes 2 tuburi pana cand a inceput sa ploue in portbagaj si l-am vandut pe al mai mare care era un JBL dar nu era f.bun din p.d.v al fidelitatii cele mai misto mi sa parut asta care inca il mai am si un" kappa"

Respect....
*


filozofule


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boogie
post 20 Feb 2006, 18:34
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 22 September 05
From: Sibiu




toate respectele pt tine dar 4X50... tu stii cati amperi itzi mananca un adevarat 4X50?
iti zic io cel putin 25 de amperi si io nu cred ca sony-ul tau are o siguranta de 25 30 de amperi maxim 15 amperi calculeaza 15A X12V(14.4V cand masina ii pornita) si vezi care ar fi totalul camsum si inca ceva in afara de amplificatoru din unitate mai ai si alte luminite si prostii si circuite care iti consuma
tu ai maxim 30w pe canal asta cu generozitate
apropo io am un clarion de care sunt f multumit la cum se aude si puterea maxima abia de este de vreo 30W dar are si o problema: cand ii frig si il opresc seara dimineata nu porneste melodia de pe cd si trebuie sa il scot si il bag iara si abia atunci incepe sa cante.
dar am niste difuzoare extreme pe spate coaxoale un amplificator extreme si un woofer blaupunkt destul de puternic si in fata am pe componente extreme in usi asa zisul bass si unde sunt manerele sunt inaltele
daca inca nu ti-ai montat nimic pe masina contactaza-ma si poate treci prin sb o data si o sa ti le montez io. daca vrei sa ma cauti da un mail pe djqula2003@yahoo.com si vorbin noi daca vrei si vedem ce facem.


--------------------
Dacia SuperNova decembrie 2002 - SB 05 TUN

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gl01bxg2003
post 20 Feb 2006, 19:48
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 3 March 05




Tipul de mai sus are perfecta dreptate. este imposibil deocamdata ca un player auto sa scoata mai mult de 25-30 de W pe canal cu o sarcina (un difuzor) de 4ohmi. Singurul mod de a obtine o putere mai mare pe canal e cu o amplificatoare auto separate, care au in ele si un convertor ridicator de tensiune iar partea de amplificare lucreaza la tensiuni mai mari de 12V . Oricum degeaba iti iei tu super player daca cei la care te duci sa-l monteze nu ti-l alimenteaza corespunzator si prin asta ma refer sa se foloseasca niste conductoare destul de groase ( si preferabil legate direct la bornele bateriei ) care sa permita trecerea unui curent serios prin ele. Asta e valabil si pentru firele pentru difuzoare. De cate ori nu a venit la mine cate unu sa-mi arate: "Mama sa vezi ce player mi-am luat" si cand dadeai ceva mai tare la volum si cu ceva bass afisajul tinde sa se stinga pe "ritmul" muzicii. Deci aveti grija si unde le montati.


--------------------
Dacia Supernova - Gl25DGC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutz
post 20 Feb 2006, 23:59
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 12 August 03




Ar fi minunat sa avem si 25-30 W rms macar. Din pacate la nici un player nu te poti bucura de mai mult de 14 - 16 W putere curata fara distorsiuni.


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci 120CP 2002 Privilege - PH-88-PWR
Weitec, Luxor 17', Clarion 958 HU, Clarion APA 4400, Helix A1,Mac-Audio,2xPhase Thriller Pro 10' sub
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maff_77
post 22 Feb 2006, 01:52
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 October 05
From: constanta




care-i treba cu watti astia care ii dau ei sunt p.m.p.o. parca si nu stiu ce inseamna si parca printr-un calcul ii afli pe aia reali nu?sau cam asa ceva mi-a zis unu odata


--------------------
Dacia supernova 2001 opel calibra 2000 16v 4x4 turbo 1992 - CT 05 ZMA
x-team racing club member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:36
Forum Renault