DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 2 woofere pe nova

soldiersofjaharmy
post 26 Jan 2006, 14:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 4 January 06




Pentru cei care au o dacie nova as vrea sa stiu si eu unde pot pune 2 difuzoare de 10 inch intr-o nova? pe stativul ala de plastic din spate ar fi bine dar sa zicem ca difurile is grele si plasticu ala nu stiu daca ar fi indicat ca sa le tina greutatea mai ales la drumurile noastre cu gropi pot aparea complicatii

deci care aveti idei unde pot pune si eu 2 difuri de 10 inch intr-o nova?


--------------------
dacia nova gti - hd 06 aay
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horiajam
post 26 Jan 2006, 15:09
Post #2


Viitor fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 190
Joined: 16 January 05
From: Iasi




Sfat : inlocuieste plasticul ala din spate ( pentru ca sigur nu va tine niste woofere) cu o bucata de lemn( pal), pe care o imbraci cu mocheta . Aceasta sigur va tine difuzoarele si nici nu se va misca precum cea din plastic.


Bafta


--------------------
Dacia SuperNova Fosta Europa - 3 - IS - 4817
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 26 Jan 2006, 15:17
Post #3


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




sau fa din cele 2 boxe un "tun" din ala pe care il pui in portbagaj chiar in spatele banchetelor.


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madcos
post 26 Jan 2006, 19:20
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 17 October 05
From: CONSTANTA




eu am intarit placa aia cu o bucata de lemn prinsa in holzsuruburi pe dedesubt,si nu mai sta cocosata.asta de cam un an.


--------------------
NOVA GT NOVA GT - CT 06 UDH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soldiersofjaharmy
post 26 Jan 2006, 22:00
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 4 January 06




bune idei numai ca e si ceva de lucru mai ales cu amplificatoru asta l-am prins cu 2 suruburi in portbagaj in stanga ( da is stricate canalele acum ) si astept poate prind vrun casetofon de o putere mai mare sa nu ma mai complic si cu amplif

eu ma gandeam sa fac eu din lemn in portbagaj un suport pe fiecare laterala asa inclinat dar ocupa mult din portbagaj

are cineva montat un sistem audio ceva tare pe nova sau chiar orice alt accesoriu?


--------------------
dacia nova gti - hd 06 aay
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anndi
post 27 Jan 2006, 17:57
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 932
Joined: 13 December 04
From: Timisoara




apea de 10 sar putea sa intre in usile din spate daca decupezi un pic. si nu cred ca iti va atinge geamul ca nu se lasa pana jos in spate(poza2). sau ca in prima poza in portbagaj.

This post has been edited by anndi: 27 Jan 2006, 17:58

Attached thumbnail(s)
210247_4_full.jpg ( Size: 55.36k ) Number of downloads: 57
imgs10_021.jpg ( Size: 42.29k ) Number of downloads: 47


--------------------
Renault Megane GT220 GrandTour 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soldiersofjaharmy
post 27 Jan 2006, 20:05
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 4 January 06




a doua poza mai inteleg dif de 10 inch sau cat o fi sony xplode dar in prima poza aia sigur nui pe nova smile.gif)))) eu am dif nu de masina is rotunde si oricum nu intra magnetu in portiera tare poza prima as muri sa am si eu asa ceva .....


--------------------
dacia nova gti - hd 06 aay
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
K3nT
post 28 Jan 2006, 13:12
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 21 January 06
From: Bucuresti




hello guys...

sunt ceva cam nou pe aici dar va dau ceva sfaturi in legatura cu un sistem audio intr-o masina...
- se ia una bucata casetofon auto de preferinta de 4*50W sau mai tare (mai jos nu se merita investitia) preferabil pe iesiri pe mosfet (se aude cam ca o lampa dar au perioada de viata de 10-15 ori mai mare - nu are rost sa explic asta)
- se iau 2 bucati difuzoare de masina coaxiale pe spate, si 2 sisteme de difuzoare pe fata (adica un woofer montat in portiera si un tweeter tot pe portiera montat langa oglinda) si se conecteaza. singura conditie impusa aici este cea de a avea puterea difuzoarelor REALA (RMSc si nu RMS) mai mare sau egala cu puterea casetofonului (sau MP3 ce aveti voi in dotare)
- se ia un amp de masina sanatos (de cel putin 2,5 ori mai mare ca putere decat puterea casetofonului... la un 4*50 vine un amp de 500W si tot asa)
- se ia si un condensator de stabilizare (d'ala de 1 fharad la vreo 20V sau va faceti baterie de condensatori dar este cam inestetica). asta daca nu vreti sa va schimbati bateria la masina de 3 ori pe an.
- va duceti pe http://www.be-loud.ro sau pe http://www.car-sound.ro si va luati 4 woofere JBL GTO 804D (20 cm diametru si 200W RMSc) si le conectati in paralel toate (si ajungi la o impedanta de 1 ohm si un amp CAD11 de la DLS (1115W pe 1 Ohm si pentru subwoofer merge perfect pentru peak power) sau va luati alt gen de woofere si amp-uri dar care sa aiba puterea RMSc (a difuzoarelor) preferabil mai mare decat cea a amp-ului... merge si mai mica dar cu maxim 25% si asta doar la subwoofere!!!
- pentru sub-woofere (cutiile), va duceti pe site-uri de genul http://www.ciare.it si va faceti de acolo cutii care sa aiba volumul ala cerut de difuzoare (un singur difuzor vrea ca si cutie deschisa un volum de 16,99 litri. daca le pui 2 cate 2 o sa ai un volum de 33,98 litri. cautati pe acolo o cutie care sa aiba intre 33,5 si 35,5 litri, indiferent de ce difuzor are pe ea (asta vorbind la o cutie bass reflex) si va amplasati voi cum vreti difuzoarele) daca vreti alt tip de cutii tre' sa respectati volumele alea indicate in datasheet: http://manuals.harman.com/JBL/CAR/Boxes%20.../GTO%20804D.pdf
dupa care va conectati ce aveti nevoie pe acolo si mere...


si ca si chestie si mai tare ati putea sa faceti un sistem cu: 2*50 pe usile din fata, 2*50 pe stativul ala din spate, 2*70 (cu un amp SAL SAF 2070) pe usile din spate si subwooferele (doua) in portbagaj cu un DLS CAD11 si cu 4 JBL GTO 804D... (asta deja se afla pe o berlina in bucuresti si acu' urmeaza sa-i mai facem si motoru si exterioru si e gata de strada)



Have a nice day amigos!
biggrin.gif
QUOTE(anndi @ 27 Jan 2006, 17:57)
apea de 10 sar putea sa intre in usile din spate daca decupezi un pic. si nu cred ca iti va atinge geamul ca nu se lasa pana jos in spate(poza2). sau ca in prima poza in portbagaj.
*




--------------------
DACIA Berlina Li - B-27-NXF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soldiersofjaharmy
post 28 Jan 2006, 18:41
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 4 January 06




banuiesc ca pentru atata putere va trebui sa schimbati si caroseria la berlina? nu? smile.gif) io ca sa fac ce ai zis acolo trebuie sa imi cumpar poate un ARO NOU sau cine stie ce alta masina mai mare si cu tabla mai tare ca daca as baga atata putere in ea as merge doar cu rotile si motoru tabla m-ar parasi si ar ramane in fata blocului de frica icon_mrgreen.gif da da tare site asta be-loud.ro


--------------------
dacia nova gti - hd 06 aay
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
K3nT
post 2 Feb 2006, 10:33
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 21 January 06
From: Bucuresti




QUOTE(soldiersofjaharmy @ 28 Jan 2006, 18:41)
banuiesc ca pentru atata putere va trebui sa schimbati si caroseria la berlina? nu? smile.gif)
*




Moshule.... pe masina mea a tinut tabla bine de tot dar m-a parasit bateria... chiar si cu condensator... acu am o baterie de 90A ... dar cand stau cu faza scurta si dau statia la maxim imi vad vitezometrul pe post de VU-metru (nu mai e pe cablu ci pe impulsuri...) practic imi trebuie un alternator ceva mai sanatos...


--------------------
DACIA Berlina Li - B-27-NXF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BasIc
post 2 Feb 2006, 16:17
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 21 November 03
From: BRASOV




"Moshule" mai intreaba pe la cei care cunosc ca sa nu zici ca inventez eu:
-4x50 sau cat vezi tu acolo...este un 4x25w..26....RMS nu rmsC......
-RMS este prescurtarea din "ROOT MEAN SQUARE" daca mai adaugi tu un C..explica-ne de unde si ce entitate a adoptat varianta ta ca fiind cea international folosita.Vad ca folosesti net asa ca te invit pe toate site-urile oficiale JBL,SONY, SAl si ce firme mai cunosti tu
-condensator "d'ala de un fharad la vreo 20 de volti" nu prea au cum sa cumpere din moment ce unitatea de masura se numeste FARAD luand numele cercetatorului MICHAEL FARADAY .Te invit sa citesti cate ceva de el poate iti ramane in cap numele unitatii de masura:
http://www.eltauniversitate.ro/Ro/genii/faraday.htm

-inca un lucru care ar fi bine sa il inveti ar fi ca atunci cand faci o combinatie amplificator-difuzor :este de indicat ca puterea amplificatorului sa fie MAI MARE decat cea a difuzorului.
Logica este urmatoarea: un amplificator nu va oferi niciodata puterea maxima la un nivel MIC al distorsiunilor.Motivul pentru care se ard difuzoarele sunt spre uimirea unora nu puterea mult prea mare ci nivelul distorsiunilor. Cine nu crede poate consulta forumurile de specialitate unde sunt multe tutoriale in acest sens.
Ideea e alta:cand reglati un asemenea sistem incercati sa nu mergeti cu totul la MAXIM.Mai bine cu un amplificator de 500 de w RMS care sa fie in asa fel reglat sa redea 300 de w CURATI si fara DISTORSIUNI pe un difuzor de 300 de w RMS..decat sa fie chinuit cu 300 de W plini de distorsiuni.
Inca ceva"moshule" cu un amplificator CAD11 nu iti este suficient doar bateria standard.Ai idee ce consum are acel amplificator? Iti dau eu asa un info: peste 120 de Amperi.Ia vezi tu de unde obti cei 120 de amperi.

This post has been edited by BasIc: 2 Feb 2006, 16:19


--------------------
"Bas|c Rulzz!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 4 Feb 2006, 04:13
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




QUOTE(BasIc @ 2 Feb 2006, 16:17)
"Moshule" mai intreaba pe la cei care cunosc ca sa nu zici ca inventez eu:
-4x50 sau cat vezi tu acolo...este un 4x25w..26....RMS nu rmsC......
-RMS este prescurtarea din "ROOT MEAN SQUARE" daca mai adaugi tu un C..explica-ne de unde si ce entitate a adoptat varianta ta ca fiind cea international folosita.Vad ca folosesti net asa ca te invit pe toate site-urile oficiale JBL,SONY, SAl si ce firme mai cunosti tu
*




mare dreptate ai am gasit si faza cu puterea reala a unui mp3 player de masina sony gt 200 care avea 4*17w rms si putere maxima 4*52

# RMS Power Output: 17 Watts
# RMS: Root Mean Square is a formula that provides a reasonably accurate means of measuring and comparing continuous AC power. The use of this measure is preferred when matching system components, like amplifiers and receivers.

# Maximum Power: 52 Watts
#Maximum Power: The amount of power a speaker is estimated to handle during a brief high-intensity musical burst. Since this can vary with both frequency and amplitude, it is a much less accurate way to judge speaker durability and performance than RMS.


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
K3nT
post 5 Feb 2006, 14:18
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 21 January 06
From: Bucuresti




QUOTE(BasIc @ 2 Feb 2006, 16:17)
inca un lucru care ar fi bine sa il inveti ar fi ca atunci cand faci o combinatie amplificator-difuzor :este de indicat ca puterea amplificatorului sa fie MAI MARE decat cea a difuzorului.
*




recunosc ca termenul de rmsc nu a fost inteles cum trebuie... nu ma refeream la root mean square ci la ci la puterea DIN (la un amplif care are 50W rms are de fapt 32-35W DIN). rms inseamna putere de iesire in regim sinusoidal continuu. din inseamna puterea de iesire in unda patratica,adica :
__
_| |_

unde energia sunetului este ceva mai mica...

si apropo, root mean square value - valoare medie patratica (fiz,mat), valoare medie efectiva (el)



La puteri mici (max 50W) mai merge sa faci ceea ce ai zis tu (amp mai mare pe dif cu putere mai mica) dar te-ai gandit la momentul in care un bobina unui difuzor atinge suportul inferior? (clipping)

d'asta se folosesc dif mai mari ca putere... fac Home-Hi-Fi, Profesional Aplication si alte genuri de boxe de 8 ani... si nu doar boxe... si amp-uri...

| Cer scuze pentru devierea de la subiectul principal |


--------------------
DACIA Berlina Li - B-27-NXF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aicidincolo
post 6 Feb 2006, 20:04
Post #14


in timp ce tu citesti eu ma plimb cu masina !


Group: Members
Posts: 161
Joined: 13 March 05
From: Valcea&Bucuresti




da sai raspundem omului la topic: chestia aia din spate se poate intari cu orice profil U O L T de preferabil aluminiu. prins in 3 - 4 suruburi .

offtopic. de suruburile alea legi si un cablu de sarma otelita de orice punct fix mai apropiat ( cand vrea hotu sa plece cu toata placa sa aiba o surpriza)...


--------------------
DACIA LOGAN 2006 - VLxxXXX
chestii de tabla vopsita cu 4 roti care ar trebui sa se invarta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soldiersofjaharmy
post 6 Feb 2006, 23:56
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 4 January 06




bune idei faina discutie
eu am rezolvat mam uitat dar tot nui bine
aplif care il am un keenwood kac901 mai vechi are iesirile stricate una nu mai merge alta e vai de ea cum merge cum nu merge si cand merge la cel mai mic soc nu se mai aude nimic doar brrrr bzzzz icon_mrgreen.gif in fine intr-o dimineata am instalat tot a mers pt 1 minut sincer da parca Dumnezeu a facut reglajele sunet mai cald si mai placut ca ala nu a mai auzit cartieru meu
adevarul mai e ca nici bateria mea nu a mai suportat cerintei mari de curent asa ca wacko.gif am mancat-o toata de putere bine cu un redresor am pus-o pe picioare apoi sa incarcat ea de la alternator
acum ma gandesc sa renunt la varianta cu amplificatorul si sa vad poate un player de 50w are reusi sa duca difurile sau poate alta combinatie
spune-ti si voi merge un player cu amplificator incorporat cu niste difuri?


--------------------
dacia nova gti - hd 06 aay
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sociopatul Tandru
post 11 Feb 2006, 10:24
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 23 June 05
From: Braila




2 subwoofere? nu tata..puneti 20 sa fie bine!!! fa si tuburi delea sa sara maneaua in sus si hip hopul... pai ce dracu...


--------------------
DACIA Nova GT 1998 Septembrie - BR 69 CGF
Nu sunt un nationalist dar ma mandresc cu Dacia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andee
post 13 Feb 2006, 11:16
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 22 September 05
From: Bucuresti




salut,sunt relativ nou pe forum dar am cautat destul un topic unde sa postez pentru a nu fi off-topic.Problema mea e mai simpla,am intrebat multi dar nimeni nu stie sa-mi spuna exact,iar de aburitores sunt satul si am vazut ca aici sunt unii care mai au si habar despre ce vorbesc. Acum urmeaza problema mea : mi-am luat un cd/mp3 pioneer ,4x50 ~ DIN 4x27 wati mosfet si vreau sa-mi iau niste boxe acum,astea pe care le am acum fiind prea mici. Mi-am gasit JBL cs la 70 rms si gto la 100 rms (amandoua ovale,de spate) mi-au zis destui ca seria CS ar fi "pocnitori" nu comentez.Acum sincer nu stiu ce sa fac .Adica...am 27 cd-ul si 70/100 boxele. (personal) Ma gandeam ca pot fi probleme , in sensul ca difuzoarele de putere mare au membrana rigida si sint mai greu de miscat de player iar presiunea acustica maxima nu poate fi atinsa cu puterile derizorii debitate de player si va intreb pe voi,trebuie sa fie careva sa ma lamureasca si pe mine odata pt totdeauna. Sper ca am fost destul de clar ,astept si eu niste pareri.Multumesc,ajutati-ma si pe mine blush.gif

This post has been edited by andee: 13 Feb 2006, 11:17


--------------------
dacia logan 2005 - B 42 ZKI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aicidincolo
post 13 Feb 2006, 14:48
Post #18


in timp ce tu citesti eu ma plimb cu masina !


Group: Members
Posts: 161
Joined: 13 March 05
From: Valcea&Bucuresti




QUOTE(andee @ 13 Feb 2006, 11:16)
salut,sunt relativ nou pe forum dar am cautat destul un topic unde sa postez pentru a nu fi off-topic.Problema mea e mai simpla,am intrebat multi dar nimeni nu stie sa-mi spuna exact,iar de aburitores sunt satul si am vazut ca aici sunt unii care mai au si habar despre ce vorbesc. Acum urmeaza problema mea : mi-am luat un cd/mp3 pioneer ,4x50 ~ DIN 4x27 wati mosfet si vreau sa-mi iau niste boxe acum,astea pe care le am acum fiind prea mici. Mi-am gasit JBL cs la 70 rms si gto la 100 rms (amandoua ovale,de spate) mi-au zis destui ca seria CS ar fi "pocnitori" nu comentez.Acum sincer nu stiu ce sa fac  .Adica...am 27 cd-ul si 70/100 boxele. (personal) Ma gandeam ca pot fi probleme , in sensul ca difuzoarele de putere mare au membrana rigida si sint mai greu de miscat de player iar presiunea acustica maxima nu poate fi atinsa cu puterile derizorii debitate de player si va intreb pe voi,trebuie sa fie careva sa ma lamureasca si pe mine odata pt totdeauna. Sper ca am fost destul de clar ,astept si eu niste pareri.Multumesc,ajutati-ma si pe mine  blush.gif
*




Difuzoarele tot trebuie puse, te duci la un service de alarme sau la un magazin care poate sa taie plaka aia din spate si probezi care difuzoare se aud mai bine, ai de ales... JBL Alpine Sony ... Zgomotec...

This post has been edited by aicidincolo: 13 Feb 2006, 14:51


--------------------
DACIA LOGAN 2006 - VLxxXXX
chestii de tabla vopsita cu 4 roti care ar trebui sa se invarta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
volint
post 13 Feb 2006, 22:49
Post #19


membru miserupist


Group: Members
Posts: 317
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti (44.45682;26.13879)




QUOTE(aicidincolo @ 13 Feb 2006, 15:48)
Difuzoarele tot trebuie puse,  te duci la un service de alarme sau la un magazin care poate sa taie plaka aia din spate si probezi care difuzoare se aud mai bine,  ai de ales...  JBL Alpine Sony ...  Zgomotec...
*





OFF TOPIC!! tare de tot asta : "Zgomotec..."

si eu credeam ca le stiu pe toate... 052.gif 053.gif


--------------------
Dacia / Mitzu Nova GTI / hautlandăr 2000 / 2011 - B-22-YFL /
Credinta in Dumnezeu ma obliga sa fiu deschis oricarui adevar. Altfel sunt mai rau ca dracul, devin ipocrit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 14:41
Forum Renault