DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages « < 16 17 18 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> planetare Solenza

kapp007
post 22 Jul 2014, 12:16
Post #511


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 April 14




Salut, la solenza mea planetarele au tinut 136.000 pe dreapta pana am auzit prima bataie usoara iar pe la 150k a inceput sa balanseze masina la 70-85km/h. la 130k am gasit buruful dinspre roata intepat putin si aruncase ceva vaselina (nu foarte multa) a doua zi am fost la service sa schimb burduful dupa ce au demintat burduful vechi am vazut gaura ca de ac si nu intrase nimic inauntru (nu avea cum sa intre) au schimbat burduful si au pus vaselina Li-Ca2 (proasta) pentru ca dupa 6mii a inceput sa bata. Cea din stanga bate subit de la 152k si acum are 158k si bate rau. Am luat o planetara de la dezmembrari cu 70 de lei originala si fara burdufuri schimbate de pe o solenza din 2005 cu 76k la bord si nu are pic de joc, este iar liniste si au disparut vibratiile. Pe stanga trebuie sa imi vina tot de origine de la un prieten care a lovit masina la 160k si planetara era noua 4k (de origine) i-am dat 100 lei pe ea. Noua a dat pe ea 570 lei la Dacia. Planetarele tin Minim 130k daca nu se sparg burdufurile si nu pleci cu scartz mereu. Tips: nu mai lauati viraj maxim la intoarceri pe cat posibil si daca timpul si spatiul o permite, faceti o manevra in plus si la un ciclu de viata al unei planetare castigati minim 30% din viata ei. Iar cand se sparg burdufurile schimbati-le cu unele noi si vaselina buna si incepeti deja sa puneti bani deoparte pentru una noua.
Eu am o pusculita care pun restul de la magazin (monezi) si strang cam, 5-700 de lei pe an din care intretin masina fara sa bag mana deodata in buzunar.


--------------------
Renault Megane 2.2 estate 2007 1.5 dci 106 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 22 Jul 2014, 20:47
Post #512


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




am citit cu mare interes comentariul tau si iti spun sincer ca`mi place cum ai scris (corect,ordonat,detaliat) si se vede dupa felu` cum ai detaliat ca esti un om chibzuit si mereu in cautare de oferte tentante.. ce as putea sa adaug la ce ai spus este ca decat sa`i dai acelui baiat 100 lei pe acea planetara si poate sa te mai tina cateva luni sau 1 an mai bine o dai pe a ta jos o dai la schimb cu alta si in banii astia gasesti planetara gata rectificata cu garantie


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages « < 16 17 18
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 03:42
Forum Renault