DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Conectare IRDA telefon mobil

RoboCor
post 28 Apr 2004, 22:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 April 04




apropo - ca vad ca va pricepeti. am un nokia 7650 si vreau sa-l conectez la calculator prin irda. mi-am cumparat un cablu pe usb si nu merge , am testat telefonul pe un laptop si merge. de unde-mi cumpar un cablu irda pe serial? sau spuneti-mi si mie cum sa mi-l fac daca se poate. thx


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calinp
post 29 Apr 2004, 09:01
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 2 March 04
From: Bucuresti




atunci cand configurezi prg de pe calc pentru irda, el foloseste portul de pe placa de baza... configureaza-l pentru conexiune usb. eu nu am incercat niciodata chestia asta, asa ca nu sunt sigur ca functioneaza 100%. totusi, incearca si asa...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 29 Apr 2004, 09:07
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Rog mutarea problemei pe alt topic.

RoboCor, si eu in prima faza am zis ca nu merge. Incearca urmatorul lucru: Du-te in device manager, identifica adaptorul infrared, merfi in advanced, si acolo la InfraRed Transceiver Type fa teste cu toate celelalte din lista: SigmaTel 4000, SigmaTel 4012, Vishtray TFD. Mie mi-a mers cu ultimul, nu cu cel implicit.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RoboCor
post 29 Apr 2004, 23:40
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 April 04




ok. incerc si te anunt.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RoboCor
post 29 Apr 2004, 23:49
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 April 04




am incercat si cum ai zis tu. tu ai avut nokia 7650 cu aparatul din poza? daca da ajuta-ma , zi-mi si mie ce driver, pasii pe care i-ai facut. uite doua poze am atasat. multumesc. scuzati off-topic-ul.

Attached thumbnail(s)
screenshot.JPG ( Size: 59.52k ) Number of downloads: 122
macro_adaptor.jpg ( Size: 31.15k ) Number of downloads: 125


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 30 Apr 2004, 08:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Un rahatel d-asta de adaptor am avut si eu (aproximativ) si mai am un altul luat de la Tape Computer(tot USB, insa mai butucanos si cu cablu de vreu 1,5 m). Din nefericire nu acelasi model Nokia a fost implicat. Atentie insa: daca nu ti-l vede de loc... nu stiu ce sa zic. Macar cu unul dintre tipuri selectate din Device Manager ar trebui ca Windows-ul in primul rand sa-ti detecteze telefonul pus in proximitate. Tie nu ti-a mers cu nici unul din cele trei?


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 30 Apr 2004, 08:44
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Si eu m-am lovit de aceasta problema: am un N7650 si am vrut sa-l conectez la calc. Am cumparat un port infrarosu cu conectare pe port serial (are cd cu pasii de instalare) si cu programul "Pc suite for Nokia 7650" de pe cd-ul telefonului, imi conectez telefonul. Device-ul a costat 1.5 mil si l-am cumparat de la AT Computers.

Attached thumbnail(s)
Image(04).jpg ( Size: 32k ) Number of downloads: 102


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 30 Apr 2004, 12:02
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




excat ca asta al lui Tudor B am si eu unul. Toata smecheria sa mearga legatura si sa fie stabila (!) e din driverul asta generic al windows-ului.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 06:47
Forum Renault