DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages « < 14 15 16 17 18 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> vopseaua se cojeste, doar cu poze/imagini, cazuri concrete!

horry_bv
post 21 Sep 2007, 18:25
Post #451


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 February 07




cred ca poti sa mergi si cu podeaua gaurita de rugina si o sa gaseasca o scuza sa nu o repare pe garantie, dar pentru punctuletu ala..... acolo oricum a fost cumva atinsa cu o pietricica ceva fara sa stii tu, gaseai rugina si pe la chedere, curbe, indoituri ale caroseriei, mai repede decat acolo....

cat despre vopsea, la toate masinile e de calitate mai proasta decat pana acum, pentru ca,,contine substante mai putin poluante..polueaza mai putin, dar si rezista mai putin... ....


--------------------
vw, dacia golf, lgn 1990, 2006 - XX-XX-XXX
a friend with weed is a friend indeed
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrul
post 23 Sep 2007, 09:04
Post #452


Membru'


Group: Members
Posts: 208
Joined: 4 July 07
From: Bucuresti




@horry_bv ma intreb daca imi vopseau pe garantie daca as fi facut poze la celelalte 2 puncte umflate si nu faceam la ala la care se vede rugina cel mai mult. In total am 3 (TREI) urme, una cu cea mai multa rugina, de care se scuza Dacia ca e lovita (poate ca la asta "merge" sa ma abureasca), dar la celelalte doua unde se vede clar ca e vopseaua umflata (incerc sa gasesc un aparat foto cu zoom decent sa fac poza sa se vada calumea) nu exista asa ceva sa fie lovite.
Intr-un alt topic de rugina, userul puiuart cu urma asta http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=61612 a fost trimis la revopsire imediat. Asa puteau sa spuna si la el "nu domne ai bagat matale seringa si ai injectat sub vopsea". mad.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Sep 2007, 12:33
Post #453


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




inceaca sa gasesti un aparat cu macro mai degraba decat unul cu zoom.
Ca la ala de se vede lovit eu cred in continuare ca este... lovit.
Alea cu umflaturi sunt mai importante


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danseke
post 19 Oct 2007, 08:53
Post #454


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 5 January 07




Salut....vin si eu cu o problema ....in luna iunie am avut un accident usor, a fost schimbata bara fata si aripa dreapta, normal si revopsita.Dupa 1 luna vopseaua de pe bara a inceput sa se cojeasca, am sunat la Relatii Clienti, am vb la service, si sapt asta a fost revopsita bara. Masina era foarte murdara, am zis sa o spal, si cum a bagat jetul, s-a si luat vopseaua in acelasi loc(30cm). Am sunat iar la Clienti si azi mi-au raspuns ca trebuia sa mai las sa se usuce vopseaua, ca din cauza asta s-a cojit din nou(din cate am inteles de la gorile masina a fost vopsita luni, eu am luat-o si spalat-o joi). Explicati-mi si mie va rog, e corect ce mi-au spus ei sau ba?....multumesc


--------------------
Logan Ambition 1.5DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 19 Oct 2007, 08:56
Post #455


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Daca vopseaua e uscata ca lumea in cuptor, masina poate fi spalata in ziua in care o iei de la service. Cel putin asta mi-au spus cei din service (de 2 ori anul asta, 2 service-uri diferite).


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Oct 2007, 09:43
Post #456


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




chiar fara cuptor merge spalata a doua zi. Problema e ca nu a fost pregatit plasticul inainte, si vopseaua nu tine. Trebuia dat cu primer, sau cu ce solutie se da inainte.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danseke
post 19 Oct 2007, 10:03
Post #457


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 5 January 07




Asta inseamna munca romaneasca, ajung la a 3 vopsire a barei...a si ras tipa de la clienti, au inceput sa ma stie.....Frapant e, ca desi le-a venit (probabil) penalizare celor de la service, tot ii doare undeva....


--------------------
Logan Ambition 1.5DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unEL
post 20 Oct 2007, 14:08
Post #458


Loganist cu multi km.


Group: Members
Posts: 724
Joined: 5 August 07
From: in ultimul loc unde ai cautat




QUOTE(danseke @ 19 Oct 2007, 11:03)
Asta inseamna munca romaneasca, ajung la a 3 vopsire a barei...a si ras tipa de la clienti, au inceput sa ma stie.....Frapant e, ca desi le-a venit (probabil) penalizare celor de la service, tot ii doare undeva....
*




Hai sa iti raspund ....
Si eu am tot schimbat bari ... fata/spate.
De fiecare data cand am fost la dealer nu am avut probleme niciodata.
Dar am patzit-o si am fost la un service recomandat de asiguratorul celui care mi-a taiat fata.
Mi se cojeste si mie vopseaua, dar asta este p. ca ... nu au folosit acea solutie care se da pe plastic.
Peste 2 saptamani o sa merg sa o revopsesc la ei (pe garantia lucrarii).
Asa ca .... e vorba de VOPSITORUL ala nenorocit care nu foloseste solutiile conform plasticului (exista niste solutii recomandate pt. fiecare tip de plastic).
Daca si de data asta mi se cojeste ma duc la OPC si solicit sa-mi plateasca vopsitul la reprezentanta dacia unde nu am avut nici o problema.


--------------------
Dacia LOGAN 1,5 DCI 85CP+ 2008 Ambition - CT 31 ___
Led & sound tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 20 Oct 2007, 14:54
Post #459


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




E vorba de un plastic primer,care se da pe suprafetele din plastic inainte de vopsire.Daca se sare etapa asta=>se va coji vopseaua.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nconstantin
post 16 Dec 2007, 22:55
Post #460


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 17 March 05
From: Bucuresti




Sunt nefericitul posesor al unui Logan Laureat 1,6MPI cumparat in nov. 2004. La mai putin de 3 ani si 35.000 km parcursi, timp in care a stat mai mult in garaj, vopseaua Rosu Passion a inceput sa se curete, aparand mai multe pete albe, in diverse zone ale caroseriei. Vocea Clientului mi-a spus ca nu se pune problema sa am sprijinul Dacia in remedierea ei deci, pur si simplu, trebuie sa imi duc singur crucea si sa imi blestem ziua cand am hotarat sa cumpar o masina Logan.


--------------------
Dacia Logan Laureate 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 17 Dec 2007, 10:48
Post #461


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




O fi din lotul ala cu probleme,parca s- a discutat odata pe aici,dar s-ar putea sa ma insel.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 17 Dec 2007, 12:06
Post #462


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(nconstantin @ 16 Dec 2007, 22:55)
Sunt nefericitul posesor al unui Logan Laureat 1,6MPI cumparat in nov. 2004. La mai putin de 3 ani si 35.000 km parcursi, timp in care a stat mai mult in garaj, vopseaua Rosu Passion a inceput sa se curete, aparand mai multe pete albe, in diverse zone ale caroseriei. Vocea Clientului mi-a spus ca nu se pune problema sa am sprijinul Dacia in remedierea ei deci, pur si simplu, trebuie sa imi duc singur crucea si sa imi blestem ziua cand am hotarat sa cumpar o masina Logan.
*



niste poze...


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rayn3
post 19 Dec 2007, 13:09
Post #463


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 3 May 07




Si eu am din iunie anul asta un Logan 1,6MPI Rosu Passion, si de o luna am gasit vopseaua sarita intr-un punct cam de 2mm. Am fost la reprezentanta Daci, au facut poze, iar a doua zi m-au sunat sa-mi zica ca in urma analizei, s-a stabilit ca vopseau nu este sarita de la interior, ci de la exterior, pe mine unu nu m-au lamurit cu nimic, faza este ca nu se vede absolut deloc ca acea zona a fost lovita sau mai stiu eu ce, ii pur si simplu sarita pana la tabla. Halal de garantie, iti vine sa faci pe ea de garantie, ii data doar cu numele, ca oricum iti gasesc ei nod in papura sa nu-ti rezolve problema, rusine DACIA, rusine sa va fie......


--------------------
Dacia Logan 2007/1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Dec 2007, 13:15
Post #464


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Cum sa fie vopseaua sarita din interior, daca ea e aplicata prin natura ei la exterior? asta e raspuns oferit de Dacia? ohmy.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rayn3
post 19 Dec 2007, 13:29
Post #465


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 3 May 07




QUOTE
Cum sa fie vopseaua sarita din interior, daca ea e aplicata prin natura ei la exterior? asta e raspuns oferit de Dacia? ohmy.gif



Asa cum spuneam mai inainte, DA, din pacate asa mi-au zis domnii de la AutoEuropa TM, acum nu sunt sigur daca au mai trimis in ancheta la Dacia sau asa au stabilit ei la Service(la AutoEuropa), cu toate ca mi s-a parut dubios faptul ca in ziua cand am fost cu masina sa o pozeze, au zis ca o sa trimita in ancheta la Dacia, si ca in decurs de minim 4-5 zile o sa primesc raspunsul. Pe cand eu a doua zi pe la ora 10, deja am primit raspunsul. M-a sunat pe urma o tipa de la AutoEuropa sa ma intrebe daca am fost satisfacut de service si evident i-am zis ca NU, dar degeab vad, si asta la o sapt si ceva de cand am fost la ei....


--------------------
Dacia Logan 2007/1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 19 Dec 2007, 20:11
Post #466


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




rayn3, nu pot decit sa-mi dau cu parerea, pentru ca nu am vazut cazul tau, dar sa stii ca si la mine am vreo 2 puncte unde a sarit vopseaua, si nu din cauza ca este proasta, sau prost vopsita, ci de la criblura de pe unele drumuri. Nu gasesc normal ca aceste sa fie reparate pe garantie. Vor fi facute pe CASCO, daca vor fi facute...
Pina una alta, desi se vede tabla (sau grundul de pe ea, ori ce-o mai fi pe-acolo), nu a aparut rugina, desi au peste jumatate de an vechime. Cind voi calca prin vre-un service voi cere niste vopsea ca a mea, si voi retusa cu virful unui bat de chibrit. Mentionez ca nu se observa vreo urma de lovitura, la fel cum sustii si tu despre masina ta.
Legat de exprimarea celor de la VC, cred ca s-a inteles ca ei au vrut sa spuna ca a sarit vopseaua in urma unei loviri (parere cu care tind sa fiu si eu de acord), si nu a inflorit cauzata de o vopsire defectuoasa.

Ca incheiere, fiecare decide cit de mare este o "problema", si care-i sint prioritatile.
Numai bine!


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 19 Dec 2007, 20:50
Post #467


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




si eu am rosu passion si mi-a sarit vopseaua pe portiera dreapta fata de la criblura, intr-un punct, pana la tabla. ce vreau sa spun e ca grosimea totala grund + vopsea e ok adica nu e asa doar stropeala. mai am si alte zone unde au sarit pietre de s-a infundat tabla dar vopseaua aproape ca nici nu s-a zgariat.

eu sper sa nu am pb cu exfolierea



--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 21 Dec 2007, 15:39
Post #468


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




revin din pacate cu o pb. a inceput sa se exfolieze vopseaua de pe cantul barei din fata. asta dupa ce s-a mai incalzit afara si a cazut glodul de gheata ce statea acolo. banuiesc ca a contribuit dat nu mi se pare normal. o sa pun si poze cat de curand... sad.gif

am dat putin cu unghia si se lua in draci. am cam 1,5 cm^2 sariti sper sa se opreasca. imi aduc aminte ca asta vara am vazut 2 logane rosii la cu vopseau de pe bara din spate exfoliata rau de tot.... imi da de gandit

LE am pus si o poza...

This post has been edited by tkx: 22 Dec 2007, 14:41

Attached thumbnail(s)
IMAG0103.JPG ( Size: 245.02k ) Number of downloads: 550


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poomp
post 26 Dec 2007, 23:36
Post #469


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 26 December 07




Acum 2 luni si jumatate am cumparat un Logan Van E0 dci culoarea albastru marin , mai precis la inceputul lui octombrie 2007,si mare mi-a fost mirarea sa constat ca numai dupa 5000 km efectuati in numai 2 luni de la achizitionare a si inceput sa se cojeasca vopseaua de pe marginea aripilor din spatele masinii.In data din 6 decembrie anul acesta (2007) am fost programat la dealerul de unde am achizitionat masina pentru efectuarea unor poze in vederea expertizarii acestei probleme.Nici la momentul acesta nu am primit un raspuns din partea nimanui,iar situatia se agraveaza in sensul ca se extinde aceasta decojire a vopselei,care,dupa cum au constatat si cei de la care am cumparat masina ,se curata cu unghia fara nici o problema.Dupa cum vad aceasta problema este destul de discutata pe acest forum ,daca se poate astept sfaturi si pareri...

Attached thumbnail(s)
untitled.JPG ( Size: 63.27k ) Number of downloads: 532


--------------------
Renault Megane 3 Grandtour 2010 1,5 dCI 90 cp
Actual : Megane 3 Grandtour 2010 1,5 dCI 90 cp
Ex : Megane 1 Grandtour 2000 1,4 16v 95
Ex : Logan 1,4 mpi Laureate 2009 Ex : Logan Van 1,5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 27 Dec 2007, 12:48
Post #470


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




nu mai deschid alt topic...si scriu aici.
am tot gasit in special pe aripa stanga trei deformari ale aripii.si pe stanga la fel
la prima vedere ele sunt insesizabile dar daca te uiti atent se vad.de la ce ar putea fi? vreun vecin jegos ? ca as avea eu banuieli si dusmani sau ?
si mai ales ce pot sa fac? asta vreau de fapt...solutie !!!! e deformare asa gen superficiala si vopseaua nu e zgariata deloc !

mersi fratilor !


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poomp
post 8 Jan 2008, 20:02
Post #471


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 26 December 07




Se vede ca nu aveti probleme cu vopseaua....sunteti fericiti...intr-un fel.Asteptam si eu o parere ceva ....

Attached thumbnail(s)
untitled_1.JPG ( Size: 67.87k ) Number of downloads: 567


--------------------
Renault Megane 3 Grandtour 2010 1,5 dCI 90 cp
Actual : Megane 3 Grandtour 2010 1,5 dCI 90 cp
Ex : Megane 1 Grandtour 2000 1,4 16v 95
Ex : Logan 1,4 mpi Laureate 2009 Ex : Logan Van 1,5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Jan 2008, 20:17
Post #472


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




da' de ce ai frecat aripa aia de s-a luat vopseaua?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poomp
post 9 Jan 2008, 09:28
Post #473


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 26 December 07




Era bine sa o fi frecat eu aripa de ceva ca eram cel putin impacat cu gandul ca nu are nimic masina dar nu e asa.Eu nu as vorbi fara sa stiu care e situatia.Deja masina a fost la expertiza de 3 ori pana acuma si deja a venit acceptul de reparatie,,,,dar problema este ca acum a inceput sa se cojeasca si pe partea cealalta tot in acelasi loc,,,,drept pentru care o sa ma duc azi la comisie cu ea sa vedem ce rezultat imi da.
Asa ca este o eroare din tehnologia lor de vopsire pentru ca a sarit vopseaua imediat cum am luat masina, si asta a rezultat si in urma expertizei care spune ca masina beneficiaza de conditiile de reparatie din garantia acesteia si nici vorba de actiunea mecanica sau lovire intentionata.


--------------------
Renault Megane 3 Grandtour 2010 1,5 dCI 90 cp
Actual : Megane 3 Grandtour 2010 1,5 dCI 90 cp
Ex : Megane 1 Grandtour 2000 1,4 16v 95
Ex : Logan 1,4 mpi Laureate 2009 Ex : Logan Van 1,5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
a001122
post 14 Jan 2008, 13:04
Post #474


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 9 October 06




si pina la urma cum s-a rezolvat


--------------------
dacia logan 2005 laureate 1,6 mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poomp
post 15 Jan 2008, 22:06
Post #475


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 26 December 07




La momentul actual masina este la service garantii pentru remediere,adica revopsire,doar panouri laterale,sa vedem ce o iesi.... dry.gif


--------------------
Renault Megane 3 Grandtour 2010 1,5 dCI 90 cp
Actual : Megane 3 Grandtour 2010 1,5 dCI 90 cp
Ex : Megane 1 Grandtour 2000 1,4 16v 95
Ex : Logan 1,4 mpi Laureate 2009 Ex : Logan Van 1,5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FILter
post 17 Jan 2008, 18:38
Post #476


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 27 April 07
From: Bucuresti




In ca hal au putut sa o voseasca aia la Dacia de se cojeste asa, cred ca iese treaba mai buna in service. Masina e noua nu a stat in bataia soarelui prea mult si nu o sa ai nici probleme cu diferente de culoare.


--------------------
Dacia -X- 2000 toamna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poomp
post 17 Jan 2008, 22:11
Post #477


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 26 December 07




Deja am si luat masina din service si bineinteles ca a iesit mai bine de cum era vopsita de fabrica si nu se cunoaste nici o diferenta de culoare ,mai ales ca e vopsita toata partea spate a masinii.Sper sa fie si calitatea la fel de buna ca si aspectul exterior pe care il are masina acuma.


--------------------
Renault Megane 3 Grandtour 2010 1,5 dCI 90 cp
Actual : Megane 3 Grandtour 2010 1,5 dCI 90 cp
Ex : Megane 1 Grandtour 2000 1,4 16v 95
Ex : Logan 1,4 mpi Laureate 2009 Ex : Logan Van 1,5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 17 Jan 2008, 22:12
Post #478


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Am vazut la Antena3 ca Dacia a anuntat o rechemare pentru nu stiu ce probleme la rugina datorata defectelor de fabricatie. Nu am fost atent, a prins cineva stirea?

LE: am gasit: http://www.antena3.ro/Control-anticoroziun..._44492_ext.html

This post has been edited by liviu2004: 17 Jan 2008, 22:13


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 17 Jan 2008, 22:33
Post #479


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași






--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacotec
post 18 Jan 2008, 21:19
Post #480


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 1 November 05




Poomp, sa inteleg ca esti multumit de lucrare?Si eu trebuie sa ajung in service pt o bara spate care se cojeste si am emotii, mi-e sa nu iasa alta nuanta sau mai stiu eu ce...


--------------------
citroen/Dacia Citroen C5/logan 1.4 Laureate 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages « < 14 15 16 17 18 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 05:00
Forum Renault