DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Reglare instalatie GPL, dacia 1310

krapcarasu
post 8 Apr 2013, 19:46
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.912
Joined: 25 November 08
From: Suceava




deschide pe cel de sub electrovalva, eu cred ca ala e pt mers in gol, cel dinspre mijloc membrana


--------------------
Renault Megane 1.4 16 v 1999 - sv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tynn
post 9 Apr 2013, 14:59
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.222
Joined: 3 August 05
From: Constanta




Cred ca asa este. Eu am reglat tot timpul numai din ala de membrana, ca merge usor, la mana. Dar de-aia nici nu reusesc sa scot si eu un consum mai mic de 10 la suta mediu... O sa incerc sa reglez dupa metoda Boa si va tin la curent ! Merci !

10 Apr 2013, 09:43:
Multam' colegu', ai avut dreptate ! Surubul de sub electrovalva este cel responsabil de reglarea relantiului. Era strans la maxim de dobitocii de la atelierul GPL...
Am facut acum reglajul dupa metoda BOA ( noroc ca mai avem si oameni cu experienta, precum 'nea Nelu, care sa ne indrume - adevarata vorba aia "daca n-ai un batran, cumpara-ti" ). Surubul de membrana era slabit mult, acum mi-a permis sa-l strang aproape de maxim, dupa ce am dat drumul la ala de relanti, de-aia papa asa mult... Ma astept acum sa-mi scada consumul mediu cu cel putin un litru.

This post has been edited by tynn: 10 Apr 2013, 09:43


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2008
Dacia Duster Prestige 4x4 Dci 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanu88
post 24 Apr 2013, 10:04
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 April 13




sal am si eu o rugaminte la voi sunt mai nou pe aici biggrin.gif am o dacie din 98 cu instalatie de gaz voltran pe ea am o prob cu consumu ..ma indoaie mi a reglat o un "meserias" da a draq parca consuma mai mult .astept o explicatie de la voi multam fain dry.gif

This post has been edited by motanu88: 24 Apr 2013, 10:05


--------------------
dacia 1310 1310 L 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 14 Jun 2014, 15:52
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Am si eu o intrebare despre reglajul gpl, Daca am strans surubul de la debitul de gaz prea tare, este posibil sa imi consume mai mult din cauza ca in amestec intra mai mult aer decat gpl ? Este o intrrebare valabila pentru toate instalatiile gpl..deci nu are rost sa dau detalii despre marca instaltiei.


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 14 Jun 2014, 21:49
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




da , pentru ca trebuie sa accelerezi mai mult timp pentru a ajunge la o viteza superioara si cuplu pentru a putea schimba viteza


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 14 Jun 2014, 22:40
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Maine o sa am de facut din nou reglaje. De cand am masina , mereu am alimentat de 50 lei , adica 15-16 litri si nu am reusit sa fac mai mult de 140-150km in mediu, adevarul e ca merg si pe distante scurte si uneori o mai dau pe gpl cu motorul rece.
Am obturat filtru de aer cu o sticla de plastic, ca sa traga aer doar prin gura sticlei si motorul tragea ceva mai bine, dar aveam fluctuatii la relanti si dadea sa moara. In seara asta am mai descoperit si surubul de relanti pe plaman, era sub niste fire si nu l-am vazut pana acum. Eu faceam reglajul doar din surubul de debit de pe furtun si cel de pe plaman care are rolul de a intari membrana sau ceva de genul..eu credeam ca ala e de relanti , pentru ca imi crestea turatia daca il desfaceam . Am facut eu niste reglaje in seara asta fara filtrul de aer obturat, dar oricat as deschide surubul de debit, parca tot nu se accelereaza bine, are prea mult aer si daca ii dau pedala la fund cand merg cu 80-90 parca mai mult sta pe loc decat sa accelereze..isi mai ia viteza dar asa in timp, e imposibil sa fac depasiri. Maine o sa astup iar filtru cu un cap de sticla si o sa incerc o metoda pe care o explica userul PH-06-BOA in acest topic. Surubul acela din mijloc de pe plaman, care actioneaza sau intareste membrana, trebuie sa fie mai strans sau mai desfacut? pentru ca uneori cand o accelerez imi ramane asa..si revine greu la relanti.

This post has been edited by adriano2br: 14 Jun 2014, 22:44


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ilie.claudiu90
post 16 Jun 2014, 10:22
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 23 May 13




sunt de aceeasi parere cu tine, fara filtru de aer obturat nu merge bine,asta cu conditia sa ai racordul pus intre motor si filtru de aer, o sa iti consume mult mai mult cu filtru neobturat, surubul de la membrana il desfaci cate putin ,si accelerezi , daca simti ca motorul are pauza la inceputul cursei acceleratiei, mai desfaci pana pauza dispare, cam asta este reglajul surubului de la membrana


--------------------
dacia 1310Li 2000 - ct10lyd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 16 Jun 2014, 14:58
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Am reglat din nou , cu filtrul obturat, si acum e din nou mai sprintena. DAr inca nu stiu ce consum am, ca bagasem ~22 de litri gpl , am facut vreo 70km cu filtru de aer liber...apoi l-am obturat si am facut reglajul asta. Acum am 193km facuti , majoritatea in exterior..sper sa mai fac ceva km pana se termina gpl. Faza e ca acum daca merg cu 80-90km/h tin pedala de acceleratie doar putin apasata..mai am cursa . Inainte cand mergeam cu el mai sugrumat din surubul de debit..atingeam 90km/h..dar nu prea mai aveam pedala deloc, daca vroiam sa depasesc, apasam pedala la fund si abia crestea viteza. Bujiile ce culoare trebuie sa aiba pe gpl? tot caramizii? la mine erau albe..aveam amestecul sarac. Sa le verific si acum , sper sa fie caramizii.


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ilie.claudiu90
post 16 Jun 2014, 15:12
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 23 May 13




bujiile caramizii,daca simti ca masina trage mai mult decat ai nevoie,mai strange un pic gazul din surubul de debit de pe furtunul ce duce la carburator


--------------------
dacia 1310Li 2000 - ct10lyd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 20 Jun 2014, 20:42
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Filtrul obturat? E totuna cu un filtru colmatat! Tie, daca-ti pune cineva mana la bura, cand alergi, te vei simti bine? Cam asa e si la motor. Daca nut-i da gaz suficient pentru un mers normal, adica sa dezvolte intreaga putere pe care o are motorul (ca si pe benzina, cand e reglata bine), regulatorul e de vina, sau reglajele tale. Ca-ti consuma mai mult decat cei 8l prescrisi, iar e din regulator (partea de inalta), dar si reglajele facute la partea de joasa. Facusem un film, dar l-am incarcat gresit. O sa-l repun, si pun adresa aici.

Iata filmul refacut: https://www.youtube.com/watch?v=aeowFvkBSHU&feature=youtu.be

This post has been edited by PH-06-BOA: 20 Jun 2014, 21:30


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 21 Jun 2014, 00:37
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




de multa vreme zic sa desfac si eu "plamanul"..si cred ca maine o sa fie acea zi pentru ca e si gazul pe terminate si o sa umblu fara nici o grija. Uneori am probleme pe gpl cand bruschez motorul..adica merg mai sportiv..schimb vitezele la 3-4000 rpm..nu este un obicei, dar se mai intampla rare ori , iar atunci cand o scot pe liber ..ramane turata si nu mai scade turatia..isi revine singura dar in timp. Aici ma gandesc ca sunt de vina acele arculete de care vorbesti in clip, care nu isi mai fac treaba si nu imi inchid supapa de gaz la timp.Oneori ramane turat motorul fara sa il bruschez, tot singura revine la relanti dar mai greu. Instalatia este lovato.


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giuscam
post 21 Jun 2014, 12:49
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 4 January 14




La tine cauza ca ramine turata nu e de la gaz, nu are nici o treaba gpl. Problema e la placa de presiune [ai patinat, ai fortat, ai ars placa] Asa am patit si eu,mi se accelera la relanti sau in mers, sau raminea acc. si isi revenea cu greu . Am dat ambreaju jos si placa era ovalizata siavea citeva pete de arsura, am schimbat placa si merge fara probleme


--------------------
dacia berlina 1999 - vs 03 vlk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Viviserifu
post 16 Jan 2016, 09:20
Post #43


Mr


Group: Members
Posts: 10
Joined: 15 January 16
From: Bucuresti




Multumesc BOA! Am reusin in sfarsit sa reglez si eu gazul sa traga bine.


--------------------
Renault scenic 2005 - B180 V I V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 18:52
Forum Renault