DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

26 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> RUGINA si Loganul-TOTUL despre probleme cu rugina, (fost INCEPUT DE RUGINA PLAFON LOGAN)

shokaliptiku
post 27 Feb 2008, 23:19
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 297
Joined: 3 April 06




salutare tuturor !
am un logan dec2005 , la care , deasemeni mi-a aparut rugina , pasajul roata dreapta spate , si mult in portbagaj !

pana cum cei care au fost in service ... cum li s-a rezolvat problema ?!

multumesc !



--------------------
dacia logan (Oo=oO)
p88rs2 + Spl Dynamics + stp + odyssey

LOCUL I -> 4tuning festival 140.6 dB
LOCUL II -> ESPL EMMA craiova 2008
LOCUL II -> SQ 3CH EMMA craiova 2008

IM : shokaliptiku
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 7 Mar 2008, 10:18
Post #152


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Am descoperit pe plafon, deasupra parbrizului doua puncte de rugina...As fi curios daca a mai aparut la cineva in aceeasi zona pentru ca imi vine greu sa cred ca nu este viciu de fabricatie. Imi cer scuze pt calitatea fotografiilor dar am observat in zona dealer-ului (la indemana nu a fost decat telefonul).M-am dus direct la ei , si mi-au dat cu o pasta , care a sters totul dar stau cu ocularii tinta pe acel loc. Daca te uiti foarte atent se vad doua puncte foarte mici, de MAXIM 0.5 mm.

Attached thumbnail(s)
Imag054.jpg ( Size: 183.69k ) Number of downloads: 3809
Imag055.jpg ( Size: 219.97k ) Number of downloads: 4156
Imag058.jpg ( Size: 191.24k ) Number of downloads: 3893


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 7 Mar 2008, 12:33
Post #153


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




cred ca e rugina. punctele intr-adevar sunt f mici si daca e sters nu se mai vede aproape nimic. daca reapare in timp nu mai e nici un dubiu. cred ca au aparut de la pietricele din carosabil. fratele meu are un golf 4 sh din 2004 luat din .de si zona de deasupra parbrizului are multe ciupituri de pietre si puncte de rugina...


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 7 Mar 2008, 15:52
Post #154


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Este greu de crezut ca pietricelele ar fi putut lovi zona aia, si apoi , doua pe aceeasi linie? nu crede.gif
Punctele NU sunt pe muchia plafonului, acolo sa zicem ca era posibil, sunt undeva mai jos, sub aceasta ,cam la 4 mm. Nu cred ca incape o pietricica acolo, "incurca" chederul..


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
je_design
post 7 Mar 2008, 16:25
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 425
Joined: 27 August 06




probabil la fixarea parbrizului s-a "ciupit" vopseaua... de mult nu ma mai mira nimic ce e facut de romani... multi au facut prea repede tranzitia de la opinci la nike...

This post has been edited by skyspot: 7 Mar 2008, 16:28


--------------------
Logan Laureat plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michael_1.4MPI
post 20 Mar 2008, 14:30
Post #156


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 5 January 08




Salut tuturor !!
Ca si alti .. posibil ,,mandri'' posesori de logan .. am si eu o mare problema cu acele pietricele. am ciobita vopseaua pe: muchia aia de la parbriz (unde se imbina cauciucul ala cu cupola masini- drept pe cant deasupra ) si ..desigur ..... am ciobita vopseaua pana la tabla pe cantul aripii dreapta spate ... . sad.gif . Am cautat pe net zilele tercute si am dat peste niste creioane corectoare cu vopsea .. Poate sa zica cineva ..daca sunt bune de ceva ?? Daca da .. unde pot gasi (am cautat prin Metro , Selgros dar nu sunt) . mentionez ca loganu meu are 10 luni si 8700 km facuti !!

Cu stima !!

20 Mar 2008, 14:33:
Am sa postez si niste poze in curand smile.gif

This post has been edited by michael_1.4MPI: 20 Mar 2008, 14:33


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 20 Mar 2008, 15:22
Post #157


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




eu am rosu passion si am gasit creioane corectoare la magazinele de pisele auto cu 10ron. am gasit si in auchan pitesti cu 6.5 ron si am cumparat sa am de rezerva, mai ales ca am vazut ca expira in 2011. l-am folosit de vreo cateva ori si nuanta se potriveste perfect, dar trebuie f bine amestecat. pe creion scrie si codul vopselei. e adevarat ca apare codul vechi dar cum spuneam se potriveste perfect.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michael_1.4MPI
post 20 Mar 2008, 21:35
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 5 January 08




Si .. dupa ce se da cu el .. vopseaua tine ?? sau la prima spalare e ca si inainte ..
Oricum multumesc mult TKX !! salutare!


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 20 Mar 2008, 21:43
Post #159


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




masina am dus-o la spalatorie de cateva ori dupa ce am retusat si nu s-a luat nimic.

norocul meu e ca am observat toate ciobiturile la timp. recomand inspectie vizuala a vopselei macar o data pe saptamana, in special zonele expuse care sunt stiute...


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Octavian73
post 20 Mar 2008, 22:03
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 12 March 08




Daca ai masina de 10 luni ai si garantie ,apeleaza la un dealer ca se revopseste pe garantie. Sunt sigur de ceea ce spun.


--------------------
vw 1302 vw 1302 1972 - DB 12 TWO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michael_1.4MPI
post 21 Mar 2008, 18:58
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 5 January 08




Din pacate .. am niste conostinte .. de asemeni posesori de logan .. care au fost la dealer cu aproximativ aceleasi probleme ..... si cei de acolo au spus ca Dacia asigura reparatia in garantie numai deca rugina sau alte defecte apar din interior(adica acele inflorituri).. ce sa zic .. inca nu am consultat nici un dealer .. dar cred ca mai mult ca sigur or sa mi zica aceeasi chestie..(iti face intati poza o trimite nuj unde etc etc etc )
sad.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 23 Mar 2008, 20:01
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Logan Ambition gri-perla, din ianuarie 2005. Din pacate garantia extinsa a expirat si pana acum a fost in posesia tatalui meu, care nu a acordat atata atentie amanuntelor cum ar fi cateva puncte de rugina - probabil ca nici nu le-a observat.
Insa pe mine ma ingrijoreaza pentru ca stiu cat de subtire este tabla Loganului si mai ales pentru ca se afla in cateva zone care nu stiu cum se pot reconditiona fara vopsirea integrala a unor suprafete mai mari. Si ma refer la plafon, langa chederul stergator de la geam si fetele usilor. Daca stie cineva cum se procedeaza la vopsire ca sa nu apara diferente de culoare, eventual DSCF0013_3.jpg ( Size: 57.34k ) Number of downloads: 3535
costuri extrase din experiente similare, as aprecia.DSCF0005_2.jpg ( Size: 49.64k ) Number of downloads: 3103
DSCF0006_2.jpg ( Size: 67.49k ) Number of downloads: 994
DSCF0007_2.jpg ( Size: 42.78k ) Number of downloads: 856
DSCF0008_3.jpg ( Size: 40.65k ) Number of downloads: 719
DSCF0028_1.jpg ( Size: 56.86k ) Number of downloads: 655
DSCF0015_3.jpg ( Size: 59.37k ) Number of downloads: 895


De asemenea, masina a fost frecata in doua randuri, odata cu aripa dreapta fata + prag de o bordura inalta, ambele fiind usor infundate si alta data cu aripa spate dreapta de un gard, chiar pe muchia de deasupra rotii. Fiind zone sensibile si cum s-a circulat cu ea asa cca. 1 an (din lipsa de interes...), a aparut rugina. Daca ati avut incidente cu avarii similare, as fi curios si in acest caz care au fost costurile de reparatie.
DSCF0009_3.jpg ( Size: 66.06k ) Number of downloads: 1507
DSCF0012_3.jpg ( Size: 62.75k ) Number of downloads: 1299
DSCF0017_3.jpg ( Size: 68.62k ) Number of downloads: 1226
DSCF0018_3.jpg ( Size: 80.44k ) Number of downloads: 1634
DSCF0021_2.jpg ( Size: 77.81k ) Number of downloads: 1422


Multumesc.

This post has been edited by Victorine: 23 Mar 2008, 20:07

Attached thumbnail(s)
DSCF0023_2.jpg ( Size: 72.58k ) Number of downloads: 1165


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crising
post 23 Mar 2008, 20:34
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 16 December 06
From: Danube Delta Gates




Garantia de coroziune este de 6 ani, dar oricum din ceea ce se vede la tine cam toate punctele de rugina sunt aparute datorita factorilor externi deci neacoperite de garantie.
Lovituri ai o gramada si singura solutie pentru tine este vopsirea totala a reperelor afectate. Desigur cu toata tehnologia premergatoare vopsirii, curatare, grunduire, chituire unde-i cazul si vopsire.
Cam cate ar putea sa te coste nu stiu dar pot sa-ti dau un exemplu recent la un logan al unui coleg, vopsit aripa spate si portiera spate devizul a fost de 600 lei. Prin interpolare iti poti face si tu un calcul la cat te=ar ajunge pe tine. Succes.


--------------------
Mazda 6 2011 Combi 2.0 - TL31...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 23 Mar 2008, 20:44
Post #164


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Vopsea metalizata sau ne?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 23 Mar 2008, 21:45
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




De fapt facand pozele astazi chiar ma gandeam ca nu sunt chiar asa multe zgarieturi cum mi se parea atunci cand am preluat masina (sub influenta puternicei dezamagiri de moment). Am pus mai multe poze ale aceleasi zone ca sa fiu mai explicit.
Care crezi ca ar fi factorii externi care au dus la umflarea vopselei si aparitia ruginei SUB chederul stergator de geam? Hai sa spunem ca pe plafon mai cad excremente de pasari, grindina, crengi, pietre, care de asemenea lovi si portierele. Dar SUB cheder?

Oricum, pentru ca sansele sa se repare ceva in baza garantiei de 6 ani la vopsea sunt foarte marunte, nici nu le-am luat in considerare. De aceea am intrebat daca aveti date privind costurile operatiilor. Multumesc pentru experienta impartasita cu aripa spate la 600 lei sad.gif

Plafonul se vopseste integral daca se intervine acolo?


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Mar 2008, 23:06
Post #166


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Victorine @ 23 Mar 2008, 21:45)
Care crezi ca ar fi factorii externi care au dus la umflarea vopselei si aparitia ruginei SUB chederul stergator de geam?
Acolo ar fi singurul loc unde nu prea ar putea comenta ca nu e acoperit de garantie. Acea umflare e fix rugina de dedesubt inspre suprafata, si prin urmare ar trebui sa fie acoperita de garantia de 6 ani.
QUOTE(Victorine @ 23 Mar 2008, 21:45)
Plafonul se vopseste integral daca se intervine acolo?
Se poate oarecum si local, dar nu merita, drept pentru care da, se vopseste integral


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 24 Mar 2008, 13:40
Post #167


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




cand ma uit la poza cu aripa, parca traiesc clipele de groaza ca fost posesor de dacia 1300 blink.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michael_1.4MPI
post 26 Mar 2008, 20:55
Post #168


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 5 January 08




Oaau .. c de rugina !!! Ce as vrea sa va intreb .... exista pe piata vreo solutie care transforma rugina intr o substanta inofensiva ?? Nu de alta .. dar poate o putem folosi si la Loganele cu probleme .. care nu mai au garantie ...


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 26 Mar 2008, 21:48
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Sper ca te refereai obiectiv si on topic fiind strict la pozele cu rugina aparuta sub forma de intepaturi in vopsea, nu la cele de pe aripa sau prag (frecate si indoite in mod evident de proprietar), ca sa nu transformam topicul in bascalie... Altfel, la modul ideal pentru proprietari, rugina de pe Loganuri ar trebui sa se transforme in aur cu ajutorul vreunei solutii care s-ar gasi la Metro sau Carrefour cu 4,99 lei/ recipient de 300 ml.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 27 Mar 2008, 09:11
Post #170


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




in ultimul timp calitatea loganelor a scazut f mult din pacate. eu am puncte de rugina dupa numai 8 luni.

un coleg de servici cu logan din 2005, verde cameleon, exfoliat de gainaturi, frecat de garduri, batut de grindina si ciobit de pietre nu are pic de rugina...


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atehnic
post 1 May 2008, 17:13
Post #171


membru meserias


Group: Members
Posts: 77
Joined: 19 September 05




A venit si randul meu... Rugina pe rama usii fata.
Fara alte comentarii, iata si fotografiile:

Attached thumbnail(s)
Picture_011.jpg ( Size: 1.22mb ) Number of downloads: 1529
Copy_of_Picture_011.jpg ( Size: 74.15k ) Number of downloads: 1499


--------------------
Logan Preferance + Kia cee'd * 2005 // 2008 - CT 36 // 09
"Eu sunt un om pe niste scari..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poll
post 17 Jul 2008, 18:47
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 35
Joined: 28 May 07
From: Slatina OT




cateva puncte de vopsea sarita si la mine: http://www.daciaclub.ro/vopseaua-se-cojest...25543-s540.html
o sa revin cu poze daca o sa rugineasca


--------------------
Dacia Logan 2007 ABSplus 1.6MPI - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 17 Jul 2008, 18:53
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




atehnic-nu ai rugina acolo.E doar vopseaua sarita.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vibratie
post 30 Jul 2008, 09:35
Post #174


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 4 August 05
From: Bucuresti




Va salut!

Saptamana trecuta am coborat de pe asfalt pe un drum de tara, Problema este ca nu am apreciat destul de bine diferenta de nivel dintre asfalt si drumul pietruit mad.gif Am julit muchia pragului din dreapta pe o portiune de aproximativ 50 cm. Bineinteles ca a aparut si rugina in zona respectiva. Am citit ce a postat klaus despre operatiunile care ar trebui facute in service dar nu as vrea sa ajung acolo pentru ca nu am incredere ca se respecta toate operatiunile si cred ca m-ar costa foarte mult. De curand a trebuit sa revopsesc bara din fata a masinii pentru ca incepuse sa se exfolieze dupa ce a fost vopsita in service-ul Cobalcescu. mad.gif Bine ca, macar, au facut-o pe garantie. Vreau sa va intreb daca stiti o metoda pe care sa o aplic singur si sa si tina in timp.
Va multumesc anticipat!


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - 1,6 MPI - 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vibratie
post 31 Jul 2008, 12:50
Post #175


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 4 August 05
From: Bucuresti




Chiar toata lumea e in concediu? blink.gif


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - 1,6 MPI - 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Jul 2008, 12:59
Post #176


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu zic ca nu e as de greu sa dai cu o pensula cu grund prin zonele zgariate, mai ales ca nu-s la vedere


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vibratie
post 31 Jul 2008, 15:44
Post #177


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 4 August 05
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 31 Jul 2008, 12:59)
Eu zic ca nu e as de greu sa dai cu o pensula cu grund prin zonele zgariate, mai ales ca nu-s la vedere
*



Pai asta ar fi foarte simplu dar ma gandesc ca nu tine in timp. Nu de aspect imi fac probleme. Eu ma gandeam sa curat bine zona cu o solutie tip "deruginol" si apoi sa aplic un silicon transparent dar nu stiu daca tine siliconul direct pe tabla respectiva sau daca nu cumva chiar siliconul poate duce la corodarea suprafetei. M-am gandit la silicon pentru ca rezista mai bine la pietricelele sarite de la roata. Am tot cautat pe forum dar nu am gasit nicio rezolvare pentru o situatie similara. Cred ca sunt multi cu pragurile "julite" asa cum e al meu si as fi vrut sa stiu cum au rezolvat problema cat mai "profi" fara sa fie nevoie sa mearga la service.
Multumesc oricum pentru raspuns, klaus! wink.gif


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - 1,6 MPI - 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnnybegoode
post 10 Sep 2008, 14:28
Post #178


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 9 December 06
From: Piatra Neamt




Pana la urma, cei care au avut probleme cu rugina de la pasajele de la roti ce au rezolvat la service? S-a revospit, s-a montat din partea firmei aparatori, care-i treaba? Am fost programat la caremil iasi pentru o operatiunde d egenul acesta si n-as face drumul degeaba...


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate Plus
Laureate Plus 1.4 mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michou
post 12 Sep 2008, 11:23
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




la mine cand au gasit rugina la pasajul rotii stanga spate...mi-au revopsit toata aripa....


QUOTE(johnnybegoode @ 10 Sep 2008, 15:28)
Pana la urma, cei care au avut probleme cu rugina de la pasajele de la roti ce au rezolvat la service? S-a revospit, s-a montat din partea firmei aparatori, care-i treaba? Am fost programat la caremil iasi pentru o operatiunde d egenul acesta si n-as face drumul degeaba...
*




--------------------
Dacia Logan Laureate 2004
daca ai condus Dacie stii sa conduci orice!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 12 Sep 2008, 11:54
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




QUOTE(vibratie @ 31 Jul 2008, 15:44)
Pai asta ar fi foarte simplu dar ma gandesc ca nu tine in timp. Nu de aspect imi fac probleme. Eu ma gandeam sa curat bine zona cu o solutie tip "deruginol" si apoi sa aplic un silicon transparent dar nu stiu daca tine siliconul direct pe tabla respectiva sau daca nu cumva chiar siliconul poate duce la corodarea suprafetei. M-am gandit la silicon pentru ca rezista mai bine la pietricelele sarite de la roata.  Am tot cautat pe forum dar nu am gasit nicio rezolvare pentru o situatie similara. Cred ca sunt multi cu pragurile "julite" asa cum e al meu si as fi vrut sa stiu cum au rezolvat problema cat mai  "profi"  fara sa fie nevoie sa mearga la service.
Multumesc oricum pentru raspuns, klaus!  wink.gif
*



Citeste si-aici cum am tratat eu problema:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=910071

Rugina n-a mai aparut, dar in schimb mi-a crapat lacul in zona in care vopsisem eu. A crapat, de parca ar fi fost supus unei diferente mari de temperatura, sau poate ca a fost prea gros, eu nefiind experimentat in de-astea. smile.gif

NU pune silicon, sau daca vrei musai, sint silicoane care au o compozitie mai speciala, dar detalii nu stiu. Siliconul folosit pentru sanitare, din experienta mea, ataca metalul. Iti cumperi grund, si antifoniu. Recomand grund la pensula (eventual si-un penson pentru pictat), nu la spray, ca ai de izolat, sau de curatat dup-aia, si nu-i chiar placut, iti zic eu.

Era sa uit, deruginolul romanesc, este bunicel dar daca nu-l speli fff. bine, este CANCER garantat, nu te sfatuiesc sa-l folosesti. Mai ales ca poate intra in spatiile dintre table, si-ai pus-o ! Daca gasesti solutii convertoare de rugina, da, dar nu prea se gasesc in magazine.
Mai sigur, indepartezi rugina cu virful unei lame, si cu smirghel. Sa nu uiti sa degresezi.

Succes!

This post has been edited by mario1980: 12 Sep 2008, 12:07


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Toate cazurile pe care doriti sa le prezentati in acest topic vor fi insotite de POZE... altfel mesajele vor fi sterse de moderatori.


--------------------
Go to the top of the page
26 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 19:16
Forum Renault