DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cat va consuma?(in oras)

cat va consuma ?
 
pana in 7% (inclusiv) [ 16 ] ** [6.84%]
intre 7 & 8 (inclusiv) [ 45 ] ** [19.23%]
intre 8 & 9 (inclusiv) [ 61 ] ** [26.07%]
intre 9 & 10 (inclusiv) [ 67 ] ** [28.63%]
intre 10 & 11 (inclusiv) [ 25 ] ** [10.68%]
intre 11 & 12 (inclusiv) [ 12 ] ** [5.13%]
intre 12 & 13 (inclusiv) [ 4 ] ** [1.71%]
intre 13 & 14 (inclusiv) [ 1 ] ** [0.43%]
mai mult de 14% [ 3 ] ** [1.28%]
Total Votes: 234
Guests cannot vote 
GeorgeB
post 28 Jan 2003, 10:23
Post #1


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




am o curiozitate : cat va consuma voua masina asta. mie imi papa exact 11.5% in oras. consum facut saptamana asta, am facut plinul ochi, am mers , de data asta , niste drumuri mai lungi decat de obicei prin bucuresti, adica pana acum aveam drumuri de 5-6km, in perioada asta drumurile au fost de cam 10km, apoi m-am intors la aceeasi pompa si am facut din nou plinul ochi. cred ca si asta a dus oarecum la o scadere a consumului. as vrea sa-mi spuneti si mie cat va consuma daca mergeti normal cu ea(fara demaraje, forje , si mers turat, si de asemenea fara mers subturat). binenteles, ca sunt bucuros daca imi spuneti in ce conditii obtineti consumul mentionat. sau daca de obicei mergeti cu ea sportiv, imi spuneti cat credeti ca v-ar consuma in mers normal.

as vrea sa va rog ceva : oridecateori va puneti benzina cereti si bonul de casa!!! am avut stupoarea ca casierul sa-mi caute prin niste bonuri de pe masa , sa vada daca nu poate sa-mi dea unul al altui fraier!!! ce-i cu chestia asta??? deci , va rog, cereti bon de casa, chiar daca nu faceti nimic cu el, dar cereti-l ca ei sa va inregistreze benzina, altfel se poate sa-l fraiereasca pe cel de dupa dvs, si la un moment dat si pe dvs.
multumesc


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 28 Jan 2003, 10:27
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




ALEX!!!! din greseala am votat 10-11, cand de fapt trebuia 11-12, ma poti ajuta ????? ajutor!!!!


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 28 Jan 2003, 11:26
Post #3


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Done! laugh.gif


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 28 Jan 2003, 13:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Eu ce sa va raspund dragii mosului? In zilele geroase, la drumuri cam de 12 km pe sens, cu incalzit motorul cat timp racaiam la gheata de pe geamuri (plecari la 7 am) im papa dincolo de 10. As zice chiar catre 11-12. Insa acum situatia pare diferita (nu mai ma preocupa foarte tare consumul), cu maxim 9 l/100 km. Am schimbat benzina (in loc de FP 95 Petrom, FP 98 Lukoil) si nici nu mai stau pe loc foarte mult inainte sa plec (cat pun cass-ul si bag codul).

O estimare grosolana mi-a dat cam 6-7 la vreo 120 km facuti noaptea (aeroport/gara) la mers cu 80-90 km/h cu circulatie redusa si bazata pe prioritati (nu semafoare).

O estimare ceva mai precisa cand am fost de Craciun la munte a fost de 6l/100 km la mers intins, fara fortat inutil (100km/h si lasat mai moale, la 80 km/h in localitati)

Mie imi place acceleratia, asa ca in general plec tare de la semafoare, sa ajung destul de repede la 50-60 km/h unde o si tin (treapta 3 sau 4 ceva mai rar). Ca vremea e mai buna, frana de motor nu prea.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 29 Jan 2003, 12:00
Post #5


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




vreau si eu sa-l cunosc pe ala d'ei consuma mai mult de 14% !!!!

Vreau , vreau, vreau !!! cum se poate asa ceva??? si mai ales dc motorul e in regula !!!


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 29 Jan 2003, 13:48
Post #6


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Si-o fi pus turbo pe motorul de dsn??? Sau are pori rezervorul, ca altfel e imposibil sa manance atat.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 29 Jan 2003, 14:05
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




Eu vreau sa-l cunosc pe ala care-i consuma 8-9 iarna in oras :shock:, ca mie imi consuma cam 10-11. E adevarat ca merg si putin (5-6km), pina se incalzeste motoru' ca lumea, am ajuns.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 29 Jan 2003, 15:19
Post #8


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
Eu vreau sa-l cunosc pe ala care-i consuma 8-9 iarna in oras :shock:, ca mie imi consuma cam 10-11. E adevarat ca merg si putin (5-6km), pina se incalzeste motoru' ca lumea, am ajuns.


DA, EU SUNT UNUL...

DAR... atat imi consuma ACUM... adica iarna dar fara zapada si -20 grade... Oricum este un consum aproximativ, nu f. exact... bazat pe cati km fac pana ajunge acul in aceeasi pozitie ca inainte de a alimenta... deci, bag benzina de 400 k lei si resetez totalizatorul partial de km... cand constat ca acul ajunge din nou la un anumit reper, ma uit cati km am facut...in acest caz, cam 200 (+ sau - 5 km)... 400 k lei = 17,35 litri (Petrom CO95 fara plumb)...rezulta consum 8,7 l/100 km...

Deci, am votat bazandu-ma pe o metoda aproximativa...si intr-o perioada mai "calda" sau mai "lejera" a iernii... In perioada de inainte de Craciun cu geruri mari sau cand a fost zapada in Bucuresti a consumat mai mult...in jur de 9,5-10... datorita mersului in viteze inferioare (treptele 2-3) sau a perioadelor de stat pe loc pentru incalzirea motorului sau curatirea zapazii etc. sau a blocajelor rutiere... Dar eu nu consider ca aceste conditii speciale sunt un etalon pentru "Cat consuma masina?"...

De fapt as fi ales 9 (plus/minus 0,5)... ca medie a consumurilor in toata perioada de iarna... dar asa e conceputa statistica de pe forum si nu am cum sa aleg ce as vrea eu... si nici nu se cere o perioada de raportare sau de urmarire a consumului...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 8 Feb 2003, 17:22
Post #9


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




am reevaluat consumul, de aceasta data am mers cu masina al blana 4000-5000 de ture, si chiar mai bine. chiar am incercat sa vad daca dacia scoate fum din roti data tii frama de mana trasa si o calci la maxim si in plus mai dai si a doua... credeti-ma scoate fum la greu din roti de zici ce-i aia... macar daca imi consuma sa stiu de ce... si stiti ce... stupoare a consumat tot cam 11.5%?????!?!?!?!?!?!?!?! de ce oare , si mai ales de unde consumul asta anapoda? huh? adica daca merg finut cu ea consuma mai putin decat daca merg mai tare? nu mi se pare normal...


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 11 Feb 2003, 00:09
Post #10


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




auzi berkute dar cati km ai cu ea de ii dai tratamentu asta :?:


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 11 Feb 2003, 00:14
Post #11


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




Da si eu sant unul din ei 8) care consuma 8~9L in oras imi consuma atat ca nu ii dau omorul de pe pamant si afara din buc iarna consuma 5.4L daca mergi 90~100 hai si un pic acolo daca i dai 140 asa putin cat pt o depasire laugh.gif laugh.gif


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 11 Feb 2003, 10:20
Post #12


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




2000km... si daca tot am masina pentru doi ani macar o s-o haituiesc pana cade ... ce mama ei doar e facuta sa mearga nu sa se taraie. oricum de cand ii aplic tratamentul asta merge masina mea de rupe . motorul nici nu se aude(pana acum se auzea destul de tare) . in plus nici nu mai tremura la turatii mai mici, lucru pe care il facea pana acum.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serbanescu
post 11 Feb 2003, 13:04
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 29 July 02
From: Bucuresti




Cu drum zilnic de cel putin 45 de km...in Bucuresti, cam 7,5-8. Toate consumurile nu pot fi decat aproximative..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 11 Feb 2003, 14:19
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Update:
In ultimele doua saptamani mi s-a schimbat consumul simtitor in oras: as zice in jur de 8%. Traseele mele nu s-au schimbat esential. Variabilele ar fi vremea si benzina. Vremea ne afecteaza pe toti. Cam de doua saptamani pot spune cu certitudine ca am in rezervor doar Lukoil 98 euro FP care e doar 23000 si cu care motorul chiar merge frumos (testul: relanti, maneta punct mort, atins foarte usor cu mana capatana schimbatorului si simtit vibratiile; acum: vibratia este extrem de constanta, fara topaituri). Am renuntat de tot la Petrom de cand am un Lukoil nou chiar langa casa.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serbanescu
post 11 Feb 2003, 16:27
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 29 July 02
From: Bucuresti




Revin cu niste amanunte si anume: benzina - numai de la OMV si/sau Lukoil. Mi-am adus aminte de benzina de la Agip, care exista in procentaj mic in apa. Cred ca si asta este foarte important.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 12 Feb 2003, 23:48
Post #16


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




eu nu stiu ce sa zic dar eu nu as face asa ceva cu amea la 2000km poate la 5000km daca ii faci cat ai garantie dupa aia ii apilci un tratament de genul asta + ii mai dai si 80 in a doua 8) parerea mea


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 18 Feb 2003, 09:23
Post #17


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




ma mancavas' care e ala caruia ii consuma pana in 7% ... ca vreau sa=l vad si eu... si de asemenea pe ala caruia ii ia peste 14%... cred ca ar face o echipa buna smile.gif)


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bondoo7
post 18 Feb 2003, 11:11
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 9 September 02
From: Roman




cred ca-i consuma pana in 7% prin oras numai cand stationeaza in parcare laugh.gif tongue.gif


--------------------
dacia supernova confort
toate bune ?..?..?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 22 Feb 2003, 19:50
Post #19


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




si ultimul consum inregistrat a fost de ... tineti-va bine ... : 12.34% !!! woaw , un pic cam multisor, dar de data viitoare o sa-i bag benzina de 98 de la OMW , ca macar aia stiu cu ce se manaca, si am certitudinea ca e buna .


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 22 Feb 2003, 23:52
Post #20


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




auzi frate dar ce benzina ii bagi de consuma atat sau te fura astia la benzina ,am mai auzit si chestia cu furatul la pompa


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 23 Feb 2003, 12:12
Post #21


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




benzina bag petrom de 95, si de furat nu cred ca ma fura , ca ultimele plinuri le-am facut la doua pompe diferite , pe la acelasi nr de km si mi-a dat cam acelasi consum ... >12% sad.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 23 Feb 2003, 12:57
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Eu nu m-as ingrijora de acest consum iarna. Daca o si calci putin este un consum normal. In aceleasi conditii vara va cobori sub 10 si va fi ok.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 23 Feb 2003, 18:09
Post #23


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




multumesc de incurajari, dar m-am mai linistit... luati de aici: drive test cu alfa 147 2.0 twin spark. bun , deci avem: motor de 2 litri cu 150 de cp. totul frumos. stiu ca n-are nici i nclip nici in maneca cu motorul de 1.4l de 75 de dacia, dar aveti rabdare. masina a fost ridicata noua de la sediul auto italia si in perioada de rodaj a consumat in bucuresti , nici mai mult nici mai putin de 26l % !!!!!!! doua zeci si sase de litri. testul a fost realizat de revista auto motor si sport numarul din februarie! daca vreti pot pune si poze cu articolul pt a va convinge . dar , intr-adevar m-am mai linistit, ca doar am trecut de 2000km si ar trebui sa-i scada consumul. uffff....


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 23 Feb 2003, 20:54
Post #24


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Am mers la munte weekendul asta si mi-a consumat 6.5 in conditiile in care am calcat-o bine si m-am alergat cu uni si pe serpentine.
DSops eu o calc bine si in bucuresti si nu a trecut niciodata de 10. Recunosc ca si cand am mers mai calm nu a scazut. 10 a fost tot timpul in oras, iar in afara de la 7 la 5.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 23 Feb 2003, 23:57
Post #25


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




QUOTE
Am mers la munte weekendul asta si mi-a consumat 6.5 in conditiile in care am calcat-o bine si m-am alergat cu uni si pe serpentine. 
DSops eu o calc bine si in bucuresti si nu a trecut niciodata de 10. Recunosc ca si cand am mers mai calm nu a scazut. 10 a fost tot timpul in oras, iar in afara de la 7 la 5.
mda team vazut pe drumul care merge de la predeal la rasnov eu ma duceam la rasnov iar tu mergeai spre predeal (eram cu o dsn rosie abia spalata daca mai vazut)dar din pacate pana ti-am vazut numarul nu am mai apucat sa iti mai fac cu farul


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 24 Feb 2003, 11:28
Post #26


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




marfa, tre nu ti-am recunoscut numarul, dar voi fi atent de acum in colo. pe bune.


Numai bine.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 26 Feb 2003, 00:32
Post #27


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




vreau sa stiu daca mai ti minte ca eu ieseam din curba si tu veneai in spatele unora daca vrei sa discutam foloseste chatul laugh.gif


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 15 Apr 2003, 23:15
Post #28


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




sunt mandru, mi-a scazut consumul sub 10, adica este de 9.97, si ceva zecimale in continuare. biggrin.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 16 Apr 2003, 14:39
Post #29


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Mie asta iarna mi-a consumat 11 mergand doar in Bucuresti, insa fara sa trag de masina ca aveam sub 3000km (schimbam cam la 3000 viteza). Mi s-a parut enorm fata de consumul pe care il afirmau ceilalti (era un topic numit "Consum benzina") si m-a deranjat putin ca nimeni nu mi-a raspuns la intrebarea daca e normal sau e ceva in neregula cu masina. Acum m-am linistit vazand ca nu eram singurul, cre ca exagerau un pic cei care bagau consumuri de 7% la -20 grade. De cand s-a facut cald mi-a ajuns consumul la 9%, tot mergand numai in Bucuresti. Din ce ziceti voi nu e mare pt. DSN, asa ca-s linistit. Cand s-o face si mai cald poate mai scade putin, un 8 in oras m-ar multumi, sincer.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 17 Apr 2003, 11:45
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




ashu, exact la fel am patit si io: asta iarna 11%, acum 9-9,5/%, asta vara cind erau 40 de grade 8,1% fara AC, 9-9,2% cu AC. Deci, cred ca totu' e OK.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd May 2024 - 06:54
Forum Renault