DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Crashtest si Dacia Duster, siguranta Dusterului

dusterreich
post 24 Feb 2011, 19:49
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 9 January 11




Hai sa facem o comparatie intre Duster si alte masini testate dupa acelasi algoritm, dar sa nu luam in calcul decat rezultatele de la CRASH TEST! Nu prea ma intereseaza cat de grav sau nu este lovit pietonul pentru evaluarea masinii... un Trabant te poate omora la fel de bine ca un Q7, omul este totusi mai slab decat ORICE masina. Bun... Protectie adulti: 74%. Protectie copii: 78%. Sa vedem si alte masini testate dupa noul mod de calcul al EuroNCap. Protectie adulti: Mazda CX7 - 76%, Jaguar XF 78% (costa de 5 ori cat Duster-ul), Mazda 6 si Seat Exeo 77%....si totusi au 5 stele!! Protectie copii: Mercedes C Classe 70%, Mercedes E Classe 77%, Mercedes GLK 76%, Jaguar XF 65% (daca suntem atat de carcotasi, v-ati plimba copii cu un Jaguar?!), Skoda Yeti 78%, VW Passat 77%.... si exemplele pot continua. Dar noi nu stim decat sa dam cu noroi, mai ales in lucrurile care ar trebui sa ne reprezinte. Dar nu, noi suntem reprezentati doar de cocalari care se dau in BMW de 20 de ani de curg tablele de pe ele, care baga in ele gazolina furata (ca nu au bani de benzina), dar critica o masina decenta pentru anul 2011. Pacat de noi, ca popor...

This post has been edited by dusterreich: 24 Feb 2011, 19:51


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 4x4 2010 - Duster uber alles!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 24 Feb 2011, 19:54
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@bion. radmasa.gif Corect spus. Pot adauga ca Pobeda, Warszava sau Volga anilor 50 castiga lejer a 6-a stea EuroNCAP. Nu numai ca nu se deformeaza, dar vai de utilajele folosite la teste biggrin.gif .

@dusterreich. Era bancul ala in vremea lui impuscatul: Bula de paza la cazanul cu smoala in care clocoteau americani si rusi trebuia sa dea la cap cu o bata celor care voiau sa iasa afara. Dupa o audienta la Scaraoski in care se plange de volumul mare de munca, i se repartizeaza un loc unde fierbea un cazan cu romani. A doua zi la un control, Bula este surprins dormind bustean in post. Dupa ce se trezeste se justifica: Ma plictisesc groaznic. Daca un roman vrea sa iasa afara, il trag ailalti de picioare inapoi."
Se pare ca suntem in imposibilitate de a ne depasi conditia de romani. sad.gif

This post has been edited by D-Ice: 24 Feb 2011, 20:02


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 24 Feb 2011, 20:08
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Carcotasi . Vreti sa spuneti ca Ford-ul ala e sigur ca se deformeaza , pai ajunge bordul in scaun , cine mai scapa de acolo ? Trebuie sa se deformeze fata iar habitaclu sa ramana intreg sau sa deformeze foarte putin pentru a asigura supravietuirea pasagerilor care oricum ies destul de sifonati din impact din cauza fortei de decceleratie chiar daca au spatiu .
Acum eu nu va inteleg , vreti sa ridicam in slavi Duster-ul ca a obtinut trei stele ? Critica e constructiva , de exemplu vreti sa spuneti ca nu se poate face ceva la capota ca sa "participe" si ea la impact ? Mie chiar imi place Duster-ul dar asta nu inseamna ca e masina suprema si orice critica trebuie tratata ca atare si cand spun critica nu ma refer la vorbe rautacioase ci critici subiective .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 24 Feb 2011, 20:32
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Masina trebuie sa se deformeze controlat si sa preia cat mai mult din energia impactului, lungind pe cat posibil timpul de decelerare de la v impact pana la oprire. Daca masina nu se deformeaza, organismul suporta un soc teribil datorita trecerii de la starea de miscare la repaus complet aproape instantaneu. Pe romaneste se lasa cu leziuni interne masive. Ocupantii mor, desi masina a ramas intacta. Organele interne insa au cedat datorita decelerarii bruste.
Deformarea controlata nu trebuie sa cuprinda si habitaclul, bineinteles(trebuie asigurata o celula de supravietuire... ). Daca ne uitam strict la protectia oferita ocupantilor Duster nu a iesit deloc rau. Este un rezultat absolut decent. In nici un caz nu este o masina nesigura asa cum au tot trambitat habarnistii din presa, care in afara de "senzational" nu sunt interesati de nimic.

This post has been edited by PaulT: 24 Feb 2011, 20:33


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 24 Feb 2011, 20:51
Post #95


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Foarte corect ceea ce spui.

Eu cred sigur ca aceasta masina a fost supusa la simulari de impact virtuale inca de cand era in faza de design software si ca dovada nu se comporta rau deloc la impact.
Oricum dupa ce dacia va introduce in dotarea de serie esp- ul toate dusterle vor avea 4 stele.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 24 Feb 2011, 21:53
Post #96


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Dacă va fi reluat testul (cum a fost la Sandero, parcă)…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 24 Feb 2011, 22:26
Post #97


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Si daca nu se schimba modalitatea de punctare iar la Euro ncap.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 24 Feb 2011, 23:02
Post #98


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Se schimba, in 2012 va fi mai sever punctajul la protectia pietonilor si a pasagerilor.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 24 Feb 2011, 23:05
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




nu inteleg de ce va mirati de rezultatul atat de previzibil al dusterului. nu cumva va asteptati sa sparga zidul cu tablita aia groasa cat hartia?!?.
avantajul, daca e vreunul, este doar garda inalta in cazul vreunui impact cu o berlina, de exemplu. avantaj care este anulat de plasticele ca betonul de pe bord.
sa fiu sincer, inainte sa il cumpar mizam pe 4 stele la test.
per ansamblu, eu sunt multumit. multumit ca l-am vandut.
cu bine tuturor!


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 24 Feb 2011, 23:09
Post #100


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Daca al tau avea esp avea 4 stele. Te rog sa te documentezi putin in pagina anterioara.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 24 Feb 2011, 23:24
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




nu stiu cat de mult conteaza ESP la un impact. ESP-ul ala are alt scop - apropo, e destul de zgomotos, caraie de tremura toata masina; l-am testat pe zapada de curiozitate si facea ca un tren care schimba macazul). ideea e ca nu te lasa fundul masinii sa derapez in viraje stranse.
la impact cred ca conteaza mai mult niste lonjeroane mai solide, o tabla mai acatarii si ceva airbaguri in plus. desi daca impactul se petrece la mai mult de 60km la ora, cred ca mai conteaza doar steaua norocoasa a fiecaruia.


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 24 Feb 2011, 23:29
Post #102


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Poti sa ai o masina cu zeci de airbaguri, dupa modul in care se acorda acum stelele, daca nu are avertizor de centura si esp nu ia mai mult de 3 stele.

Intradevar esp-ul conteaza la prevenirea accidentelor nu la impact.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 24 Feb 2011, 23:41
Post #103


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




QUOTE(arson @ 24 Feb 2011, 23:24)
nu stiu cat de mult conteaza ESP la un impact. ESP-ul ala are alt scop - apropo, e destul de zgomotos, caraie de tremura toata masina; l-am testat pe zapada de curiozitate si facea ca un tren care schimba macazul). ideea e ca nu te lasa fundul masinii sa derapez in viraje stranse.
la impact cred ca conteaza mai mult niste lonjeroane mai solide, o tabla mai acatarii si ceva airbaguri in plus. desi daca impactul se petrece la mai mult de 60km la ora, cred ca mai conteaza doar steaua norocoasa a fiecaruia.
*


arson, ce tot debitezi matale aici? cine a zis ca ESP-ul ajuta sau nu la impact? testele astea, implicit punctajul, se refera la siguranta, care nu e doar pasiva, aia cand deja iei airbagul in nas, ci si activa, adica aia care te ajuta sa nu mai explodezi airbagul. lonjeroane solide? alea trebuie sa absoarba -controlat- energia, solida trebuie sa fie cusca in care stai, daca faci lonjeroanele ultramegasolide si dai cu ele de zid, amin.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edit0r
post 25 Feb 2011, 08:06
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 10 February 11




Imi pare rau pentru offtopic si imi pare rau sa o spun dar Arson e denigratorul de serviciu si citeodata imi pare si nitel troll. In apararea mea pot sa spun ca am citit tot ce ai spus, am inteles punctul tau de vedere, am inteles si experienta ta neplacuta cu Dusterul, asteptarile care nu ti-au fost intampitate de produsul in discutie dar in fiecare thread sa ne explici cit de prost e produsul si cit de nemultumit esti de el e chiar obositor. Nu zic ca o critica constructiva sau niste oameni foarte critici strica pe aici dar sa ne povestesti de fiecare data cit de proasta e si ce bucuros esti ca ai dat-o e, e prea mult. Daca cineva, vreau sa-si cumpere produsul sau sa-si formeze o opinie cit mai completa, citeste tot ce s-a scris (ce-i drept dureaza ceva dar nu strica), intreaba ce e de intrebat (sunt multi oameni binevoitori care ajuta) eventual citeste si pe alte forumuri si gata. Simplu!


--------------------
Renault Megane II 16V 2005 - B 00 NOW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boditza
post 25 Feb 2011, 09:25
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 8 September 09




dupa parerea mea dusterul este destul de sigur pt ocupantii sai.. cum a scris dusterreich mai sus, nu ma intereseaza ca pietonu moare cu fractura de coloana sau ca moare cu toate oasele rupte, tot mort este si daca traieste tot vei avea multe repercusiuni asa ca doamne fereste sa se ajunga acolo smile.gif. dati 2-300 de eur p airbaguri laterale si va simtiti si mai siguri smile.gif.

@arson tu ai mers vreodata cu masina cu abs sa vezi cum caraie?? esp-ul este tot abs cu mai mult creier. cand pui frana pe zapada nu caraie la fel?


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1,6 16v 82kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 25 Feb 2011, 11:25
Post #106


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




Dragilor nu cred ca e cazul sa ne cramponam la 3 stele sau 4 stele. Din punctul meu de vedere sunt multumit de protectia interioara pe care o ofera atat la copii cat si la adulti. Cat despre pedestrienii cu care intri in contact?! Sau Safety assist?! Pot foarte bine sa nu vanez pietonii de pe ulita si la fel de bine sa nu am gadgeturile de tip goarna care sa te anunte ca nu ti-ai pus centura de siguranta.... De altfel in patria noastra draga si cei care au acest cloptel, decat sa isi puna centura prefera sa ia de la dezmembrari mecanismul centurii ca sa nu mai clopoteasca.
In schimb eu am o alta problema: asa cum este descrisa masina de 3 stele testata (duster) mi se pare o combinatie dintre cal si magar. Sa ma explic:
Masina testata la Euro NCAP este:
Duster Laureat 1,5 DCI (adica pe motrina) 1180 kg
Masina lu nevasta-mea:
Duster Laureat 1.6 MPI (adica pe benzina) 1371 kg (cf. talon)

M-am uitat pe site-ul oficial Dacia. Al mai usor 1.5 DCI 90CP 4X2 are 1265 kg. Mai mult din cate stiu eu varianta Laureat vine standard cu proiectoare de ceata, aer conditionat manual si avertizare centura sofer si pasager fata. In plus are manerele usilor in culoarea caroseriei, la fel ca barile fata-spate. In poza oficiala de la Euro NCAP tot ce am descris mai sus nu se vede + diferenta de greutate.

Si ma intreb ca tot omul: ce varianta s-a testat? Apoi ori suntem Laureat ori nu mai suntem.
Sau mai exista o explicatie. Ca sa scoata masina la 1180 kg s-au apucat si au dat jos aerul conditionat, proiectoarele de ceata, manerele si barile vopsite (ca si vopseaua trage la greutate), au schimbat motorul dci cu unul mpi (ca e mai usor), eventual l-au pilit un pic sa fie si mai usor si l-au trimis la testare.

In rest, toate cele bune.... conduceti prudent si fara evenimente:)


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 25 Feb 2011, 11:42
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@arson. Ti-ai luat alta masina? Sau tot pieton/autobuz/tren? biggrin.gif

This post has been edited by D-Ice: 25 Feb 2011, 11:43


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu2002
post 25 Feb 2011, 11:57
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 29 November 04
From: Cluj




Si eu cred ca rezultatele obtinute nu sunt o rusine ci destul de decente. Oricum pentru testele de impact cel mai important e absorbtia gradata a socului de catre elementele de caroserie. Mi se pare groaznica miscarea la nivelul gatului pentru manechine in momentul impactului asa cum se vede in test. Mai bine circuli preventiv decat sa te bazezi pe stelele obtinute la testul de impact. Oare pentru ce viteza se face testul de impact, ca mi se pare infricosator?


--------------------
Dacia Duster 2010 Benzina 4wd
,,Imbatranesc si tot invat" - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edit0r
post 25 Feb 2011, 12:08
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 10 February 11




QUOTE(saddan @ 25 Feb 2011, 11:25)
De altfel in patria noastra draga si cei care au acest cloptel, decat sa isi puna centura prefera sa ia de la dezmembrari mecanismul centurii ca sa nu mai clopoteasca.
*



Asta e cea mai mare dovada de inconstienta posibila si lene in a se informa, nu de alta dar la primul accident foarte usor o sa se intrebe de ce le-a rupt capul airbag-ul sau de ce au ajuns la spital in stare grava din cauza airbag-ului cind accidentul a fost extrem de usor.

Si mai e categoria care conecteaza centura prin spatele scaunului... la fel de inconstienti... dar deh... cu cititul, documentatul sau intrebatul e greu...



25 Feb 2011, 12:15:
QUOTE(silviu2002 @ 25 Feb 2011, 11:57)
Oare pentru ce viteza se face testul de impact, ca mi se pare infricosator?
*



vitezele de test sint urmatoarele:
- impact frontal 64 km/h
- impact lateral 50 km/h
- impact lateral cu stalpul 29 km/h
- impact pieton 40 km/h

This post has been edited by edit0r: 25 Feb 2011, 12:15


--------------------
Renault Megane II 16V 2005 - B 00 NOW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fizzo
post 25 Feb 2011, 12:29
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




Si dupa cum stiti deja din fizica, vitezele a doua corpuri care se indreapta unul catre celalalt se aduna.....
Masina voastra arata ca in imaginile Euroncap (Doamne fereste!!!!!) in cazul in care circulati cu 32 km/h si va izbiti frontal de un participant la trafic care are si el.......32 km/h, evident ca in majoritatea cazurilor de accident vitezele sunt muuuult mai mari iar dinamica unei coliziuni este, de asemenea, foarte diferita de ceea ce testeaza Euroncap.
Atentie, pentru a evita interpretarile, NU SPUN ca Euroncap testeaza in mod gresit masinile sau ca foloseste simulari simpliste, ci spun doar ca NIMENI sa nu se bazeze pe "stele" atunci cand circula pe drumurile publice.


On topic: Evident ca in cazul Duster-ului se putea mai bine avand in vedere experienta Renault in domeniu dar cu siguranta nu s-a dorit acest lucru din motive de marketing si pozitionare a produsului pe piata vis-a-vis de modelele Renault.
Daca eram in 2009 si conform criteriilor Euroncap de la acea data, toti ne laudam cu o super-masina de 5 stele, deci judecand drept si stand stramb.....totul este relativ la momentul de referinta. rolleyes.gif

This post has been edited by fizzo: 25 Feb 2011, 12:38


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VGB 4x4
post 25 Feb 2011, 20:48
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 19 February 11




salut

mai, eu zic ca 3 stele nu sunt rele. Acum, cati putem spune ca am avut acelasi accident cu o masina de 3 stele si cu una de 4 stele ca sa stim diferenta?

oricum nu ne bazam pe stele in trafic, nu?
de exemplu eu mai am un nissan patrol y61. stiti cam cate stele are? 3! iar clio are 5!
de unde rezulta ca la un impact frontal intre un patrol si un clio eu o sa mor in nissan iar soferul de clio va fi bine mersi? radmasa.gif

oricum, testul asta este facut in germania. si observ o campanie pe acolo impotriva dacia. asaaaa, mai voalata, dar exista. si cred ca ratingul asta face parte tot din campanie.




--------------------
Dacia Logan 2007 - B50KWY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 25 Feb 2011, 21:13
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




EuroNCAP loveste masinile de un obstacol solid incastrat in podea, energia cinetica a masinii se disipa in deformarile caroseriei. In practica, situatia se intalneste la ciocnirea cu un stalp de beton, copac sau colt de zid de beton.
La ciocnirea frontala cu alt autovehicul, situatie mult mai intalnita, energia cinetica a celor doua autovehicule se disipa in parte in deformarile caroseriilor, in functie de unghiul traiectoriilor autovehiculelor respective si zonelor de impact, in parte in schimbarea traiectoriilor viitoarelor epave, si restul in deplasarea acestora pana in momentul opririi. Cred ca nu am omis nimic. smile.gif
De aceea desi la teste viteza este limitata la 64km/h, deformarile caroseriei sunt echivalente pentru ciocniri frontale intre autovehicule la viteze mult mai mari. Ok, pare infricosator sa vezi cum o masina se deformeaza ca o foaie de hartie la viteze folosite in mod curent in oras. Din fericire, cu cat se deformeaza mai multe elemente de caroserie, cu atat energia cinetica a masinii + ocupanti se disipa treptat. Conditia de supravietuire este ca habitaclul sa sufere cat mai putine deformari, iar spatiul ocupat de persoanele din interior sa nu se reduca ca si dimensiuni (ex. plafonul sa nu colapseze la interior, bordul sa nu vina peste cei din fata, etc.).
Daca avem o caroserie tip tanc smile.gif , la o ciocnire frontala in conditiile EuroNCAP, rezulta oprirea instantanee a masinii, persoanele din interior garantat mor de hemoragie interna datorita rupturilor de organe. De ce?

Forta de inertie este F=m*a. m= masa; a= acceleratia.
Cum acceleratia este variatia vitezei in unitatea de timp a=v/t. v=viteza; t=timp.
Daca timpul tinde spre 0, acceleratia tinde spre infinit. Daca acceleratia tinde spre infinit, rezulta ca si forta de inertie tinde spre infinit, cu cat timpul de oprire tinde spre 0.
Din cele de mai sus rezulta ca este necesar ca timpul de oprire al masinii sa fie cat mai lung, pentru ca forta de inertie ce actioneaza asupra ocupantilor sa fie mai mica. Deci fiecare bucatica de tabla care se deformeaza contribuie la salvarea vietii amaratilor din interior. Acest lucru se poate observa din accidentele spectaculoase de la NASCAR unde masina se mototoleste ca o foaie de hartie in timp ce gugumetele din interior iese teafar. La fel si la Drag-Racing.
Intorcandu-ne la Duster, e mai important sa purtam centura de siguranta si sa beneficiem de ajutorul airbag-urilor frontale si laterale, decat sa cuplam centura prin spatele scaunelor ca masina noastra de zeci de mii de euro are 5 stele.

Intorcandu-ne la episodul Printesa Diana si Dodi Al-Fayed, inclin sa cred ca ar fi fost in viata daca ar fi purtat centurile de siguranta. Asa au fost aruncati ca niste mingi prin masina. Mercedesul nu era atat de deformat incat sa nu scape niciunul.
Deci aviz amatorilor de senzatii tari.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dusterreich
post 25 Feb 2011, 21:58
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 9 January 11




@ VGB 4X4
de exemplu eu mai am un nissan patrol y61. stiti cam cate stele are? 3! iar clio are 5!
de unde rezulta ca la un impact frontal intre un patrol si un clio eu o sa mor in nissan iar soferul de clio va fi bine mersi? radmasa.gif

Esti tare frate, bineinteles ca cel din Clio se va da jos din masina cu descarcerarea...

This post has been edited by dusterreich: 25 Feb 2011, 22:00


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 4x4 2010 - Duster uber alles!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 25 Feb 2011, 22:19
Post #114


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Este adevarat ca timpul in care masina ajunge de la viteza v la viteza 0 face diferenta intre un accident usor sau unul fatal, sau mai exact este vorba de timpul in care este cedata energia cinetica.

Dar a=dv/dt=v2-v1/(t2-t1). v1 este viteza initiala =64km/ora= 17.77m/s iar v2 este viteza finala care este =0. t2-t1 este mic dar nu tinde la 0 (chiar exista un ceas pe filmele de la euroncap unde se vede) asadar a= -v1/(t2-t1) si este o acceleratie negativa care nu tinde deloc la infinit pentru ca atat v1 cat si t2-t1 sunt foarte finite.

This post has been edited by asgard1955: 25 Feb 2011, 22:22


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 25 Feb 2011, 22:47
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Am vorbit teoretic. Practic nu exista t=0 nici a=infinit.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 26 Feb 2011, 08:48
Post #116


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




QUOTE(LuluMOB @ 25 Feb 2011, 00:41)
testele astea, implicit punctajul, se refera la siguranta,

Bine punctat, testul nu se refera strict la "rezistenta la impact", iar Dusterul a primit probabil nota pe care o merita.


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 26 Feb 2011, 10:12
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Daca pentru pretul lui Duster se comporta bine sa vedem in cifre cum se comporta concurenta mai mult sau mai putin costisitoare :Concurenta.jpg ( Size: 86.52k ) Number of downloads: 405

Si cateva imagini :
Df.jpg ( Size: 129.5k ) Number of downloads: 465
hf.jpg ( Size: 114.47k ) Number of downloads: 433
kiaf.jpg ( Size: 103.92k ) Number of downloads: 409
VWf.jpg ( Size: 160.82k ) Number of downloads: 402
mf.jpg ( Size: 164.5k ) Number of downloads: 132


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 26 Feb 2011, 10:25
Post #118


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




parca aveam alte asteptari de la duster, avand in vedere tehnica imprumutata de la reno si promovarea cu surle si trambite. masina dadea impresia de soliditate la prima vedere, parea destul de masiva, garda inalta iti dadea un feeling mai de siguranta.
bine ca le-a luat si pe alea 3. eu zic ca se putea si mai prost.

QUOTE
@arson. Ti-ai luat alta masina? Sau tot pieton/autobuz/tren? biggrin.gif


sunt inca in cautari. astept sa inceapa rabla dupa 15 martie. daca intre timp se rezolva toate bubele semnalate la duster, poate imi mai iau unul. as vrea ca de data asta la revanzare sa castig si ceva in plus smile.gif


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 26 Feb 2011, 10:31
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Cred ca si asta a fost scopul tau , castigul , si acum faci pe "victima" . Eu am dat un tabel cu date la alte masini dar am tot cautat pe site-ul EuroNcap date despre teste , de exemplu viteza de impact , daca ea s-a modificat odata cu noile reguli.
Edit :
Edit :
Pe site-ul EURONcap scrie asa Warning! A valid comparison cannot be made between some cars in your selection. Click here to understand more about comparing safety ratings . Am dat pe Duster si nu mi-l compara cu nici o alta masina .
Concluzia : Acele date nu trebuiesc comparate deoarece Dusterul este testat dupa noile reguli , ceva mai "dure" .V-a trebui sa asteptam sa fie testate si celelalte masini dupa noile reguli pentru a putea face comparatii . Dusterul a picat oarecum cam prost sa fie testat tocmai acum , dupa noile reguli , cand v-a fi comparat cu testele dupa vechile reguli , comparatii care cred ca sunt ireale .

This post has been edited by CGDBZ: 26 Feb 2011, 10:41


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 26 Feb 2011, 10:49
Post #120


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Foarte corect, dusterul poate fi comparat numai cu masini testate acum dupa noul mod de calcul din 2011 (pacat ca nu stiu si ziaristii nostrii asta ci compara cele 3 stele de la logan cu cele 3 stele de la duster). Daca era fabricat si testat acum cativa ani poate lua 5 stele.

Se vede clar ca mazda Cx7 a luat 4 stele pentru ca are ESP.

Viteza de impact a crescul cu 8 km/ora de la 56km/ora la 64 km/ora.

This post has been edited by asgard1955: 26 Feb 2011, 10:53


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 17:25
Forum Renault