DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tremurat volan cand pun frana + altele, frana,trepidatii in volan

the_erty
post 7 Jul 2005, 22:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 June 05




Salutare!
Am cateva nelamuriri la care sper sa imi puteti da voi ceva idei...
Am un Logan Laureate 1.4mpi ...pe la 2300Km, am avut un mic incident (am luat o bordura si am facut roata dreapta fata varza blush.gif ), asa ca am fost cu ea la Merdian Sud, in Berceni. Baietii de aici au fost destul de draguti (mai ales ca le-am dat si ceva spaguta) si mi-au schimbat in garantie rulmentul pe dreapta fata, pt ca "rontaia". Dupa vreo mie de km , am constatat un zgomot ca o bataie pe dreapta fata, concomitent cu mici vibratii in volan, in ritmul bataii (asta pe la 80-90-100Km/h). Cand pun frana,pana se reduce viteza pe la 50/h imi tremura volanul....
Dupa ce am vazut eu astea, m-am dus din nou la "desteptii" de la Meridian Sud (ca era doar lucrarea lor, nu?) si le-am spus ce si cum face .
- In prealabil am echilibrat rotile in vreo doua locuri diferite ca sa verific, pt ca tot asa facea si dupa echilibrare -
blink.gif Au ajuns la concluzia ca trebuie mutate dreapta fata cu dreapta spate, ca este din anvelopa... huh.gif Am facut-o si pe asta, si tot la fel... sad.gif Asa ca am renuntat sa mai ma duc la ei ( ... ma gandeam sa merg la Dacoserv in Preciziei)
Sper sa ii dea cineva de cap pana la urma....
Eu ma gandesc sa nu fie de la faptul ca nu mi-o fi montat bine ala discul de frana,- asta ptr treaba cu tremuratul volanului cand pun frana ;
SAU, de la bucsa de teflon de la caseta, (s-o fi ciupit din lovitura aia...) - pentru tremuratul volanului pe la 120-140Km/h, in conditiile in care rotile sunt echilibrate, unghiul facut....
blink.gif Si mai da-le incolo de Montana, or fi ele proaste, dar nu cred ca e normal ca echilibrate fiind, tot sa iti tremure volanul la 130. mad.gif
Daca ara cineva vreo idee, rezolvare sau sfat pentru problemele descrise de mine mai sus, va rog scrieti-mi cateva randuri.


This post has been edited by AL: 12 Jul 2005, 08:21


--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4mpi - BZ xx XXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 8 Jul 2005, 04:31
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




e de la ei. du-te pana fac lucrarea cum trebuie. la nevoie ia un mecanic si fa-i o tura inainte si dupa ce a lucrat la ea ca sa vedeti eventualele diferente

PS: editeaza-ti mesajul si scoate 'tz'-ul ca e impotriva regulamentului cu care ai fost de acord la crearea contului si risti warn/ban


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 8 Jul 2005, 07:51
Post #3


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




precum zicea si amicul KarM'ac, scrierea numita de noi "de tip mirc" nu este permisa... in al doilea rand, nu suntem ghicitoare.. e greu sa iti dai cu parerea despre ceva care are loc in urma unui aveniment... daca era vorba de un defect tehnic tipic al masinii, intalnit si de altii, era ok.. asa noi nu putem sti ce sa-ti spunem... e un caz particular ...sfatul e sa mergi la service si sa-i determini sa rezolve... daca ceid e la service zic ca totul e ok si nu au ce face, te adresezi la Vocea Clientului carand ca un expert al Dacia sa vina sa vada problema deoarece cei de la service nu-i daud e cap...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Jul 2005, 08:50
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Plus ca eu spre ex. nu inteleg ce inseamna formularea
QUOTE
si am facut roata dreapta fata varza
. Ai lovit roata perpendicular, ai lovit-o lateral, era bracata, janta a ramas intraga etc.
A fost nevoie sa schimbi bascula cumva? Ai facut geometria DUPA incident? Ai verificat pivotul? Dar discul de frana? Dar amortizorul?
Si de ce ai ajuns la concluzia ca trebuie mutat drepata fata cu dreapta spate? Ca daca era dezechilibrata cum zici din anvelopa, ar fi trebuit sa depisteze asta cei de la echilibrari... Si de ce nu ai pus rezerva?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 8 Jul 2005, 09:45
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




Foarte posibil ca lovitura care a facut "roata varza" sa mai fi facut varza si altceva pe la directie sau suspensie. Trebuie verificata cu atentie eventual refacuta geometria directiei.


--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 8 Jul 2005, 10:24
Post #6


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




trebuie verificat la sange tot ce inseamna articulatie fata, inclusiv planetara si discul de frana!


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 8 Jul 2005, 11:29
Post #7


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Cred ca e discul de frana !Aceeasi pb am patit-o la breakul meu nou in 1998 !Au schimbat discul de frana si apoi a fost ok !


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_erty
post 8 Jul 2005, 18:52
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 June 05




QUOTE(klaus @ 8 Jul 2005, 08:50)
. Ai lovit roata perpendicular, ai lovit-o lateral, era bracata, janta a ramas intraga etc.
A fost nevoie sa schimbi bascula cumva? Ai facut geometria DUPA  incident? Ai verificat pivotul? Dar discul de frana? Dar amortizorul?
Si de ce ai ajuns la concluzia ca trebuie mutat drepata fata cu dreapta spate? Ca daca era dezechilibrata cum zici din anvelopa, ar fi trebuit sa depisteze asta cei de la echilibrari... Si de ce nu ai pus rezerva?
*



Roata am lovit-o lateral;am tras dreapta imediat, pt ca altfel ma urcam cu masina pe trotuar, dar janta a ramas intreaga; era idoita din miez;
Verificari la bascula, pivoti si alte alea au facut prima oara, inainte s-o iau din service Meridian, iar echilibratul si geometria le-am facut eu imediat dupa asta
(la geometrie erau f mici diferente fata de normal...)


--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4mpi - BZ xx XXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_erty
post 8 Jul 2005, 19:18
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 June 05




QUOTE(AL @ 8 Jul 2005, 07:51)
daca ceid e la service zic ca totul e ok si nu au ce face, te adresezi la Vocea Clientului carand ca un expert al Dacia sa vina sa vada problema deoarece cei de la service nu-i daud e cap...
*



Treaba sta asa: ieri dupa amiaza m-am enervat dupa ce am mai facut ceva Km, si am sunat la Vocea Cl... le-am spus care e treaba (si ca astia de la Meridian sunt ca melcii)si au zis ca imi fac ei programare la un service din sect apropiate. M-au sunat azi dimineatza pe la 9 fara 20 si mi-au zis ca mi-au facut programare pt ora 10 la Dacoserv din Bd Preciziei...
Am mers acolo, le-am povestiti si lor toata tarasenia, apoi am mers cu un inginer in teste pe Buc-Pitesti :s-a convins si el.
Apoi->au urcat-o pe rampa si au verificat toata bucsaraia, pivoti, bascula, discuri, in concluzie au tras de toate si le-au verificat de jocuri si deformari : NIMIC
Din directie nu era, din planetara sau rulment nu...Au dat rotile jos si le-au echilibrat si ei... - aveau ceva diferente desi le echilibrasem cu cateva sute de km inainte, dar asta depinde f mult si de aparat -. Au vazut ca janta de pe dreapta fata ar avea ceva joc, si au zis ca nu au ce sa-i faca...doar casco..etc.., SAU sa o echilibrez dinamic pe Plevnei. Am facut iar un test pe autostr cu inginerul si nu mai facea asa de rau, dar totusi...
Am mers pe Plevnei, la Ssama...astia mi-au verificat din nou jentile (toate 4) si au zis ca nu are rost sa le echilibreze dinamic, pt ca sunt OK, dar static le-au echilibrat din nou, pt ca fusesera echilibrate aiurea wacko.gif (---IN SERVICE DACIA, ATI INTELES, ASTA PANA ACUM, NU-I ASA? ).. si au pus pe fata rotile cu plumbi mai putini.
Am mers din nou la forja cu ea pe autostrada, si mai are ceva vibratii pe la 140-160
dar asta cred ca e normal , nu? Acum merge bine zic eu, dar sa vedem pentru cat timp unsure.gif

In concluzie :
1) fiabilitate FOARTE SCAZUTA
2) jentile parca sunt din guma (cu berlina mea din 99 le luam in plin cand nu aveam cum sa le ocolosc , si aia nu mai avea nimic )
3) nu mergeti la Meridian Sud (la Nord nu stiu cum stau treburile) pentru mecanica, mai ales pentru vopsitorie !
4) daca aveti cu ce, luati-va niste jenti calumea si scapati de jafurile alea de tabla !


--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4mpi - BZ xx XXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_erty
post 8 Jul 2005, 19:31
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 June 05




mi-am adus aminte :
intrebat inginer service de viteza maxima constructiva pt Montana
raspuns : 185 km/h

zice ca sunt Montana by Michellin dar si Logan e By RENAULT, si ...? laugh.gif


--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4mpi - BZ xx XXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bozylla
post 8 Jul 2005, 21:14
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 8 July 05




vezi ca poate sa ovalizat discu de frana si atunci cand pui frana normal sa tremure volanu,si atunci trebuie sa schimbi butucul cu totu


--------------------
dacia logan - cs 04 soh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Jul 2005, 23:25
Post #12


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




As atrage atentia ca fiabilitatea este un indicator dat in mediu de utilizare normal, si nu pentru cazuri exceptionale. Pai daca eu dau un ciocan in tubul televizorului meu de acasa si acesta se sparge, asta inseamna ca televizorul nu este fiabil?
Nu o fi dacia chiar mertan, da nici caruta. Trebuie condusa totusi ca o masina...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 8 Jul 2005, 23:47
Post #13


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




cum au verificat discul de frina? vezi ca si eu sunt de parere ca s-a ovalizat discul, s-o fi deformat pe la impact... daca ar fi fost de la suspensie/geometrie/echilibrare, ar fi vibrat tot timpul... eu as astiu, mi s-a intimplat la DSN


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_erty
post 9 Jul 2005, 08:33
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 June 05




QUOTE(klaus @ 8 Jul 2005, 23:25)
As atrage atentia ca fiabilitatea este un indicator dat in mediu de utilizare normal, si nu pentru cazuri exceptionale.
Trebuie condusa totusi ca o masina...
*



Ai dreptate, dar sa-mi zica un inginer ca s-ar fi deformat putin o janta de la gropi, ....sa fim seriosi !
Stium cum am mers cu ea dupa belea, si nu am luat super gropi, doar cateva mai mici cand nu am avut cum sa le ocolesc


--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4mpi - BZ xx XXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_erty
post 9 Jul 2005, 08:44
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 June 05




QUOTE(Dsign @ 8 Jul 2005, 23:47)
cum au verificat discul de frina?
daca ar fi fost de la suspensie/geometrie/echilibrare, ar fi vibrat tot timpul...
*



au urcat-o pe elvator, si au invartit de roti sa vada daca se opreste vreuna, sau daca agata vreo placuta discul in timpul rotatiei -> totul era ok...asa au verificat discul/discurile. Stii vreo metoda mai eficienta si mai stiintifica? smile.gif

Si...da, vibra tot timpul, de pe la 110 pana la 140-150, cand facea rau de tot!
si din suspensie ce sa fie? Astia s-au uitat cam la tot zic eu...

Oricum , ieri dupa ce am echilibrat la japcosii aia de la SSama(a 2a oara in 1 h) si i-am dat forja pe Buc-Pit nu mai facea decat foarte putin pe la 150+/-, iar frana era ok...
Cand am intrat din nou in Buc, p a r c a a vrut sa aiba ceva joc volanul la prima frana,dar cred ca era de la asfalt...(am franat de pe la 90-100 pana la 60)


--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4mpi - BZ xx XXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danbogdan
post 12 Jul 2005, 07:36
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 5 August 04




QUOTE(the_erty @ 9 Jul 2005, 09:44)
au urcat-o pe elvator, si au invartit de roti sa vada daca se opreste vreuna, sau daca agata vreo placuta discul in timpul rotatiei -> totul era ok...asa au verificat discul/discurile.      Stii vreo metoda mai eficienta si mai stiintifica? smile.gif

Si...da, vibra tot timpul, de pe la 110 pana la 140-150, cand facea rau de tot!
si din suspensie ce sa fie? Astia s-au uitat cam la tot zic eu...

Oricum , ieri dupa ce am echilibrat la japcosii aia de la SSama(a 2a oara in 1 h) si i-am dat forja pe Buc-Pit nu mai facea decat foarte putin pe la 150+/-, iar frana era ok...
Cand am intrat din nou in Buc, p a r c a a vrut sa aiba ceva joc volanul la prima frana,dar cred ca era de la asfalt...(am franat de pe la 90-100 pana la 60)
*



Discurile de frana se verifica prin masurare, nu daca agata placuta sau nu. Se da jos de pe masina discul, se masoara si daca planeitatea nu se incadreaza in parametri, se schimba. Totusi s-ar putea sa fie si rectificat daca prin aceasta nu se atinge grosimea minima admisa. Din cate stiu eu, un disc trebuie sa aiba o abatere de la planeitate, destul de mica. Am patit chestia asta la un break acum vreo 5 ani. Cred ca si la Logan este cam acelasi lucru.


--------------------
Dacia Logan Ambition - B 04 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 12 Jul 2005, 12:34
Post #17


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Nu se da jos deloc. Se pune suportul magnetic al comparatorului pe o parte fixa, a trenului fata si se vine cu palpatorul ceasului comparator pe disc. Se roteste discul si se masoara bataia frontala.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danbogdan
post 12 Jul 2005, 15:07
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 5 August 04




Masurarea se poate face si pe masina ce-i drept, dar daca se depaseste valoarea admisa, oricum vor fi date jos de pe masina, atat in cazul inlocuirii cat si in cazul rectificarii.


--------------------
Dacia Logan Ambition - B 04 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_erty
post 12 Jul 2005, 16:58
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 June 05




Merci mult pentru sfaturi si informatiile tehnice pe care voi le stapaniti mai bine decat mine...

Maine dupa-amiaza ma duc din nou la Meridian Sud, sa-i frec la cap cu discurile alea... O sa va spun ce am rezolvat.... rolleyes.gif sa speram ca ies cu ea ca si noua de data asta din service...




PS: am fost si la Cobalcescu vineri, pentru un control.Le-am spus care sunt problemele, i-au facut un test in oras si imi vin apoi cu desteapta concluzie ca masina nu are nimic, ca la 50km/h merge perfect.... laugh.gif Merci, asta stiam si eu blink.gif ;problemele apar dupa 50la ora... (explicatie: nu i-a putut da mai mult, ca isi pierde permisul , si in afara nu are timp sa mearga, ca ii ia 3 ore pe putin) => tara lu' Papura Voda


--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4mpi - BZ xx XXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_erty
post 13 Jul 2005, 19:57
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 June 05




Situatie finala :
Am fost la Meridian;
Mi-au dat placutele pe dreapta jos, le-a curatat nitel cu smirghel, a aerisit-o pe dreapta fata, apoi au pus-o pe tester la frane
Era o variatie putin mai mare pe dreapta decat pe stanga, (poate de asta imi prinde ca la abs pe dreapta) dar in limitele normale. Si la amortizoare parametrii erau normali.
Bataia pe dreapta fata nu o mai am de cand am pus rezerva : era deci din anvelopa zgomotul in mers.
Volanul inca imi mai tremura o idee cand pun frana pe la 70-80, dar sub si peste e OK. (=>tare ciudat)
Nu mai am ce sa-i fac, asa ca o sa o las cum e.

...daca aveti voi ceva idei , puneti-le pe aici......

VA UREZ DRUMURI LINE SI FARA GROPI !
SA AUZIM NUMAI DE BINE !


--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4mpi - BZ xx XXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_erty
post 2 Aug 2005, 03:11
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 June 05




QUOTE(bomicabomic @ 12 Jul 2005, 12:34)
Nu se da jos deloc. Se pune suportul magnetic al comparatorului pe o parte fixa, a trenului fata si se vine cu palpatorul ceasului comparator pe disc. Se roteste discul si se masoara bataia frontala.
*



Cand am fost la Meridian, mi-au zis baietii ca nu se poate masura discul de frana...cel putin nu asa cum descrii tu mai sus....
Cert e ca pe dreapta am discul putin ovalizat (are tendinta vaga de a frana in trepte in ultimele faze pana la oprire), si nu stiu cum sa fac sa il schimb pe garantie...tre sa ma rog de astia din service cand o sa merg la revizie.... ca ei sigur or sa spuna ca e ok

This post has been edited by the_erty: 2 Aug 2005, 03:12


--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4mpi - BZ xx XXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ettore
post 5 Aug 2005, 10:10
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 5 August 05




QUOTE(the_erty @ 2 Aug 2005, 03:11)
Cand am fost la Meridian, mi-au zis baietii ca nu se poate masura discul de frana...cel putin nu asa cum descrii tu mai sus....
Cert e ca pe dreapta am discul putin ovalizat (are tendinta vaga de a frana in trepte in ultimele faze pana la oprire), si nu stiu cum sa fac sa il schimb pe garantie...tre sa ma rog de astia din service cand o sa merg la revizie.... ca ei sigur or sa spuna ca e ok
*


Sal! Dute si fa geometria inainte de toate. La ce lovitura ai zis ca ai luat in proportie de 90 % s-au modificat unghiurile. Bataia discurilor se masoara cum se zicea pe aici cu un suport magnetic si un ceas comaprator (pe ambele fete ale discului). In general valoarea maxima (la care se recomanda inlocuirea lor, coincide cu batai la franare si vibratii in pedala de frana este de 0.04 mm) Valoare normala a bataii se situeaza undeva pe la 0.01-0.02 mm.
Bafta!
P.S: Du-te la un service Dacia sa nu ai probleme prior cu GARANTIA.
P.S II: Nu lucrez la dealer Dacia..., nu fac reclama e doar un sfat.


--------------------
Cu mandrie LOGAN 1.4 LOGAN 1.4 Laureate - Prv. Sorry
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 5 Aug 2005, 10:31
Post #23


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(the_erty @ 2 Aug 2005, 04:11)
Cand am fost la Meridian, mi-au zis baietii ca nu se poate masura discul de frana...cel putin nu asa cum descrii tu mai sus....
Cert e ca pe dreapta am discul putin ovalizat (are tendinta vaga de a frana in trepte in ultimele faze pana la oprire), si nu stiu cum sa fac sa il schimb pe garantie...tre sa ma rog de astia din service cand o sa merg la revizie.... ca ei sigur or sa spuna ca e ok
*



mergi la Motor Service daca nu ai un mecanic prieten prin alte service-uri Dacia. Eu acolo am facut service la Supernova, acolo mi-am facut revizia la Lighean, si acolo am sa ma duc mereu, ca e si aproape de casa. Am avut si eu la supernova probleme cu discurile si mi le-au schimbat.

Un mare sfat: nu te mai duce la Meridian decit daca cunosti pe cineva acolo... altfel fugi de ei ca-s jepcari...l


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 5 Aug 2005, 10:33
Post #24


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




unde se afla acest Motor Service? ca la un momend dat o sa am si eu nevoie...


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_erty
post 5 Aug 2005, 12:13
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 June 05




QUOTE(Ettore @ 5 Aug 2005, 10:10)
Sal! Dute si fa geometria inainte de toate. La ce lovitura ai zis ca ai luat in proportie de 90 % s-au modificat unghiurile.
*



geom am facut-o imediat dupa ce am iesit cu ea din vopsitorie; erau f mici abateri


--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4mpi - BZ xx XXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_erty
post 5 Aug 2005, 12:18
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 June 05




QUOTE(Dsign @ 5 Aug 2005, 10:31)
Un mare sfat: nu te mai duce la Meridian decit daca cunosti pe cineva acolo... altfel fugi de ei ca-s jepcari...l
*


Stiu ca-s jepcari. Cand am fost la Merid Sud am spaguit vre-un mil jumate, si tot nimic....


--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4mpi - BZ xx XXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 5 Aug 2005, 14:36
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Salutare
Am luat si eu o groapa sanatoasa pe ploaie,deh plina cu apanu stiai ca e capcana,si hop ceva bataie pe dreapta fata dupa 80/h,am pus rezerva si s-a rezolvat.
Janta nu pare deformata,am reechilibrat-o dar tot asa face,ce sa-i fac --o las rezerva


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_erty
post 6 Aug 2005, 11:13
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 June 05




QUOTE(RamboX @ 5 Aug 2005, 14:36)
  Janta nu pare deformata,am reechilibrat-o dar tot asa face,ce sa-i fac --o las rezerva
*


Daca ai Montana, e sigur din anvelopa! eu am patit la fel


--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4mpi - BZ xx XXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_erty
post 22 Aug 2005, 20:14
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 June 05




Vesti bune!
Am reusit sa imi schimb discurile de frana pe garantie! A durat cam mult pana au venit, dar decat deloc....


--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4mpi - BZ xx XXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JORJ
post 22 Aug 2005, 22:16
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 4 January 05




Sa intelegem ca odata cu asta s-a rezolvat si problema cu tremuratul la franare ?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 Perla - B -XX - XXX
Nu dau flashuri
Daca vreau sa depasesc semnalizez si astept
Nu claxonez decat daca e absolut necesar
Folosesc proiectoarele doar cand e ceata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 03:43
Forum Renault