DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> amenda. cum procedez?

Dr_Oopy
post 1 Mar 2007, 01:53
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 25 January 04




Crede-ma ca tatal meu a trecut printr-o belea de-asta cu administratia financiara. Fie ei, cei de la Adm Fin fie cei de la Politie au trimis o amenda pe numele lui total aiurea. Cei de la Administratie Financiara au recunoscut ca este o greseala si nu au vrut sa se uite la tata... "du-te si rezolva, vezi de unde e greseala" si au refuzat sa o rezolve...

Pana nu s-a ajuns la PCR (pile cunostinte relatii) si la "vreau sa vorbesc cu un superior de-al tau" nu s-a rezolvat.


Asa ca nici cei de la administratie nu sunt usa de biserica.

Dar deja suntem OFFTOPIC.

Si inca o kestie care pe mine ma face sa ma mir... Daca pe procesul verbal pe care l-ai primit (un act oficial chiar si copie indigo) scrie sa trimiti copie dupa PV si chitanta in original de ce sa fim mai cu motz si sa facem dupa cum ne taie pe noi capul? Hai sa facem toti cum se cere si daca apar probleme vor fi nevoiti sa schimbe ei sistemul.

P.S. Eu din neglijenta (sau din cauza ca ma grabeam biggrin.gif ) nu l-am intrebat daca pot plati la el (agentul de politie). Se poate? ca pe PV scrie ca da


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Confort - GL-06-PUE
Dacia!!! Eppur si muove!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Mar 2007, 09:15
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(Dr_Oopy @ 1 Mar 2007, 03:53)
Si inca o kestie care pe mine ma face sa ma mir... Daca pe procesul verbal pe care l-ai primit (un act oficial chiar si copie indigo) scrie sa trimiti copie dupa PV si chitanta in original de ce sa fim mai cu motz si sa facem dupa cum ne taie pe noi capul? Hai sa facem toti cum se cere si daca apar probleme vor fi nevoiti sa schimbe ei sistemul.
*



Doamne-fereste, cum sa respectam legea.
Ce noi suntem fraeri? Legea o respecta doar prostii. Baietii desepti fac ce-i taie capul, ca e mai bine asa.
Ce-o fi asa de greu sa facem niste copii xerox dupa pv si chitanta iar originalele sa le trimitem la Politie, dupa cum spune legea, eu nu pot sa inteleg.
Am avut si eu amenzi gramada, am trimis copie pv si chitanta la Poltiei si nu am avut probleme decat o singura data si atunci m-am dus la Adm Financiara cu copie de pe chitanta si s-a rezolvat problema pe loc.
In final, dupa mintea mea, sa respecti legea, chiar daca iti place sau nu, este prima dovada de civilizatie.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 1 Mar 2007, 09:21
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




Mai baieti, daca ati respecta legea asa cum va bateti in piept pe-aici pe forum n-ati mai plati amenzi, si n-ar mai trebui sa trimiteti chitantele in original.


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Mar 2007, 09:45
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(anamana @ 1 Mar 2007, 11:21)
Mai baieti, daca ati respecta legea asa cum va bateti in piept pe-aici pe forum n-ati mai plati amenzi, si n-ar mai trebui sa trimiteti chitantele in original.
*



Corect.
Insa mai gresesc si eu, ca asta e. E drept ca de vreo 2 ani n-am mai gresit deloc, adica n-am mai luat nici o amenda, ca nu pot spune ca am fost "usa de biserica".
Insa, cand voi gresi si voi fi prins, o sa platesc amenda, o sa trimit la Politie pv-ul si chitanta, adica o sa respect legea.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 1 Mar 2007, 11:12
Post #35


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




QUOTE(gibonu @ 1 Mar 2007, 09:45)
Insa, cand voi gresi si voi fi prins, o sa platesc amenda, o sa trimit la Politie pv-ul si chitanta, adica o sa respect legea.
*


Cererea chitanței în original este o aberație, oriunde plătești ceva primești o chitață care rămâne la tine, e dovada că ai plătit.
Faptul că de fapt nu e nevoie de chitanță în original o dovedește faptul că dacă se pierde n-au nici o problemă în a accepta copia.

Motivul pentru care eu am ales să nu trimit chitanța e că în 2 ani de zile și 3 amenzi (trimise prin poștă, regulamentar) am primit două somații acasă. În aceeași perioadă fratele meu a primit somație după ce trimisese cu confirmare de primire. S-a dus la administrația financiară și a arătat confirmarea de primire și i s-a răspuns că aia nu dovedește nimic, e nevoie de copie după chitanță. După copia aia a umblat o lună de zile pe la CEC, în condițiile în care după 15 zile de la somație încep să te execute silit.

Dincolo de asta, din punct de vedere informatic cererea trimiterii chitanței e aberantă. Când mergi să plătești, toate detaliile tranzacției sunt introduse pe calculator. Amenda se virează în contul "beneficiarului" și pe extrasul de cont trebuie să apară măcar numărul procesului verbal. Atâta doar că nu s-au învrednicit să-și pună sistemul la punct și nu sunt în stare să împerecheze cu plata ce apare pe extrasul de cont cu datoria contribuabilului.

(Pe scurt, ăia de la administrația financiară au undeva pe calculatoarele lor informația că s-a plătit amenda pentru dosarul/pv-ul respectiv, dar nu sunt în stare s-o găsească).

Pentru a începe să rezolve problema asta, e nevoie să simtă niște presiune. Dacă mulți ar plăti dar nu ar trimite chitanța, atunci cei de la Financiar s-ar sufoca sub numărul mare de inutile somații de care ar trebui să se ocupe și ar căuta, în sfârșit, calea normală.

Înclin să cred însă că lucrurile se îndreaptă deja pe calea cea bună. Iar plata online a amenzilor (aflată încă în fază incipientă) e un prim pas în această direcție.

De altfel obligația trimiterii copiei după PV (de ce? pe chitanță oricum e trecut numărul acestuia) și a chitanței (am explicat ceva mai sus de ce o vor în original) e strict formală. N-ai cum să dovedești că ai trimis nici dacă ai vrea (confirmarea de primire nu spune nimic despre conținutul plicului) și nici nu există sancțiune pentru netrimitere.

Și... da. Ar trebui să ne concentrăm pe respectat legea, nu pe formalitățile ce urmează nerespectării.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Mar 2007, 12:51
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@ egox
Tu ai dreptate in ce spui, dar deocamdata asta este situatia.
Stai linisit ca aia de la Adm Financiara nu o sa se sufoce nicodata in trimis somatii de plata, pentru ca termenul de prescriptie la amenzi este 5 ani, deci au tot timpul.
Vina este a Politiei, ca ei trebuie sa trimita la Adm Financiara dovada de plata pe care o primesc de la tine.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 16 Mar 2007, 09:46
Post #37


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Eu n-am trimis niciodata nimic dar am facut copii si le-am pastrat.Am luat in alte judete...


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 01:06
Forum Renault