DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> De ce vand masini care nu se pot fabrica?, Dacia Logan Mcv 1.5 DCI

cosmintr
post 29 Nov 2006, 22:12
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 22 October 06




Buna seara, sa incep cu inceputul pentru ca nu am gasit topic despre asta, de doua nopti nu mai dorm si sunt super nervos, poate va intrebati de ce?
Pentru ca Uzina Dacia nu poate onora un contract de livrare de o masinuta amarata .... Sa incep cu inceputul, in 17 oct am comandat si platit un avans de 160 mil un Logan Mcv 1.5 dci, laureate albastru mineral, termen de livrare la reprezentanta din Tg Mures de unde sunt 18 decembrie, in caz de calamitati greva... 4 ianuarie termen maxim.
Toti cei de la vanzari asigurandu-ma in ziua comenzii ca nu se poate depasi acest termen.
Vestea primita de la ei in aceasta saptamana> Masina va fi gata in 20 ianuarie blink.gif Pentru ca nu concep sa primesc o masina dupa orice date de bun simt am hotarat sa incerc sa recuperez banii sau alta solutie.
Am propus dealerului sa imi deie pe perioada de intarziere o masina berlina cu motorizare la fel din cele de drive teste pina vine masina, refuzat pe motiv prea mult timp sta masina la mine(dar eu ca astept ca prostu nu e timp?).
Am cerut banii conform contractului, dacia nu poate livra masina in timp util atunci sa deie banu.
Dupa cerere scrisa depusa la dealerul local, tel la Vocea Clientului, am primit nenumarate tel ca sa ma convinga sa iau o berlina full de 1.5 dci, blabla, ca fluxul tehnologic in fabrica e automat si tine de o multime de factori.
raspunsul meu a fost unul dati banii inapoi.
DECI FARA BANI SI FARA MASINA ! UITATI-VA PE CE DATI BANII!
Astept in 24 ore raspunsul oficial al uzinei dau banii sau refuza ei rezilierea contractului desi l-au incalcat.
Va multumesc! Va rog sa ma sprijiniti in a lua banii inapoi ... nu am solutii, daca refuza uzina sunt dispus sa merg si la televiziuni.
Va rog dati-mi sfaturi sunt DISPERAT! Vreau masina anu asta.

This post has been edited by cosmintr: 29 Nov 2006, 23:25


--------------------
Dacia MCV 1.5 dci 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 29 Nov 2006, 22:22
Post #2


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Pe Bonul de Comandă scrie foarte clar condițiile în care se returnează avansul înapoi.

Și eu am așteptat cam tot 3 luni să o ridic, dar dealer-ul a fost precaut și mi-a dat un termen lung pe hârtie, în timp ce mașina a ajuns în posesia mea în aproximativ 2,5 luni, deci mai repede decât era data maximă.

Când cererea e mare, loturile de echipări și culoare sunt băgate în fabricație intercalate între ele (pentru eficiență, loturile sunt lungi/mari) și ca atare poate dura destul de mult până un lot cu echiparea și vopseaua dorită de tine să fie fabricat efectiv...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmintr
post 29 Nov 2006, 22:25
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 22 October 06




Da asta am inteles, dar scrie termen max 4 ianurie data care nu o pot respecta, fapt pntru care am cerut banii ca pina de craciun sai deie si sa pot lua alta masina.


--------------------
Dacia MCV 1.5 dci 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 29 Nov 2006, 22:28
Post #4


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




1. Citește ce scrie pe Bonul de Comandă.
2. Așteaptă răspunsul oficial.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Nov 2006, 22:41
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La orice dealer de masini, de oricare or fi ele, anul asta nu poti lua decat o MASINA DE PE STOC. Daca nu e pe stoc, la orice dealer, de oricare marca, vei astepta pana la anul.
In al doilea rand, rezilierea contractului are loc in anumite conditii. Conditii care trebuie sa fie INDEPLINITE pentru a se putea rezilia contractul in baza prevederilor sale.
Daca nu sunt indeplinite conditiile de reziliere, rezilierea poate avea loc doar pe cale amiabila.

Pe romana: pana pe 4 ianuarie (data scrisa pe BC VN) rezilierea contractului se poate face pe baza unei intelegeri amiabile. Dupa data de 4 ianuarie se poate rezilia din vina uneia din parti, daca partea respectiva nu-si indeplineste obligatiile.

Pana la 4 ianuarie nu poti face decat presiuni morale si de alta natura (presa daca poti, ca nu ai de unde sa stii ca nu-ti vor livra masina pe 4...). DPDV legal mai subtire.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmintr
post 29 Nov 2006, 22:45
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 22 October 06




Da, realitatea e ca pina in 4 ianuarie nu pot face nica! Sper sa ma sune si sa-mi deie masina mai repede sau banii. Promit ca revin cu detalii dupa ce voi fi sunat.


--------------------
Dacia MCV 1.5 dci 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 30 Nov 2006, 08:28
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Nu e destul de greu sa porti o lupta cu o institutie mai mare decat tine daca esti sustinut legal,in cazul lui pana pe 4 ianuarie nu poate decat sa astepte si sa-si ascuta sabia iar dupa aceea data sa inceapa demersurile pentru ceea ce are de gand sa faca. Oricum BAFTA!!!!


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 30 Nov 2006, 09:28
Post #8


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Klaus are dreptate... pana nu se CONSTATA incalcarea contractului nu putem vorbi de vreo incalcare.... ori momentul cand s-ar putea constata este 4 ianuarie... DAR (!!!) daca producatorul sau dealerul emite un raspuns SCRIS in care precizeaza DATA de 20 ianuarie ca data de livrare sau orice alta data ulterioara datei de 4 ianuarie, atunci acest inscris poate constitui temei de reliziere a contractului, la cererea ta.... deoarece constituie o incercare de modificare unilaterala a termenilor contractului, modificare cu care tu nu esti de acord...

parerea mea este sa incerci sa obtii in scris "vestea" de care vorbeai, adica termenul de 20 ianuarie... apoi cu ajutorul OPC-ului sa faci demersurile sa incerci sa recuperezi banii


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 30 Nov 2006, 09:40
Post #9


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Din experienta proprie, te sfatuiesc sa vorbesti mai putin cu dilarii.
Asteapta data de livrare care e scrisa pe hartie si, daca se tin de ea, s-o stapanesti sanatos si te mai asteptam pe la noi.
Daca intarzie cu livrarea, depinde de tine ce vrei sa faci: ceri banii inapoi sau mai astepti pana vine.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunt
post 30 Nov 2006, 09:42
Post #10


Membru lenes


Group: Members
Posts: 484
Joined: 9 December 05




Nasol, ideea e ca ori 4 ianuarie, ori 20 ianuarie, acelasi drac e, masina tot nu o ai anul asta...
Dealerul a gresit in cazul tau.




--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 MPI, 2005 - 50 VDU
"Oamenii sunt persoane umane" - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 30 Nov 2006, 10:01
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE
Am propus dealerului sa imi deie pe perioada de intarziere o masina berlina cu motorizare la fel din cele de drive teste pina vine masina, refuzat pe motiv prea mult timp sta masina la mine(dar eu ca astept ca prostu nu e timp?).


Solutia propusa de tine mi se pare accepatbila si chiar nu inteleg de ce nu a fost agreata de dealer.

Sfatul meu. Cauta-ti de pe acum un avocat bun si taxeaza-i de fiecare zi trecuta dupa termenul de 4 ianuarie.

Adaug ceva important: propunerea ta de a ti se da o masina fa-o ca cerere scrisa catre dealer. Justifica cererea cu acea comunicare de intarziere trimisa de producator. Ai grija sa iei de la dealer un numar de inregistrare. Eu cred ca pana la urma iti vor da o alta masina pe perioada intarzierii, altfel risca mult.

This post has been edited by bendix: 30 Nov 2006, 10:14


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Supapa_jR
post 30 Nov 2006, 10:33
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 685
Joined: 18 October 05
From: Bucuresti




cauta sa iei accesorii pentru "dauna ta morala" in caz ca intarzie! cauta o modalitate sa faci asta


--------------------
Cagiva STX 350 / 30cp Enduro xt 660x SOLD
www.KawaMotors.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 30 Nov 2006, 10:38
Post #13


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(bendix @ 30 Nov 2006, 10:01)
...Eu cred ca pana la urma iti vor da o alta masina pe perioada intarzierii, altfel risca mult.
*

Dap, mare pierdere: un client mai putin...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinakes
post 30 Nov 2006, 11:06
Post #14


X


Group: Members
Posts: 341
Joined: 24 March 06
From: X




Eu as fi luat berlina aia full. Daca chiar era full adica si ABS !

Pana pe 4 inanuarie incearca sa iti potolesti nervii si incearca sa le produci lor nervi , streseaza-i pana iti dau ceva accesorii la break-ul ala pe care il astepti !


--------------------
X X X - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 30 Nov 2006, 11:14
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE
Dap, mare pierdere: un client mai putin...


Nu e chiar asa. Omul si-a blocat niste bani in afacerea asta. Pe chestia asta se pot obtine daune.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 30 Nov 2006, 11:16
Post #16


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Sigur ca da, da' dupa cat timp si dupa cate lovele cheltuite prin "stabilimentele" in care se imparte dreptatea?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinakes
post 30 Nov 2006, 11:19
Post #17


X


Group: Members
Posts: 341
Joined: 24 March 06
From: X




Justitia e oarba ! biggrin.gif


--------------------
X X X - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 30 Nov 2006, 11:46
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Daca pe BC scrie 4 ianuarie atunci dealer-ul nu este obligat sa-ti aduca masina mai devreme si nici sa-ti dea o alta masina cu care sa te plimbi. Dupa 4 ianuarie daca nu ti-au dat masina atunci discuti altfel, in functie de ce scrie in contract. Poti sa ceri atunci despagubiri, masina cu care sa te plimbi, accesorii gratuite, etc. Cand iti iei masina orice dealer, indiferent de marca, iti estimeaza un timp de livrare pe care tu il accepti cu o semnatura pe un contract.

Nu pot sa spun decat: rabdare si tutun pana pe 4 ianuarie.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmintr
post 30 Nov 2006, 12:44
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 22 October 06




Revin cu noutati> M-au sunat de la Dacia si cerearea mea urmeaza sa fie analizata(referitor la a da banii inapoi) si intrucat maine e 1 decembrie, pina luni nu mai lucreaza, si amana raspunsul oficial pe luni. Astazi nu mai pot da un raspuns exact pentru ca dureaza analizarea lui.
Delerul si Uzina Dacia m-au informat in fiecare zii in care am vorbit cu ei ca nu pot respecta contractul de livrare a masinii, nu mi-au dat scris data aminata, numa verbal.
Deci ei incalca deja contractul voit, suntem fratilor in NOIERMBRIE.
Efectiv isi bat joc de mine, din 4 ianuarie voi lua masurile legale si ii voi penaliza inclusiv delerul (ca prima solutie ma duc cu un lant si ma leg de un logan din expozitie poate voi sensibiliza pe ei).
Cu seninatate am fost sunat de diverse persoane de la uzina si comunicata data care nu o pot respecta datorita FLUXULUI TEHNOLOGIC.
Astept pina luni si incerc sa obtin pe hartie aminarea datei de livrare ca sa invoc de acum Art7 aliniat c) de pe comanda, anularea contractului pt nerespcetarea de Dacia a clauzelor.
Da berlina oferita de ei> era aceeasi culoare adica albastru mineral inclusiv abs.

This post has been edited by cosmintr: 30 Nov 2006, 12:48


--------------------
Dacia MCV 1.5 dci 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GicaPopescu
post 30 Nov 2006, 13:13
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 18 October 05




Cred ca explicatia intarzierilor la fabricatia de break-uri dci este urmatoarea: pe break au omologat doar motorul dci Euro 4, iar pe stoc au momentan motoare dci Euro 3 pe care le baga puternic pe berline, deoarece vor sa scape de ele pana la 1 ianuare, cand intra in vigoare obligativitatea Euro 4 in Romania.
Probabil ca vor incepe fabricatia de break-uri dci abia la sfarsitul anului, cand vor inlocui motorul Euro 3 cu cel Euro 4 si pe berline.
Deci e clar ca nu e nici o sansa sa primeasca cineva break-uri dci pana la sfarsitul anului, probabil nici in prima jumatate a lui ianuarie.


--------------------
Dacia Logan 2006 Ambition 1,6MPI - DJ-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 Nov 2006, 13:20
Post #21


-


Group: Members
Posts: 21.899
Joined: 19 April 05
From: Romania




gica ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Nov 2006, 13:23
Post #22


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Gica, informatia asta tot de la "conostinta din fabrica" pe care o ai si care ti-a zis prostiile alea majore cu scaunul ti-a parvenit?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunt
post 30 Nov 2006, 13:32
Post #23


Membru lenes


Group: Members
Posts: 484
Joined: 9 December 05




QUOTE(cosmintr @ 30 Nov 2006, 12:44)
    (ca prima solutie ma duc cu un lant si ma leg de un logan din expozitie poate voi sensibiliza pe ei).

ohmy.gif radmasa.gif
Calmeaza-te omule, o sa se rezolve cumva.


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 MPI, 2005 - 50 VDU
"Oamenii sunt persoane umane" - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbogdy
post 30 Nov 2006, 14:33
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 23 January 06




GicaPopescu

Las-o ma.. ca merge si asa....

Ne-ai spart... cel putin pe mine m-ai dat gata...

Si totusi sunt oameni care sa te creada... oare? smile.gif




--------------------
Dacia Logan 2006-1.5DCi65Cp berlina, 2009-1.5DCi85Cp MCV - HD***** tot HD*****
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostake
post 30 Nov 2006, 14:52
Post #25


Membru relaxat


Group: Members
Posts: 187
Joined: 1 February 06




Ca fapt divers ,am vazut azi Logan MCV 1,5 dci Laureat gri deschis (nu stiu cum ii zice}.Proprietarul zicea ca a ridicat-o de 3 zile ,dar nu am fost atent de la ce dealer.

Concluzia e ca se fabrica si acum,dar poate depinde de culoare.

P.S. Daca e cineva interesat omul lucreaza la ITIA pe Bd.Timisoara.


--------------------
dacia logan 1,4 2005 laureat - B 10 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 30 Nov 2006, 16:44
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




Ca inca un fapt divers, am vazut si eu un mcv dci cu nr definitive in trafic zilele trecute.

cosmine, relax. O sa vina ea.

Eu unu' am jurat ca la urmatoarea achizitie, c-o fi maseratti sau logan, o sa o iau de pe stoc, in aceeasi zi.

Altfel fac icter ca bou. Si nu ma prinde.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmintr
post 30 Nov 2006, 17:27
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 22 October 06




Gata am rezolvat-o cumva favorabil si pentru mine< am fost contactat si mi-au oferit aceeasi masina Laureate MCV 7 locuri dcialbastru mineral, dar cu ABS si fara barele de deasupra, care se scad din pretul total si abs se adauga la pret si o primesc pina in 15 decembrie inclusiv, daca nu am primit masina mea la acea data, voi primii o berlina de drive teste cu full casco pina va fi gata masina mea, chestie scrisa pe hartie semnata si stampilata de ei.
Aceaasta masina va fi conditia mea tot 1.5dci.
Deci cel putin din 15 decembrie o sa am masina. Barele de deasupra le vor monta ulterior la reprezentanta contra cost. Dar o sa am de sarbatori MASINA!
Macar am obtinut ceva, daca mai sunt cazuri de intarzieri la livrare cereti masini cu aceleasi motorizari ca cea comandata cu care sa umblati pina la livrarea masinii dvs.
A durat 5 zile pt treaba asta si scandal zilnic dealer, uzina.

This post has been edited by cosmintr: 30 Nov 2006, 17:34


--------------------
Dacia MCV 1.5 dci 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 30 Nov 2006, 18:02
Post #28


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Un Craciun fericit smile.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 30 Nov 2006, 18:23
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Deci cine trebuia sa citeasca aici a citit 10561582.gif In rest sa o stapanesti sanatos si deci ......se poate si la noi totul e sa stii cum si unde sa pui problema!!!!!


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 07:18
Forum Renault