DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Refuz plata daune, Carpatica Asigurari Iasi

b06fcn
post 30 Sep 2010, 15:11
Post #31


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.729
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Eu luni ma duc sa depun devizul de reparatie si o cerere de despagubire, plus note tehnice din care rezulta imposibilitatea repararii unor piese (bara spate cu urechi rupte, bandou spate zgariat, aripa spate, janta spate).
Conform legii, ei au 10 zile sa raspunda, dupa care voi incepe procedurile legale - plangere penala pentru abuz in serviciu impotriva celor care au modificat solutia tehnica din nota de constatare fara informare prealabila si acordul meu, plangere la CSA si actiune in instanta...Plus ca ma gandesc sa-mi scriu pe masina un slogan de genul "Masina lovita de un cretin asigurat la Carpatica" / "Asiguratii Carpatica sunt debili mintali"...sau altele asemenea...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 30 Sep 2010, 16:58
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




asta ultima e buna, nu e de ras. daca ne am pune toti cate un sticker pe masina..


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 30 Sep 2010, 20:08
Post #33


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Carpatica Asig are intr-adevar mari probleme financiare, la fel ca si Banca Carpatica, care are mai mult de jumatate din portofoliul de credite neperformant, si sunt, bineinteles, companii surori.
Ce putem face este sa le facem reclama negativa in orice mod posibil si sa nu incheiem polite RCA la ei, fara clienti vor disparea curand.


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 30 Sep 2010, 20:11
Post #34


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.729
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




...ar fi un inceput, pentru ca lumea sa constientizeze cum sta treaba.
Nici mie nu-mi convine sa platesc mult pe RCA, dar asta e viata, daca vreau masina, imi asum aceste obligatii...da romanu daca nu e fudul...si nepasator, nu se simte bine. Cum ar fi daca toti nemancatii care isi cauta cina sub unghii dar au masina in parcare nu ar mai avea voie sa circule fara asigurare valabila, emisa de o companie serioasa...de cand cu low costurile astea s-a umplut lumea de hamesiti care vor sa aiba dintr-odata tot ce nu si-au putut permite zece generatii inaintea lor...
Sorry de off, dar situatia incepe sa ma enerveze, mai ales ca am ceva de umblat cu masina si nu pot sa ies cu ea din tara lovita in halul asta...oricum, chiar daca ajung in instanta cu ei, o sa imi scot banii de pe deviz si poate si mai mult...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coddot
post 31 Oct 2010, 13:34
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 10
From: Iasi




Ieri seara masina mi-a fost tamponata in Iasi. Vinovatul are asigurare RCA la Carpatica si eu la fel. Citind pe net despre Carpatica m-am ingrozit. Nu am stiut toate aceste lucruri. Cand am facut asigurarea am mers pe mana brokerului care mi-a recomandat Carpatica; aveam incredere in el. Maine dimineata ma duc la centrul de daune.

bob737 spuneai ca stii avocat bun specializat in asa ceva? Poti sa imi trimiti un nume/email/mobil pe PM?

This post has been edited by coddot: 31 Oct 2010, 13:34


--------------------
Audi A4 2003 S-line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 31 Oct 2010, 14:27
Post #36


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Nu lua lucrurile in tragic de la inceput!
Depinde mult de valoarea despagubirii, de situatie etc.
Intai declara la politie (sfatul meu), nu lasa la latitudinea lor decizia vinovatiei, apoi vorbeste cu ei, deschide dosarul si ai sa mai vezi dupa aceeea.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 31 Oct 2010, 15:04
Post #37


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




asa m-am speriat si eu cu omniasig, ingrozit fiind de cele citite pe net, si de patatiinele altora (toti sustineau aceeasi idee - obligativitatea de a semna act aditional pentru introducere franciza la contract cu franciza 0 ca al meu). din fericire eu nu am avut accident, dar am deschis dosar la casco. spre stupoarea mea, am ramas placut surprins cat de bine si-au facut treaba. eu zic ca depinde de cei care fac evaluarea. daca e un scarbos atunci ai toate sansele sa-ti intinzi nervii, dar daca e un om linistit rezolvi problemele fara nici o problema:).
stai linistit pana la fata locului. s-ar putea sa iti faci griji degeaba. si cum zicea cineva mai sus, ar fi bine sa mergi intai la politie.

alta data alege generali.


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coddot
post 31 Oct 2010, 22:01
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 10
From: Iasi




Nu e prea tarziu sa ma duc la politie de acum? Deja am vorbit ca maine dimineata sa ma vad cu cea care m-a accidentat la asigurator


--------------------
Audi A4 2003 S-line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 31 Oct 2010, 22:03
Post #39


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




nu mai stiu...evenimentul trebuie raportat la politie in 24 sau 48 ore ...nu mai retin care din cele 2. daca sunt 24 ore, deja ai depasit termenul, deci mai bine stai cuminte si alta data (sa speram ca nu o sa mai fie alta data) mergi direct la politie.

This post has been edited by alindrgn: 31 Oct 2010, 22:06


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coddot
post 31 Oct 2010, 22:07
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 10
From: Iasi




Accidentul s-a produs sambata 30 octombrie 2010 ora 22:10. Tipa care a intrat in mine cu masina venea de pe o strada unde avea STOP. Eram in intersectie si mergeam in coloana. A taiat calea la masina din fata - un taxi - si era sa intre in ea dupa care a accelerat si a intrat in mine in coltul stanga fata. Tipa de la volan era ingrozita si in acelasi timp bucuroasa ca nu a intrat in cel din fata. Avea o fata wacko.gif In starea de soc nu a mai stiut ce face si a intrat in mine

This post has been edited by coddot: 31 Oct 2010, 22:26


--------------------
Audi A4 2003 S-line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 31 Oct 2010, 22:27
Post #41


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




nu trebuia sa o ierti. sper sa fie totul bine la asigurator si sa nu bage scenarii. m-am uitat pe net acum si termenul de declarare al accidentelor e de 24 ore. deci maine nu mai poti merge.


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coddot
post 31 Oct 2010, 22:29
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 10
From: Iasi




Mi-a fost mila de ea ca e femeie si m-am gandit la sotia mea... m-am purtat cum as fi vrut altul sa se poarte cu sotia mea daca ar fi facut asa ceva


--------------------
Audi A4 2003 S-line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Furyous
post 31 Oct 2010, 22:30
Post #43





Group: Members
Posts: 141
Joined: 9 February 05
From: Ploiesti/Brasov




Eu am avut accident vinerea și am mers la asigurator lunea, că în weekend nu avea program.


--------------------
Logan 1.6 - 2004
(Fluence 1.6 - 2010)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 31 Oct 2010, 22:30
Post #44


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




acuma tu sti cum e 'tanti'. dar eu mi-o imaginez ca o bucuresteanca fitoasa, pentru ca am avut ocazia sa vad asa ceva, si m-a tarat prin tribunal ca martor.

maine asiguratorul o sa faca propria 'ancheta' si o sa zica el cine e de vina.daca e neacrodare de prioritate e clara treaba...


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coddot
post 31 Oct 2010, 22:34
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 10
From: Iasi




nu... e o tipa linistita. Era cu sotul in masina


--------------------
Audi A4 2003 S-line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 31 Oct 2010, 22:37
Post #46


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




eu ma gandesc... poate ar trebui sa vorbesti cu ea inainte sa vorbiti cu asiguratorul, si sa va puneti de acord, sa nu va balbaiti in fata lui, ca sa nu ii dati impresia ca e 'frauda' si ca tamponarea este de fapt una voita, nu din neatentie.

ehh... o sa fie bine, ai sa vezi smile.gif


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 31 Oct 2010, 23:43
Post #47


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




cred ca cel mai simplu ar fi sa nu mai facem RCA la firme de genul asta. chit ca dau 20-30 lei in plus pe an sau la 6 luni..ma gandesc si la altii. nici nu mai retin daca am avut sau nu la ei asigurare. foarte tragic ceea ce se intampla..nici macar intr-un amarat de RCA nu mai pui baza. pai de ce r@hat mai suntem obligati sa facem rca daca tot din buzunar platim?


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coddot
post 31 Oct 2010, 23:47
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 10
From: Iasi




eu as vrea sa imi schimb asiguratorul acum insa nu cred ca am cum. Trebuie sa astept 8 luni pana imi expira. Oricum sa vedem cum si ce rezolv maine

1 Nov 2010, 12:19:

Am fost azi la daune la Carpatica. Totul a mers ok deocamdata. Mi-au constatat pagubele... aripa fata, bara fata, fusta bara fata, far stanga fata, janta, desi mai erau niste chestii dar care nu sunt sigure inca gen directie, sistem spalare parbriz si faruri si aparatoarea de la roata din fata stanga. Ma voi duce la service-ul ales ca sa verifice daca in urma accidentului mai sunt si alte probleme in afara de cela amintitie anterior. Pe document scria daunele, in schimb nu scria daca se inlocuiesc sau se repara. Dar fiind plastic si tabla indoita mai tare (la aripa) trebuie de schimbat si vopsit. Sper sa nu se intinda prea mult sau sa faca de acum probleme

Am ales si service-ul dintre cele date de ei. Am gasit unul decent unde se face treaba cum trebuie din cate am inteles de la altii.

This post has been edited by coddot: 1 Nov 2010, 12:19


--------------------
Audi A4 2003 S-line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 1 Nov 2010, 12:23
Post #49


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Procesul verbal de constatare trebuie sa cuprinda neaparat specificatia I(nlocuire), R(eparatie) dreptul fiecarui reper !!!



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 2 Nov 2010, 09:24
Post #50


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.729
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Mai putin la Carpatica, unde fituica scrisa de cei care constata oricum este modificata unilateral de "cei de la Sibiu"...mai bine o face pe Casco, ca altfel pateste ca mine, la deviz de 8300 RON am primit 2900 RON...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 10 Nov 2010, 12:33
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




codot, scuze de intarziere, ti-am trimis pm.
Ca o parere personala, reparatia va sari lejer de 10.000 ron daca o faci la reprezentanta (aripa e din aluminiu, cea originala e peste 1000 ron far cu xenon-daca ai + bec e peste 3000 ron, janta nu se vopseste, se schimba... ) si sincer nu cred ca cei de la carpatica vor fi prea fericiti. oricum, daca ai pb, suna-ma, free


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpetro81
post 12 Nov 2010, 10:22
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 November 10




Salutare! Am avut si eu un accident pe 03.oct.2010. A intrat o tipa c-un matiz in farul meu stanga, la iesirea dintr-o parcare, de la un centru comercial din Iasi (a luat virajul c-am larg). Binenteles, avea asigurare la carpatica (da ... cu "c" ca sunt de c......). A doua zi am deschis dosarul de daune. Mi s-a spus sa sun peste o saptamana sa-mi confirme aprobarea dosarului. Am sunat.... si nimic...... nu le-a mers net-ul. Am revenit peste cateva zile.... si iar .... si iar.... si in sfarsit pe 09.noiembrie.2010 am primit un mesaj ca mi-a fost respins dosarul de daune. Am fost la iei sa cer o hartie semnata si stampilata cu motivul refuzului. Au zis ca-l voi primi peste cateva zile printr-o firma de cuirerat. Astazi m-a sunat curierul sa-mi spuna ca va veni sa-mi aduca un plic de la carpatica. Abia astept sa vad motivul refuzului. Intre timp mi-am reparat si masina pe banii mei. Paguba a fost de 500 RON (far inlocuit, aripa indreptata, chituita si vopsita ca nu era avariata decat foarte putin).
Nu stiu cum mai are drept de functionare aceasta companie de asigurari. Mai cunosc inca vreo 10 persoane din Iasi (colegi de serviciu, prieteni....) care au intampinat aceleasi probleme cu aceasta firma.

12 Nov 2010, 11:03:
Am primit plicul!
Scrie asa: "Prin prezenta instiintam ca in urma analizei dosarului de daune RA........., pe care dumneavoastra l-ati avizat la sediul societatii noastre s-a solicita parerea unui expert tehnic, pentru clarificarea imprejurarilor producerii evenimentului descris si a dinamicii accidentului.
Concluziile expertului tehnic arata faptul ca accidentul de circulatie nu s-a putut produce asa cum au declarat cei doi conducatori auto, avariile fiind necomplementare.
Prin urmare RESPINGEM la plata cererea de despagubire pentru avariile suferite in urma evenimentului din data de 03.10.2010."

This post has been edited by mpetro81: 12 Nov 2010, 11:03


--------------------
vw golf 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpetro81
post 14 Nov 2010, 00:32
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 November 10




Pentru cei ce nu primesc despagubiri de la Crpatica cititi acest articol si poate reusiti sa faceti o alianta cu cei de la Camera Taximetristilor. Eu am sa incerc.
http://www.evenimentul.ro/articol/hotii-de...atica-asig.html


--------------------
vw golf 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coddot
post 3 Jan 2011, 14:39
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 10
From: Iasi




in urma accidentului care l-am descris mai sus, dupa o luna si o saptamana de la accident masina mi-a fost returnata reparata. Aprobarea dosarului complet a durat vreo 3 saptamani (a fost in 2 etape). Ma bucur ca am masina ca inainte de accident. Mi-au fost inlocuite piesele avariate iar janta zgariata revopsita, contribuind si eu la vopsirea unui element (era zgariat nitel de dinainte)

This post has been edited by coddot: 3 Jan 2011, 14:40


--------------------
Audi A4 2003 S-line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f.marinescu
post 29 Jan 2011, 21:42
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 376
Joined: 14 May 04
From: Cluj N




Decembrie 2010, proces verbal la Politie- recomand
Luat de la cel care mi a lovit masina , o suma pentru daune si indisponi
bilizare, timp, drumuri etc, sub amenintarea procesului, apoi mers si la politie pt ca oricum era sambata si fapta grava, scuze ioc.
Constatare la vagon ul Carpatica. Cosmar
Mers la sediu central a doua zi, cu nota tehnica de la sediu, si cerut de la inspectorul care a facut constatarea, acordul de principiu pt piesele ce trebuie inlocuite sau reparate, dupa caz
Adrese la CSA, nemultumiri procedura de constatare etc
Reparat pe banii mei la service tert, pt ca berbecii nu dau OK ul pe loc, sa mergi la service colaborator, piese si reparatie facturate, peste 5000 lei
Piese la cel mai mic pret de pe piata, identice cu cele de la reprezentanta, acestea din urma de 2-3 ori mai scumpe. Negociat la service, obtinut pret f bun.
Dupa depunerea facturilor, din nou adresa la CSA
Primit la cateva zile de la depunerea facturilor, cam 6 sapt de la accident, cam 80 % din bani in cont, nu stiu exact, precum si raspuns de la CSA, care s-a implicat direct, pt restul am facut revenire la CSA, urmeaza sa depun si adresa la Carpatica, Unirii 72.
Pentru suma nedecontata, vrajeli caracteristice cu dinamica accidentului, de parca ar fi fost ei acolo. E clar ca asa zisele reconstituiri ulterioare efectuate de asigurator conform Ordin CSA nr 5/2010, sunt facaturi subiective ca sa nu iti dea toti banii.

Oricum, daca esti f incisiv, reusesti fara proces, probabil si-au dat seama ca se autofalimenteaza si si au schimbat partial politica

This post has been edited by f.marinescu: 29 Jan 2011, 21:46


--------------------
skoda fabia 1999 - CJ 27 GMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 4 Feb 2011, 01:01
Post #56


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Au schimbat pe naiba , am o cunostinta care a fost prins la mijloc intr-un accident in lant, proces verbal de la politie , etc, masina pe leasing si omul constiincios s-a dus la RCA-ul vinovatului. Dupa ce l-au convins sa o repare intr-un service de cartier , peste doua saptamani a venit si raspunsul de la departamentul antifrauda de la Sibiu ca accidentul nu s-a produs asa deoarece difera inaltimile, de parca inclinarea strazii de unde au facut pozele e aceeasi cu cea unde s-au lovit,nemai luand in calcul incarcarea masinilor din momentul accidentului ,etc., prin urmare dosarul se respinge.
Deci, inteleg sa faci asa ceva cu o persoana fizica, mizand pe faptul ca nu se va mai osteni sa te dea in judecata,desi era dauna de peste 5000 de lei,insa sa faci asa cu unul care are masina in leasing,ti-a adus si imputernicire, deci e cu ratele la zi , l-ai convins sa repare si in service-ul tau ieftin, inseamna sa fii inconstient,pentru ca e clar ca se duce si o repara pe CASCO,poate in reprezentanta si apoi platesti ca popa pe regres tot,far asa mai comentezi.
Deci, ori sunt total inconstienti ori,peste sase luni cand le-o ajunge dosarul cu regres isi vor fi dat deja duhul.
Din fericire pentru ei, asta s-a imprietenit cu patronul respectivului service de cartier si,pana la urma , tot acolo a reparat-o pe CASCO,insa, 90% din cazuri - reprezentanta Dacia scria pe el - era vorba de un Logan de trei ani vechime si destul de intretinut.

This post has been edited by prody: 4 Feb 2011, 01:04


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 4 Feb 2011, 01:49
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




eu mor cand aud de respinsul asta cu dinamica accidentului. bai nene, ori spui ca te fraudez, si mergi pana la capat, poltie si toate cele, ori imi dai banii. ar trebui facut ceva prin csa ca sa nu se poata da refuz de plata pe motiv ca nu reies daunele din dinamica accidentului decat daca se face plangere penala pt inselaciune, fals si uz de fals. si atunci sa plateasca expertiza autorizata, si sa suporte consecintele unui denunt calomnios. ce mama naibii
cat despre dl. f.marinescu, toti am avut masini lovite si tinute prin service, cel vinovat de producerea accidentului nu are nicio obligatie pecuniara fata de dvs, foarte urat ca l-ati ”fortat” sa va dea niste bani, inducandu-l in eroare (ca nu ati fi optinut nici 100 de lei in instanta). d-aia le zice accidente


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 4 Feb 2011, 08:57
Post #58


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.729
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




@ marian, la faza cu dinamica accidentelor ai perfecta dreptate, la celalta insa, cu plata de despagubiri te contrazic partial, in mod normal, in tarile civilizate, cand duci masina la reparat ti se da alta la schimb pe durata reparatiei (depinde de polita, de politica asiguratorului samd, dar nu ramai pieton pe durata reparatiei). Ce face un om care depinde de masina pentru munca (face naveta la ore in care nu exista alta cale de transport, trebuie compensat cumva. In instanta, daca faci dovada respectiva, in functie si de gradul de cunoastere a legii de catre judecator (da, se intampla sa mai fie si judecatori care gandesc si stiu sa coroboreze mai multe legi), poti avea castig de cauza.
Iar despre CSA, ce sa zic, parerea mea e ca sunt pe mana cu tarabele astea, nu au o atitudine ferma in marea majoritate a cazurilor (mie, la prima plangere impotriva Carpatica mi-au transmis mesajul pe care l-a vrut Carpatica, ca nu am depus deviz la dosar, ca nu am facut nu stiu ce, de parca Carpatica ma reclamase pe mine, nu invers, ca documentele de la dosar converg catre solutia data de Carpatica. Le-am demonstrat ca nu e asa, le-am pus in vedere celor de la CSA ca falsul si uzul de fals sunt fapte penale si faptul ca nu fac decat sa transmita ce spune Carpatica nu ii absolva de raspundere ci dimpotriva, ii obliga si pe ei sa ia masuri pe partea penala, nu au avut ce face, Carpatica a platit si CSA m-a instiintat ca plata a fost facuta.
Problema este ca nu toata lumea isi poate permite sa stea cu masina lovita patru luni jumate ca sa se certe cu un asigurator de trei lei, mie nu mi-a pasat prea mult ca mai am si alte masini si m-am descurcat, desi uneori mi-a fost greu, mi se pare normal sa il pui sa plateasca pe un idiot care s-a asigurat la o taraba desi urla presa si internetul ca nu e bine sa te asiguri la o firma sau alta, mai ales daca mai face si pe nebunul...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius.bunga
post 4 Feb 2011, 13:54
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 15 October 10




eu nu i-as sfatui nici macar pe dusmani sa faca asigurare la carpatica pentru ca exista posibilitatea ca odata sa te loveasca si atunci tu sa fii nevoit sa platesti din buzunar pentru ca ori nu despagubesc (in cele mai multe dintre cazuri) ori iti ofera o suma derizorie 30% din valoarea pagubei. SUNT PATIT!


--------------------
Renault Scenic II 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 4 Feb 2011, 14:09
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




b06fcn, si daca mergi in instanta si ceri despagubiri, daca castigi, le primesti de la asigurator. sub limita plafonului de asigurare, asiguratul nu o sa raspunda cu banii lui niciodata, indiferent ca e vorba de o aripa, de damigeana din portbagaj sau de faptul ca a facut infarct soacra cand te-a lovit smile.gif la asta ma refeream, ca nu plateste el efectiv
a, clar este e o mega iresponsabilitate, mai ales cand te stii "sofer", sa ti faci asigurari pe la astia, motivele sunt multe si expuse pe alte topicuri


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 12:13
Forum Renault