DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> fugiti de ARDAF(sau Generali), jecmanire Casco Ardaf

mihai278
post 2 Nov 2011, 20:55
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 9 August 07




pai conform ordinului 23/2009 sunt obligati


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 3 Nov 2011, 15:37
Post #32


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Nu inteleg de ce te mai agiti acum, in conditiile casco de la majoritatea firmelor de asigurari scrie clar ca nu se despagubesc ELEMENTELE AVARIATE care apar in poze (inspectia de risc) la intrarea in vigoare a politei. Daca ai avarie la acel element si el era zgariat il vopsesti singur - in vopsitorie se executa vopsirea lui integrala, nu cu "zgarieturi vechi" sau cum vrea clientul. Daca elementul este spart, fisurat, crapat (cum sunt si parbrizele) nu se despagubesc. Se schimba de catre proprietar si apoi se face o noua inspectie de risc in care se specifica remedierea. Este adevarat ca multi agenti de asigurare omit sa treaca pe polita micile "imperfectiuni" icon_mrgreen.gif , dar acestea apar in poze.
Eu iti urez multa bafta in rezolvarea problemei!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 3 Nov 2011, 16:39
Post #33


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




pai bara era jumulita finut. ok. nu le ceri lor sa ti-o vopseasca, corect.
dar acum un caine i-a facut bara praf. normal ca se opune bara noua si vopsita.
ei aduc bara la o stare mai bune decat cea initiala incidentului. deci o valoare mai mare a obiectului asigurat.
dar, ei cand au calculat valoarea respectivului obiect inteleg ca NU au redus valoare conform zgarieturii, deci ei au calculat-o ca fiind perfecta, asa ca bara tre sa fie tot intacta ca nu ii cresc valoarea cu nimic in plus


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 3 Nov 2011, 16:59
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




QUOTE(T.rac3Er @ 3 Nov 2011, 16:39)
ei cand au calculat valoarea respectivului obiect inteleg ca NU au redus valoare conform zgarieturii, deci ei au calculat-o ca fiind perfecta, asa ca bara tre sa fie tot intacta ca nu ii cresc valoarea cu nimic in plus
*



CORECT!


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai278
post 3 Nov 2011, 21:10
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 9 August 07




danezu: cum sa nu ma agit, cand mi s-au cerut niste bani aiurea, pe care nu mi se pare normal sa ii platesc? sa imi spuna negru pe alb pentru ce trebuie sa platesc 300 de lei, si sunt de acord. sa mi se arate cum s-a ajuns la suma asta, modalitatea de calcul. eu zic ca toti care au patit asa ceva ar trebui sa incerce macar sa sesize csa-ul. poate ca pana la urma vom castiga si noi niste drepturi, care dupa parerea mea ni se cuvin. nu mi se pare normal ca la un eveniment pe polita casco, sa se negocieze ca la piata:"hai ca platesti toata vopseaua, dar poate platim si noi jumate, vedem etc..."


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 4 Nov 2011, 11:43
Post #36


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




La firmele serioase nu se negociaza nimic, ai bara zgariata nu se acopera vopsitul, este foarte simplu. La altii am auzit ca se practica aceasta negociere.
Eu te inteleg perfect, dar cred ca tot ei te pot ajuta, cand iti vor prezenta calculul.
Daca costa 300 lei partea ta, insemna ca totalul este 600 lei(un pret corect pentru un service mare).
CSA-ul nu se baga la asigurarile facultative, o sa-ti spuna sa citesti conditiile de asigurare.

@T.rac3Er: este foarte corect ce spui, dar asigurarea nu acopera doar accidente de orice fel ci si FURTUL. Acolo se dau banii pe valoarea asigurata in polita. Sau daune totale de exemplu, daca ai bara fata zgariata si masina facuta praf in spate tu primesti toti banii (epava+dif. bani), corect?

Bafta!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 4 Nov 2011, 20:33
Post #37


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




QUOTE(mihai278 @ 1 Nov 2011, 21:14)
eu o sa ajung in penal, pentru inselaciune, ca in instanta pe civil trebuie sa platesc taxa de timbru.
momentan astept sa vad ce raspuns imi vor da ARDAF si CSA
*



Daca chiar vrei sa faci ceva nu o lua pe calea penala... Mai mult decat o instiintare acasa ca s-a dispus neinceperea urmaririi penale slabe sanse sa primesti. Se da NUP si pentru chestii muult mai grave.

La tine e o neintelegere contractuala de natura civila. Taxa de timbru nu e asa de mare raportat la prejudiciul tau (asta daca nu ceri daune morale de 100 mii euro)...


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 5 Nov 2011, 14:42
Post #38


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




ce treaba au alte incidente de casco. cazul colegului este concret si justificat chiar de respectivii.
ca bara inainte era zgariata si ca una vopsita ar aduce-o la o stare superioara celei initiale la asigurare. dar lui i-au luat banii ca si cum bara nu era zgariata si deci acea zgarietura nu era la momentul initial.
chiar daca era in poze zgariata si in contract nu, inseamna ca el plateste casco pt o masina mai valoroasa (adica care are bara intreaga) caci acel agent nu a vazut ca bara e zgariata si deci nu a aplicat coeficient de reducere. cat timp nu este mentionat in contract ca are acea defectiune e un abuz. si poti cere calculul efectuat la momentul respectiv cu cotele de reducere. cifrele nu mint, si se poate afla daca agentul i-a redus valoarea pt bara sau nu.

daca nu, atunci aia sa ii dea bara intreaga.


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 8 Nov 2011, 07:52
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




pozele fac parte integranta din contract.

ma chiar sunteti amuzanti cate unii. visati la procese pe penal si avioane. danezu a zis bine ce a zis, restul e cancan. cititi contractu inainte, beliti ochii ca beliti altele, intrebati agentu inainte, interesati-va si la asigurator direct daca faceti asigurari prin intermediari si totul va fi bine.


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai278
post 8 Nov 2011, 19:24
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 9 August 07




nu e vorba de visat la penal si avioane. inselaciune se poate dovedi la modul de calcul al procentului pe care eu trebuie sa il platesc. cat despre citit contractul, conform ordn 23/2009 (nu stiu daca l-ai citit) si asiguratorul are destule obligatii. nu sunt obligat sa inghit toate povestile lor si sa accept ca ei au dreptate. exista destule cai de atac, pe care daca unii nu vor sa le foloseasca e problema lor. vom vedea ce va iesi, oricum nu ii las asa, si sfatuiesc si pe altii care au avut probleme sa se documenteze cat mai bine si sa incerce sa isi rezolve problemele, nu sa accepte pur si simplu aburelilr asiguratorului


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 9 Nov 2011, 08:51
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




din păcate așa se fac contractele în românia, cu condiții care sunt împotriva noastră, pe care vrem nu vrem le acceptăm. Problema e de mai sus, de la opc care nu face nimic și așa mai departe. Sistemul e prea bolnav să poți să îi mai faci ceva, iar vină e a noastră a tuturor.


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai278
post 9 Nov 2011, 20:02
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 9 August 07




o sa fac si la opc, in functie de raspunsul pe care il voi primi. nu zic eu ca rastorn lumea, dar macar sa ii pun pe drumuri. m-a enervat foarte tare faptul ca au incercat sa ma prosteasca, pe fata, parca noi, clientii suntem ultimii prosti, si ei au intotdeauna dreptate. macar sa cheltuiasca niste bani si timp cu raspunsurile pe care trebuie sa le primesc. eu nu am intarziat cu plata ratei lunare de asigurare nici macar o zi, si ei incearca sa ma traga in piept cu tot felul de intelegeri, ba ca sa vopsescu toata bara, ba ca jumate, etc.
sper sa nu aiba nimeni probleme de genul asta


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 10 Nov 2011, 08:49
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




nu ii pui pe drumuri sau le consumi resurse. eu am contestat 2 amenzi date de un politist in mod abuziv si am zis macar ii pun pe drumuri. eu avand martori si dovezi si legea de partea mea am pierdut si nici nu i-am pus pe drumuri. tot ce au facut a fost sa depuna o intampinare la dosar si o declaratie mai apoi a politaiului. atat. si cica plangerea mea a fost neintemeiata. oricum, e o poveste lunga, te apuca rasu plansu. iar amenzile alea 2 le vor inchide cu certificatu meu de deces biggrin.gif


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian37
post 5 Dec 2011, 00:54
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 December 11




QUOTE(mihai278 @ 9 Nov 2011, 20:02)
o sa fac si la opc, in functie de raspunsul pe care il voi primi. nu zic eu ca rastorn lumea, dar macar sa ii pun pe drumuri. m-a enervat foarte tare faptul ca au incercat sa ma prosteasca, pe fata, parca noi, clientii suntem ultimii prosti, si ei au intotdeauna dreptate. macar sa cheltuiasca niste bani si timp cu raspunsurile pe care trebuie sa le primesc. eu nu am intarziat cu plata ratei lunare de asigurare nici macar o zi, si ei incearca sa ma traga in piept cu tot felul de intelegeri, ba ca sa vopsescu toata bara, ba ca jumate, etc.
sper sa nu aiba nimeni probleme de genul asta
*



Stimati colegi, urmarind framantarile voastre m-am decis sa pun aici cateva informatii in cunostinta de cauza, in speranta ca vor ajuta pe cineva in viitor.
Spun in cunostina de cauza deoarece activez in domeniul asigurarilor ca BROKER de mai bine de 6 ani, perioada in care m-am confruntat cu o multime de situatii.
Problemele dezbatute aici au un numitor comun si anume lipsa de informare. O lipsa de informare mult mai profunda decat pare la prima vedere. Va voi demonstra.
Insa inainte de asta vreau sa clarificam cateva notiuni:
agent de asigurare = angajatul unei companii de asigurari
broker= consilier in asigurari care are in portofoliu toate societatile de asigurari
Incep cu o intrebare. Ce este o asigurare (RCA, CASCO, pentru locuinte, de viata, etc)?
Raspunsul il avem in noi chiar daca nu stim sa il exprimam in cuvinte. O asigurare este o PROMISIUNE. Promisiunea ca daca in viata mea se produce un eveniment, o anumita societate de asigurari, contra unei sume de bani, imi preia riscul. Dar atentie.... doar acel risc pentru care platesc. Asiguratorii nu sunt societati de binefacere. Sunt societati infiintate ca sa produca profit pentru actionari.
Si atunci de unde stiu eu de la cine si ce produs sa cumpar? Vrei un CASCO... e foarte simplu o sa spui...merg si intreb in prima agentie de asigurari. Cunoastem cu toti raspunsul pe care il vei primi. “Noi avem cel mai bun(ieftin, complet, etc) CASCO !’ Daca esti impulsiv sau optimist inchei polita pe loc. Dar daca esti circumspect? Mergi la urmatoarea agentie. Si de aici incepe circul…. Si astia au cel mai bun CASCO. Mergi la alta…si astia au cel mai bun CASCO. Esti in ceata…. Vii acasa si incepi sa cauti pe internet. Ceata este si mai groasa ca inainte. De ce? Pentru ca nu exista ceea ce cauti. Pentru ca nu exista produsul perfect. Exista numai produsul de care ai nevoie. Si cum stii de ce ai nevoie? Ai 2 metode: te apuci de citit totul despre asigurarea pe care o doresti… de unde gasesti aceste informatii sau acorzi increderea ta unui broker. De ce unui broker? Pentru ca avand posibilitatea de a lucra cu toate companiile poate fi impartial si te poate sfatui ce sa alegi. Un broker castiga bani primind comisioane de la societatile de asigurari. Ori cumperi printr-un broker ori direct la o societate pretul este acelasi, in sensul ca nu plateti mai mult ca ai ales sa lucrezi cu el. In general nivelul de comisionare este simtitor egal la toate societatile deci nu ar trebui sa ai suspiiciuni ca te directioneaza catre o companie din motive personale. Pot exista si aceste motive insa generate de lipsa de cunoastere a tuturor produselor. Sunt si printre noi si superficiali si incepatori. Ca peste tot.
Ce poate face un broker pentru tine? Sa cauti impreuna cu el produsul de care ai nevoie. Sa iti explice ce acopera acesta si ce excluderi are. Cat te costa. Si de ce te costa atat. In general in pretul asigurarilor auto un rol important in au si datele personale ale proprietarului (varsta, aria unde locuieste, daca e bugetar sau nu, daca are copii minori sau nu, etc).
Dar poate mai mult decat sa iti ofere o solutie la problema ta, un broker are un rol definitoriu post vanzare…sa aiba grija de clientul lui. Sa il protejeze de abuzurile unor functionari ai asuguratorilor care au si ei sefii lor cu directive clare de a reduce nivelul platilor pentru despagubiri.
De aceea ar fi bine sa va ganditi de doua ori inainte de a cumpara o asigurare de la un supermarket. Cand vei avea probleme, tinerica de acolo ti le va rezolva? Pe ea o vei suna? Ea te va consilia si proteja? Dar agentul de asigurare? Te va consilia el impotriva propriei companii?
Dar cum poate un broker sa va protejeze? Am scris mult acum. Cu scuzele de rigoare in masura in care am starnit interesul cuva o sa mai scriu si cu alta ocazie.
Mult noroc va urez in jungla urbana.


--------------------
dacia logan 2010 - b34xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 5 Dec 2011, 10:59
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Pai de ce n-ai zis dinainte?
Daca un broker spune ca el e cea mai buna solutie atunci e asa e.
Alt interes nu poate avea decat al meu, din moment ce -spune tot el- comisionul este identic de la toti asiguratorii.
Cum vine asta, din moment ce preturile sunt chiar duble la unii?
Cel mai bine e sa citeasca fiecare contractul si sa judece singur, pentru ca el suporta consecintele.
Daca ai probleme , ce faci, il suni pe tinerelul de broker?
El te va proteja? El si-a luat deja comisionul.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian37
post 5 Dec 2011, 11:38
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 December 11




Situatia e similara cu a angaja sau nu un avocat. Poti sa te reprezinti singur in instanta. Dar ori te apuci de studiat dreptul ori pierzi sigur procesul pe viciu de procedura. Cine spune ca un broker e obligatoriu tinar (inteleg insinuarea ...neexperimentat). Ce crezi ca vrea un broker? Sa isi ia rapid un comision mai mare oferind o solutie dezavantajoasa sau te te aiba ca si client fidel si sa castige infinit mai mult pe termen lung? Eu aleg sa imi fidelizez clientii.


--------------------
dacia logan 2010 - b34xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 6 Dec 2011, 12:06
Post #47


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




sincer acum. traim in rrromania. aici orice afacere profitabila este dubioasa, nelegala in cel mai bun caz. am avut ocazia sa fiu broker pe un anumit segment si am prins din scaparea unei proaste, de fapt care era smecheria. am preferat sa stau la locul meu, sa nu cotizez la smecheri pt promisiuni ulteiorare.

daca tot sunteti broker si consiliati, va rugam frumos sa dati o mana de ajutor pe aici, corecta si cinstita, la fiecare caz in parte.
asa sa va faceti reclama ca si broker mi se pare cam tupeist, aaa, tipic rrrrromanesc.

si nu, comisionul sigur nu e la fel,, si procentul absolut inseamna cifre diferite in lei, dupa cum zicea un coleg. si dupa cum nici brokerul nu este o firma de binefacere, clar, suntem lamuriti.
dvs sustineti ca va fidelizati clientii. ok. felicitari. nu va stiu concret, dar la cata clientela exista un procent de tzepe nu strica nicioadata, nu?!


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 6 Dec 2011, 14:22
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(Adrian37 @ 5 Dec 2011, 01:54)
Raspunsul il avem in noi chiar daca nu stim sa il exprimam in cuvinte. O asigurare este o PROMISIUNE.
Eu cred ca te inseli, sau esti un romantic pierdut in asigurari. Hai sa coboram pe pamant:
O asigurare e un CONTRACT cu termeni si conditii, generale sau particulare.
Eu te platesc sa preiei riscul, tu platesti daca riscul devine realitate.
Simplu.
QUOTE(testike @ 5 Dec 2011, 11:59)
Pai de ce n-ai zis dinainte?
Daca ai probleme , ce faci, il suni pe tinerelul de broker?
El te va proteja? El si-a luat deja comisionul.
*

Ai sa iei ton de ocupat instant sau "recomandarea" calduroasa sa suni la asigurator. Vreau sa vad si eu un broker sa apara instant la locul evenimentului si sa aibe grija de toate...dar e Jerry Maguire deja biggrin.gif.
QUOTE(Adrian37 @ 5 Dec 2011, 12:38)
Situatia e similara cu a angaja sau nu un avocat. Poti sa te reprezinti singur in instanta. Dar ori te apuci de studiat dreptul ori pierzi sigur procesul pe viciu de procedura.
Sa fii matale sanatos cati de aici au castigat fara avocat.
Constitutia da dreptul fiecarui cetatean sa isi apere drepturile in instanta.
Mai ramane de schimbat jaful cu notarii publici, i.e. orice institutie de stat, banca sau avocat "chartered" (scuze, dar nu gasesc termenul in romana) sa poate autentifica un act de vanzare cumparare, de exemplu. Lipitori icon_mrgreen.gif
QUOTE(Adrian37 @ 5 Dec 2011, 12:38)
Ce crezi ca vrea un broker? Sa isi ia rapid un comision mai mare oferind  o solutie dezavantajoasa ....
*

Ooooo.....ce bine ai spus-o blush.gif .
De ce de fiecare data cand am apelat la un broker, mi-a adus polite la Ardaf sau Astra? wacko.gif Cu AZT-ul dumnealui "nu lucreaza" cool.gif.

Nu te supara pe mine, inteleg ca e un job dar eu unul prefere sa-mi discut polita, suma asigurata, includerile si excluderile plus ceva discount-uri daca am noroc direct la asigurator in curte. Ma indoiesc sa o scoata mai ieftin un broker necunoscut.
peacefingers.gif

This post has been edited by Madriann: 6 Dec 2011, 14:26


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 6 Dec 2011, 15:07
Post #49


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




" De ce de fiecare data cand am apelat la un broker, mi-a adus polite la Ardaf sau Astra? Cu AZT-ul dumnealui "nu lucreaza" ."

Pai normal, acolo au comision mare, la firmele serioase care platesc si daunele nu pot primi mai mult de 15%......

@Prietene broker: lasa-ne cu faza ca ne ajuti cand avem nevoie..... mai sunt si altii pe aici care lucreaza in domeniu si stim cum se procedeaza in general. Voi sunati la firmele de asigurari pentru orice problema, de la emiterea de oferte pana la partea de daune ->muncesc altii pentru voi! icon_mrgreen.gif

Vorba colegului de mai sus, daca vrei sa ajuti, nu-ti faci reclama, ajuti fara prea mare tam-tam!

Bafta!



--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 04:33
Forum Renault