DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Planetare..NU SE MAI FABRICA !

piedone
post 9 Nov 2007, 12:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 9 June 07
From: BUCURESTI / SECTOR 5




Salutare utilizatori DSN!!!Deschid un topic fiindca vreau sa va intreb si pe voi,sau sa-mi spuneti daca la fel ati auzit si voi si voi,sau daca la fel ati fost si voi informati;Ieri,m-am hotarat sa-mi schimb planetara de pe partea stanga cu una de origine(nu vreau sa apelez la rectificari sau poloneze,sau mai situ si eu).Boon,merg frumos la magazin(M-tii Carpati nr 17,s.5),cer planetara de origine DSN.Vanzatorul imi raspunde sec:"NU SE MAI FABRICA...".Zic...Cum domne?IMPOSIBIL!BAda ca nu stiu ce,ca nu stiu cum.Mi-a recomandat poloneze sau italiene,cu garantie 18 luni si daca am probleme cu ea,mi-o schimba e loc(SANCHI!!!).Am mers la alte trei magazine de piese DACIA&RENAULT..acelasi lucru,ba mai mult,pe Mihai Bravu,mi s-a spus ca cei de la DACIA vor sa scoata piesele de DSN de pe piata!!!Eu nu cred o iota,nci nu vreau sa cred asa ceva si de aceea vreau o parere si din partea voastra!!!!O zi cat mai buna si astept pareri ca sunt bagat in ceata rau si trebuie neaparat sa-mi schimb planetara ca aa juns sa-mi "bata" si-n linie dreapta !!!!!


--------------------
DACIA SUPERNOVA 2001/EUROPA - B - 03 - T K B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinel_sandu
post 9 Nov 2007, 13:59
Post #2


Aliaj mecanic+sofer


Group: Members
Posts: 185
Joined: 25 March 04
From: Alexandria / Bucuresti




Din cate stiu producatorul este obligat sa asigure piese de schimb pentru un model timp de cel putin 8 ani dupa incetarea productiei modelului respectiv. DSN s-a produs pana in 2003. Deci pana in 2011 cel putin ar trrebui sa se gaseasca piese.
Revenind la subiect, desi nu pot garanta, cred ca se potrivesc planetarele de SLZ pe DSN. Nici de astea nu se mai gasesc de origine?


--------------------
dracia DSN-ul lui tata:) 2001 Rapsodie - TR-03-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Nov 2007, 14:31
Post #3


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Da' alea straine ce au? nu se poate sa fie mai proaste ca alea de origine.

Nu mai invocati prostia ca producatorul este obligat nustiu cat, de catre cine e obligat? Planetarele se fac la diverse firme care au contracte cu uzina, nu le face uzina, daca sunt in faliment, sau nu mai fabrica ca nu mai vor, cine poate sa-i opreasca? E normal ce se intampla cu piesele la o masina facuta pe genunchi in numar relativ limitat cum e Supernova.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 9 Nov 2007, 14:39
Post #4


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Nici planetare de SLZ nu se mai gasesc, de fapt cred ca sunt acelasi planetare la DSN si SLZ...

Uitati, se discuta despre aceasta problema si aici:
http://www.daciaclub.ro/planetare-t91143.html

This post has been edited by SYL: 9 Nov 2007, 14:40


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 9 Nov 2007, 15:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Nu sunt aceleasi de la Logan 1.4 mpi?


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 9 Nov 2007, 16:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




nu prea sunt .
o sa apara planetare de origine, de la 1 decembrie incolo. asta e raspunsul de la vanzatorii de piese de origine.

si eu astept una de stg. solenza, sper sa nu se rupa pana atunci


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 9 Nov 2007, 19:51
Post #7


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(ionutt daniel @ 9 Nov 2007, 15:07)
Nu sunt aceleasi de la Logan 1.4 mpi?
*




NU, la Logan sunt alte planetare decat la DSN/SLZ !!!


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maestru2000
post 9 Nov 2007, 20:37
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 26 October 06




Planetara dreapta se potriveste sigur de la logan 1.4mpi.Am avut un prieten care si -a montat una pe o supernova si merge sigur.In plus zice ca e mai buna decat cea originala de supernova. Cat despre cea de pe stanga nu stiu daca se potriveste.


--------------------
dacia logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprianeagu
post 9 Nov 2007, 20:47
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 20 March 07




ba sunt obligati prin lege sa fabrice, eu stiam cel putin 7 ani. ceva cu opc-u'. in cazul in care dau faliment aia de le fabricau (si oricum scria dacia pe ele) uzina e obligata sa gaseasca alti furnizori.


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 9 Nov 2007, 21:37
Post #10


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Bun e obligată... și? Legile noastre sunt așa în multe domenii: e obligatoriu să...! Și nu-ți spune ce se întâmplă dacă nu.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin_bad
post 12 Nov 2007, 16:31
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 23 October 06
From: Bucuresti




Am trimis vineri un mail la Dacia intrebind de spre planetare si elemente de caroserie, si iata raspunsul, primit azi:
Buna ziua,
Stimate domnule Badircea,

Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile noastre.

Referitor la solicitarea dumneavoastra va comunicam urmatoarele

In momentul de fata sunt aplicabile dispozitiile prevazute in HG 1219/2000 intrata in vigoare la 11 decembrie 2000 - act ce stabileste obligatia producatorului de a asigura piese de schimb post-garantie timp de 8 ani de la data vanzarii ultimului lot de produse.

Vanzarea ultimului lot din gama de autoturisme Dacia SuperNova a fost in ianuarie 2003.

Pentru comandarea pieselor de origine Dacia, va recomandam sa va adresati la o unitatea service autorizata Dacia

Ramanem deschisi in continuare pentru orice solicitari si sugestii in legatura cu produsele si serviciile oferite de firma noastra. Ne puteti contacta la adresa de e-mail vocea.clientului@daciagroup.com sau folosind formularul de contact de pe site-ul www.dacia.ro, ori la numarul de telefon 0248 500 000, fax 0248 500 076, de luni pana vineri intre orele 8-20 si sambata intre orele 8-16 . Ne puteti scrie si prin posta, la adresa: Automobile Dacia SA - Vocea Clientului Dacia, str. Uzinei nr. 1, Mioveni, jud. Arges, cod 115400.

Cu deosebita stima,
Analist Servicii Client,
Monica Ungureanu


Durata de producere a pieselor este deci 8 ani. Din raspuns se pare ca acestea s-ar putea gasi (e cam neclar) doar pe la service autorizat Dacia.


--------------------
suzuki sx4 glx 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 12 Nov 2007, 22:59
Post #12


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Mi se pare cam aiurea sa dispara din magazine cu 4 ani inainte de termen.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
negrucvj
post 12 Nov 2007, 23:16
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 10 October 07




si eu astept planetara dr de 2 saptamini si oha. Cei de la service mi-au spus ca nu se gasesc, in conditiile in care ei iau piese de la furnizorii dacia. Si nu cred ca au interes sa nu ia bani


--------------------
dacia solenza 2004 scala - b38xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 01:26
Forum Renault