DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 6 7 8 9 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fiabilitate motor 1.5 DCI 110 cp - Duster

cristic1982
post 30 Mar 2015, 06:11
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.193
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Motoarele astea au mai multe generatii, pe Mercedes au montat pe cele care sunt compatibile EU06. Acestea nu sunt momentan pe Dacia, dar sunt pe Renault (nu se vand inca la noi). Intre diferitele generatii de 1,5 dci au exista modificari de raport de comprimare, sistem de injectie etc => ceea ce se scrie in ziare e pt. marketing si imagine de marca.
In plus motorul e facut intr-o uzina Renault pe aceeasi linie de productie cu cele Renault, deci cam greu sa ai diversitate fata de cele Renault...

Ca o anecdota: cand a fost ales Renault ca furnizor, Mercedes a incercat motoare de la mai multi producatori (PSA/Ford, Renault, Fiat, VW...), iar cel de Renault (care se intampla sa fie fix cel de 81 kW EU05 montat si pe Duster) a fost singurul care a terminat testele de fiabilitate. Asta spune multe despre motorul asta pe care il hulesc unii pe aici.

This post has been edited by cristic1982: 30 Mar 2015, 06:13


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 30 Mar 2015, 10:01
Post #212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




E o vorba, apa trece...pietrele raman. Eu chiar daca nu am avut prea multa incredere in acest motor pana acum, abia dupa 5 ani de la montarea pe duster m-am convins de fiabilitatea acestuia.
Cu un singur minus, este prea bun ca sa il folosesti mai mult in regim oras.

Asa ca poate in viitor, daca o sa imi permita punga poate o sa ma uit si la un diesel.

Deocamdata spre bucuria mea tocmai mi-a scris un coleg de forum dupa 3 ani de cand mi-a recomandat motorizarea pe benzina. Are 80 de mii (duster 4x4 benzina) si este la fel de incantat de masina ca in prima zi. Masina merge foarte bine si nu a avut nici un fel de probleme cu ea.

This post has been edited by tavi_ro: 30 Mar 2015, 10:08


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vsebas
post 30 Mar 2015, 10:43
Post #213


spawn


Group: Members
Posts: 297
Joined: 29 July 05
From: Timisoara




QUOTE(cristic1982 @ 29 Mar 2015, 14:48)
Motorul de pe Mercedes e identic cu cel montat pe Renault, asa ca relax (restul e pt. ca marketing si imagine de marca).

Adancimea vadului nu e data de constructor, dar valoarea maxima este cea la care se afla admisia de aer si nu grupul care e la 220-250 cm inaltime).
Daca mergi mult prin apa sau zone cu umiditate excesiva, e recomandat sa schimbi uleiul din grup la 2 revizii => cel din delta poate trebuia sa citeasca manualul.
*



@cristic1982, 220-250 cm sau mm ?? ca la 2m si ceva esti pe fundul lacului cu masina smile.gif , banui ca ai dorit sa scri mm; de unde urmatoarea mea intrebare: ai masurat cumva sau ai datele acestea de undeva, ca eu doar am gasit adancimea vadului ( mai precis capacitatea maxima de trecere a vadului), de 35 cm ?
Multumesc!


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci, / ex Logan 1.6 MPI 2005 Ambition / 2012, Laureate - TM
People are simply not predictable
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 30 Mar 2015, 11:27
Post #214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.193
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Scuze, era vorba de mm si nu de cm...
La 35 de cm cuplajul ala e de mult sub apa...
Adancimea vadului nu e specificata de producator. Valoarea de 350 mm poate fi data de inaltimea intrarilor si iesirilor din intercooler (din circuitul de admisie, e fiind pozitionat cel mai jos) ca protectie, desi in mod normal nu ar trebui sa intre si apa pe acolo.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerookool
post 30 Mar 2015, 19:49
Post #215


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 9 October 10
From: Alba Iulia




@cristic1982

Motoare EU6 sunt deja pe Dacia Duster atat pe 1.2 TCE cat si pe 1.5 DCI (vezi configuratorul Dacia din Ungaria).


--------------------
DACIA 1310 2003 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 30 Mar 2015, 20:26
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Ce diferente sunt intre motorul 1.5 DCI 110 Euro 5 si cel 1.5 DCI 109 Euro 6 ?

Vad ca au ramas tot la 1.5 DCI in ciuda "zvonurilor" cu 1.6.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 Mar 2015, 21:01
Post #217


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(cristic1982 @ 29 Mar 2015, 13:48)
Motorul de pe Mercedes e identic cu cel montat pe Renault, asa ca relax (restul e pt. ca marketing si imagine de marca).
*

Si tu esti un samaritean?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 30 Mar 2015, 21:16
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




@cristic1982 vad ca ai DCI, cati km ai cu masina si ce impresii ai referitor la acesta motorizare ? In cei 5 ani s-a aprins vreodata un bec de avertizare in bord ?

This post has been edited by tavi_ro: 30 Mar 2015, 21:17


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 31 Mar 2015, 13:40
Post #219


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.193
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Ironick stiu ca nu iti plac renault-urile, dar nu inteleg atacul la persoana...
Ma opresc aici in discutia cu tine, pentru ca nu vreau sa iti dau replica wink.gif.

Tavi nu am multi km, aprox. 60 mii. Pana acum mi s-a aprins o data martorul de aibag-uri cand am dat scaunele jos (pentru insonorizare). In rest defectele vazute de diagnoza erau legate de citirea cheii.
Desi dupa achizitia masinii ma gandeam ca puteam sa cumpar un 1,6 benzina si sa il pun pe gaz, pot sa zic ca sunt multumit de diesel datorita felului cum se conduce.
Imi place raspunsul motorului, rezerva de putere disponibila... astea nu le pot avea cu o motorizare pe benzina aspirata de cilindree echivalenta.
Ca minusuri (unele corectate intre timp):
- aspect tablou de bord prea comun cu Loganul (am montat recent o navigatie 2DIN care a mai imbunatatit imaginea)
- confort scaune (am cumparat niste scaune de Renault Twingo RS cu sustinere mai buna, le astept sa soseasca pt a vedea daca exista diferenta)
- lipsa regulator de viteza (am montat unul acum 2 ani si sunt extrem de multumit - cumparat de la cineva care avea anunt pe forum)
- insonorizare habitaclu (sunt in curs de remediere, am insonorizat momentan partea din fata, fara usi si plafon, dar sunt limitat de grosimea pe care o pot adauga si materialele disponibile pe piata - in mod cert nu o sa ma pot compara cu o masina gandita din start pt. o acustica buna, dar deja e mai bine ca inainte)
- consum, mai ales peste 80 km/h (aici nu am prea multe de facut, aerodinamica fiind prea proasta)

Per total, sunt multumit de masina si nu ma gandesc sa o inlocuiesc.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 31 Mar 2015, 14:03
Post #220


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu te-am intrebat altceva.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 31 Mar 2015, 14:06
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.193
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Scuza-ma, dar nu am inteles subtilitatea intrebarii tale.
Poti fii mai specific? Eventual pe PM.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 31 Mar 2015, 15:05
Post #222


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu este deloc subtila. Tu de ce explici? O faci benevol?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 31 Mar 2015, 15:32
Post #223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.193
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Nu inteleg de ce esti asa ofensat de faptul ca am spus ca Mercedes cumpara de la Renault niste motoare la care nu modifica nimic (pentru ca sunt suficient de bune pentru ei)...
Oricum pe acest subiect consider ca e cazul sa oprim discutia.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 31 Mar 2015, 15:37
Post #224


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Tu ai spus ca este marketing ce se gaseste in media. Si eu te-am intrebat cum se incadreaza explicatiile tale. De ce ai simtit nevoia sa explici ca este marketing?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Mar 2015, 15:49
Post #225


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 30 Mar 2015, 21:01)
Si tu esti un samaritean?
*

QUOTE(cristic1982 @ 31 Mar 2015, 13:40)
Ironick stiu ca nu iti plac renault-urile, dar nu inteleg atacul la persoana...
*


cristic1982, faptul ca te exprimi desi nu ai inteles ce ti s-a spus dovedeste orgoliu (nu vrei sa pui intrebari pentru lamuriri suplimentare).
Cuvantul "samaritean" nu inseamna ceva rau, peiorativ, in limba romana.
Cand eu nu stiu intelesul unui cuvant pun mana pe dictionar si vad acolo. Nu e nicio rusine, ca nu invata nimeni dexul pe de rost.
Samaritean inseamna om milos, binefacator, saritor.
Aici mai degraba cu intelesul de "saritor in sprijinirea marketingului Renault". Bine, probabil si cu un interes direct, nu-i asa?

Din acest motiv eu nu inteleg unde ar fi atacul la persoana pe care il invoci.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine sã mã înºel din prea multã suspiciune decît din prea multã naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 31 Mar 2015, 15:56
Post #226


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




QUOTE(cristic1982 @ 31 Mar 2015, 13:40)
Tavi nu am multi km, aprox. 60 mii. Pana acum mi s-a aprins o data martorul de aibag-uri cand am dat scaunele jos (pentru insonorizare). In rest defectele vazute de diagnoza erau legate de citirea cheii.
Desi dupa achizitia masinii ma gandeam ca puteam sa cumpar un 1,6 benzina si sa il pun pe gaz, pot sa zic ca sunt multumit de diesel datorita felului cum se conduce.
Imi place raspunsul motorului, rezerva de putere disponibila... astea nu le pot avea cu o motorizare pe benzina aspirata de cilindree echivalenta.
Per total, sunt multumit de masina si nu ma gandesc sa o inlocuiesc.
*



Excelent, trebuie sa fac si eu un drivetest. E o chestie care nu o inteleg referitor diferenta de putere. Diferenta 0-100km/h intre cele 2 masini e undeva la 8 zecimi de secunda. Si la o "liniuta" organizata ad-hoc dieselul nu a reusit sa se distanteze de mine. Curios. Stiu ca in off-road cuplul e mult mai bun.
Ma bucur ca sunt atat de fiabile. La cati mai multi km fara evenimente.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dancristian
post 31 Mar 2015, 18:15
Post #227


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 21 March 15




tavi_ro el pierde timp la schimbare de treapta de viteza,tu avand benzinar poti sa turezi la 5500 rot/min in schimb dci-ul se plafoneaza la 4000rot/min.


--------------------
dacia logan 2008/laureate/1.5dci/85cp - xx12dac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 31 Mar 2015, 19:20
Post #228


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Nu cred ca asta e explicatia, din cauza cutiei scurte ajungem amandoi in trepta 5 sau 6 pana la 100km/h. Nu stiu cum e la diesel dar eu la 70-75 in treapta 6 am 2000 RPM. Daca ai chef de duster iti dau doar un sfat, indiferent de motorizare/consum, etc. 4x4. Pentru 2x4 ai alternative mult mai bune. E doar o parere smile.gif .
PS: La mine intra in limitare la 6500 de ture, adica injectia imi taie macaroana. Am testat de cateva ori in depasire pe la 6300 RPM. Stiu ca nu are efect intre 5700 unde e puterea maxima si "mai sus" ...

This post has been edited by tavi_ro: 31 Mar 2015, 19:30


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 31 Mar 2015, 21:05
Post #229


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Toata lumea se da pilot de curse mai nou. Ce e atat de cool sa vorbesti despre limitarea turatiei? E careva patron de benzinarie si nu recunoaște? Ia sa va uitati la consum cand taie injectia poate arata 0 smile.gif

In ceea ce privește fiabilitatea unui agregat mecanic aceasta trebuie definita in anumite conditii de exploatare. 60k km reprezintã 10% din durata de viațã a unui Mercedes conform cerințelor de proiect. Ceilalți nu stiu cat au.

Mana sus cei care fac mai mult de 20km pe an. Exclus taximetriștii din motive lesne de înțeles.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 31 Mar 2015, 22:44
Post #230


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Nu era vorba nici de cool nici de altceva.....In cazul in care ai ramas fara motor intr-o depasire... Iar faptul ca folosesc intreaga plaja de turatie proiectata de fabricant nu inseamna ca sunt pilot de curse. Un pilot de curse inseamna mult mai mult...
Iar faptul ca in momentul in care ajunge la 6200 RPM consuma 50l/100km sau mai mult nu ma intereseaza. Inca nu am ajuns sa ma "gazeze" un TIR ca imi creste consumul in depasire... Dar tot la fel de bine stiu ca unii prefera "trena"...sau mersul la "aspiratie"..
Apropo in aia 60k km care " reprezintã 10% din durata de viațã a unui Mercedes conform cerințelor de proiect." intra si dci-ul de pe duster pus pe Mercedes ? Adica A160 CDI si B160 CDI ?

This post has been edited by tavi_ro: 31 Mar 2015, 23:40


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 1 Apr 2015, 08:15
Post #231


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.193
Joined: 4 February 11
From: Pitești




QUOTE(klaus @ 31 Mar 2015, 15:49)
cristic1982, faptul ca te exprimi desi nu ai inteles ce ti s-a spus dovedeste orgoliu (nu vrei sa pui intrebari pentru lamuriri suplimentare).
Cuvantul "samaritean" nu inseamna ceva rau, peiorativ, in limba romana.
Cand eu nu stiu intelesul unui cuvant pun mana pe dictionar si vad acolo. Nu e nicio rusine, ca nu invata nimeni dexul pe de rost.
Samaritean inseamna om milos, binefacator, saritor.
Aici mai degraba cu intelesul de "saritor in sprijinirea marketingului Renault". Bine, probabil si cu un interes direct, nu-i asa?

Din acest motiv eu nu inteleg unde ar fi atacul la persoana pe care il invoci.
*


Faptul ca am spus ca e un atac la persoana este datorita modului de exprimare al lui ironick fata de toti userii care indraznesc sa sustina renault - vazand o urma de ironie in afirmatia lui.
Daca nu este asa si m-am inselat atunci ii cer scuze pentru interpretarea gresita.

Nu am fost deloc "saritor in sprijinirea marketingului Renault", ci doar am spus faptul ca desi este vehiculat ca motorul este modificat, doar pt. Mercedes, in realitate este un motor 100% Renault. Am spus asta pentru ca sunt destule afirmatii negative, despre Renault si motoarele Renault, ale unor persoane de aici de pe forum (cel mai vehement fiind ironick). Nu voi specula pe motivul urii lui fata de renault, dar, din experienta, pot deduce de unde vine.

Legat de interesul direct: nu am nici un beneficiu de pe urma acestor afirmatii, din contra putand avea repercursiuni.

Pe acest subiect, eu voi incheia discutia pe topic.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 1 Apr 2015, 19:15
Post #232


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Sa nu imi spui si tu ca am fost dat afara de la Dacia/Renault?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 1 Apr 2015, 20:16
Post #233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.193
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Pai te-au dat?
Eu credeam ca pleci de buna voie tongue.gif.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Apr 2015, 07:48
Post #234


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 1 Apr 2015, 19:15)
Sa nu imi spui si tu ca am fost dat afara de la Dacia/Renault?
*


Haide ba, plimba cercu'.
Pai asta e evident!
Nu de alta, dar numai poze "de afara" pui.
Altfel puneai din uzina tongue.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine sã mã înºel din prea multã suspiciune decît din prea multã naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 2 Apr 2015, 09:18
Post #235


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Referitor la diferenþe Renault K9K 846 - Mercedes OM 607 DE 15 LA (din 2012):
  • Le gros du travail porte sur la réduction des frottements par l’adoption d’un piston en acier fabriqué par l’allemand Mahle. Comparé à son homologue en aluminium, il se dilate moins (et de façon plus homogène par rapport à la culasse en fonte) et monte plus vite en température. D’où un gain de 2 à 3% en consommation.
  • Reste l’inconvénient de la masse supérieure de l’acier, compensée par la réduction de la hauteur de la jupe du piston grâce à une meilleure rigidité du matériau. Cette technologie n’est pas applicable sur tous les diesels puisqu’elle ne résiste pas aux hautes températures. (Sursa)
    nouveau-moteur-renault-1__18__redimension.jpg
  • This engine with the in-house designation OM 607 weighs around 30 kilograms less than an OM 651. Numerous components are specific to Mercedes-Benz, for example the OM 607 has the engine mountings of the M 270 petrol engine, as well as a special two-mass flywheel. The starter flanged onto the transmission, the alternator and the refrigerant compressor also come from the Mercedes modular system, and are driven by a belt with six grooves.
  • Like all Mercedes engines, the OM 607 was required to absolve the extensive engine test programme involving bench-testing and endurance runs. The application effort devoted to the OM 607 by Mercedes-Benz was very considerable. In a joint project team of Mercedes and Renault personnel the engine was especially improved with respect to NVH and driveability. Coordination work also went into the ECO start/stop function included as standard. This Mercedes-specific feature also operates at temperatures down to minus 10 degrees Celsius, for example, and can therefore make a more frequent contribution to fuel economy. (Sursa)
  • OM 607 - curea de distribuþie cu interval de schimbare la 200.000 kilometri.
Iteraþia sub care apare la Renault este disponibilã pe Dacia Lodgy…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4×4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Apr 2015, 10:11
Post #236


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(klaus @ 2 Apr 2015, 06:48)
Haide ba, plimba cercu'.
Pai asta e evident!
Nu de alta, dar numai poze "de afara" pui.
Altfel puneai din uzina tongue.gif
*

Il plimb. biggrin.gif

Mai naspa este ce experiente personale au unii.
QUOTE(cristic1982 @ 1 Apr 2015, 07:15)
Nu voi specula pe motivul urii lui fata de renault, dar, din experienta, pot deduce de unde vine
*


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 2 Apr 2015, 13:38
Post #237


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




ironik are stilul lui de a face discutiile mai interesante.

pe mine ma irita altceva la (ia)dacia si anume lipsa de respect fata de cumparatorul roman. Adica o madama de la relatii cu clientii si-a batut efectiv joc de mine prin telefon.
Practica cu spor metoda daca poti da vina pe client ca sa nu reparam masina pe garantie, sa o facem. Really? Nenorociti. In nemtia cand imi duc masina la service primesc alta la schimb daca dureaza mai mult de 1 zi. La noi mergi cu 4 roti, pleci cu 3, suni la VC si tanti iti zice ca esti prost nu stii sa numeri asa a venit masina din fabrica cu 3 roti, ori iti spune ca un consultant tehnic (probabil unu de fu coleg cu mine si avea 25 restante in fiecare toamna) ma asigura ca e in ordine sa circul doar cu 3 roti, aia a 4-a fuse doar asa de design.

Si unii intreaba de fiabilitate ... la ce iti trebuie monser fiabilitate cand pompa iti baga span in injecoare si investesi in 120k km 50% din valoarea masinii in reparatii? Ca deh, VC o sa iti ia probe de motorina, si surpriza, esti bou ca ai cumparat (iar) H2O in loc de HC ...

Culmea prostiei, Dacia are succesul pe care il are in nemtia pt ca:
1. E eftina asa ca daca se strica luam alta
2. NU are prea multe bazaconii pe ea care sa faca KAPUT dupa 2 - 3 ani. Stergatoarer automate, faruri automate, geamuri automate, masaj in scaune ... 1 senzor busit te trimite cu platforma in service ... costa mai mult platforma & serviceul decat mizeria de senzor.

PS: Klaus schimba-ti poza de la avatar ca m-a zgariat pe retina. Pls. put back the funny mice biggrin.gif


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FBogdan
post 5 May 2015, 17:57
Post #238


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 March 15




QUOTE(gabize @ 23 Mar 2015, 20:31)
up.gif
Despre Skoda, Opel,... ce ne poþi spune? huh.gif
*


Salut si scuze ca raspund asa tarziu!
Sunt fost posesor de Opel Astra H 1.7 Cdti -101 Cp, fara filtru de particule. In 4 ani si 32.000 km cat a stat masina la mine, absolut nici o problema majora. 1 amortizor indoit din vina mea intr-o groapa mare (schimbat cu unul de pe o Astra cu putini km troznita - 250 lei cu tot cu montaj), o punte diode la alternator schimbata - circa 100 lei cu totul, un furtun intercooler fisurat (60 lei cu tot cu montaj la EDS)
Cam astea au fost "probleme" la Opel in 4 ani de zile, bineinteles + 3 revizii complete.
Masina era fabricatie 2004, am vandut-o la 152.000 km in 2012 , iar acum are 184.000 km si merge brici (tin legatura cu proprietarul).
Deci despre Opel 1.7 CDTI, fara filtru de particule numai de bine daca masina e in mintile ei.
La Skoda nu ma pronunt ca nu am avut vreodata Skoda si nici nu-mi place marca.

QUOTE(marksman @ 24 Mar 2015, 10:06)
Passat vs Duster, la final un indemn de abtinere de la exact ce ai postat tu. Bravo!

PS: nu uita sa bagi si vara motorina scumpa, sa-i faci de rusine pe aia cu Passat care baga numai de-aia ieftina.
*



Motorina Euro 5 e mult mai putin uleioasa decat cea Standard, iar la mine la Volvo, fiind Euro 3 fara DPF, daca nu-i pun putin ulei in rezervor cand fac plinul, imi ramane pilitura de fier in filtrul de motorina.
Si nu glumeam cu rusinea la Passaturi 1.9 si 2.0 TDI, chiar e diferenta mare la intervalul de cuplu maxim. La Volvo trage bine chiar si peste 4000 rpm, in timp de Passat-ul se plafoneaza undeva inainte de 4000.

Stima!


--------------------
Dacia Duster Dacia Duster 2010 4X4 1.5 DCI 110 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dodo_998
post 22 May 2015, 07:00
Post #239


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 10 June 11




Eu zic asa, vizitati sectiunea Dacia Logan- probleme tehnice si vedeti ce probleme au dci-urile si mpi-urile. Eventual si costuri. Cred ca va formati o parere destul de repede. Recunosc, imi place mai mult cum se comporta un dci , dar doar cand merge. In rest ce sa zic, mpi @ gpl smile.gif drumuri bune


--------------------
Dacia Logan 2010 Laureate 1.6 MPI@ GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 23 May 2015, 19:30
Post #240


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.193
Joined: 4 February 11
From: Pitești




dodo_998 in caz ca nu stiai, motorul de 81kW de pe Duster este diferit de cele montate pe Logan (are alt furnizor de sistem de injectie, alta turbina, ambreiaj, volant dublu amortizor...) => sfatul tau ne se aplica.
Cand am ales dieselul, am facut-o pentru prestatiile net superioare fata de mpi, asumandu-mi riscurile de rigoare.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 6 7 8 9 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 17:29
Forum Renault