DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Masina inmatriculata in strainatate - adusa in Romania ???

i96nds
post 27 Jan 2004, 16:19
Post #1


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Sa va explic o situatie, poate ma ajutati voi cu idei.

Fratele meu e in Austria, are drept de sedere acolo, deci are voie sa inmatriculeze masini pe numele lui.

Are o Mazda 323 din 1987. Super masina, nu prea chinuita, merge brici - are 80.000 Km la bord. E ca noua. Doar ca e invechita.

Numai ca in Viena e jale cu parcarea si cu taxele anuale pentru masina. Cu tot cu asigurare treci bine peste 500 euro pe an. Nu mai zic de benzina, ulei, service etc.

Asa ca s-a saturat si vrea sa scape de ea. Nu mai vrea masina ca il costa mai putin trenul !!! Ca sa o radieze acolo e mai complicat. Ar fi vrut sa o aduca in Romania. Numai ca nu are Euro 3, deci nu o poate inmatricula aici. Aveti o idee cum poate face, totusi ??? Ar vrea sa o aduca aici si sa o vanda, sa isi ia placutele de inmatriculare ca sa radieze masina in Austria. Deci are vreo sanse sa o dea cuiva in Romania ? Sau doar la dezmembrari? Poate nici acolo nu prea vor Mazda... Eu i-as fi luat eu masina ca e de 5 ori mai misto ca SLZ, insa nu aveam cum sa o inmatriculez.

Aveti vreo idee care sa aduca venit maxim ? (in afara de abandonarea masinii, ca ar fi mare pacat....)


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 27 Jan 2004, 16:23
Post #2


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Am eu o idee. O cumpara un prieten tot din Austria pentru cei 500 euro. Ca daca o duce la dezmembrari trebuie sa plateasca... icon_twisted.gif :wink:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 27 Jan 2004, 16:26
Post #3


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Ehe, austriecii sunt cu coada pe sus si nu mai cumpara masina veche de 15 ani, chiar daca are la bord cat DSN-ul lui Liviu.... Asa ca nu cumpara ei masina cu 1000 euro daca au bani atat de multi ca sa dea pe asigurari/impozite/etc cate 600-700 euro in fiecare an. Deci la ei e prea scump sa tii o masina. Daca tot ai bani, macar sa iti iei una mai noua, la cateva mii de euro....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 27 Jan 2004, 16:27
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Cand intra in RO cu masina, la vama se stampileaza in pasaport + se introduce in calculator ca a intrat cu masina cutare. La iesire daca nu duce cu el masina e problema, scandal, ... etc. Daca l-a vandut aici oficial, plateste vama (fiind vorba de mazda, adica fabricat altundeva decat EU) + TVA si a scapat. Vama + TVA vor costa mai mult decat pretul cat dau pe ea aici dezmembrarile.


--------------------
Opel Zafira 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanb
post 27 Jan 2004, 17:05
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 October 03
From: Iasi




Eu am facut o alta inginerie dar cu un Peugeot 405 inmatriculat in Kuwait.
Am gasit acte si am inmatriculat-o prin recarosare. E cam complicat si costa destul de mult dar alta solutie nu e, daca lipseste euro 3.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 27 Jan 2004, 21:13
Post #6


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




dar fratele tau nu are si cetatenie romana? ca din cate stiam eu (ce-i drept nu mai sunt la curent), parca avea voie sa vina aia si sa inmatriculeze masina pe numele lui (dupa aia mergi tu cu ea). Oricum tb sa plateasca vama la ea.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 27 Jan 2004, 21:25
Post #7


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Ov, esti total depasit de evenimente! Nu mai poti inmatricula nici un fel de masina, sub nici o forma legala, decit daca are Euro 3. Asta-i legea, nu-ti mai permite sa bagi pe persoana straina, fundatie, asociatie non-profit, nici un fel de mjasina fara Euro 3!

Stefan, spune-i fratelui tau sa caute un sirb sau un rus care au garaje si sa se tocmeasca cu ei. Probabil ca-si va lua maxim 300 de Euro pe masina dar astfel nu va plati 150 de Euro ca s-o caseze. Ar putea s-o aduca in tara dar la iesire trebuie sa dovedeasca faptul ca masina a fost casata la REMAT sau ca a suferit un accident si nu a mai putut fi reparata (caz in care mi se pare ca trebuie sa prezinte chitanta de la REMAT). Chiar daca ar reusi sa dea o spaguta ca sa intre cu masina in tara fara sa i-o bage nimeni in calculator, Mazda 323 nu e o masina foarte populara in Romania, actele fiind o problema enorma; la dezmembrari iarasi ar fi o problema pentru ca masina nu se prea cauta....
Scuze dar asta e adevarul..... :roll:


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
igs
post 27 Jan 2004, 22:05
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 28 August 02
From: Bucuresti




revin cu o problema de principiu: de ce trebuie noi romanii sa fim numai cu mintea dupa shmecherii ?
daca legea spune ca nu se poate, asta e, nu se poate de ce trebuie sa fie aduse toate gioarsele in tara asta ? pe cuvant ca nu va inteleg. haide sa sarim cu idei, cu "solutii" care mai de care mai grozave si doua topicuri mai incolone vaicarim ca aici e plin de harburi, ca n-au faruri ca n-au stopuri, etc, etc.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 28 Jan 2004, 09:24
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Am si eu o parere.
Teoretic ai dreptate, practic nu prea. Nu este greu pentru numeni sa termine o masina noua si sa o aduca in starea care ai descris-o in doar cateva zile, pe de alta parte extrem de multe masini second hand care la noi nu se pot inmatricula stau mai bine decat Dacia sau Matiz noi la capitolul siguranta in exploatare sau chiar poluare. Atunci cand vedem pe toate strazile hardughii dezmembrate, care scot nori de fum, si care AU TRECUT RAR-UL iti cam trece dorinta nestavilita de a respecta legea. Pe scurt, intr-o tara in care statul si instirutiile abilitate nu respecta legea, in care guvernul & company nu aplica propriile hotarari, care sunt date doar pentru prosti, pozitia cetateanului obisnuit nu poate fi decat "cu mintea dupa smecherii", pentru ca legile au fost create in acest spirit si nu pentru ca sa se respecte.
Scuze, dar m-am enervat. Suntem atat de departe si alergam in sens opus.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 28 Jan 2004, 09:55
Post #10


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE
revin cu o problema de principiu: de ce trebuie noi romanii sa fim numai cu mintea dupa shmecherii ?  
daca legea spune ca nu se poate, asta e, nu se poate de ce trebuie sa fie aduse toate gioarsele in tara asta ? pe cuvant ca nu va inteleg. haide sa sarim cu idei, cu \"solutii\" care mai de care mai grozave si doua topicuri mai incolone vaicarim ca aici e plin de harburi, ca n-au faruri ca n-au stopuri, etc, etc.


Ehe, igs, tu nici nu visezi sa ai masina cum e Mazda aia.... Super masina, e joasa, e un model Sport, parca zici ca mergi cu Karting.... Oglinda laterala e la nivelul urechii !!! Merge de nu e adevarat, scaune mai comode decat alea nu am vazut decat la un Mercedes !!! Nici o dacie nu ii ajunge nici macar la BURIC !!! Sa stii ca sunt obiectiv, mai ales ca eu am SLZ.... Mi-a parut tare rau ca nu am putut sa ii iau eu masina asta, ca e de 10 ori mai buna decat orice masina romaneasca. Ce e japonez se cunoaste de la o posta. Romanii nu vor fi in stare sa faca nici in 2010 ce faceau japonezii in 1987... Sunt departe tare de noi. Masina are o fiabilitate fantastica. E drept, si austriecii stiu sa aiba grija de ele, nu ca noi. Pana acum nu a schimbat NIMIC la masina asta, decat uleiul si un geam pe care i l-a spart cand i-au furat telefonul de pe scaun... (se intampla si in vest....) Parca a mai schimbat sticla de la un far, ca i-au ciobit-o cei cu criblura atunci cand a venit in Romania cu ea.... In Austria nu a patzit niciodata asa ceva. Doar in Romania se poate....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 28 Jan 2004, 13:12
Post #11


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE

Ehe, igs, tu nici nu visezi sa ai masina cum e Mazda aia....  

Pe pariu?
Pe pariu ca are mai ceva?


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 28 Jan 2004, 14:09
Post #12


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Hm... Ma gandeam ca e pe forum DSN/SLZ si ca are in dotare una dintre astea.
Am gresit, asa e, s-ar putea sa fie din categoria "tradatorilor" care indraznesc sa isi permita masini mai bune (adica straine) de care sa fie mandri.

No offence, please... Scuze - pentru igs. Am vrut doar sa reliefez ideea.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 28 Jan 2004, 15:41
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




nu e vorba de ce calitati are masina aia.. ideea lui igs era "daca asa e legea, de ce cautam solutii sa o eludam?"; putea sa fie si din aur masina, nu asta e problema; problema e ca tot timpul ne gandim la smecherii...dar sa fim noi smecherii; daca sunt altii, ii injuram, ca deh, in tara nu se aplica legea...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 28 Jan 2004, 15:44
Post #14


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Romanul s-a nascut evazionist!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fion98
post 28 Jan 2004, 15:46
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 9 September 03
From: Bucuresti




nu mai .... poet wink.gif


--------------------
Dacia LOGAN - IL-xx-DIO
--
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lukas
post 3 Jun 2004, 09:18
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Pentru a nu incepe un nou topic, incerc intai aici:
ce acte imi sunt necesare pentru inmatricularea in Romania, pentru prima data, a unei masini straine?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TransX
post 5 Jun 2004, 00:14
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 30 May 04




QUOTE
Sa va explic o situatie, poate ma ajutati voi cu idei.

Fratele meu e in Austria, are drept de sedere acolo, deci are voie sa inmatriculeze masini pe numele lui.

Are o Mazda 323 din 1987. Super masina, nu prea chinuita, merge brici - are 80.000 Km la bord. E ca noua. Doar ca e invechita.  

Numai ca in Viena e jale cu parcarea si cu taxele anuale pentru masina. Cu tot cu asigurare treci bine peste 500 euro pe an. Nu mai zic de benzina, ulei, service etc.  

Asa ca s-a saturat si vrea sa scape de ea. Nu mai vrea masina ca il costa mai putin trenul !!! Ca sa o radieze acolo e mai complicat. Ar fi vrut sa o aduca in Romania. Numai ca nu are Euro 3, deci nu o poate inmatricula aici. Aveti o idee cum poate face, totusi ??? Ar vrea sa o aduca aici si sa o vanda, sa isi ia placutele de inmatriculare ca sa radieze masina in Austria. Deci are vreo sanse sa o dea cuiva in Romania ? Sau doar la dezmembrari? Poate nici acolo nu prea vor Mazda... Eu i-as fi luat eu masina ca e de 5 ori mai misto ca SLZ, insa nu aveam cum sa o inmatriculez.

Aveti vreo idee care sa aduca venit maxim ? (in afara de abandonarea masinii, ca ar fi mare pacat....)


Omule n-ai fantezie ?

Vine cu masina în tara, da ceva SPAGUTA la un POLICE sa-i faca un proces verbal precum a avut accident cu ea si ca masinuta-i PRAF SI PULBERE.
Procesu verbal de la politie î-l traduce în germana (austriaca) la un birou de traducere cu care ulterior merge acolo l-a el în Austria si o scoate din circulatie. ( Sa nu uite sa ia numerele cu el). TU o faci bucati (o demontezi) si vinzi piesele la bucata sao o înmatriculezi pe spaga :wink:

O alta varianta e s-o bage pe REPATRIERE.
Nu stiu cum sînt legile acuma dar eu am bagat acum 5 ani 2 bucati si o motocicleta pe repatriere. Am platit numai abcizele vamale per cmc în rest nimic. Masinile erau euro 1 din alea vechi cu catalizator pe 3 cäi.


--------------------
Acum Online!
Dacia Club Germany!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolau.cosmin
post 5 Jun 2004, 09:39
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 August 03
From: Galati




QUOTE
O alta varianta e s-o bage pe REPATRIERE.


Ain't that cute?!?!But is wrong!!!!!!!


--------------------
Dacia Solenza Scala - GL-05-UJR
Life Is A Shit And I Want My Money Back !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TransX
post 5 Jun 2004, 11:14
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 30 May 04




QUOTE
Ain't that cute?!?!But is wrong!!!!!!!
Tradu si mie pe româneste.mad.gif


--------------------
Acum Online!
Dacia Club Germany!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolau.cosmin
post 5 Jun 2004, 21:20
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 August 03
From: Galati




Vreau sa spun ca nu mai merge nici pe repatriere.


--------------------
Dacia Solenza Scala - GL-05-UJR
Life Is A Shit And I Want My Money Back !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 23 Dec 2005, 09:08
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




de la 1 ian, trebuie euro 4 ca sa pot inmatricula o masina adusa din afara? Nu stiu daca se mai merita sa imi cumpar o masina de aici cu 10.000 de euro sau poate din 2007 sa se dea drumu sa poti aduce masini din afara si aceeasi masina sa o iau cu 6000. mad.gif

This post has been edited by Radduu: 23 Dec 2005, 10:15


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 25 Dec 2005, 11:37
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




am vazut un bmw din 95 cu euro 4........se poate ca o masina asa de veche sa aiba euro 4? daca il aduc in tara in pot imatricula ok nu?


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 26 Dec 2005, 09:13
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




QUOTE(Radduu @ 25 Dec 2005, 11:37)
am vazut un bmw din 95 cu euro 4........se poate ca o masina asa de veche sa aiba euro 4? daca il aduc in tara in pot imatricula ok nu?
*

Cineva te-a indus in "EROARE GRESITA" !!!!
Nu are cum sa fie euro 4, sper ca te-ai prins.
Ori a glumit, ori e total dezinformat omul.


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 26 Dec 2005, 22:03
Post #24


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Dar ... se poate monta euro pe o masina veche ?


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 26 Dec 2005, 22:53
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




Ma tem ca nu se poate face asa un "upgrade".
NU e vorba doar de fum (sau poluare - in general).
Normele euro 3 si euro 4 implica si o echipare cu sisteme de siguranta (cel putin asa stiu eu). Sisteme astea nu se pot bricola acasa. Asta-i clar.
Daca masina nu e declarata de la mama ei ca fiind <euro X>, la revedere. N-ai ce-i face.


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 27 Dec 2005, 00:03
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Radu , stai sa-ti explic ceva. Este imposibil sa iei aceeasi masina (marca/model/dotari/motorizare/nr de km aprox la fel) de aici cu 10.000 euro si din germania cu 6000. Odata ce platesti taxele vamale totul se echilibreaza si avantajul monetar dispare. Masina care o iei de aici cu 10.000 euro , din germania o iei cu minim 8000 in aceeasi stare , singurul avantaj fiind ca cea luata de acolo nu e data prin toate gropile.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 9 Sep 2006, 18:50
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Intreb aici ca sa nu mai deschid un topic aiurea... Stie cineva ce conditii trebuie indeplinite pt a inmatricula o masina pe cetatean strain cu repatriere? Stiu ca s-au facut multe smecherii cu repatrierea masinilor de-a lungul timpului, cred ca s-au adus asa mii de masini... Acum insa am seznzatia ca legislatia in domeniu s-a inasprit.
Totusi daca cineva stie conditiile il rog sa posteze aici.

Mersi

p.s Poate ar trebui mutat topicul la sectiunea de legislatie

This post has been edited by Johnny_Bravo: 9 Sep 2006, 19:00


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 9 Sep 2006, 20:35
Post #28


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.465
Joined: 1 November 04
From: sat




Din cate stiu eu -- nu poti fara plata taxelor vamale. Iti spun pentru ca o cunostiinta de-a mea este intr-o situatie similara. Sotul ei este cetetean german de origine romana si a revenit in Romania. Trebuia sa divorteze dar nu a mai apucat, avand un infarct. Asa ca nevasta l-a mostenit, iar in mostenire a intrat o masina(chiar cea cu care venise in tara). Cum nu avea bani sa mai plateasca taxele pentru masina, femeia a radiat-o din Germania (masina fiind in Romania in momentul radierii) cu gand sa o inscrie pentru folosinta proprie in tara. Ei bine, masina fiind Euro 2 i s-a spus ca taxele vamale plus taxele de inmatriculare o costa 4.000 E, valoarea masinii in Germania (e vorba de un Peugeot 406 cu clima+servo) fiind in jur de 3000-3500 E. Aici i s-a oferit pentru masina (in conditiile in care nu e inmatriculabila) 1200 E. Deci, desi masina este pe teritoriul Romaniei, nu poate fi inmatriculata fara plata taxelor vamale + taxa de prima inmatriculare.

This post has been edited by Illusi0n: 9 Sep 2006, 20:36


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 10 Sep 2006, 09:46
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Dupa 1 ian vor disparea taxele vamale, dar probabil vor creste mult taxele la inmatriculare pt masini mai vechi, deci costul total de cateva mii de euro de care zici tu e cam acelasi, chiar daca nu mai platesti vama.
Totusi, ce conditii trebuie indeplinite acum, inainte de aderare? Am inteles ca trebuie dovedit ca masina e in proprietatea ta de min 6 luni.


This post has been edited by Johnny_Bravo: 10 Sep 2006, 09:49


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:45
Forum Renault