DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cum se vinde o masina?, acte etc

Deshteptu
post 9 Sep 2006, 09:26
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 1 May 06




Am un client pt cazanul meu de Dacie. CAre sunt pasii concreti pt a-i vinde masina? Am luat un model de contract de vinzare-cumparare. Bun. il completam amindoi. Si dupa aceea? Ii dau cheile, CIV, talonul si-mi da banii? Mai trebuie sa mergem pe la politie amindoi? Sau e doar treaba lui? Ms tuturor.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 9 Sep 2006, 09:36
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Mergeti la un birou de acte auto (pe langa politie) si faceti contractul de vanzare-cumparare in 3 exemplare (il costa pe cumparator vreo 20 RON). Tot acolo faceti si o fisa de radiere. Cu fisa resp. mergi tu la Fisc si te scoti de la impozit (data o alegeti de comun acord, ca stampila e valabila doar 48 ore). Mergeti la Politie sa o radieze de pe numele tau si, eventual, sa-i dea lui nr. provizorii. Mai departe, e treaba lui. Banii ti-i da dupa ce faceti actul de v-c si tu-i dai cheile si actele masinii. Recomand sa mergeti la Politie in aceeasi zi, sa o radiezi de pe numele tau.
Mai multe iti pot spune cei de la biroul de acte auto.


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Deshteptu
post 9 Sep 2006, 11:23
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 1 May 06





nu e chiar asa usor. masina e inmatriculata in NT, iar acum o vind in IS, la un iesean. Deci asta inseamna ca trebuie sa merg in NT sa o radiez? Parca am auzit ca s-a schimbat procedura, ca nu mai trebuie radiata. Impozitul este platit, dar oare trebuie sa scot adeverinta respectiva de la Finantele din NT?


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dann_00
post 9 Sep 2006, 12:45
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 26 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(Deshteptu @ 9 Sep 2006, 11:23)
Impozitul este platit, dar oare trebuie sa scot adeverinta respectiva de la Finantele din NT?
*



trebuie pusa stampila la serviciul financiar de care apartii (unde a fost inscrisa masina), si banuiesc ca la politie tot pe acolo ar fi bine sa mergi, sa nu ai vreo surpriza. Si, dupa cum a postat cineva mai sus, viza e valabila 48 de ore, deci trebuie sa te misti destul de repede dupa ce o pui. smile.gif

Am auzit si eu ca s-a schimbat procedura...dar nu cred ca se aplica asa de repede, doar suntem in Romania.. wacko.gif

ps. acum 1 sapt mi-am schimbat si eu masina, si m-am omorat cu aia pe la ghisee sad.gif


--------------------
Dacia | Kia 1300 | Cee'd 1981 | 2007 - B-xx-SBH | B-xx-SBH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Giurisici Fabian
post 9 Sep 2006, 12:58
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.123
Joined: 17 January 06
From: B de la Bucale




am si eu o intrebare am gasit pe cineva care a luat un logan in rate si acum vrea sa il vanda si ratele care au ramas de platit vreau sa le preiau eu stiti cum se procedeaza ca nu mai vreau sa mai deschid un topic.


--------------------
Dacia Logan II 1.5DCI Laureat 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Deshteptu
post 9 Sep 2006, 14:57
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 1 May 06




am intrebat la Politie in Iasi (desi Serviciul Inmatriculari e acum la Prefectura...). Cica faza cu eliminarea radierii inca nu se aplica, in nici un caz atunci cind masina urmeaza sa fie inmatriculata in alt jduet. Asa ca va trebui sa parcurg probabil toate etapele: viza de la serviciul financiar, apoi depunere cerere radiere in NT, apoi ii predau actele noului proprietar care se va descurca in Iasi.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kinder
post 10 Sep 2006, 16:17
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 1 January 04




Va salut pe toti
Azi am vandut solenza, am incheiat contractul de vanzare cumparare shi fisa fiscala, dar nu stiu cu ce acte sa ma duc la administratia financiara pt. a obtine viza de impozit. ce taxe trebuie platite la cec, etc. daca contractul de vanzare cumparare trebuie semnat de ambii (v-c). va multumes cpt. raspuns


--------------------
Solenza....super car?????
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 20:28
Forum Renault