DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mergeti la vot?

Mergeti la vot ?
 
Da si votez pentru. [ 16 ] ** [29.63%]
Da si votez impotriva. [ 17 ] ** [31.48%]
Nu [ 15 ] ** [27.78%]
Nu stiu [ 6 ] ** [11.11%]
Total Votes: 54
  
Gaby
post 10 Oct 2003, 10:24
Post #91


neica nimeni


Group: Members
Posts: 125
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




TRAIASCA ROMANIA MAREEEEEEEE!!!!!!!!!!!


--------------------
Toyota Avensis 2,0 D4D 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosG
post 10 Oct 2003, 11:23
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 10 June 03




Ma duc la vot si votez impotriva. Daca imi dati adrese de email va pot trimite toate modificariel cu comentariile facute de niste juristi.
O zi buna si o tara frumoasa...


--------------------
Nissan Qashqai 2008, 1.6 Tekna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 10 Oct 2003, 11:24
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




dar daca le postezi pe forum ce are? :? atata timp cat difera de ce s-a postat pana acum (sunt vreo 2 pdf-uri prin thread)


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 10 Oct 2003, 12:16
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




posteaza-le pe forum..

deci ideea e sa mergem sa votam impotriva.. asta asa ca sa avem moralul cat de cat impacat, ca de trecut stati linistiti ca trece...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu`s
post 10 Oct 2003, 12:37
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 5 April 03
From: Bucuresti






--------------------
VW Passat - B - 92 - PGR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 10 Oct 2003, 13:21
Post #96


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




bogdanescu, liviu's texte ca cele arate de voi ma fac sa vreau sa votez constitutia. Terminati cu demagogia asta ca e kumplita. Auzi tu, vin pasdalele turcesti sa-si ia mosiile-napoi. BA, e mai absurd ca amenintarea lu nea nelu din 90-92 cu mosierii care vin si le pun botnita la tarani. Ce dracu ma baieti, aici e forum de oameni normali si rationali nu de deliruri d-astea vadimesti.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 10 Oct 2003, 13:39
Post #97


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Ba baieti, ma tot gandesc cum sa votez si n-ajung la nici o concluzie. Este foarte clar ca neintroducere celor 5 puncte enumerate de Mihai007 este o nesimtire si o magarie si ar trebui taxata ca atare printr-un vot negativ. Insa pe de alta parte mi-e mie frica ca n-o sa fie perceputa asa. Sa zicem ca constitutia n-o sa fie votata. Nastase o sa faca o teleconferinta cu prefectii si-o sa-i certe ca n-au promovat suficient votarea constitutiei, o sa se dea vina pe vreme (daca-i frumos ca a plecat lumea la iarba verde, daca-i urat ca n-a vrut lumea sa iasa din casa pe asa o vreme), oricum n-o sa se zica ca uite domne nu s-a votat ca oamenilor nu le-a convenit ca n-ati introdus votu uninominal cum ati promis (+ celelalte lucruri pomenite). Mai mult, mi-e ca se va intampla contrariu, se va spune ca oamenilor nu le-au convenit unele lucruri noi introduse: armata neobligatorie (am vazut deja tarani cooperatori spunand ca nu se poate asa ceva, ca cine mai apara tara in cazu asta :shock: :shock: ), ca se poate vinde pamatu tarii strainilor, cotropitorilor, federalizarea romaniei, bozgorii sa vorbeasca maghiara la ei in tara nu la noi, nu ne vindem tara si alte asemenea elucubratii. vadim abia asteapta asta, va zice uite ma ca romanii nu vor noile voastre modificari. Si mi-e frica ca se vor apuca sa refaca o noua constitutie, din care in loc sa bage kestiile ce ne intereseaza pe noi si care ne deranjeaza ca nu s-au bagat, ei vor scoate si putinele kestii bune introduse.
Repet, sunt nehotarat, nu prea stiu ce sa fac. Voi ce parere aveti de ce am zis?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raven
post 10 Oct 2003, 13:44
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 03
From: Bucuresti




Cei care asculta radioul zilnic poate au auzit reclama care o fac la revizuirea constitutiei cu scopul de a aduce turma la vot. Este o reclama cu totul hilara: iti garanteaza proprietatea, neobligativitatea serviciului militar, etc...; totul spus la persoana a II-a, asa prieteneste...
Probabil ca in fata tipului care citea textul a stat Adrian Nastase, altfel cred ca ar fi avut o problema grava de exprimare si si-ar fi gasit cu greu cuvintele.... icon_twisted.gif icon_twisted.gif icon_twisted.gif


--------------------
Renault Symbol Fidji 1,5 DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 10 Oct 2003, 15:15
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




s-a cam aberat par. antonie...cam mult nationalism, m-am cam saturat de sintagme cu unguri, strainezi care vin si ne pun la jug, etc, etc. ca daca nu era natia familiei regale si acum eram cu cocenii la fund... nu ca i-am fi schimbat pe zewa, da macar folosim hartie...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 10 Oct 2003, 15:52
Post #100


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Pai bun Bobo, si atunci zi-mi si mie, daca votu tau negativ e interpretat chiar asa, ca tu nu vrei sa vina pashalele sa te inhame la jug si alte kkt-uri d-astea, cand de fapt tu cu totu altceva vrei sa spui prin NU-ul tau?! Ar trebui sa mai existe un camp pe buletinu ala de votare, in caz de NU sa scrii si de ce smile.gif Si sa se centralizeze si de ce-urile astea, ca sa stie si ei ce vrea de fapt populatia. Sau sa fi fost un pre-referendum in care sa fie listate o serie de modificari si populatia sa le bifeze pe cele dorite. Asa ar fi stiut si ei cum sa modifce constitutia in acord cu dorintele oamenilor.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 10 Oct 2003, 19:59
Post #101


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Castigi sau pierzi..tot pierzi.
Daca te duci si zici da, jubileaza Nastase. Daca te duci si zici nu, jubileaza Vadim. Daca nu te duci, tot Vadim trage foloasele. Diabolica minte a inventat chestia asta...
Oricum, Constitutia va trece...Am citit intr-un ziar un reportaj in romania "paralela"...in niste sate nenorocite de pe langa iasi...la aia e INTUNERIC!!!...habar n-aveau despre ce e vorba, unul intreba pe cine trebuie sa voteze, altul ca voteaza da pt. ca asa a zis d-l iliescu, si d-l iliescu stie ce spune :shock: , altul cand a aflat ca vor sa scoata armata ca el voteaza impotriva, ca tot omu tre sa stie sa traga cu pusca (nu numai NAstase smile.gif ), unul nici nu auzise de constitutie in general.....si astia-s cred 80% din populatia tarii...si situatiatia ii coafeaza de minune pe cei din PSD pentru ca se constituie intr-o "lean, mean voting machine", masina cu care voteaza ce vrea muschiul lor, zdrobind orice intentie a celorlalti 20% care stiu pe ce lume traiesc.
Asadar, constient de futilitatea ( icon_twisted.gif ) gestului meu, ma voi duce si voi vota NU, asa, sa se consemneze...ca de interpretat tot cum vor ei o vor interpreta.
PS cica o sa dureze doua zile referendumul..sa fie siguri ca vine si ultimul tartan sa puna deshtu' ...


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 11 Oct 2003, 11:19
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




Eu votez pentru tongue.gif ganditi-va la partea buna .. armata nu o sa mai fie obligatorie deci votati constitutia Romaniei biggrin.gif


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 11 Oct 2003, 15:10
Post #103


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




bai mihai ... tu nu ai vazut ce scrie pe aici ?!! este clar ca lumina zilei ca armata o sa fie in continuare obligatorie. nu o sa se schimbe nimic. Eventual o sa se mai ingrase putin parlamentarii nostri ... grr ...


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 11 Oct 2003, 16:28
Post #104


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
Eventual o sa se mai ingrase putin parlamentarii nostri ... grr ...


Ce bine ar fi daca ar slabi prin nevotarea constitutiei... icon_twisted.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 11 Oct 2003, 17:45
Post #105


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




La adresa http://www.chip.ro/forum/viewtopic.php?t=27678 este o remarca foarte buna cu privire la reglementarea stagiului militar.
Oricum eu zic sa stati linistiti ca s-a votat de mult nou constitutie smile.gif


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 11 Oct 2003, 21:41
Post #106


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




mai alex, eu nu cred ... sincer pentru ca au pus 2 zile la vot, e clar ca le e frica ... eu sincer cred ca nu se voteaza. In Suedia de exemplu oamenii au votat sa nu intre in UE. Desi toate partidele sustineau, vroiau, etc ... bine aia nu au recurs la 2 zile de votare, si nici la reclame cu fotbalisti etc ... sunt curios daca Mutu stie ce scrie in noua constitutie .. biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raven
post 11 Oct 2003, 23:39
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 03
From: Bucuresti




....
QUOTE

sunt curios daca Mutu stie ce scrie in noua constitutie  

Eu ma intreb daca stie ce aia constitutie, daca lamurim asta mai discutam si cu ce a citit din ea.
Au pus doua zile pentru vot? Chiar nu stiam, le e frica rau de tot ca nu va trece, dar se pare ca nu prin vot negativ ci prin neprezentare. Cred ca cel mai mult le e frica de zicala romanului: daca se face si fara mine eu la ce sa ma mai muncesc degeaba?
Eu raman in continuare la ideea ca decizia nu trebuie luata de introducerea unei chestii care ne place. Trebuie sa ne gandim in primul rand ca o astfel de scimbare nu se face in fiecare zi, deci atunci cand o faci trebuie facuta bine. Ori ei numai bine nu fac ce vor sa faca acum. .....asa ca se le mai dam timp sa mai gandeasca, poate pana la urma rezolva problema


--------------------
Renault Symbol Fidji 1,5 DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 12 Oct 2003, 18:12
Post #108


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Din pacate, orice parere am avea cred ca sunteti convinsi ca va iesi DA! Asa ca asta e soarta! Pe mine unul m-au convins prin paragraful in care se mentioneaza de neobligativitatea "armatii"!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 12 Oct 2003, 18:33
Post #109


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




dar nu se mentioneaza asa ceva!!!
dragOn te rog da un citat din acel paragraf!

si daca iti da unu o bomboana ca il ajuti sa ajunga director la fabrica de facut bomboane (nici o aluzie evidenta cu "Bombonel" biggrin.gif) tu accepti?


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 12 Oct 2003, 20:11
Post #110


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Nu vreau sa fc armata! Iar daca ei vor Nato și "MareaUniuneEuropeana" tre' sa scoata armata obligatorie"


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 12 Oct 2003, 21:11
Post #111


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




da sigur ... si cine le dau banii?! prefer sa faca lumea armata (inclusiv eu) decat sa mai ia de la invatamant, industrie, sanatate bani, ca sa multiplice de 10 ori (da de 10 ori!!) bugetul armatei ca sa faca una profesionista. Deci de tot nu o sa o scoata ... daca vrei facem un pariu, pe o perioada de 5 ani. Eu spun ca in 2008 tot o sa fii obligat sa faci armata, cu sau fara o noua constitutie.

Btw, noi intram in NATO oficial in 2004, asa ca ... stii ca e suficient 30 USD ca sa scapi de ea pe un an ... asa ca inmulteste cati ani mai ai pana la 27 (sau la cat s-o scoate) si considera ca ai cumparat piese la masina biggrin.gif:D


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raven
post 12 Oct 2003, 21:30
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 03
From: Bucuresti




QUOTE

da sigur ... si cine le dau banii?! prefer sa faca lumea armata (inclusiv eu) decat sa mai ia de la invatamant, industrie, sanatate bani, ca sa multiplice de 10 ori (da de 10 ori!!) bugetul armatei ca sa faca una profesionista.


O armata profesionista presupune personal mult mai putin decat avem noi racani, deci cresterea nu ar fi atat de mare pentru ca vor exista anumite plusuri si minusuri:
+ salarii mai mari
+ uniforme refacute anual(nu la 15 ani)

- hrana soldatilor(solda nu se pune ca e mica)
- intretinerea bazei materiale destinata exclusiv acestora: magazii, dormitoare, popota, etc

si ar mai fi dar nu stau acum sa le enumar.
Pe de alta parte, spre deosebire de invatamant, bugetul armatei nu este inghitit de salarii, ci de tehnica militara (achizitii sau reparatii), consumul curent(motorina, munitie), pierderi (mig 21, mig 29, IAR, Puma, etc...).
In mod normal, odata cu intrarea si in Uniunea Europeana, bugetul armatei va creste oricum de cateva ori, conform previziunilor are nevoie de un buget de 4-5% din PIB(deci mai mare decat la invatamant) timp de cativa ani pentru aducerea tehnicii la standarde NATO. Asa ca....


--------------------
Renault Symbol Fidji 1,5 DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 12 Oct 2003, 21:37
Post #113


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE

O armata profesionista presupune personal mult mai putin decat avem noi racani, deci cresterea nu ar fi atat de mare pentru ca vor exista anumite plusuri si minusuri:
+ salarii mai mari
+ uniforme refacute anual(nu la 15 ani)

- hrana soldatilor(solda nu se pune ca e mica)
- intretinerea bazei materiale destinata exclusiv acestora: magazii, dormitoare, popota, etc

si ar mai fi dar nu stau acum sa le enumar.  
Pe de alta parte, spre deosebire de invatamant, bugetul armatei nu este inghitit de salarii, ci de tehnica militara (achizitii sau reparatii), consumul curent(motorina, munitie), pierderi (mig 21, mig 29, IAR, Puma, etc...).
In mod normal, odata cu intrarea si in Uniunea Europeana, bugetul armatei va creste oricum de cateva ori, conform previziunilor are nevoie de un buget de 4-5% din PIB(deci mai mare decat la invatamant) timp de cativa ani pentru aducerea tehnicii la standarde NATO. Asa ca....


noi stam foarte prost si la tehnica, si la standarde, iar hrana soldatilor, scuza-ma dar tu ai idee ce mananca soldatii in armata? (nu ca as fi facut eu armata, dar taica-miu, varu-miu, multi prieteni, etc. au facut si mi-au povestit) ... crede-ma o sa coste muult mai mult mancarea pentru aia profesionisti (ca doar nu o sa manance fasole din conserve !!) smile.gif


--------------------
Ford Focus 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raven
post 12 Oct 2003, 21:41
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 03
From: Bucuresti




nu, dar lor nu li se asigura mancare gratuit decat in aplicatie....


--------------------
Renault Symbol Fidji 1,5 DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 13 Oct 2003, 08:18
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




stiti ce e trist si periculos? ca din ce am vazut la reclama la tv penru constitutie ti se spuna ca armata nu mai e obligat., cand de fapt e o mare minciuna.. deja e super manipulare... chiar nimeni nu s-a sesizat din agentiile astea de monitorizare, cum pana mea manipulezi lumea asa...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 13 Oct 2003, 11:06
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




Testul dinainte de alegeri


Amenintat de un absenteism masiv, referendumul pentru Constitutie, organizat sambata si duminica, va fi un test important pentru toata lumea politica. Toate partidele au inteles acest lucru, si, in functiile de propriile interese, fiecare a ales pe ce carte va juca. PNL si PD au trecut peste traditionala dihotomie Putere-Opozitie, si si-a coordonat actiunile, de aceasta data, cu PSD si UDMR: au lansat mai multe apeluri membrilor si simpatizantilor sa voteze noua Constitutie. Este fireasca si consecventa atitudinea lor, intrucat noua Constitutie este produsul comun al celor patru partide parlamentare. Liberalii, democratii, social-democratii lui Nastase dar si udemeristii lui Marko Bela si-au pus amprenta - mai mult sau mai putin - asupra noii Constitutii. Nici nu se putea altfel. Revizuirea legii fundamentale s-a facut sub semnul integrarii Romaniei in Uniunea Europeana, iar PNL si PD, in pas cu moda politica, nu puteau risca sa fie percepute drept partide antieuropene. Ca PRM de pilda. In tot procesul revizuirii Constitutiei, cuiul lui Pepelea a fost PRM. Partidul lui C.V. Tudor a incercat sa blocheze in fel si chip revizuirea legii fundamentale: prin absenta la dezbaterile parlamentare, contestarea la Curtea Constitutionala si, mai nou, indemnandu-si membrii si simpatizantii sa nu nu voteze noua Constitutie. Argumentele PRM sunt puerile, inconsistente: revizuirea este "inutila" si "costisitoare".Insa, prin atitudinea explicita impotriva legii fundamentale si argumentele aduse punctual pe cele mai multe dintre modificarile facute, PRM isi dovedeste, inca o data, mentalitatea de partid extremist, puternic ancorat in trecut, incapabil sa se reformeze. Rezultatul referendului de la sfarsitul saptamanii, ce are loc cu un an inainte de alegeri, va fi un barometru pentru PRM si pentru clasa politica. Va arata cine se mai lasa convins de partidul lui C.V. Tudor, de el ca lider politic. Va fi inclusiv un indiciu pentru alegerile prezidentiale intrucat presedintele PRM, candidat de serviciu la scrutinul pentru Cotroceni, in mod cert nu va lipsi nici de la alegerile din 2004.Insa, cel mai important rol incearca sa-l joace PSD, avantajat de statutul de partid de guvernamant. Partidul la putere stie ca cel mai la indemana vot de blam dat lumii politice este absenteismul.A fost avertizat de aceasta situatie. Un sondaj de opinie al IMAS, prezentat neoficial, arata ca la referendum vor veni doar 30% din romanii cu drept de vot. Oficial, nu a fost nici infirmat, nici confirmat. Procentul este ingrijorator de mic. Daca ar fi real, ar fi un esec pentru noua Constitutie, pentru putere si opozitie.In cazul unei prezenta scazute la urne - adica a mai putin de jumatate plus unu din numarul cetatenilor cu drept de vot - referendumul ar fi invalidat. Altfel spus, noua Constitutie nu va fi adoptata. Juristii din Parlament nu au anticipat aceasta situatie intrucat legislativ, nu exista solutie de mijloc pentru o atare situatie. Constitutia ar fi pur si simplu respinsa, si nu se va mai putea reveni la vot, prin referendum.Acestea fiind cunoscutele ecuatiei, iar necunoscuta - rezultatul referendumului - inca variabila, Guvernul a lansat o ampla campanie de popularizare, folosind si de aceasta data argumentul considerat infailibil pentru toate marile proiecte: integrarea in Uniunea Europeana. Chit ca, in noua Constitutie modificarile menite sa alinieze Romania la legislatia europeana pot fi numarate pe degete si vor deveni aplicabile peste ani de zile. Unele dupa 2007, cum ar fi dreptul cetatenilor straini de a candida pentru functii de primari sau consilieri. Altele dupa 2014, cum ar fi dreptul strainilor de a cumpara terenuri in Romania. Altfel spus, imaginea pe care campania guvernamentala vrea sa o construiasca despre noua Constitutie, este exagerata. Si, din acest motiv, poate sa fie o arma cu doua taisuri.
(ziarul fin.)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 13 Oct 2003, 11:07
Post #117


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu






--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 13 Oct 2003, 11:22
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Auziti, vedeti ca se mai omite o chestie din ecuatie: salariul si implicit impozitul. Mie mi-a venit ordin de incorporare. Sunt in buda. Daca ma iau astia in armata, salariu o sa iau din parti, intretinere de asemenea o sa platesc, o sa-mi vand masina ca cine dracu o sa mai plateasca ratele. O sa ma intorc din armata direct somer. Legea spune sa fiu reincadrat, insa intr-o firma privata, unde sunt singurul pe felie, o sa stea seful 4 luni sa o frece. O sa angajeze pe altcineva, pe salariu mai mic, si cand o sa ma intorc, o sa-mi dea salariu de intoarcere si apoi pa-la revedere!

Asa ca rahatii astia mai bine m-ar lasa in puii mei sa-mi castig painea, sa platesc ca boul satului bani la regularizarea de impozit pe venit global! Altfel o sa le promit ca s-ar putea sa fie treziti noaptea din pat de un AG bagat intre ochi de un proaspat dezertor. icon_evil.gif


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 13 Oct 2003, 14:13
Post #119


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




O sstanescu, d-apai de-o grama' de vreme ma gandesc si io la acelasi lucru. Pai ei zic ca n-au bani sa faca armata de profesionisti. Pai mai nene, da daca ma iei pe mine, care muncesc pe salar, pai voi pierdeti si mai multi bani: taxe si impozite pe salariu meu + TVA-ul pe tot ce cumpar. Deci daca adun banii astia in 6 luni cu cei pe care se presupune ca-i investesc ei in mine ca ostean sunt convins ca le-ar iesi muuult peste ce bani ar avea nevoie ca sa ia unu profesionist in locu meu. MAi ales ca in ziua de azi nu ai nevoie de soldati cata frunza si iarba, ci de cativa f. bine utilati cu armament inteligent. Trimite o suta de mii de soldati in termen instruiti de 5 ori intr-un an la poligon si inarmati cu o pusca sa se lupte contra a cateva avioane de vanatoare. Cred ca pierderile vor fi ceva de genu 100.000 la zero. Asa ca si daca fac io armata si daca n-o fac, din punctu de vedere al sigurantei nationale tot aia e. In skimb din punct de vedere economik nu mai e tot aia, ca statu pierde daca io o fac. Oare imbecilii aia din guvern care se tot plang ca n-au bani nu vad asta?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 13 Oct 2003, 14:32
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Exact. Insa se pare ca deocamdata au alte interese ca sa mentina serviciul obligatoriu. Baga in fata ca ii da lu' profesionistu' salariu. Pai si toti tablagii din armata nu primesc acum salariu? Si inca mai sunt nenica destui bagatori de seama! Ce mai zic: antrenamente costisitoare. 1. deci recunosc ca acum se face de cacao (sapat in gradina si jucat leapsa) 2. antrenezi un "profesionist" o data si bine si dupa aceea doar il pui sa repete la nesfarsit procedurile/tehnicile si alte alea. Acum instruiesti, cica, oameni fara nici o tragere de inima care numara cat mai au pana la liberare.

Si inca o chestie si gata: isi inchipuie ei ca in ziua de azi te mai ataca vizigotii sa-ti ia tara? Nu iti trebuie o armata mica buna de intervenit punctual in zone restranse de conflict? (Edit: Nu am vazut ca ai pus aceeasi problema mai sus)

Sa nu se ajunga vreodata la razbel, ca sa ma vezi tu pe mine ca nu o sa mai pot de facut pe eroul si varsat sange pt. popor! Poate sunt eu cretin, insa probabil as fi primul ce mi-as baga calti pe teava si m-as da lovit in aripa! Nu vreau sa ma vad erou post-mortem decorat de Bombo ca mi-am servit patria!


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 15:39
Forum Renault