DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomot la franare, Se aude o bataie cateodata cand apas frana

phptester
post 15 May 2009, 21:09
Post #1


Membru sub influenta alcoolului.


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 December 08




Am patit de vreo cateva ori urmatoarea chestiune: merg cu masina, ma apropii de un semafor, franez mai brusc dar fara sa se blocheze rotile, apoi las masina pe liber, sesizez ca pleaca la deal / vale in functie de cum e strada, apas frana usor in momentul ala se aude o bataie la rotile din fata cu intarziere cam de 30-40 sutimi de secunde de cand apas pedala. Zgomotul este ca si cum placutele ar lovi discul, un zgomot "plin" infundat.
E normal sa faca asa sau am aer in instalatie? Din cate stiu placutele sunt cam la limita si ar trebuii schimbate, sabotii pe spate sunt relativ noi.
Sa ma duc urgent in service la o verificare?
Multumesc anticipat de raspunsuri.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - BC 10 QQQ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario2114
post 15 May 2009, 21:33
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 11 January 09
From: HD




Sal!Du-te la un service!A avut un prieten cam aceeasi problema si i-a zis ca ar fi ovalizat discul,iar la altcineva am auzit ca si placutele ar fi vina!Cel mai bine e sa mergi la service!!


--------------------
Dacia Sandero 1.4 mpi 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
phptester
post 15 May 2009, 22:47
Post #3


Membru sub influenta alcoolului.


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 December 08




Stiu ca la discuri ovalizate zgomotul ar trebuii sa persiste, in cazul meu nu persista se aude cand si cand dupa o franare mai tare si se aude o singura data ca o lovitura ca si cum placutele s-ar fixa pe disc, ma gandesc sa nu se blocheze vreun cilindru si sa lucreze mai greu.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - BC 10 QQQ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutonea
post 17 May 2009, 08:55
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 12 September 07




Daca s-ar bloca un cilindru ar trebui sa nu mai revina placuta dupa ce franezi si sa frece pe disc. Iti dai seama de asta, se incalzeste discul puternic (poti face comparatia cand opresti intre cele 2 discuri). S-ar putea ca discul sa fie putin ovalizat. Cel mai bine e sa te duci la un service, pana nu desfaci acolo n-ai de unde sa sti ce e. Multa bafta!


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 17:13
Forum Renault