DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Laguna 3, noua laguna 3

ssilviu
post 6 May 2008, 10:37
Post #31


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




O sa vezi efectele la Megane 3.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 6 May 2008, 12:23
Post #32


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Felicitari.Mai vreau poze cu interiorul, pentru ca arata mai bine in realitate ca inc ele oficiale.


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel_renault
post 17 Dec 2008, 20:48
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 11 November 08
From: TG-MURE$




lagnuna wub.gif imi place foarte mult,sa o stananesti sanatos si multi km si fara incidente biggrin.gif


--------------------
renault megane renault megane 2000 Hatchback..1.6.16v-107
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csorin66
post 31 Dec 2008, 12:54
Post #34


Membru fabricat in Romania


Group: Members
Posts: 504
Joined: 22 September 08
From: Ploiesti




Pe 26 decembrie masina a implinit exact 3 luni si a facut 10.000 de km.
Nu ma prea pricep eu sa scriu pe aici dar am sa incerc.
In 10.000km este la fel ca si la 0km adica 0 defectiuni, o greirasi, numai cuvinte de lauda. Am fost plecat in Danemarca, pot sa spun ca este facuta ptr. autostrada, acolo arata laguna3 ce poate.La inceput aveam o teama de bani da-ti pe ea, ma gandeam daca am luat teapa sau nu, fiind un model nou dar sincer cred ca am facut o alegere buna. Nu are rost sa ma repet si sa repet si pe alti, despre tinuta siguranta drumuri cu zapada etc, ce sa mai este peste asteptari.
Msina este cea din semnatura

This post has been edited by csorin66@yahoo.com: 31 Dec 2008, 12:55

Attached thumbnail(s)
DSC00173.JPG ( Size: 206.88k ) Number of downloads: 1063


--------------------
Renault LagunaIII 2.0 16V/140 CP 2008 Privilege
''Viata trebuie savurata, nu suportata''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistrateanu
post 30 Mar 2009, 08:21
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 16 November 08
From: Iasi




Salutare tuturor !
Am citit diferite informatii de pe acest forum de ceva vreme si incep prin a multumi tuturor celor ce au postat si au adus o multime de informatii bine venite.
Eu posed un Megane Sedan vers. 2.2 de 1,6 16V, 115CP de prin 2006 , iar recent, adica de pe la sfarsitul lunii februarie 2009, sunt si posesorul unei Laguna III berlina 2.0 140 CP Privilege full option (si aici ma refer la tot ce exista in catalog, inclusiv sistemul de navigatie Carminat Bluetooth DVD) facuta la comanda (am asteptat cam 3-4 luni sa o fabrice si sa o aduca in tara) Am atasat si o imagine a masinii pentru cei ce vor sa o vada. Nu este de o calitate extraordinara pentru ca e facuta cu telefonul mobil. Am facut aceste precizari pentru a evidentia ca am ceva experienta de mers cu masini marca Renault.
Asi dori sa adresez o intrebare in special celor ce poseda Laguna III cu motorizari pe benzina : cam la cati Km parcursi, motorul pe benzina, ajunge la performantele constructive si la consumul specificat in detaliile tehnice din catalog/site ? Eu cu Laguna am facut pana acum aprox. 5.000 km. Teoretic, conform manualului de utilizare, ar fi trebuit de pe la 3000-3500 km percursi, motorul "sa isi dea drumul" si sa atinga performantele si specificatiile din cartea tehnica...dar vad ca la mine inca nu...si anume vad ca am un consum mult mai mare decat scrie cartea, adica in loc de 6,4-6,5 l/100 km extraurban sau 8,0-8,2 l/100km mixt...la mine extraurban e cam in jur de 7,0-7,8 l/100km si mixt undeva in jurul valorii de 9,0 l/100km. Ca stil de condus, cu ea am mers aproximativ in limitele legale pe majoritatea drumurilor (recunosc, ca in general merg mult mai tare, dar cu ea deocamdata nu). Rareori am mers peste 120 km/h si doar o singura data cu 170 km/h - dar pe o distanta mica (bine inteles ca dupa ce au trecut cam 2.000 km , ca sa fie facut si acel rodaj care e normal de efectuat ptr o masina noua).
Va multumesc pentru timpul acordat si astept pareri din partea voastra !
Numai bine !

Attached thumbnail(s)
05032009227___m.jpg ( Size: 366.58k ) Number of downloads: 963


--------------------
Renault Laguna III 2.0 16V, 140 CP, 2009, Berlina, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 30 Mar 2009, 13:07
Post #36


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(adistrateanu @ 30 Mar 2009, 17:21)
[...] vad ca am un consum mult mai mare decat scrie cartea, adica in loc de 6,4-6,5 l/100 km extraurban sau 8,0-8,2 l/100km mixt...la mine extraurban e cam in jur de 7,0-7,8 l/100km si mixt undeva in jurul valorii de 9,0 l/100km.
Ai atins o problema delicata, consumul smile.gif
Valorile alea din carte sunt niste aiureli care nu au nici o legatura cu realitatea, toti producatorii mint cu nesimtire cand declara consumurile. Nu te chinui sa ajungi la consumul din carte fiindca nu o sa reusesti decat daca o sa conduci doar la vale smile.gif
E motor pe benzina de 140CP, 7.5 extraurban mi se pare destul de bine. Si cel mixt mi se pare corect. Eu am 9.5l/100km cu motor de 2.4 si cutie automata, la medie de 45km/h.
Eu cred ca iti faci griji degeaba pentru litrul ala cu care mint producatorii.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 31 Mar 2009, 01:12
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




fain privilege-ul, de fapt imi place culoarea. cat fu halatu? Poti pune te rog poze cu interiorul? Cum ti se pare? Dar comportamentul rutier al masinii?


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 1 Apr 2009, 01:34
Post #38


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Consumul din cartea tehnica e in vid icon_mrgreen.gif


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistrateanu
post 2 Apr 2009, 08:32
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 16 November 08
From: Iasi




"aphophis" multumesc ptr apreciere ! Cat a costat "halatul" ? Cam in jurul valorii de 30.000 euro. Poze cu interiorul inca nu am, dar am sa fac cateva imagini si le voi posta. Banuiesc ca mai mult te intereseaza imagini legate de sistemul de navigatie... smile.gif
Comportamentul rutier...pai ce sa zic....cand rulez pe drumurile europene este o placere, foarte stabila in curbe, virajele sunt foarte precise si imi ofera increde asupra controlului masinii. In schimb prin oras, unde drumurile sunt pline de denivelari si gropi....nu prea este asa de confortabila, pentru ca are suspensiile destul de rigide (ca asa sunt ele sau ca masina e noua....nu stiu exact) si simt din plin aceste drumuri de proasta calitate. Pe scurt pot sa recomand folosirea ei ptr drumuri lungi, inafara orasului, dar pentru mers prin oras nu e cea mai stralucita alegere. Un alt lucru care difera in minus fata de megan este bracajul rotilor, adica gradul de virare este mai mic decat la megan si nu prea poti lua curbe foarte stranse sau din scurt pe anumite stradute, prin parcari, etc. Avand in vedere aceste aspecte, sincer folosesc ptr mers prin oras Meganul, iar Laguna cand circul inafara localitatii. La cele mentionate mai sus adaug si problema din postul meu anterior...adica consumult, care este mult mai mare la Laguna fata de Megan pentru oras. Daca ma refer la confortul interior pot spune ca este mai comoda si mai relaxanta pozitia de condus in Laguna fata de Megan. Maciuca schimbatorului de viteze se muleaza mult mai bine pe causul palmei, ambreajul este mai usor de calcat decat la Megan, in schimb frana este foarte precisa si nu mereu te lasa sa incetinesti usor ca la megan (dar asta nu ma deranjeaza, caci ma voi obisnui cu ea). Comenzile sunt plasate foarte la indemana si usor de intuit si "dibuit" pe timp de noapte si aici ma refer si la panou de comanda a sistemului de navigatie. Am sa incerc sa atasez cateva imagini mai tarziu ca sa intelegi mai bine la ce ma refer. Directia este destul de rigida si trebuie depus ceva efort pentru a invarti masina printr-o marcare aglomerata si inghesuita (cum sunt multe asemenea parcari de prin spatele blocurilor). Meganul se manevreaza foarte usor si din cauza directiei asistate full elecric si din cauza bracajului rotilor mult mai mare.
Nu asi vrea sa crezi ca nu-mi place masina (Laguna), ba din contra, doar am relatat cateva aspecte care probabil ca inca nu m-am obisnuit cu ele si care difera fata de alt model din gama Renault. Stiu ca Meganul este din clasa compact, iar Laguna este din clasa medie si chiar incearca sa atinga varful aceste clase...dar inca nu a reusit sa-l atinga din pacate wink.gif. Ti-am spus...pentru drum lung este o placere, dar ptr oras...nu prea mai este...


--------------------
Renault Laguna III 2.0 16V, 140 CP, 2009, Berlina, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 2 Apr 2009, 11:11
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Vai cat de bine arata masina, iar interiorul e fantastic, pune poze cat se poate de repede te rog! Pe antena scrie cumva GPS, ca la modelele mai vechi?
Felicitari sincere ca ai luat o asemenea masina, si mai ales FULL FULL OPTION.
E de superlux masina. Esti multumit de cum trage in depasiri pe drumurile cu o singura banda pe sens?


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistrateanu
post 2 Apr 2009, 15:51
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 16 November 08
From: Iasi




"Modus" iti multumesc frumos ptr urari ! Pe antena nu mai scrie GPS pentru ca probabil ca deja se stie ce aste aceasta antenuta. Am observat-o si la alte marci precum Audi, BMW sau Mercedes. Este la fel. Asa ca au considerac ca, cunoscatorii....stiu ce e !....(scuzati-mi tendinta de cacofonie...am pus o virgula ca sa incerc sa nu mai fie wink.gif )
Am sa incerc sa fac cateva poze cu interiorul cat de curand si le voi posta.
Legat de intrebarea ta daca sunt multumit de cum "trage" masina....nu am cuvinte ! Sincer ! Are un "nerv" in ea de ma baga in scaun. Pana acum plecam normal de la semafor / trecere pietoni....acuma parca are reactor la spate asa pleaca, ma baga de multe ori in spatarul scaunului. In depasiri...daca ai o alta masina care sa te "sicaneze" cand tu te-ai angajat in depasirea ei (adica vede ca incepi sa-l depasesti si el accelereaza asa ca sa nu fie civilizat) si vrei sa depasesti totusi...bagi 1-2 trepte inferioare si pleaca cu tot cu asfalt !!! La deal , la fel ...fara nici un efort urci cu treapta 6 fluerand ! La capitolul asta nu ma plang absolut deloc ! Este formidabila! Singura mea problema este ca iti ia din rezervor proportional cu aceste performante descrise mai sus....din pacate....Nu stiu ce sa zic, legat de consum....am vb cu cei de la Renault si au spus sa las sa se "aseze" motorul si mai vorbim dupa ce am sa trec de vreo 10.000 km facuti. Om trai si om vedea....Legat de aspectul asta am sa va mai tin la curent pe parcurs. Sper sa vin cu vesti mai "economice" biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna III 2.0 16V, 140 CP, 2009, Berlina, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 2 Apr 2009, 15:57
Post #42


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




3.0.0.0.0. euro pe o laguna? radmasa.gif sa o stapanesti sanatos smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 2 Apr 2009, 16:15
Post #43


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Ce te miri?Ca sandero e 1.2.0.0.0


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistrateanu
post 2 Apr 2009, 17:54
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 16 November 08
From: Iasi




"semit" cam atata m-a ajuns, ca de...am vrut si eu tot ce aveau ei ca optiuni + ca am vrut neaparat sistemul de navigatie si numai ala costa a costat in jur de 2.000 euro. Deci iti dai seama ca incetul cu incetul, (pe langa pretul masinii) cand am inceput sa pun optiunile...suma a tot crescut...asa ca am ajuns la valoarea specificata mai sus. Sa stii ca nu e chiar asa mult pentru o masina de clasa medie echipata full option. De curiozitate intra pe site-urile altor marci si alege cele mai bune variante de echipare full option si ai sa vezi ca ai sa ajungi la sume mult mai mari. Asta este un punct forte prin care cei de la Renault s-au impus pe piata...ofera produse de calitate la pret mic, dandu-ti astfel posibilitatea sa iti echipez cat mai mult masina, fata de altii care au pret mare si orice optiune costa de nu-i adevarat si incepi sa renunti / sa tai de pe lista facuta acasa, cum se zice... In concluzie eu zic ca pentru nivelul ei de echipare....nu e asa mult ! Asta e opinia mea. Tu poate zici ca nu merita o masina ca Renault Laguna 3 atatia bani....poate, am sa vad in timp. Acum sunt deabia la inceput de drum ! smile.gif
Aaaa...si sa nu uit : multumesc frumos pentru urari ! smile.gif

This post has been edited by adistrateanu: 2 Apr 2009, 17:55


--------------------
Renault Laguna III 2.0 16V, 140 CP, 2009, Berlina, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 2 Apr 2009, 20:33
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




S-o stapanesti sanatos si sa ai grija sa nu te loveasca altii. E o masina fulminanta wub.gif


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistrateanu
post 2 Apr 2009, 23:10
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 16 November 08
From: Iasi




Buna seara tuturor, sau mai bine zis, buna dimineata, avand in vedere ora !
Precum am promis, voi atasa cateva imagini pe care le-am facut in seara asta la interiorul masinii. Imi cer scuze ptr calitatea lor, dar sunt facute cu telefonul mobil si fiind si foarte obosit , caci tocmai am venit de la drum lung, nu am avut o mana asa de "nemiscata"...Deasemenea va rog faceti abstractie de mizeria de pe covorase (covorasele ce le vedeti sunt din cauciuc si le-am comandat special, caci stiam ce mizerie e in tara in perioada asta de primavara; covorasele din plus bej care le avea masina le-am pus la pastrare si le voi folosi cand incepe vara , si nu va mai fi asa mult noroi) si de pe masina (se observa in imaginea cu antena ptr sistemul de navigatie .... v-am spus tocmai am venit de la drum lung si am mers toata ziua cu ea, iar la cat sunt de obosit nu am mai avut putere sa mai ma tin treaz ca sa mai spal si masina...o voi spala maine dimineata smile.gif ) !
Unde aveti intrebari va raspund cu mare placere, dar maine ca acum imi cad ochii in gura de somn.
Hopaaa....Se pare ca din pacate nu pot incarca (uploada) pozele... sad.gif Nu ma lasa ! De ce ? Doar nu sunt de dimensiuni asa mari, doar sunt facute cu telefonul....e drept ca e un Nokia N95 8GB cu camera foto de 5 MP, dar totusi ma uit ca imaginile au in medie dimensiuni cam intre 400 Kb si 1 Mb...Chiar nu inteleg ! Stie cineva cum sa fac sa pot atasa imaginile pe care vi-le-am promis ?
Astept sfaturi/ ajutor legat de upload-ul pozelor ? Va multumesc !
Asta inseamna ca abia mine dimineata am sa va pot pune si pozele facute in noaptea asta, ca vad ca acum nu vrea deloc !
Pana mine, va urez seara frumoasa si numai bine !


--------------------
Renault Laguna III 2.0 16V, 140 CP, 2009, Berlina, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonycu
post 2 Apr 2009, 23:31
Post #47


Alpinist de weekend !!


Group: Members
Posts: 612
Joined: 3 July 07
From: Bucuresti




Sa o stapanesti sanatos !! Iti urez multi km fara absolut nici un fel de incidente !!

@Semit

Ti se pare mult monser? Un Renault Megane Sedan costa (in conditiile in care ai un motor mai mic/in conditiile in care Laguna e alta masina) full options aproape 21.800 de euro, ori o Laguna, ca a initiatorului, 28.300 de euro. Cum e?

Si mie mi se pare mult, si n-as da 30.000 de euro pe un Renault, oricare ar fi el, dar asta e strict decizia mea. De la asta si pana la a face misto, e totusi, sa fiu diplomat, cel putin deplasat. Nu de mult te "auzeam" ca ai vrea sa ai navigatie standard pe masina, si altele, si altele. Toate astea le vrei moca sa inteleg.

Dar asa e, strugurii sunt acrii pentru unii !!

Toate cele bune initiatorului, si bucura-te de masina !!

This post has been edited by sonycu: 2 Apr 2009, 23:33


--------------------
Ex Dacia Solenza, Echiparea Scala, An 2004
Nicht, woher ihr kommt, mache euch fu rderhin eure Ehre, sonders wohin ihr geht !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistrateanu
post 3 Apr 2009, 00:07
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 16 November 08
From: Iasi




Am gasit pana la urma o modalitate de a atasa imaginile ! smile.gif Le-am pus in "GALERIE" . Le modific dimensiunea acum si le incarc acolo. Cei interesati, sunt invitatii mei !

<span class='edit'>3 Apr 2009, 01:52:</span>
"sonycu" multumesc frumos pentru urari ! Sa dea Domnul sa fie numai bine la toti !

<span class='edit'>3 Apr 2009, 02:00:</span>
Iata si pozele promise, care intre timp le-am pus si in galerie - prima parte

<span class='edit'>3 Apr 2009, 02:06:</span>
Partea 2
Unde aveti nelamuriri, mai ales din cauza ca a trebuit sa dau "resize" la imagini si poate ca nu se mai intelege bine + ca nu sunt un fotograf desavarsit + oboseala de azi....va raspund cu mare placere.
Toate cele bune !

<span class='edit'>3 Apr 2009, 02:26:</span>
"adip" multumesc pentru explicatii. Totusi inca mai trag sperante ca ma voi apropia cat mai mult de valoarea din cartea tehnica ! .... Poate dupa 10.000 km...cine stie ! Te tin la curent cu noutati daca se mai imbunatateste consumul !
Numai bine !

Observatie : in "Galerie", imaginile au fiecare si cateva explicatii / descrieri pentru a se intelege mai clar ideea fiecarei poze.

This post has been edited by adistrateanu: 3 Apr 2009, 07:47

Attached thumbnail(s)
02042009230.jpg ( Size: 170.78k ) Number of downloads: 486
02042009231.jpg ( Size: 202.46k ) Number of downloads: 478
02042009232.jpg ( Size: 209.63k ) Number of downloads: 458
02042009233.jpg ( Size: 239.06k ) Number of downloads: 154
02042009234.jpg ( Size: 374.63k ) Number of downloads: 151
02042009235.jpg ( Size: 469.16k ) Number of downloads: 141
02042009236.jpg ( Size: 391.77k ) Number of downloads: 112
02042009237.jpg ( Size: 770.91k ) Number of downloads: 150
02042009238.jpg ( Size: 819.65k ) Number of downloads: 158
02042009239.jpg ( Size: 707.44k ) Number of downloads: 146
02042009241.jpg ( Size: 751.92k ) Number of downloads: 138
02042009242.jpg ( Size: 730.56k ) Number of downloads: 124
02042009243.jpg ( Size: 777.43k ) Number of downloads: 128
02042009244.jpg ( Size: 875.29k ) Number of downloads: 130
02042009245.jpg ( Size: 485.44k ) Number of downloads: 153
02042009246.jpg ( Size: 510.02k ) Number of downloads: 130
02042009248.jpg ( Size: 497.38k ) Number of downloads: 123
02042009249.jpg ( Size: 540.05k ) Number of downloads: 112
02042009252.jpg ( Size: 499.67k ) Number of downloads: 110
02042009253.jpg ( Size: 641.49k ) Number of downloads: 128
02042009257.jpg ( Size: 515.08k ) Number of downloads: 142
02042009259.jpg ( Size: 859.58k ) Number of downloads: 146
02042009257.jpg ( Size: 515.08k ) Number of downloads: 139
02042009260.jpg ( Size: 785.47k ) Number of downloads: 128
02042009262.jpg ( Size: 701.51k ) Number of downloads: 136
25022009224.jpg ( Size: 399.65k ) Number of downloads: 134
27022009226.jpg ( Size: 838.17k ) Number of downloads: 168


--------------------
Renault Laguna III 2.0 16V, 140 CP, 2009, Berlina, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 3 Apr 2009, 07:40
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Extraordinara masina, multumim mult pentru poze! Are un interior si un exterior demential!!!
Apreciez si gusturile tale musicale a la française in cea mai buna masina la ora actuala conceputa de designerii si inginerii din Hexagon wub.gif


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistrateanu
post 3 Apr 2009, 08:20
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 16 November 08
From: Iasi




"Modus" multumesc inca o data pentru aprecieri !
Legat de gusturile mele muzicale...ma bucur ca si tu apreciez muzica buna. Mie imi place sa ascult toate genurile de muzica, numai sa fie de calitate. Nu-mi plac melodiile comerciale, care nu transmit nici un mesaj ascultatorului. Recunosc ca si dintre astea sunt cateva bune, mai ales din aspectul ritmului...dar nu toate ating acest minim aspect...
Pentru orice informatie suplimentara nu ezitati sa ma intrebati. In limita posibilitatii mele de a va raspunde, o voi face cu drag.
Uite, voi adauga si cateva informatii despre sistemul Carminat DVD Bluetooth pe care le-am primit si eu de la Renault cand m-am informat asupra unor aspecte tehnice legat de acest sistem de navigatie.
Nu va mai spun cata bataie de cap am avut cu Renault Romania pentru a aduce in Romania o astfel de masina....A trebuit sa port adevarate discutii, sa ma folosesc de cateva pile / persoane importante, ca sa pot comanda masina la nivelul asta de echipare...Aici ma refer la aspectul ca nu voiau sa aduca in tara Laguna 3 cu navigatie, nu voiau sa imi aduca culoare asta, etc...(ca cica nu se poate si treburi din astea). Le-am spus ca daca nu-mi aduc ei, ma duc eu in Franta si mi-o aduc de acolo, daca ei nu sunt capabili. Ma rog...in cele din urma, cu ajutorul unor cunostinte de la Renault care au purtat tratative cu cei de la Bucuresti si cei din Franta, am reusit sa o lanseze in fabricatie (ca nici asta nu voiau...ziceau ca nu se mai pot lansa in fabricatie masini noi pana nu se epuizeaza stocul existent). In fine....pana la urma...iat-o ! A fost mai greu fiind prima Laguna 3 astfel dotata, adusa in Romania. Acum am observat ca au introdus si pe site la optiuni gen culoare si navigatie pentru care eu m-am zbatut atata anul trecut cand am dat comanda. Asta e bine ! Sper ca si posibilitatea de a da comenzi noi au rezolvat-o si nu mai obliga sa cumperi numai ce au in stoc...
Revenind la informatiile despre sistemul "Carminat Bluetooth DVD" :
Nota : "E" = eu; "R" = Renault

E : Ce dimensiune / diagonala are afisajul central (sist. de nav.) ?

R : 16/9 e 6,5 "

E : Care este rezolutia ecranului (am fost dezamagit de imaginea oferita de ecranul celor de la Honda Acord)...tot asa de proasta e si la Laguna sau se vede ca la laptop sau ca la PDA-uri sau mai bine?

R : Rezolutia ecran: 480x234 pixels

E : Exista comenzi vocale atat ptr telefon cat si ptr sistemul de navigatie. Ca exemple : sa pot apela o persoana din agenda telefonului prin pronuntarea numelui acestuia (asa am pe Nokia N95 care-l am si mi-e foarte usor la drum ... pronunt numele persoanei pe care vreau sa o apelez si el apeleaza) sau referitor la sistemul de navigatie : sa pot, prin comenzi vocale, sa stabilesc destinatia si parametri ptr un anume traseu / destinatie, de exemplu.

R : Sunt disponibile "comenzi vocale" atat pentru sistemul de navigatie cat si pentru telefon

E : Navigarea cu ajutotul acestui sistem are ghidare vocala (ca la IGO, Mio, etc), adica indrumari vocale ptr directiile ce urmeaza a fi efectuate, etc...;

R : Este disponibila de asemenea si ghidarea vocala.

E : Navigare se face 3 D, 2 D sau combinat (posibilitate de schimbare in functie de preferintele de vizualizare a soferului intre 2D si 3D);

R : Sistemul este 3D cu vederea dinamica a intersectiilor insa exista disponibil si sistemul 2D ( se poate realiza setarea unui mod de afisaj in functie de preferinte)

E : Acest sistem de navigatie (Carminat Bluetooth DVD) presupune de fapt introducerea in biblioteca de CD-uri a unui CD / DVD cu softul de navigatie, ocupandu-mi astfel unul din cele 6 discuri pe care le-asi putea introduce sau este soft instalat in computerul masinii?

R : Cartografia este disponibila pe DVD (pentru 31 tari) si se inregistreaza in memoria sistemului, lasand astfel spatiu liber pentru CD-uri

E : Ulterior se pot face updat-uri la soft-ul sistemului de navigatie , harti, detalii harti, POI-uri, etc ? Acestea vor fi anuntate (prin tel, e-mail sau de catre un reprezentant Renaul) si vor fi ca serviciu platit sau gratuit ptr clientii ce au achizitionat asemenea sistem ? Daca nu, atunci cum imi reinoiesc informatiile din softul sistemului de navigatie? De exemplu...cei din Anglia, Franta sau Germania care au achizitionat mai de mult Laguna 3 cu astfel de sistem de navigatie si nu aveau Romania inclusa, acuma ei ce fac si cum fac cand a aparut si este disponibila si harta Romaniei ? Cum fac acest update al sistemului de navigatie, modalitatea ? Doar nu cumpara alta masina de fiecare data cand apare cate o tara ???

R : Actualizarea informatiilor pentru softul sistemului de Navigatie (in masura in care apar modificari) va fi disponibila in partea de Post-Vanazare (in concesiunile Renault) si se realizeaza o data pe an.

E : Care este diferenta intre "Carminat Bluetooth CD" si "Carminat Bluetooth DVD" ? Ultimul inseamna cumva ca poate citi si DVD-uri ? ;

R : "Carminat Bluetooth CD"regrupeaza functiile indispensabile ale sistemului radio-navigatie-telefon

"Carminat Bluetooth DVD"va ofera , in plus:

-vedere 3D cu observarea dinamica a intersecttilor

-recunoastere vocala pentru navigatie

-cartografia Europei pe DVD (sistemul cu CD prevedea cate un CD pentru fiecare tara)

-comanda centrala multimedia si pe volan (sistemul CD are comenzile numai pe volan)

Legat de Carminat cam astea sunt informatiile primite de la Renault inainte de a ma hotara sa dau comanda pentru Laguna.

This post has been edited by adistrateanu: 3 Apr 2009, 08:50


--------------------
Renault Laguna III 2.0 16V, 140 CP, 2009, Berlina, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Apr 2009, 09:49
Post #51


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(adistrateanu @ 2 Apr 2009, 17:54)
"semit" cam atata m-a ajuns, ca de...De curiozitate intra pe site-urile altor marci si alege cele mai bune variante de echipare full option
*



De pret nu dicutam, problema e daca o ti destul de mult, spre deosebire de alte marci sta destul de prost, o sa te trezesti peste 2 ani daca vrei sa o dai ca nu iei nici macar 1/3 din pretul dat cu 2 ani inainte.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 3 Apr 2009, 09:58
Post #52


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Da mah argoane, asta este treaba lui nu a ta. El isi permite (cred!, nu ma intereseaza din ce bani a cumparat masina), tu doar cu vorba. Fiecare are preferinte in viata, la tine nu prea s-au vazut. Doar ii critici pe toti.

This post has been edited by IRONICK: 3 Apr 2009, 10:01


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Apr 2009, 10:06
Post #53


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu stiu pe cine ti s-a parut tie ca am criticat. Si forumul nu pentru vorbe s-a inventat? stai linistit ca nu simt nevoia sa-mi expun masinile pe forum ca nu ma ajuta la nimic. Faci o confuzie intre a critica si a-ti exprima parerea. Daca topicurile astea de la jurnal sunt exclusiv destinate felicitarilor si laudelor, imi cer scuze, nu stiam.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistrateanu
post 3 Apr 2009, 10:12
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 16 November 08
From: Iasi




"argon" nu zic ca nu ai dreptate...asa este. Aspectul asta este intalnit la toate marcile de automobile. E posibil ca pe modelul asta de masina sa nu scot prea multi bani, dar momentan, avand in vedere ca abia am luat-o...inca nu ma gandesc sa o vand smile.gif...iar daca va fi sa o vand peste cativa ani, cu banii luati prin vanzarea ei si cu ce mai pun eu deoparte in timp, poate imi va ajunge de alta noua...Mai stii poate o tin pana la adanci batranete si atunci am sa o vand ca masina de epoca biggrin.gif .... si e posibil chiar sa fac bani frumosi atuncea ! smile.gif) Glumesc ! Cine stie ce ne rezerva viitorul...asa ca eu merg pe principiul "hai sa ne bucuram de frumusetile prezentului !" Daca a fi sa ajung la etapa asta....sper macar sa pot obtine o suma de bani cat macar sa nu mor de foame ! smile.gif


--------------------
Renault Laguna III 2.0 16V, 140 CP, 2009, Berlina, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 3 Apr 2009, 10:12
Post #55


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




In primul felicitari pentru achizitie!

Ce sa-i faci, astia de la serviciul de vanzari al Renault Romania sunt niste idioti. Adica tu esti dispus sa platesti mai mult pentru a avea o masina echipata full - option, iar ei spun ca nu se poate aduce asa ceva in Romania. Prostie sau incompetenta? La fel am patit si eu cand am dorit sa comand Megane -ul din semnatura cu motorul 2.0 16 136CP. Insa eu nu am reusit sa-i conving.....

QUOTE(adistrateanu @ 2 Apr 2009, 15:51)
Legat de intrebarea ta daca sunt multumit de cum "trage" masina....nu am cuvinte ! Sincer ! Are un "nerv" in ea de ma baga in scaun. Pana acum plecam normal de la semafor / trecere pietoni....acuma parca are reactor la spate asa pleaca, ma baga de multe ori in spatarul scaunului. In depasiri...daca ai o alta masina care sa te "sicaneze" cand tu te-ai angajat in depasirea ei (adica vede ca incepi sa-l depasesti si el accelereaza asa ca sa nu fie civilizat) si vrei sa depasesti totusi...bagi 1-2 trepte inferioare si pleaca cu tot cu asfalt !!! La deal , la fel ...fara nici un efort urci cu treapta 6 fluerand ! La capitolul asta nu ma plang absolut deloc ! Este formidabila! Singura mea problema este ca iti ia din rezervor proportional cu aceste performante descrise mai sus....din pacate....Nu stiu ce sa zic, legat de consum....am vb cu cei de la Renault si au spus sa las sa se "aseze" motorul si mai vorbim dupa ce am sa trec de vreo 10.000 km facuti. Om trai si om vedea....Legat de aspectul asta am sa va mai tin la curent pe parcurs. Sper sa vin cu vesti mai "economice" biggrin.gif
*


Cum vrei sa ai performante cu consum redus? La ceea ce descrii mai sus, orice masina, benzina sau motorina, consuma la fel. Adica mult. Dar lasa ca senzatiile sunt, vorba reclamei, "priceless".
Si mai este un lucru. NU sunt sigur, dar ma gandesc ca e o posibila explicatie. Tu ai masina full-option. Asta inseamna o masa mai mare a masinii, fata de ceea ce este declarat in datele tehnice de pe internet. Care date sunt de regula pentru versiunea cheala. Deci un consum mai mare fata de ceea ce este declarat se poate explica prin masa mai mare a masinii.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Apr 2009, 10:14
Post #56


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(adistrateanu @ 3 Apr 2009, 10:12)
..asa ca eu merg pe principiul "hai sa ne bucuram de frumusetile prezentului !" Daca a fi sa ajung la etapa asta....sper macar sa pot obtine o suma de bani cat macar sa nu mor de foame ! smile.gif
*



Eu sunt mai pesimist, si ma gandesc si la banii recuperati ulterior in urma unei achizitii blush.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 3 Apr 2009, 10:21
Post #57


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Argoane, cât ai dat matale pe estate?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 3 Apr 2009, 10:21
Post #58


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(argon @ 3 Apr 2009, 10:06)
stai linistit ca nu simt nevoia sa-mi expun masinile pe forum ca nu ma ajuta la nimic


dah mah, daia iti cumperi tu lucruri in casa de la sh

This post has been edited by IRONICK: 3 Apr 2009, 11:56


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistrateanu
post 3 Apr 2009, 10:24
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 16 November 08
From: Iasi




"sorin_f39" iti multumesc pentru urari ! Sa dea Domnul !
Nu stiu ce sa zic legat de ideea ta cu marirea grautatii masinii gradual cu nivelul de echipare...Ma gabdesc cat de greu poate sa fie sistemul Carminat sau trapa sau bixenoanele, etc ? Au si ele greutatea lor, dar nu ar trebui sa fie atat de mare incat sa influenteze cu multe kg greutatea totala a masinii....Oricum e o idee ceea ce spui tu, dar nu ma pot pronunta pentru ca sincer nu cunosc toate detaliile pentru a le putea introduce intr-o ecuatie de calcul.


--------------------
Renault Laguna III 2.0 16V, 140 CP, 2009, Berlina, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 3 Apr 2009, 10:27
Post #60


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Masina cu trapa trebuie sa fie mai grea ca trebuie sa ramana cel putin la fel de rigida ca una cu plafon din tabla.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:52
Forum Renault