DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Laguna 3, noua laguna 3

adistrateanu
post 6 Apr 2009, 08:26
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 16 November 08
From: Iasi




Buna ziua tuturor !

- ptr. "balanel" "Cu ce benzina alimentezi?" = alimentez cu benzina de la OMV de la inceput. Am fost sfatuit ca la ei ar fi cea mai buna benzina si pun doar de la ei.

- ptr. "St" "Ce turatie ai la 100km/h in treapta a 6-a?" = cam 2700 rpm. Am facut proba si tinand-o la 100km/h din pedala cat si din tempomat. Rezultatul e acelasi. Multumesc frumos ptr apreciere ! Sa dea Domnul sa fie bine ptr toti ! smile.gif

- ptr. "sorin_f39" = sa stii ca daca iti cumperi o masina mai scumpa asta nu inseamna ca nu te mai intereseaza consumul. Hai sa presupunem ca eu ti-asi da-o tie (sa presupunem ca ar fi sub forma de cadou) si ar consuma 15-20l/100km...nu stiu de cate ori pe luna ai vrea sa mergi cu ea ?!... Nu zic ca imi consuma asa mult, dar am dat un exemplu putin exagerat...Revenind legat de aspectul neimportantei consumului proportional cu valoarea masinii, asi vrea sa stii ca orice om care conduce o afacere inainte de a se hotara sa investeasca, se gandeste mai intai cum sa economiseasca, ca daca nu esti cumpatat cu cheltuielile...nu ajungi prea departe si ajungi sa iti ei masina scumpa si o tii in fata casei doar ca sa te vada altii ca ai ceva scump....dar bani sa pui benzina in ea nu prea mai ai sau eventual consideri ca nu merita/renteaza sa mergi cu ea...Parea mea. Te rog sa nu consideri aceste cateva idei ca un afront personal ! Absolut departe de mine gandul asta !

- pentru toti = nu sunt eu cel ce a deschis acest topic, ci doar am scris aici ptr ca deja exista topicul despre "Laguna 3" si deci nu avea sens sa mai deschid eu inca unul. Am zis ca in acest topic asi putea gasi raspuns la intrebarile mele (prezente si cele viitoare) deoarece m-am gandit ca cel putin o persoana (cel ce a deschis acest topic) imi va putea da cateva explicatii sau sfaturi. Avand in vedere ca eu doar am postat in acest topic, nu am nici dreptul si nici posibilitatea de a sterge vreun post de al vostu. Daca am plictisit pe cineva cu acesta masina, imi cer scuze. Eu am pus o intrebare la inceput, dupa care cativa colegi de pe acest topic, au solicitat mai multe informatii insotite si de cateva imagini cu masina. Eu m-am conformat. Probabil ca intr-adevar am vb prea mult despre masina mea, asa ca prea multe nu o sa mai scriu pe aici, ca vad ca lumea e satula de mine. Ca sa nu creez discensiune intre membrii acestui forum, voi mai scrie aici cand voi avea eventual alte intrebari sau nelamuriri, cand voi avea mai multi km facuti (si poate ca si consumul va ajunge cat mai aproape de teoria cartii) sau eventual cand voi putea da eu cateva sfaturi sau informatii altora ce detin acelati tip de masina.
Peste cateva zile voi pleca pana in Polonia cu ea (sper sa fie totul bine !) si va voi relata ce consum va avea dupa ce voi face cca. 7000 km cu ea, va voi spune cum se comporta pe autostrada, etc. Am spus 7.000 km ptr ca nu merg direct in Polonia, ci voi merge si pana in nordul Italiei, Franta, Germania si Cehia...si se aduna...

Pana atunci vreau sa multumesc tuturor pentru sfaturile date si pentru aprecieri !
Mult bine tuturor si numai drumuri cu "prioritate" ! smile.gif


--------------------
Renault Laguna III 2.0 16V, 140 CP, 2009, Berlina, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 6 Apr 2009, 12:53
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Cel mai bine iti faci un Jurnal de Bord propriu, nu stai sa postezi in topicul altuia.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistrateanu
post 6 Apr 2009, 16:32
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 16 November 08
From: Iasi




"mihai_dorin" probabil ca ai dreptate....numai ca o sa incerc sa ma gandesc la o altfel de exprimare care sa releve acelasi tip de masina


--------------------
Renault Laguna III 2.0 16V, 140 CP, 2009, Berlina, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 6 Apr 2009, 16:56
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Crede-ma nu este frumos sa vi sa iti prezinti masina pe jurnalul de bord al altuia. Nu este mai simplu sa iti faci propriul jurnal? Oricum nu stiu cat o sa mai "reziste" postarile tale aici.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 6 Apr 2009, 21:53
Post #95


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Ai pierdut din vedere un lucru: parerea mea este ca, la 100 km/ h, iti va consuma mai putin in treapta 5 decat in 6. A 6-a e pentru viteze de autostrada.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistrateanu
post 7 Apr 2009, 07:29
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 16 November 08
From: Iasi




"JADRRO" imi cer scuze ca am scris in jurnalul tau de bord ! Probabil ca voi deschide alt jurnal de bord, al meu ! Dupa ce voi deschide altul, voi incerca sa mut tot ce am scris in noul jurnal, iar apoi voi avea rugamintea sa stergi tot ce am scris aici in jurnalul tau si sa lasi doar informatiile tale aici, caci asa este corect ! Inca o data imi pare rau, dar lucrurile au luat o alta intorsatura nedorita.... de la o simpla intrebare, s-a ajuns la o prezentare a altei masini, inafara de a ta !
"balanel" nu am incercat inca varianta ta, sa merg cu 100 in treapta a 5-a. Voi incerca cat de curand si iti voi da un raspuns, dar nu pe jurnalul lui "JADRPO", ci pe al meu. Iti multumesc ptr sfaturi ! smile.gif

7 Apr 2009, 09:44:
"JADRRO" gata am creat un nou jurnal, al meu. Acum te rog sa stergi tot ce am scris aici si care nu-ti apartine si nu tine strict de masina ta ! Inca o data te rog sa ma scuzi pentru neplacerile create pe jurnalul tau !
La final, dar nu in ultimul rand, asi vrea sa-ti doresc sa ai parte numai de momente frumoase cu noua ta Laguna si sa te duca in conditii cat mai placute oriunde vei vrea tu !
Toate cele bune !

This post has been edited by adistrateanu: 7 Apr 2009, 08:44


--------------------
Renault Laguna III 2.0 16V, 140 CP, 2009, Berlina, Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:08
Forum Renault