DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Renault Grand Espace, Mic jurnal de bord

Constantin Ciobanu
post 15 Feb 2009, 14:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 26 January 09




Am avut doua intalniri cu Espace pana acum, ambele soldate cu mici incidente de care nu sunt vinovat.
Trebuie sa recunosc ca am fost si sunt un fan al modelului de la inceput si pana astazi, poate ca in copilarie m-a frapat ca era altceva cu patru roti decat erau majoritatea masinilor si de aici sensibilitatea pentru model.
Primul a fost un Grand Espace negru din parcul de presa Renault cu motorizare 2.2 dCi cu specificatii de Franta, adica din cate am inteles si imi mai aduc aminte nu avea pachetul de drumuri grele.
Propulsorul de 2.2, care acum nu se mai regaseste in oferta, avea 150 cp si din cate imi amintesc era extrem de agreabil mai putin dozarea ambreiajului care necesita putina acomodare. La fel cum era nevoie de acomodare si cu interiorul si comenzile, dar care dupa 100 km sunt invatate. Manevrabilitatea m-a surprins placut la "vagon", iar de spatiu nu mai vorbesc.
Surprinzatoarea tinuta de drum la modelul cu specificatii de Franta. Ma asteptam la ceva mai mult ruliu si tangaj pe viraje si la accelerari sau franari. La cat de mare este masina te astepti la o gasca de soricei prin interior dar nimic, in schimb rigiditatea structurii afecteaza oarecum interiorul, mai vezi la rularea pe un drum cu denivelari mai accentuate si gropi cum panourile de la interior au o tendinta pe care o compar cu celulita de pe picioarele undei dudui. Percepi o usoara miscare a lor, dar presupun ca e calculata, daca le-ar fi intepenit in mod cert ar fi cedat panourile dupa o vreme. Si consumul este senzational.
Dar intr-o seara cand rulam prin Campulung am auzit ceva metalic(un surub/piulita) cum l-am lasat in urma. Am oprit, am cautat, n-am gasit nimic, am verificat pe la motor dar nu am zarit nimic anormal. La doua zile, in drum spre Fetesti la 140 km/h, dupa o depasire cand m-am uitat in retrovizoare sa intru pe prima banda nori de fum. Moment in care am ramas fara directie, am fost nevoit sa pun un genunchi in bord pentru a avea putere sa trag de volan sa nu ma infig in parapet. Am descoperit asfel ca aceiasi curea antreneaza si servo si aerul si tot. iar ce picase cu doua seri in urma era probabil surubelul de la intinzator. Nu ma injurati ca nu am cunostinte mecanice asemeni unui inginer. Consider o scapare grava de proiectare faptul ca poti ramane fara directie datorita unei curele, un sistem de back-up s-ar impune. Cam atat de modelul testat acum un an. In mod cert fiecare masina are bube ascunse pe care le descoperi extrem de rar, unele poate niciodata, dar atunci cand te lovesc le consideri capitale.
Saptamana trecuta am luat la test un Espace cu 2.0 dCi, cu pachet de drumuri grele din cate am inteles de la Renault. Evident mai mult ruliu si tangaj, dar nu deranjant. Totusi partea buna este ca filtreaza mult mai bine tot ce este crater in carosabil. Un coleg de la site chiar a ochit ceva gropi intentionat sa vada ce si cum si in prima faza a crezut ca le-a ratat. Consumul este de vis pentru o astfel de masina, cel putin din punctul meu de vedere, undeva la 8,5 in oras cred ca este minunat. Oricum nu este masina cu care sa faci liniute la semafor. Oricum daca cineva doreste Espace ii recomand cutie automata pentru o relaxare totala la volan.
Interesant este ca sistemul de climatizare livreaza aer pana la 26 de grade, si am gasit firesc acest lucru. O temperatura mai mare ar conduce la jeturi de aer fierbinte care ar deveni deranjante, doar de dragul de a incalzi habitaclul mai repede, plus ca dispune de guri de ventilatie si pentru locurile din spate si reglaj al temperaturii.
O placere masina pana m-a pocnit tanti cu Solenta. Ma asteptam sa ma arunce ceva mai mult dupa traiectorie, dar masina a plecat de spate doar 10 cm. Ciudat este ca in momentul impactului s-a activat frana de stationare, sau poate in momentul in care a lovit roata. Ce pot sa zic, si trenul spate extrem de solid, chiar daca janta a fost lovita si a sarit o bucata din ea nu am simtit nici o vibratie.
O masina extrem de placuta, dar care poate avea minusuri daca esti carcotaj. Cureaua pentru mine ramane un minus.


--------------------
Renault Koleos 2008/ 2.5 16V 170 CP - B-91-RRO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 15 Feb 2009, 15:22
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




faina descriere, sper ca la asta sa nu mai ramai fara directie.. is curios daca au rezolvat problema. Nu stiu daca poti pune poze sau nu, insa ar fi fain, mai ales la interior. Si eu sunt un mare fan espace, inca de la espace 2, am avut un consatean, care a avut toate tipurile de la espace 1 incoace. A inceput cu espace 2, a mai luat un espace 1, a trecut apoi la 3 si a ajuns si la 4. Ca lumea comenzile ac-ului pe portiera, banui ca are o si o variabilitate extrem de mare. Cum stau 7 oameni in espace si grand espace?


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 16 Feb 2009, 13:01
Post #3


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(Constantin Ciobanu @ 15 Feb 2009, 14:56)
Consumul este de vis pentru o astfel de masina, cel putin din punctul meu de vedere, undeva la 8,5 in oras cred ca este minunat.
*




Ce viteza medie ai avut ''in oras'' ? icon_mrgreen.gif Cumva peste 25 km/h?
Pleaca in fiecare dimineata din 13 sept la ora 7.45 pana la Aviatorilor si te intorci la ora 17.00 ...facem pariu ca ai viteza medie aprox 12km/h si consum 14l/100 km ? ..Consumul de 8.5 este un consum normal de oras..sa zicem Bucuresti, dar este un consum de weekend... wink.gif

This post has been edited by MHY: 16 Feb 2009, 13:03


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Constantin Ciobanu
post 16 Feb 2009, 23:51
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 26 January 09




Acum trebuie sa recunosc ca plec la redactie pe la 10-11, asa ca aglomeratie mai subtire. In alta ordine de idei sunt extrem de calm la volan, cine ma vede poate zice ca e vreun pensionar la volan. Economic, la consum, imi propun sa vad care este cel mai mic consum pe care il pot obtine cu masinile din test. Spre exemplu am scos 5,5 cu Passat BlueMotion Variant, cu Civic Hybrid am scos 3,5.
Viata e suficient de agitata pentru a o mai agita si eu la volan, bine sunt momente in care nu sunt mandru de mine si daca m-ar zari politia m-ar pune la panoul de "onoare"
In Bucuresti nu se mai poate vb de consum la suta ci de consum la ora, dar in alte orase din tara lucrurile nu sunt asa haotice ca aici.


16 Feb 2009, 23:56:
Si apropo de viteza medie, fara a fi rautacios, daca am avea o viteza medie de 25 km/h in oras am circula mult mai bine. Aici trebuie luat in calcul si timpii de la semafoare, s.a.m.d.
Acum presupun ca este undeva pe la 10-15 km/h

This post has been edited by Constantin Ciobanu: 16 Feb 2009, 23:56


--------------------
Renault Koleos 2008/ 2.5 16V 170 CP - B-91-RRO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 07:53
Forum Renault