DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages « < 11 12 13 14 15 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Femeile "scumpele de ele"

GeorgeB
post 2 Jun 2004, 17:55
Post #361


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




mie imi place ca e combativa si isi sustine ideeile :inger: . mai ales cand vine vorba de femei , ca la masini inca conduc :twisted:

aici e un loc de sustinut ideile si ea si le sustine pe ale ei si ii dau dreptate . daca greseste cu ceva in afirmatii vino cu contraargumente :mrgreen:


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 2 Jun 2004, 18:03
Post #362


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Am sa evit topicul..
Scuze de deranj !
E ca shi cum m'as uita la Acasa la de x ori femeie!


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Jun 2004, 18:06
Post #363


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Mai, nene, de acord, sa sustina o idee care e puternic ancorata in realitate, da' tu nu vezi ca-mi vorbeste din carti si din autori care habar n-au unde-i Romania pe harta ? Las-o dracu' de combinatie, da' in momentul in care te iei la contrazis cu Bobo si cu Paul, oameni insurati si cu copii acasa, macar vorbeste din realitatea sociala contemporana, nu te apuca sa propovadaiesti egalitatea femeii cu barbatul, ajutindu-te de niste citate utopice si lipsite de orice simt practic!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maska
post 2 Jun 2004, 18:22
Post #364


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




In primul rand am sa revin cu o erata la ce am postat mai sus (asa cum am promis) spunand ca cifra de 2,4 este extrasa dintr-o statistica veche de aproximativ 16 ani facuta de prof. Alexandru Barbat (sic!). MEA CULPA. Actuala -chiar daca e din 1999 - cifra este de 1,04 conform http://www.ispt.ro/datamed
Chiar si asa afirmatia mea anterioara sta in picioare.

In alta ordine de idei, citind tot ce s-a postat aici, constat ca barbatii in general au fost cu mult mai realisti si echidistanti in ceea ce priveste acest subiect, spre deosebire de tine care dincolo de idei preconcepute in multe afirmatii mai ai si o atitudine gen "Gica contra".
Undeva mai devreme ti-am sugerat sa vizitezi un forum de unde oricine (inclusiv tu) ar avea ceva de invatzat. Se pare ca pentru tine nu este important sa si asculti ce spun altii, ci sa cauti orice mijloace ca sa-i contrazici. Asta agraveaza ceva ce se cheama ego atat la barbati cat si la femei.
Am fost pe site-ul gallup si din cateva click-uri am ajuns la aceasta pagina http://news.softpedia.com/news/2/2004/June/8480.shtml
Nimic nou. Misoginism si discriminare sexuala exista. Insa daca citesti cu atentie ce scrie acolo constati ca datele sunt sub semnul normalului, mai ales intr-o societate care incearca sa recupereze timpul pierdut pe parcursul a 50 de ani de cancer comunist. Dincolo de cifrele bold-uite pe alocuri care scot in evidenta anormalul, sondajul ne arata clar raspunsul la urmatoarea intrebare: Dacă partidul dvs. preferat ar propune pentru alegerile prezidențiale o femeie competentă
ați vota-o?

Raspunsul a 73% din cei chestionati este: DA
Asadar societatea romaneasca nu este chiar asa cum o vezi tu.
Adevarata discriminare este aceea a politicianului fatza de CETATEAN.

Cu astea fiind zise....i'm out of here. Oops, am discriminat limba romana!


--------------------
Citroen C4 Coupe 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maska
post 2 Jun 2004, 18:42
Post #365


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




Mai aveam ceva de spus si cu asta inchei.
Una e sa vorbesti prin prisma prejudecatilor si a statisticilor si alta e sa vorbesti dupa ce ai trecut prin real life.
Sau cum spunea Lester Burnham din American Beauty: you have no idea what i'm talking about, i'm sure, but don't worry, you will someday.


--------------------
Citroen C4 Coupe 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Jun 2004, 19:00
Post #366


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Marty, Vladimir Pasti este roman, traieste si apare destul de des in media! Statisticile mint, citatele nu isi au rost: care ar fi argumentele atunci?

http://www.recensamant.ro/pagini/tabele/t02.pdf
Recensamantul din 2002: 10568741 barbati si 11112233 femei!


Siteul anasaf (al societatii AnA) imieste cunoscut de mult timp! Am citit aproape toate studiile de acolo! Nu ca jumatate din cei care scriu acolo imi sunt profesori! Te-am si felicitat ca ai gasit acel site! E unul din punctele de vedere dintre cele mai serioase ale feminismului romanesc!

Vrei o contradictie majora: romanii ar vota, conform ultimului Barometru de Opinie Publica comandatde Fundatia pentru o societate deschisa (www.osf.ro) ar vota in proprtie de 68% o femeie pentru primar! Are vre-una dintre femeile candidate acest procent?

Este normal sa se puna o astfel de intrebare? Eu n-as vota niciodata o persoana doar pt ca are X trasatura fizica sau de caracter, ci as vota pe baza competentei!

Atunci va fi normalitate!

Problema este ca foarte multe discriminari au ajuns sa ni se para normale! Si nu numia pentru femei! Pe siteul FSD gasesti la campaniile societatii civile si un proiect aprobat pe tema "constientizarea victimelor tuturor formelor de discriminare"!

In Romania oamenii au ataea probleme economice si sociale, incat nu-i mai intereseaza nici macar sa-si cunosca drepturile!

Pana de curand nu au exisatat rampe de acces pentru persoanele cu handicap locomotor! Doar pentru ca ne-a obligat UE le-am facut! A nu putea merge insemna sa fii priizonierul propriei locuinte! Desi ele folosesc inclusiv carucioarelor pentru copii!

La mine in bloc e o farmacie! pana de curand-ca au construit rampa de acces- vedeam copii in carucir lasati singuri pentru ca insotitorul trebuia sa intre in farmacie si nu putea urca acel carucior!

Parerea unui feminist (ROMAN):http://www.evenimentulzilei.ro/social/?news_id=148062

Mihaela Miroiu, pioniera miscarii feministe din Romania dupa 1989: http://www.evenimentulzilei.ro/social/?news_id=148064

Pentru ca a existat o miscare feminista in Romania pana la venirea comunismului!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 2 Jun 2004, 19:32
Post #367


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE
Da, femeile sunt anganjate, dar nu pe functii deraspundere!  
evident. si eu daca as fi sef, nu as pune pe o functie de raspundere decat o persoana care mi-a dovedit cu varf si indesat ca poate face treaba. ori de obicei singurele persoane care pot face (fara greseala) anumite treburi sunt barbatii.

in alta ordine de idei, eu vin dintr-un domeniu in care nu exista femei. sub 0,5% din matematicieni sunt femei. nu poate exista nici o discriminare intre barbati si femei aici, pentru ca daca esti cu adevarat bun, scrii un articol calumea, se publica si esti remarcat(a) si gata. dar foarte foarte rar se intampla asa ceva. oare de ce? smile.gif (raspunsul e simplu din punctul meu de vedere: gandirea feminina este mai putin organizata si logica decat cea masculina) Ca sa nu mai luam la rand, cei mai mari pictori, artisti, ingineri, biologi, fizicieni, tot ce vrei tu, toti sunt barbatii (repet cu foarte foarte putine exceptii ... ce vrei genele alea cand se combina mai dau si erori tongue.gif)

(si acuma sunt sigur ca vor urma comentariile de genul detectez urme de misoginism, etc., dar pur si simplu am expus faptele smile.gif)


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 2 Jun 2004, 19:46
Post #368


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




sefu esti cam dereglat pe cuvant !

si eu vin din matematica : ai trecut prin facultatea de matematica sa vezi ce procentej este in randul profesorilor?

femeile au o gandire mai organizata dar mai putin abstracta decat a barbatilor. aici e diferenta.

cum adica barbatii nu fac greseli ? hai ca m-ai dat gata cu asta !

currie ? iti spune ceva ?

ps cati ani ai matale ?

ce are gandirea organizata cu pictura ? regasim mai multi pictori de gen masculin pentru ca arta contemporana este una abstracta, i.e. gandirea abstracta a barbatilor isi spune cuvantul.

in trecut nici nu putea fi vorba ca o femeie sa devina ceva . intr-o familie , a lui cauchy daca vrei spre ex, el era geniul care trebuia tinut in palma , iar ea trebuia sa trudeasca sa nu-l deranjeze .


hai ca ma enervez deja :evil: GROW UP!!!


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Jun 2004, 19:53
Post #369


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Vrei ca ceea ce au reusit barbatii in mii de ani sa reuseasca femeile in mai putin de 100?!?

Da-mi un singur exemplu in care un barbat este singurul care poate face o treaba bine!

asa cum am mai spus, baietii sunt indrumati spre profesii tehnice, realiste (poate cu exceptia chimiei si a biologiei), in timp ce femeile sunt indreptate spre cele umaniste, ca asa este "feminin"!

La mine in liceu au existat mai multi olimpici nationali la matematica! Un singur baiat - al carui rezultat a fost puternic contestat,tinand cont ca propriul tata era in comisia de corectare, dar la alta clasa! Restul fete! Nici-una dintre ele insa nu a facut matematica pura, ci s-au indrepatat spre informatica din motive financiare! Nici-un nu mai este in tara! Baiatul, da! Daca ar fi sa aduc ca argument numai ceea ce am observat eu pe propria piele, ar trebui sa spun ca femeile sunt extraordinare in matematica, iar barbatii foarte slabi, fapt ce ar incalca flagrant realitatea! Tocmai din acesta cauza trebuie sa aplezi la studii si statistici, pentru a avea o imagine de ansamblu!

Apoi, din moment ce se considera normal ca o femeie sa se sacrifice pentru familie si nu trebuie sa faca o cariera, cel putin sa nu puna pe primul plan cariera, cand isi mai poate demonstra exceptionalitatea? Chiardaca are capacitatile pentru a fi cea mai buna, stiti foarte bine ca in orice domeniu daca nu te si informezi , daca nu practici respectivul lucru, calitatile native sunt zero!

Iar femeile, chiar daca sunt cele mai bune intr-un domeniu, nu sunt mediatizate! Nici macar nu avem cuvinte feminine pentru anumite titluri, chiar daca exista numeroase femei in pozitia respectiva (lector, doctorand, ministru,etc)!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 2 Jun 2004, 19:59
Post #370


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




nu tin partea femeilor dar trebuie sa fim fair !

cum poti spune ca doar barbatii exceleaza? asta e chiar mitocanie ! :evil:

femeile au mai multa putere de conentrare, barbatii retin mai rapid.

pai de abia in urma mai putin de 100 de ani au obtinut dreptul de vot .

sa vezi ce faci daca mama nu sta acasa sa faca de mancare si trebuie sa faci singur. sau daca mama nu spala , sau daca mama nu calca :twisted: pentru simplul motiv ca este femeie de cariera .

valentine pun pariu ca esti singur la parinti si mamica face tot prin casa . spala , calca , face de mancare.

iti mai face prajiturele si placintele sambata? :twisted:


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Jun 2004, 20:13
Post #371


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




In Romania primele alegeri democratice, nefalsificate (cel putin nu in mod grosolan) la care au avut drept de vot si femeile au fost cele din 1990!

In perioada interbelica, femeile aveau dreptul de a fi alese, dar nu si de a alege!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Jun 2004, 20:37
Post #372


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




kimms, tu chiar nu intelegi ? Eu ti-am si exemplificat: te-ai contrazis cu Bobo si cu Paul. Ei - oameni cu familie acasa; tu - domnisoara la parinti acasa, fara prea mari griji. Ei vorbeau din viata, tu vorbeai din carti.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Jun 2004, 20:54
Post #373


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Marty, eu locuiesc singura de cand aveam 10 ani! De la 13 pana la 19 ani am avut grija si de sora mea! Am fost al treilea(chiar primul ca importanta) parinte al ei! Eu am foat invatat sa iau propriile decizii, sa adopt propriile principii de viata si sa-mi asum responsabilitatea deciziilor luate!

Tocmai pentru ca eu sunt o persoana independenta am putut observa toate inechitatile! Ii felicit sincer pe barbatii care reusesc sa vada in sotie un partener egal si nu menajare, servitoarea lui!

Paul chiar m-a impresionat prin grija pentru familie! Problema este ca sunt foarte putini cei asemeni lui!

Eu personal am asistat la batai crunte intre vecinii mei de scara (sot-sotie), am chemat politia, am rugat alti vecini sa intervina si nimeni nu facea nimic! Pe scara cu mine locuia inspectorul sef al politiei si nu a intervenit niciodata sa-i opreasca pe cei care isi bateau pana la sange sotiile!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 3 Jun 2004, 08:26
Post #374


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Eu personal am asistat la batai crunte intre vecinii mei de scara (sot-sotie), am chemat politia, am rugat alti vecini sa intervina si nimeni nu facea nimic!

Da' tu de ce n-ai intervenit, ca tot propovaduiesti egalitatea intre barbat si femeie ??? Sau acu' o sa-mi raspunzi cu :" cum sa ma bag eu intre ei, femeie fiind ???? ".....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 3 Jun 2004, 09:18
Post #375


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Bun, vad ca mai aveti putin (sau oleaca :twisted: ) si-o sa va luati de par, asa ca va propun sa incheiem discutia asta sterila ca nu ajungem la nici un rezultat.
Kimms, ai dreptate, exista inechitate si inegalitate intre femei si barbati, Asta e natura lucrurilor, asta e situatia in toata lumea. Sta in puterea noastra, a celor rationali, sa facem astfel incit lucrurile sa se apropie de o normalitate acceptabila.
Nu sint de acord cu extremele de nici o parte, de asta am eu un cui impotriva feministelor, ca prea dramatizeaza si exagereaza unele situatii, facind din unele exemple modele de comportament. In acelasi timp si barbatii care se considera stapinii absoluti ai adevarului imi creaza acelasi sentiment.
Punct.
Eu ma retrag din acest subiect si opresc urmarirea lui.
Consider ca tot ce am avut de spus am spus.
:inger:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 3 Jun 2004, 09:50
Post #376


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Ca inegalitati sunt multe si evidente, intre barbati si femei, intre femei si femei, intre barbati si barbati, este o situatie ce exista si nu poate contestata. Problema e ce facem ca ea sa dispara. Nu cumva si noi, prin educatia pe care am primit-o in "cei 7 ani de acasa" si apoi, prin experienta de viata, am ales sa impartim lumea in noi si voi, in ei si altii? Sa ne amintim de copilarie. Baietilor li se cumpara masinute, arme de toate tipurile, iar fetelor papusi, seturi de vase din plastic. Iar cand vor sa se joace cu jucariile celorlalti, li se spune:"Ce tu esti fata sa te joci cu papusi?" sau "Tu esti baiat?" Si de ce? Numai pentru ca ne plac jucariile celuilalt? De ce ni se impun niste culori cand suntem mici? Albastru si rosu, cu nuantele lor, de exemplu? Simple conventii? Mentalitate? :?:


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 3 Jun 2004, 10:28
Post #377


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
De ce ni se impun niste culori cand suntem mici? Mentalitate?  :?:


Cam asa ceva. Dar de ce oare baietii nu se imbraca in rochii, fuste? :shock: ci doar in pantaloni. Iar fetele pot purta SI pantaloni. Deci aici ele au ceva mai multe "drepturi"... :twisted: laugh.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 3 Jun 2004, 11:45
Post #378


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Feminismul exista in multe forme! Asaar trebui sa avem ceva si impotriva celor ce militeazapentru drepturile omului!

Mache, asta e esenta! ca inegalitatile nu sunt naturale, ci le cream noi! Sia sa cum le creem , le si putem inlatura in timp! Dar incetul cu incetul, ne putem indrepta spre o societate mai echitabila, cu vointa si rabdare!

Nu te supara, dar in afara de a chema politia si alti oameni in ajutorul victimei, a da un telefon, a-i atrage atentia sotului atunci cand este intr-o dispozitie mai buna, nu am avut ce face! Creyi ca o persoana de 14-19 ani, de 40 de kg ii oate tine, fiyic, piept unui barbat de 90-100?


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 3 Jun 2004, 11:49
Post #379


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




dupa cum spunea si maska, exemplele pe care le-ai dat se potrivesc si barbatilor;
chestia cu imbracatul nu te supara dar se aplica tuturor, esti imbracat bine se uita altfel la tine. asta e discriminarea de care vorbeam in postul anterior...
prin firea noastra discriminam, adica judecam.. pe toti ii judecam dupa experienta noastra.. si dupa ce-i judecam ii discriminam, voit sau nu...hai sa fim seriosi, daca imi las pleata si imi trag niste blugi rupti si te opresc pe strada sa te intreb cat e ceasul raspunzi? sau cum raspunzi daca ar face acelasi lucru cineva imbracat in costum?
deci hai sa nu le amestecam...

spui ca inca la tine cele mai multe nu s-au aplicat.. pai io te-am intrebat pe tine personal ce te-a lovit... nu-mi spune lucruri generale ... ca asa si mie mi se pare ca, am impresia ca, etc, etc..

inca odata amesteci lucrurile.. io te intrebasem de discriminari intr-un medu civilizat cat de cat, educat.. io nu am auzit la toate fostele colege, prietene, amice una care sa fi avut probleme la angajare..
daca vorbim de pocreaca intr-adevar se schimba situatia, dar acolo e o problema mai profunda.. nu e numai discriminarea, e alcoolismul, saracia, traditiile, ...deci nu poti scoate asa din context problema femeii la sat si sa tipi in centrul bucurestiului...

ca nu-ti mai zic una tare, tot din experienta: cele mai ale naibii cu femeile sunt tot femeile; am nu stiu cate exemple de femei ramase insarcinate chemate la treaba de sefele lor femei.. asa ca ...

acum io nu stiu ce sa zic referitor la violenta in crestere la cei educati.. nu comentez ca nu stiu datele.. sa vorbesc asa aiurea pe o afirmatie...

cat despre ramurile prost platite care e faza: din pacate lohnul domina piata romaneasca, si acum fie vorba intre noi cu cat sa platesti cusutul.. si barbatii nu se baga la cusut.. poti compara de ex. mina cu confectiile? hai sa gandim si economic.. tu daca ai fi om de afaceri si ai avea o mina, o fabrica de confectii, o tamplarie cum ai plati oamenii? in ideea ca afacerea sa mearga, sa se dezvolte.. hai sa nu mai vorbim ipotetic...

in ind. lemnului muncesc barbatii in special si salarizarea e comparabila, deci ti-am dat si contraexemplu...si munca nu e deloc comparabila, fie vorba intre noi..

femeile nu sunt angajate pe functii de raspundere.. hai sa analizam afirmatia ta;
in toata administratia predomina femei, inclusiv mediu de raspundere..
uita-te la mutinationale; la resurse umane de ex, financiar, marketing...
tu ce ai vrea acum, sa fie si la industria de petrol si gaze manageri femei? pai daca nu sunt femei?
asta e un aspect;
al doilea aspect e ca prin naura lor femeile, ca nr. ma refer, nu cred ca au dorinta la fel de mare ca a barbatilor de competitie, de lupta.. ori pana la urma a fi sef e o lupta, e un stres.. asta e chestie care tine de natura omului...
e chimie, hormoni, alea, alea.. asa e facuta natura asta ce vrei, ce vina am io? ce vina am io ca voi aveti scurgeri lunar?si ca hormonal (s-a demonstrat, chiar de curand am vazut un documentar) in fiecare luna sunt schimbari majore in comportamentul femeii? aa, ca sunt si exceptii, asta e altceva, probabil ca difera chimia la pers. respectiva hehe..

parlamentuo romaniei.. te-ai gasit ce exemplu sa dai.. pai tu ai vazut cine se duce acolo? ai vazut tu oameni calumea acolo? numai panarame.. ar trebui sa fie motiv de mandrie ca nu sunt multe femei in parlament ca numai idioti sunt acolo.. probabil ca femeile au un simt al ridicolului mai dezvoltat decat barbatii, ceea ce dupa mine e motiv de lauda ...
stii foarte bine cum se cumpara locurile si stii foarte bine cine a furat mai mult in tara, barbatii sau femeile.. asa ca...


despre ce stereotipuri vorbesti ca nu stiu la ce te referr?

politici pentru familii monoparentale: pai nu exista politici in general pentru natalitate, ce te astepti de la cretinii astia?
cine e fost ministrul muncii, cine a fost ministrul sanatatii, cine al educatiei? hai mai s-o lasam balta; vrei sa-ti zic cat de cretina a fost ministreasa sanatatii intr-un interviu citit de curand; la fiecare intrebare a reporterului ea raspundea ca a facut un proiect care nu s-a aprobat de catre parlament si deplangea birocratia din tara? ai auzit-o tu sa-si fi dat demisia?
hai nu o da pe politica ca si femeile s-au comportat ca si barbatii.. ministreasa justitiei care juca ping pong cu functiile de ministru sau de consilier la iliescu?
tu te apuci si aduci argumente din astea dar nici un baiat de pe aici nu s-a legat de ministresele proaste dinttodeauna care au fost in guverne... ca sa vezi cata lipsa de misgoginism este, totusi, in zona educata a oamenilor..

salariul: trebuie analizat ce munci fac in gen. femeile, ce munci au barbatii, etc, etc. nu poti lua asa simplist o statistica; asa, na, de ce sunt mai multe reviste de femei decat de barbati? discriminare! DISCRIMINAREEEEE!
de sunt mai multe seriale de femei, telenovele decat de barbati, politiste! CRIMA IMPOTRIVA UMANITATII, ca sa citesc un clasic in viata, dragomir, hehe..iti gasesc acum coispe mii de motive de discriminare daca vrei...


legea violentei: nu e aplicat nimic in tara asta, nu e dovada de misoginie, nu se face nimic in tara asta, nu mai trage concluzii numai pe baza anumitor aspecte ale economiei si politicii...nu vezi ca totul e o varza? ce pretentii ai de la handicapatii care ne conduc? ce pretentii ai de la polita romana ? vrei sa actioneze in cazurile de violenta? pai astia nu actioneaza deloc cand mamele isi parasesc copiii si-i lasa in maternitati ... ai fost vre-odata intr-o maternitate sa vezi ca sunt pline de copii marisori? si asistentele care ar trebui sa se ocupe de cei nascuti se ocupa de copii marisori.. si politia ar trebui sa se ocupe de astea...

auzi, d ce i se pune unei femei acea intrebare? cumva barbatii dau nastere la copii si io nu stiu? cumva barbatii alapteaza si io nu stiu? hai mai sa nu o dam pe baliverne ...
nu e evident ca drumul fiecaruia din noi nu e identic? nu e evident ca femeia tre sa ia o pauza macar pentru minim 2-3 luni? normal ca apare si intrebarea asta?

nu am o statistica a invatamantului preuniversitar sa vad cate femei si barbati sunt..
si nu e suficienta doar statistica uneori, ca, dupa cum spunea moisil, statistica e ca fusta mini, releva tot dar nu esentialul.. cate au candidat? cate vor de fapt sa fie sefe?
e usor sa iei datele sa zici:-maaama ce diferenta, taticuleeeeeee; cate vreti fratele meu sa fiti sefe? esti convinsa ca toate femeile vor asta? sau doar 2, 3 care se apuca si generalizeaza...

deci mai multa inteleciune in a analiza datele statistice...
asa cum zice si maska, probabil ca o "discriminare" exista dar in limitele normalului.. (inca odata ma refer la zona educata, ca sa fie clar).. dar ar trebui sa vedem, sa definim acest cuvant, ca am impresia ca s-a cam incarcat de tot felul de conotatii aiurea...cam ce mi-ai spus si tu, dupa parerea mea sunt pseudo exemple..

adica hai sa vedem ce ne desparte in loc sa vedem ce ne apropie.. hai sa ne agitam sa vedem ca tu ai 2 tate mari si io 2 mici, tu paru lung (dar nu minte scurta dupa cum zicea boul ala de schopenhauer) si io paru scurt, tu 30 la pantofi si io 40; asta e important?
hai ma sa vedem care e rostu fiecaruia in viata, sa vedem daca ne iubim sau nu, sa si dupa aia tragem linie adunam si dam cu paru;
nuuu, noi, adica voi intai dati cu paru, asa ca-n vorba aia, las' ca stii tu, si dupa aia o dati cotita, ca sa vezi, ca mda, aveti dreptate, ...

spui ca "In Romania oamenii au ataea probleme economice si sociale, incat nu-i mai intereseaza nici macar sa-si cunosca drepturile! " pai ti-ai dat singura raspunsul la multe intrebari.. exact ce tot incerc sa-ti zic ca altele sunt probleme in tara si nu e vorba de misoginism.. uite ca incet incet iti dai seama ce si cum.. tre sa fii asa, ajutata un pic, hehe..(stai nu da!)..

nu sunt femeile destepte mediatizate.. hai ma nene unde ai mai gasit si asta..adica tanti.. oricum va pricepeti la inventat probleme.. de fapt e in natura voastra, e hormonal, stai linistita nu ma supar... e chiar o placere sa vorbesc cu voi...pana la urma adevarul e pe la mijloc.. (depinde care mijloc, heeeeee, glumesc)

kimms bravo tie pentru cum te-ai descurcat in viata dar nu generaliza propria experienta..
si nu-mi mai da exemple din vecini, probabil tarani mutati de ceausescu la bloc..

hai ca ma dor degetele de scris.. nu stiu daca o sa mai raspund azi, plec la chisinau pana luni... ma gasiti in cramele de la cricova daca aveti vre-o nelamurire, hehe..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eurofighter
post 6 Jun 2004, 21:36
Post #380


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 31 May 04




QUOTE
QUOTE
De ce ni se impun niste culori cand suntem mici? Mentalitate?  :?:


Cam asa ceva. Dar de ce oare baietii nu se imbraca in rochii, fuste? :shock: ci doar in pantaloni. Iar fetele pot purta SI pantaloni. Deci aici ele au ceva mai multe "drepturi"... :twisted: laugh.gif


nu te opreste nimeni sa iei un kilt pe tine
dar daca te vede cineva or sa creada ca esti nebun
voiam sa fac eu o nebunie de-asta in liceu, dar nu aveam nici kilt si ar fi ras tot liceul de mine :oops: , chiar daca o scoteam din minti pe o profa sarita :twisted:


--------------------
Dacia 1300 1974
cu gandul la termica
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BX_master
post 7 Jun 2004, 07:14
Post #381


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 27 July 03
From: Lyon-FR




Bobo, am auzit ca sunt bucati de bucati in Chisinaul ala. Sper sa ai o atitudine egalitarista si plina de impaciure ca in postul de mai sus fata de ele. Eu cel putin era gata, gata sa te cred. laugh.gif
Desi parerea mea e ca societatea romaneasca e PROFUND MISOGINA (and I'm a part of it sad.gif ), faza e ca raminerea asta in urma pe scara evolutiei o si face foarte atractiva pentru anumiti occidentali emancipati. Numai cind ii aud pe francezii de vin prin Romania sa isi caute neveste cit de admirativ se exprima despre romance care sunt calde, materne, stiu sa gateasca bine, nu comenteaza prea mult la nivel de prioritati (cariera/copii), asta mai ales daca e in joc o cetatenie occidentala...Si cti de consternati sunt ca femeile lor au devenit masini de facut bani si de facut cariera si care in loc sa stie sa faca un blat corect la o prajitura, mai degraba iti povestesc despre metoda de Reverse Repo la achizitia de titluri de stat la purtator. And sex, ciuciu! Ahahahahha!
So, maybe it's in our favor! smile.gif smile.gif smile.gif


--------------------
We tried to assemble a useful collection of tips and ideas to help our fellow Citroënthusiasts to get the most out of their cars while keeping the dreaded repair costs at bay.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 9 Jun 2004, 15:38
Post #382


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




hehe, intra-devar multe dragute pe la chisinau, dar mai degraba rusoaice...sau cu gena de rusoaice..

hehe... m-a distrat expunerea ta...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 9 Jun 2004, 16:29
Post #383


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Pai poveste-ne si noua experiente vesele de pe acolo.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 11 Jun 2004, 09:15
Post #384


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




am postat ceva pe topicul cu chisinaul...m-am gandit sa nu elucubrez ca nu stiu pe cati ii intereseaza moldova cealalta...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eurofighter
post 11 Jun 2004, 18:01
Post #385


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 31 May 04




moldova cealalta e acolo unde se vorbeste limba moldoveneasca si in dictionar in dreptul cuvantului "tigan" este trecut "roman"?


--------------------
Dacia 1300 1974
cu gandul la termica
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 12 Jun 2004, 00:16
Post #386


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Parerea mea, este ca asa cum barbatii si femeile nu sunt egali din nastere(fapt dovedit stiintific) tot asa, nu poti pune un barbat sa faca treburi de femeie asa cum nu potzi pune o femeie sa faca treburi de barbat. Desigur, in conditzii exceptzionale unde se impune ca o femeie sa faca treaba de barbat sau viceversa, fiecare poate sa faca mai mult sau mai putzin fatza la situatzia respectiva, dar este cunoscut faptul ca sunt anumite activitatzi care le sunt mai "la-ndemana" femeilor si activitatzi care le sunt mai la-ndemana barbatzilor. Desigur, asta nu insemna ca femeile nu ar trebui sa aiba drepturi, asa cum a fost pina acum 50-60 de ani in multe tzari, dar nici ca femeile=barbatzii nu potzi spune ca per total una dintre tabere e mai buna decat cealalta, ci se poate spune ca in anumite privintze fiecare dintre cele doua tabere este superioara celeilalte prin predilectie. Eu sunt un mare sustinator al teoriei "Omul potrivit la locul potrivit". Astfel toata lumea e fericita, fiindca fiecare face exact ceea ce se pricepe mai bine sa faca si care, in acelasi timp, aduce satisfactii. Eu personal, daca vad ceva bine facut, fie ca a fost realizat de o femeie, fie de un barbat, eu apreciez la fel, ca fiind un lucru bun, pentru ca in fond si la urma urmei pe mine ma intereseaza calitatea, nu sexul persoanei care a facut lucrul respectiv. Cu atit mai mult, daca vad ca o femeie s-a descurcat extraordinar la o treaba de barbat si viceversa, apreciez si mai mult persoana respectiva, deoarece are puterea de a executa la fel de bine anumite actiuni si activitatzi care nu-i sunt nativ usor de indeplinit.


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 12 Jun 2004, 00:27
Post #387


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Si cine stabileste ce este "treaba de femeie" si ce este "treaba de barbat"?


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 12 Jun 2004, 11:44
Post #388


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Kimms, inainte sa ma-ntrebi
QUOTE

Si cine stabileste ce este \"treaba de femeie\" si ce este \"treaba de barbat\"?
cu ton de hartza, te rog sa mai citesti o data ce am scris, si in mod sigur vei gasi raspunsul la intrebarea ta. Hai sa-ti dau si un mic "hint" : nu am denumit acele activitatzi care le sunt mai la-ndemana femeilor sau care le sunt mai la-ndemana barbatzilor.
Am avut grija "sa nu-mi dau foc la caciula" cand am scris asta, stiind ca tu esti mai mereu pusa pe contrazis :wink:


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 12 Jun 2004, 12:32
Post #389


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




In afara de capacitatile biologice diferite, nu exista diferente! Restul deosebirilor sunt conventii stabilite social/cultural! Si sunt supuse schimbarii!

Abilitatile si inclinatiile personale sunt cele care trebuie sa stabileasca ce sa faca si ce nu faca o persoana si nu genul, varsta, etc!

Nu cred ca esti un misogin, dar sunt anumite structuri de gandire patriarhala care par "naturale", tocmai prin modul in care se face educatie, prin valorile societatii noastre!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 12 Jun 2004, 12:35
Post #390


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Eu exact la activitatzile limitate de capacitatzile biologice si la inclinatziile native ma refeream...
NU am spus nimic despre varsta, infatzishare sau alte asemenea
Nu prea ai de ce sa te contrazici cu mine pe tema asta si nici sa incepi sa-mi insiri cat de nenorocita e lumea ca face discriminari


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages « < 11 12 13 14 15 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 20:08
Forum Renault