DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages « < 12 13 14 15 16 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Femeile "scumpele de ele"

madalina
post 12 Jun 2004, 12:39
Post #391


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Sincer, nu cred ca este o mare realizare faptul ca exista (existau) femei-miner, de exemplu! Pentru ca din punctul de vedere al fortei fizice barbatii sunt superiori in ansamblu femeilor, dar credeam ca am depasit faza in care aceasta este o valoare suprema!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 12 Jun 2004, 12:41
Post #392


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Eu incerc si am incercat dintotdeauna sa am o atitudine echilibrata in aceasta problema si in general in viatza. Accept omul indiferent de sex, varsta, infatzishare etc daca este capabil sa duca un lucru la bun sfarsit.


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 12 Jun 2004, 12:46
Post #393


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




QUOTE

Sincer, nu cred ca este o mare realizare faptul ca exista (existau) femei-miner, de exemplu! Pentru ca din punctul de vedere al fortei fizice barbatii sunt superiori in ansamblu femeilor, dar credeam ca am depasit faza in care aceasta este o valoare suprema!

Intr-adevar, s-a depasit aceasta faza si ma bucura faptul ca ai realizat ca in aceasta problema egalitatea dintre barbat si femeie este inexistenta datorita crcumstantelor naturale. Sa pui o femeie sa fie miner este ca si cum ai pune un ditai zdrahonul cu mainile ca doua lopetzi sa faca lipituri de mare precizie la dispozitive electronice minuscule... sau e ca si cum ai baga un elefant intr-un magazin de portzelanuri laugh.gif


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 12 Jun 2004, 14:20
Post #394


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




QUOTE

Ca inegalitati sunt multe si evidente, intre barbati si femei, intre femei si femei, intre barbati si barbati, este o situatie ce exista si nu poate contestata. Problema e ce facem ca ea sa dispara. Nu cumva si noi, prin educatia pe care am primit-o in \"cei 7 ani de acasa\" si apoi, prin experienta de viata, am ales sa impartim lumea in noi si voi, in ei si altii? Sa ne amintim de copilarie. Baietilor li se cumpara masinute, arme de toate tipurile, iar fetelor papusi, seturi de vase din plastic. Iar cand vor sa se joace cu jucariile celorlalti, li se spune:\"Ce tu esti fata sa te joci cu papusi?\" sau \"Tu esti baiat?\" Si de ce? Numai pentru ca ne plac jucariile celuilalt? De ce ni se impun niste culori cand suntem mici? Albastru si rosu, cu nuantele lor, de exemplu? Simple conventii? Mentalitate?  


Mache, this was your feminin side talking, isn`t it? Sau tatal ala mare si rau te batea la funduletzu gol cand erai mic pentru ca te jucai cu papusile fetitzelor, faceai pipi ca ele si te imbracai in fustele mamei, iti puneai pantofii ei si plecai sa te joci cu copiii de varsta ta faimosul joc "familia" in care tu erai mama??? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Si tu ai fost frustrat toata copilaria pentru ca nu intelegeai de ce tu trebuie sa stai in picioare cand faci pipi si fetele pot sa stea jos, de ce fetele or sa dea nastere copiilor lor, in timp ce tu ca baietzel nu vei putea decit da nastere materiilor fecale?

Let`s face it man... baietzilor li se cumpara arme si masinutze pentru ca ei nu sunt atit de emotzionali. Fetele in schimb sunt mai gingase, sunt mai sentimentale, ele sunt mai finutze si (majoritatea lor) nu au inclinatii spre lucruri dure. Ele sunt mai sensibile din punct de vedere emotzional decit sunt baietzii la virsta aceea. Ia spune-mi cati baieti ai vazut luandu-se la tranta, la bataie, la impunsaturi si cate fetite? Eu imi aduc aminte ca o fata la jocurile mai violente se putea rani mai usor decit un baiat...
Am spus asta in mesajul meu de mai sus si repet: EGALITATEA INTRE CELE DOUA SEXE NU EXISTA IN ANUMITE ASPECTE... Parerea mea este ca cele 2 sexe se completeaza reciproc... unde unul nu face fatza, face celalalt.
Eu personal, consider ca o lume fara ca femeile sa aiba un cuvint de spus ar fi anosta, plictisitoare si stupida (Ex: Evul Mediu, unde femeia n-avea nici un drept si era considerata pe picior de egalitate cu animalele din gospodarie).
Intratzi intr-o casa de celibatar si in majoritatea cazurilor vetzi descoperi o dezordine de nedescris. Intratzi in casa unor tineri care stau impreuna si "mana" femeii nu va trece neobservata... Aici nu ma refer la faptul ca femeia este slujnica in casa; ma refer la faptul ca in cele mai multe cazuri femeia gestioneaza ordinea in casa si face impreuna cu barbatul curatzenia. Personal sunt de parere ca a face un lucru impreuna cu jumatatea este si distractiv si eficient este si benefic pentru relatie, aceasta intarind legatura dintre cei doi.

Dar de aici si pina la ce ai spus tu Mache, este cale foooaaaaarte lungaaaaa.... daca tu chiar crezi in ceea ce ai spus, ar trebui sa-ti pui intrebari cu privire la sexualitatea ta...


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 12 Jun 2004, 14:50
Post #395


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Mas, mesajul tau se inscrie intr-un stereotip clasic!

Eu nu cred ca ordinea sau dezordinea tin de sexul persoanei, ci de educatia primita in copilarie! Daca un copil este invata de mic ca trebuie sa faca curatenie in camera lui, va fi toata viata ordine in casa lui, fie ca e fata, fie ca este baiat!

Eu am fost invata ca face ordine dupa mine mama si acum sunt o dezordonata! Nu exista o inclinatie genetica in functie de gen spre a face ordine!

Nu suntem complementari, caci in acest mod ar trebui sa revenim la aceeasi problema cu separatia domeniilor feminine si masculine, lucru fals!

Femeile au fost inca din antichitate inchise in casa, le-au revenit treburile casnice, de spatiul public ocupandu-se cei puternici - barbatii! Puterea era delimitata de forta fizica!

Definirea femeiii ca apartinand mai ales spatiului casnic se vede si astazi! Indiferent cum exprimi acest lucru, tot o discriminare este! Fie triburile de pigmei in care femeiele sunt tinute in spatiul casnic pentru ca nu pot vana, fie ca spui ca asa le aperi, cum era in evul mediu, fie spui ca liberalii inceputului de secol XX ca femeia este o zeita iar conducereaa societatii, a afacerilor este o activitate murdara si nu se poate ca ea, zeita, sa decada atat de mult, fie spui ca trebuie sa se dedice familiei, rezultatul este acelasi!

A fi femeie nu inseamna a fi o fiinta dependenta! Asa cum a fi barbat nu inseamna ca unica modalitate de a-ti exprima sentimentele este pumnul!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eurofighter
post 12 Jun 2004, 15:02
Post #396


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 31 May 04




here they go again! :shock:


--------------------
Dacia 1300 1974
cu gandul la termica
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 12 Jun 2004, 15:14
Post #397


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




kimms, ma obosesti numai cand citesc topicul asta..sincer sad.gif
Uite un nou set de intrebari referitoare la inegalitatile alea culturale:

- ce procent din barbati si ce procent din femei plang la filme ?
- dar procentul celor care practica snowboarding / ski extrem / skydiving /sunt piloti de avion / de formula 1 / de raliu ?
- de ce femeile conduc altfel decat barbatii ? (nu zic 'mai prost', da ? Altfel)
- care barbat are PMS sau 'dezechilibre hormonale' ?
- ce barbat ai vazut tu sa-si cumpere un obiect de folosinta indelungata (masina, casetofon, ce vrei tu) STRICT judecand dupa cum arata ?

Si ultima, cu dedicatie pentru tine:
ce fel de egalitate vrei ? Egalitate in care tu cari mobila, bei bere, mergi pe stadion si 'tii' la misto cot la cot cu barbatii, sau egalitate de-aia in care totusi ti se ofera locul in autobuz / ti se aduc flori ?


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 12 Jun 2004, 15:24
Post #398


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Kimms, you just don`t get it, do you???! Tu te contrazici de placerea contrazicerii... Suntem complementari de cand ne-a last Dumnezeu pe Pamant... Daca n-am fi fost, n-am fi putut sa vorbim despre umanitate pentru ca N-AR FI EXISTAT UNA!!!! Cum naiba sa nu fim complementari???!!!!! Pot eu sa-mi fac copil de unul singur?NU! Pot sa fac o L...A, dar tot nu o sa iasa nici un copil de-acolo... Nici tu nu potzi sa faci copii fara un reprezentant al sexului masculin sau macar a unei anumite substante secretate de barbat. Nu ma lua acum cu idei de clonare si alte stupizenii de-astea ca ma umfla risu'. Timp de MII de ani barbatii si femeile au fost complementari iar acum extremistele miscarii feministe incep sa ne spuna noua ca femeia si barbatul nu sunt complementari, ca barbatzii sunt inutili si nu sunt buni de nimic si in concluzie trebuie aruncatzi la gunoi... Mai terminatzi-va cu prostiile si recunoastetzi ca asa este:fie ca ne place sau nu, SUNTEM complementari PUNCT!

Cat despre ordine si dezordine, stai calma ca am vazut o gramada de fete dezordonate de m-am luat cu mainile de cap! Spuneam doar ca femeile au inclinatie mai mare spre estetic decat barbatzii. Barbatii sunt mai delasatori in aceste probleme, ei fiind preocupati de aspectele tehnice ale problemelor. Se stie ca barbatii sunt mai delasatori inca de la scoala generala unde fetele intotdeauna au note mai bune ca baietii. De ce? Pur si simplu ele sunt mai riguroase, in timp ce baietii sunt mai preocupati de fotbal decat de carte.
Asa ca nu ma lua cu stereotipe clasice si alte alea pentru ca nu e cazul ...
Daca vrei sa-mi dovedesti ca barbatul si femeia nu sunt complementari, naste un copil fara clonare <pentru a crea o clona trebuie culese anumite informatii genetice de la o persoana, deci persoana respectiva trebuie sa fi fost nascuta si deci, sa aiba TATA SI MAMA, fara de care nu ar fi existat (HA! ca nu mai tzine nici faza cu clonarea... tot iti trebuie un barbat si pentru asta> si fara sperma de oriunde ar proveni ea. Si George sa faca la fel... adica sa obtzina faimosul, mediatizatul si mult asteptatul COPIL DIN LABA! :twisted: laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 12 Jun 2004, 15:31
Post #399


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




A! Apropos de ce zicea MariusI.... Kimms nu vrei sa iesim la o intalnire la care sa-mi platesti tu sucul, biletul la film, floricelele, mancarea si sa ma iei si sa ma aduci acasa cu masina TA pe benzina/motorina TA si sa ma suni tu de fiecare data si sa-mi cumperi flori si sa-mi faci cadouri-surpriza? Si de fiecare data sa ma duci intr-un loc nou si scump. Si sa nu te superi cand eu voi iesi cu baietii seara si sa suporti calma toate iesirile mele, dar eu sa ma supar crunt si sa fac tot felul de fitze si ifose cand tu vei iesi cu fetele.


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 12 Jun 2004, 15:33
Post #400


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




A! Apropos de ce zicea MariusI....Daca tot suntem egali, Kimms nu vrei sa iesim la o intalnire la care sa-mi platesti tu sucul, biletul la film, floricelele, mancarea si sa ma iei si sa ma aduci acasa cu masina TA pe benzina/motorina TA si sa ma suni tu de fiecare data si sa-mi cumperi flori si sa-mi faci cadouri-surpriza? Si de fiecare data sa ma duci intr-un loc nou si scump. Si sa nu te superi cand eu voi iesi cu baietii seara si sa suporti calma toate iesirile mele, dar eu sa ma supar crunt si sa fac tot felul de fitze si ifose cand tu vei iesi cu fetele. HAHAHHAHAHHAHAHAHHAHHAHAHHAHAHHAHHAHAHHAHHAHAHHAHAHHAHAHHAHAHHAHAHHAHAHHAHHAHAHH
AHHAHAHHAHHAHHAHAHHAHAHHAHHAHAHHAHAHHAHHAHAHHAHAHHAHHAHAHHAHAHHAHHAHAHHAHAHHAHAH
HAHHAHHAHAHHAHAHHHAHAHAHHAHAHHAHHAHAHAHAHHAHAAHAHHA


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 12 Jun 2004, 15:38
Post #401


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




MAS , kimms plateste floricele suc si toate celelalte :mrgreen:


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 12 Jun 2004, 15:40
Post #402


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




A! Si inca ceva: SA MA ASTEPTI 15-20 DE MINUTE INTARZIERE SI SA NU TE SUPERI PE MINE, PENTRU CA A TREBUIT SA VORBESC CU CEL MAI BUN PRIETEN AL MEU CARE ESTE MALTRATAT DE PRIETENA
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 12 Jun 2004, 15:42
Post #403


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Si cum potzi sa te suporti asa intretinut George?????!!!! Eu nu ma simt bine cand imi face cineva cinste, d-apai sa-mi plateasca fata....
Dar, probabil ca la voi e invers... Care are penis dintre voi doi?
George cred ca tu esti gainusa mica
LOooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooLLLLLLLLLLL


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 12 Jun 2004, 15:42
Post #404


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




dar tu esti chiar terorizat de femei laugh.gif

daca prietena ta iti face atatea nazuri schimb-o !!! urgent :twisted:


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 12 Jun 2004, 15:42
Post #405


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Femeile sunt educate ca trebuie sa fie sensibile! Iar aplange la film mi se pare o prostie! E doar o fictiune!

Cu condusul am dezbatut pe "femei soferite pe acest forum"! Gasesti acolo toata argumentatia!

Nu se manifesta niciodata hormonii masulini, nu-i asa? Nici nu exista o intreaga industrie care profita de ei! Sau revistele sexy sunt strict educative, nu-i asa/! barbatii in mod rational si fara nici-o implicare hormonala le aleg!

Exista studiii care au indicat existenta unei perioada gen menstruatie si la barbati! Andropauza exista la barbati! Crizele de la mijlocul varstei exista si la femei si la barbati! Barbatii nu au hormonii de sarcina, evident! Dar cred ca motivatia barbatului care si-a dorit intr-adevar sa devina tata, este mai puternica decat manifestarile hormonale ale sarcinii!

Cate femei ai vazut tu cumparand un obiect de folosinta indelungata numai pentru a fi smechera?

Apropo de valorizarea diferita, stiti ca in Romania exista mult maim multe automobile decat aspiratoare? Desi costurile sunt incomparabil diferite!

Ce inteleg eu prin egalitate, am mai spus de n ori!

Egalitatea gen inseamna egalitate reala de sanse si eliminarea stereotipurilor!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 12 Jun 2004, 15:45
Post #406


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




mie nu-mi face, pentru ca stiu sa pun la punct anumite lucruri, dar recunoaste George ca multe fac asa


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 12 Jun 2004, 15:50
Post #407


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




faptul ca unele fac asa nu inseamna ca toate fac asa .
ideea este sa le selectezi cum trebuie si sa le inveti ca nu esti obligat sa suporti ifosele lor. si viceversa este valabil.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 12 Jun 2004, 16:03
Post #408


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Eu stiam ca o relatie inseamna in primul rand aprecierea celilalt! daca tu iesi cu o astfel de femeie numai ca arata bine, nu esti cu nimic diferit de un animal!

Respectul si afectiunea reciproca sunt cele care conteaza! Ceea ce descrii tu este nesimtire, nu feminitate! Daca pe o astfel de femeie ar parasi-o toti barbatii imediat, nu ar mai face asa, dar de obicei barbatii suporta chestii de acest fel pentru ca tipa arata bine! Unde e rationaliatea? Este strcit un instinct primitiv!

Iar multe femei sunt invatate ca nu nici-o valoare daca nu au un barbat alaturi si de teama sa nu ramana singure suporta tot felul de magarii!


Dar eu n-as iesi cu cineva care "ma pune la punct" in sensul ca trebuie sa fac strict ce zice el! O relatie inseamna negociere, concesii de ambele parti! Si asa cum ne alegem prietenii in functie de lucrurile comune, trebuie sa fim si mai selectivi cand ne alegem iubita/iubitul!

O femeie care iese cu barbat numai pentru bani lui, este o prostituata legala, un barbat care iese cu o femeie stiind ca singurl lucru pe care il apreciaza ea la el este situatia materiala este fie un mare complexat sau strict un animal care se multumeste cu un trofeu de vanatoare!

Daca un barbat nu ma respecta ca fiinta umana, poate fi oricatde bogat si oricat de frumos, ca nu am de ce sa-l suport!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 12 Jun 2004, 16:29
Post #409


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




kimms...tragi la postul de moderator sau vrei sa il bati pe Marty la numar de mesaje...nu stiu...cert e ca nu te lasi:)! Si bine faci!!!

Sa nu trecem cu vedere anumite evidente totusi...daca femeilor nu le-ar placea masinile luxoase...barbatii nu le-ar cumpara...ca nu ar avea in ochi cui sa se dea smecheri.

Si e f. explicabil...masina scumpa inseamna garantarea unui statut social...a trecutului, prezentului si poate a viitorului...poate cum pe vremurile cro-magnon-ului, masculii feroce erau apreciati dupa muschi si agresivitate, pentru ca isi puteau apara familia. Atunci da! ...acum unul care merge zilnic la servici pe bicicleta (asta presupune un anumit nivel de conditie fizica smile.gif ) nu are absolut nici o trecere in fata unuia cu 4*4, presupunand ca amandoi sunt la fel de destepti, bogati si frumosi smile.gif . Este? :mrgreen:
Apropo am avut o colega de fac. care s-a castorit cu un baiat cu 4*4...cand a aflat ca era luat in leasing pe firma unui prieten...asta a devenit motiv de divort smile.gif. Faza AUTENTICA smile.gif !

Si sa nu stau eu sa imi aduc aminte cum cumpara femeile bunurile de folosinta indelungata...ca nu am amintiri placute:).


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 12 Jun 2004, 19:02
Post #410


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
Apropo de valorizarea diferita, stiti ca in Romania exista mult maim multe automobile decat aspiratoare? Desi costurile sunt incomparabil diferite!

Ha ha ha, de parca n-ar fi normal sa fie asa. Intr-o familie e normal sa existe 2 masini, una pt. barbat si una pt. femeie, si un singur aspirator, ca doar nu-si iau doua ca sa aspire in tandem :? biggrin.gif
Glumesc desigur, cred ca stiu unde bati, insa pe bune intr-o societate dezvoltata ai nevoie de mai mult de o masina intr-o familie si de un singur aspirator, in afara de cazul in care ai mai multe case (de vacanta), ceea ce e mai rar.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 12 Jun 2004, 20:10
Post #411


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
Femeile sunt educate ca trebuie sa fie sensibile! Iar aplange la film mi se pare o prostie! E doar o fictiune!  

Fata tatii, deja esti 'in denial', cum se spune acum..sa inteleg ca n-ai vazut in viata ta la cinema filme gen Lista lui Schindler, Save Private Ryan, Titanic si alte cele ?? Sau nu te-a dus nimeni ? tongue.gif smile.gif

QUOTE

Cu condusul am dezbatut pe \"femei soferite pe acest forum\"! Gasesti acolo toata argumentatia!  

Da, stiu de topicul cu condusul..vorbeam de nomenclatorul de meserii smile.gif
Si ca sa-ti mai dau un exemplu, cam care e procentul de fete dintre absolventii de, sa zicem, Automatica ?

QUOTE

Nu se manifesta niciodata hormonii masulini, nu-i asa? Nici nu exista o intreaga industrie care profita de ei! Sau revistele sexy sunt strict educative, nu-i asa/! barbatii in mod rational si fara nici-o implicare hormonala le aleg!

Egzact, dom'le ! masculini ! Uite, incepi sa vezi lumina smile.gif) Si daca vrei sa te convingi mai mult, ruleaza zilele astea pe Descoperi un documentar legat de schimbarea de sex si marturiile unor persoane care au trecut prin asta. Citez cateva expresii : 'parca m-am nascut din nou', 'reactiile mele sunt cu totul altele', etc. Til-l recomand cu caldura (documentarul)

QUOTE

Exista studiii care au indicat existenta unei perioada gen menstruatie si la barbati!  

...si nu mai e mult pana sa vedem reclame la Always for him ?? :roll: C'mon, give me a break ! Asta deja e disperare feminista, nu mai e argumetatie..

QUOTE

Cate femei ai vazut tu cumparand un obiect de folosinta indelungata numai pentru a fi smechera?  

Nu, n-ai inteles, il cumparau pentru ca era dragut, nu pentru ca ar fi fost util / mai util decat alt model. Ca sa exemplific, ca si cum ai cumpara un Pijot 206 cu motor de Lastun, numai pt ca e frumos. Barbatii cel putin daca fac asta, o fac cu un scop: ca sa agate gagici / ca sa para ca au situatie materiala buna ca sa agate gagici, etc wink.gif Femeile nu, lor li se pare simpatic, si il iau..

QUOTE

Apropo de valorizarea diferita, stiti ca in Romania exista mult maim multe automobile decat aspiratoare? Desi costurile sunt incomparabil diferite!  

Afirmatia asta ar trebui sa ti-o incluzi in semnatura smile.gif)

Si ca sa ma repet: don'shoara, sansele sunt egale ! Trezeste-te si uita-te in jur. Dintre toate persoanele pe care le cunosc eu nici o femeie nu este discriminata in vreun fel. Ba chiar pot sa-ti dau exemplu de doua domenii bine platite unde femeile sunt majoritare in tara noastra : firmele de audit si bancile.
In plus, diferentele intre barbati si femeie exista si ma uimeste obstinatia ta in a demonstra ca nu exista..ti-ai pus vreodata intrebarea daca asta nu e cumva efectul educatiei tale ??

Si inca o intrebare, asa, pentru sambata seara: cate dintre chestiile pe care le sustii aici pe forum vin din observatia ta personala si cate din carti / gura altora ?


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 12 Jun 2004, 20:17
Post #412


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Stiu ca asa ar fi normal, ashu, dar uite societatea in care traim! In momentul in care 14 milioane de romani sunt asistati social, nu putem avea pretentii ca toata lumea sa aiba minim doua masini!

persoane materialiste exista de ambele sexe, dar trebuie judecat fiecare individ in parte!

Apropo de inegalitati sociale, am vazut in urma cu un sfert de ora un Ferarri cu numar definitiv de Bucuresti in fata hotelului Dorobanti! Nu am plecat la stop cum s-a dat verde, dar nici nu m-a claxonat nimeni, caci toti eram furati de "peisaj"!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Al Cap0nE
post 12 Jun 2004, 20:33
Post #413


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




Ti-a placut ? Era al meu :mrgreen:


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 12 Jun 2004, 20:36
Post #414


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE

kimms a scris:
Femeile sunt educate ca trebuie sa fie sensibile! Iar aplange la film mi se pare o prostie! E doar o fictiune!  


Fata tatii, deja esti 'in denial', cum se spune acum..sa inteleg ca n-ai vazut in viata ta la cinema filme gen Lista lui Schindler, Save Private Ryan, Titanic si alte cele ?? Sau nu te-a dus nimeni ?    


si ce treaba are cu plansul ??? daca filmul este o porcarie ? sau dc mie mi se pare asa.
titanicul mi s-a parut o porcarie . femeile care au plans la filmul ala mi s-au parut RIDICOLE :twisted:

de acum incolo NO COMMENT


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 12 Jun 2004, 20:45
Post #415


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




George, sunt perfect de acord cu tine, titanic e o porcarie. Dar cel putin la lista lui Schindler cand am iesit din sala cred ca jumatate din tipe plangeau..nu comentez acum ca e ridicol/ca nu e, vorbesc numai de manifestarea in sine.


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 12 Jun 2004, 21:10
Post #416


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




He he he, am un prieten care cand se imbata daca isi pune un film gen "Independence Day", "Armaghedon", etc. plange de salta camesa pe el. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Ma sparg de ras cand imi povesteste. Mai ales discursul patriot american care se regaseste in fiece film de genu asta il rapune. biggrin.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 12 Jun 2004, 21:17
Post #417


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Filme de genul "Lista lui Schindler" ar trebui sa duca la reflectie, nu rezolv nimic daca vad un astfel de film, plang si apoi incep sa spun ca "jidanii" conduc lumea si sunt vinovati de mai stiu eu ce!

Daca sunt mai multe absolvente de economie, sunt avantajate femeile daca exista mai multe sefe in domeniu decat sefi!

Hormoni masculini sau feminini, tot hormoni sunt si determina actiuni ce n-au legatura cu rationalitatea! Chestia cu "parca m-am nascut din nou" este evidenta: daca tu ai trai toata viata intr-o corp complet incompatibil cu psihicul tau, cand in sfarsit ajungi sa ai corpul care ti se potriveste psihicului, nu crezi ca iti rezolvemi 99% din frustrarile si angoasele personale? Evident e o noua viata!

Barbatii cumpara un obiect pentru a fi smecher cu scopul de a placea femeilor, femeile cumpara un obiect dupa cum arata pentru a se simti ele bine! E vorba tot de comfortul personal!

Universul feminin este slab valorizatt la nivel social! Daca o femeie vrea sa reuseasca in cariera trebuie sa se masculinizeze!

Daca tu consideri ca femeile nu sunt discriminate in Romania, cred ca tu esti "in denail"!Sunt multe femei in domeniul bancar, dar cate sunt presedinti de banci? Chiar si in domeniile unde femeile domina numeric, sunt preferati barbatii sefi!

Sunt lucruri observate de mine tocmai pentru ca am fost invatata de parintii mei ca pot fi orice imi doresc si spre care am inclinatii in domeniul profesional! Si, asa cum am invatat ca se face o cercetare sociologica, testezi observatiile empirice cu studiile facute la scara mai larga, in mod profesionist!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 12 Jun 2004, 21:47
Post #418


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




That`s it kimms! Call me an animal! I'm an animal, people!!! Grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
hahhahahahhahahhahHAHHAHAHAHHAHAHHAHAHAHHAHAHHAHHHAHHahahahhahahhahahhahhahahhah
haha


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 12 Jun 2004, 21:54
Post #419


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




Stai nitel, aici e vorba de persoana ta sau de femei in general ? Poate ca tu nu rezolvi nimic (apropos, ce e de rezolvat la un film ?), dar eu iti spun ce am vazut la iesirea din cinema si am ramas uluit in asemenea hal ca am tinut minte 5 ani de zile.

Nu inteleg fraza cu absolventele..vrei sa detaliezi ? smile.gif Si de ce sunt mai multe absolvente de economie ? Tot kultur ?

Nu stiu daca hormonii influenteaza rationalul sau nu (desi logica ma indeamna sa cred ca influenteaza). Dar in mod sigur influenteaza nivelul sentimental / subconstientul si aici e una din cele mai mari diferente intre femei si barbati. Care diferenta conduce la alte chestii, cum ar fi reactiile in conditii de stres si rezistenta la uzura psihica, de asemeni diferite la barbati si la femei. De ce crezi ca pentru muncile de rutina sunt preferate femeile ?
De exemplu, nu cred ca exista nici un barbat care sa lucreze la masina intr-o fabrica de confectii. De ce ?

Si spune-mi si mie te rog cum iti sporeste confortul personal o masina de spalat cu colturile rotunjite sau o statie audio cu luminitele rosii si nu albastre (ca sa dau doua exemple) ? De chestii de genul asta vorbesc, aparate care ar trebui alese dupa cu totul alte criterii decat designul.
QUOTE

Universul feminin este slab valorizatt la nivel social! Daca o femeie vrea sa reuseasca in cariera trebuie sa se masculinizeze!

Asta banuiesc ca e din experienta ta personala, nu ? Poti sa definesti termenul de 'masculinizare' ? De preferat ilustrat cu exemple de chestii care ti s-au impus tie.

Femei in functii de conducere exista. Daca sunt mai putine, asta se poate datora, printre altele, si urmatoarelor probleme:
- femeile reactioneaza mai mult la nivel emotional, fata de barbati care reactioneaza mai rational (in afara cazurilor cand sunt condusi din pantaloni wink.gif )
- nici unui patron nu-i convine ca daca directorului de vanzari sau sefului de echipa i se nazare ca trebuie sa faca un copil trebuie sa se lipseasca de el 2 ani...si dupa cum spuneam, filmul ala 'gravidul' e o fictiune smile.gif
- unui barbat ii e mai usor (poate mai natural) sa se impuna in fata altora. Femeia mai greu se impune direct, daca e desteapta (si frumoasa) manipuleaza wink.gif


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 12 Jun 2004, 22:05
Post #420


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




Poate ar trebui sa ne mutam pe forumul andreigheorghe cu topicul asta, lol..deja legatura cu masinile s-a pierdut in zare smile.gif


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages « < 12 13 14 15 16 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 18:56
Forum Renault