DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Curge pistonasul de la sabotii spate

GIC
post 29 Mar 2016, 15:26
Post #31


Doar membru


Group: Members
Posts: 919
Joined: 13 January 04
From: Oradea




E nasol daca ramane alcool tehnic in zone unde franele se infierbanta pt ca are punct de fierbere f. scazut (sub 100grd C).


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 29 Mar 2016, 17:24
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Eu ca sa fiu sigur ca scot tot aerul am incercat prin depresiune la fiecare cilindru/ etrier. Si n-am reusit calumea, a trebuit sa merg in service si ei au facut treaba gravitational. Metoda e ok, pentru ca diferenta de nivel pana rezervorul cu lichid de frana e suficient de mare, dar ideea era ca se poate lucra si curat cu niste furtune transparente. Improvizatia mea consta intr-un furtun pe aerisitor conectat la un vas tampon in care cobora si era imersat in lichid de frana. Pe furtun aveam o clema elastica prin intermediul careia aplicam vidul asupra aerisitorului. Vasul tampon era conectat printr-un furtun la o seringa mare cu care faceam vid si o blocam. Principiul era ok dar n-a mers cum speram. Rezervorul il golisem aproape complet de lichidul vechi ( cat sa nu trag aer) si completasem plin ochi cu lichid proaspat. Cred ca am trecut 1L prin instalatie si nu era aerisita. Data viitoare fac gravitational. Cat de curand ca tre sa schimb cilindrii receptori spate.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 29 Mar 2016, 21:26
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Hai mai GIC ... las-o si tu mai putin pe foc.
Instalatia de franare nu-i ceainic. O cantitate infima de alcool tehnic in lichidul de frana nu poate sa faca altceva decat sa modifice intr-o mica masura vascozitatea lichidului.
Totusi lichidul de frana nou bagat, antreneaza in curgerea sa alcoolul ramas.
Dupa parerea mea 250 - 300 de mililitrii de lichid de frana reusesc sa elimine alcoolul din instalatie.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 30 Mar 2016, 10:40
Post #34


Doar membru


Group: Members
Posts: 919
Joined: 13 January 04
From: Oradea




Cosstti - nu-s persoana care sa sara la gatul oricui din orice motiv biggrin.gif , dar treaba cu alcoolul pare ilogica si-ti spun si motivul.
De ce trebuie schimbat lichidul de frana? Pentru ca e higroscopic (absoarbe apa din atmosfera).
Cu ce ne supara acele urme de apa? Apa fierbe la temperatura mai joasa decat lichidul de frana si poate forma bule de gaz la franari puternice, cand componetele sistemului de franare se infierbanta, scazand eficienta franelor.
Astea fiind zise - de ce trebuie eu sa introduc (de buna voie) in sistem ceva ce fierbe chiar la temperatura mai joasa decat apa?


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 30 Mar 2016, 12:12
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Cu chimia sunt in pom. Deci nu te contrazic.
Sa inteleg ca proprietatea higroscopica a lichidului de frana face realizabila combinarea acestuia cu apa?
Eu am crezut ca lichidul de frana are proprietatea de a nu-si shimba decat in mica masura vascozitatea la variatiile de temperatura.
Bine, am priceput ca nu este recomandata curatarea de impuritati a instalatiei de franare cu alcool tehnic.
Dar totusi... de ce procedeul sa practicat si se practica in continuare?

30 Mar 2016, 12:12:
Cu chimia sunt in pom. Deci nu te contrazic.
Sa inteleg ca proprietatea higroscopica a lichidului de frana face realizabila combinarea acestuia cu apa?
Eu am crezut ca lichidul de frana are proprietatea de a nu-si shimba decat in mica masura vascozitatea la variatiile de temperatura.
Bine, am priceput ca nu este recomandata curatarea de impuritati a instalatiei de franare cu alcool tehnic.
Dar totusi... de ce procedeul sa practicat si se practica in continuare?

30 Mar 2016, 12:13:
Scuze de dublura. Se poate sterge.

This post has been edited by cosstti: 30 Mar 2016, 12:13


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 Mar 2016, 13:24
Post #36


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Curatarea cu diverse solutii se practica si pentru alte lichide din instalatii (gen decontaminare, eliminare span, etc). Doar ca eliminarea nu se face prin cadere.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 30 Mar 2016, 17:38
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09






"Instalatia" de frane nu ar mai avea nevoie de "curatare" daca lichidul de frana ar fi schimbat cel putin cand trebuie, daca nu chiar mai devreme

Daca il schimbi cand iti aduci aminte, e firesc ca va strange ceva apa care va coroda piesele de metal....si de aici aveti pistoane oxidate care merg greu, mizerie pe conducte, aerisitoare infundate....


Eu il schimb dupa 1 an - insa fac pe an cam 40-50 000 km -acum o sa ziceti toti ca sunt paranoia, insa dacia zice parca la 2 ani....si oricum nu trebuie sa faceti ca mine, e chiar indicat sa nu faceti biggrin.gif


Inca ceva....alcoolul tehnic parca este alcoolul izopropilic....lichidul de frana (etilen glycol - tot alcool ) crezi ca il va scoate complet din instalatie? de ce trebuie sa va complicati? Vreti totusi "curatire"? Foarte bine, luati mai mult lichid de frana si purjati fiecare etrier/cilindru pana vine lichid curat....


Cred ca e mai important sa fie facuta correct purjarea, ca idee generala....cand vad pe unii ca dau la pedala iepureste ( insa furtunul de la aerisitor nu e cufundat in lichid si trage aer la greu ) si apoi se mira de ce le merge mai prost ma apuca rasul......

Si culmea este ca a scris cineva recent cum se face purjarea correct, pe alt topic.....deci fara stilul "iepureste" domnilor, ca este masina biggrin.gif


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcg
post 30 Mar 2016, 19:10
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 18 May 07




Metoda cu furtunul cufundat in lichid si aerisirea facuta de o singura persoana este ineficienta. Deja la prima pedala, cand o eliberezi, bagi aer inapoi-ar trebui ca furtunul sa fie plin cu lichid pana in aerisitor ca sa nu se intample asta, sau sa fie foarte scurt.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 30 Mar 2016, 21:01
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Mergi si abereaza pe forumul celalalt unde esti aplaudat pt asta

Tiam mai spus treaba asta si pe topicul celalalt pe care lai deschis degeaba

Daca nu stii si nu ai facut, ai macar bunul simt sa taci din gura nu sa semnalizezi ca habar nu ai;

Nu am nici un chef sa iti explic tie cum se face si de ce, pt ca sa mai scris asta si oricum e plin internetul de exemple....

Spor la "semnalizat"....vezi ca nuti merg avariile...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcg
post 30 Mar 2016, 22:04
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 18 May 07




Bineinteles ca am facut.
Stii, unii isi mai folosesc si creierul, nu doar imita ce-au vazut la altii/citit pe forum)
Ce naiba, parc-ar fi fizica cuantica o banala aerisire. Nu, nu se mai prinde nimeni cum se face, tre' sa ai doctorat in mecanica auto. smile.gif)))
De semnalizat semnalizezi tu ca esti penibil cu placile astea de doi lei de nivel scoala primara.

Nu vreau sa ma laud, dar eu am aerisit personal mai bine decat mi-au aerisit la pedala niste dorei in service. Cat am ras...s-a chinuit juma de ora un maimutoi sa scoata un tambur pe spate la ciocan si eu l-am scos acasa pe celalat in 2 minute(folosind ...roata). De aia zic, daca nu te duce capul, degeaba dai la chei toata ziua daca mai mult de a imita ca papagalul niste operatii nu te duce mintea.
Apropo, sa inteleg ca e o rivalitate prosteasca intre cele doua forumuri? radmasa.gif
In rest, mi-e putin jena de jena care ar trebui sa-ti fie tie la abordarea asta infantila...cati ani ai, pe bune acum?

This post has been edited by bcg: 30 Mar 2016, 22:20


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 30 Mar 2016, 23:21
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




QUOTE(user123 @ 30 Mar 2016, 18:38)

Inca ceva....alcoolul tehnic parca este alcoolul izopropilic....lichidul de frana (etilen glycol - tot alcool ) crezi ca il va scoate complet din instalatie? de ce trebuie sa va complicati? Vreti totusi "curatire"? Foarte bine, luati mai mult lichid de frana si purjati fiecare etrier/cilindru pana vine lichid curat....
*



etilen glicolul este antigelul ci nu lichid de frana


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 31 Mar 2016, 07:22
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




"alcoolul tehnic parca este alcoolul izopropilic"
Cu toate ca sunt in pom cu chimia ... am curajul sa afirm ca alcoolul tehnic nu este alcool izopropilic.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 31 Mar 2016, 08:36
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(bcg @ 30 Mar 2016, 22:04)
Bineinteles ca am facut.
Apropo, sa inteleg ca e o rivalitate prosteasca intre cele doua forumuri?  radmasa.gif
*




Bineinteles ca ai impresia ca ai facut si ai dres de asta scrii in ambele parti

Nu e nici o rivalitate, insa aceleasi tampenii care sunt scrise dincolo apar scrise aici de aceeasi indivizi.....nu mai ai loc dincolo sau au inceput aia sa se destepte si sa iti dea cu flit? - pura curiozitate....

In rest, esti total pe langa....nu mai incerca ca nu iti iese




QUOTE(BLUE R 19 @ 30 Mar 2016, 23:21)
etilen glicolul este antigelul ci nu lichid de frana
*




Mea culpa, am fost cu capul in nori - etilen glicolul este folosit ca antigel-

Lichidul de frana contine glycol-eter....asa e cand te grabesti


https://en.wikipedia.org/wiki/Brake_fluid


QUOTE(cosstti @ 31 Mar 2016, 07:22)
"alcoolul tehnic parca este alcoolul izopropilic"
Cu toate ca sunt in pom cu chimia ... am curajul sa afirm ca alcoolul tehnic nu este alcool izopropilic.
*




Alcoolul tehnic , in cel mai bun caz, nu este NUMAI izopropilic.....este o combinatie de metilic cu izopropilic in diferite procente.....sau dupa unii numai izopropilic



http://www.adelaida.ro/alcool-izopropilic-...00ml-ip-1l.html



http://www.kynita.ro/assets/templates/kyni...cool-tehnic.pdf

This post has been edited by user123: 31 Mar 2016, 08:48


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcg
post 31 Mar 2016, 11:16
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 18 May 07




QUOTE(cosstti @ 31 Mar 2016, 07:22)
"alcoolul tehnic parca este alcoolul izopropilic"
Cu toate ca sunt in pom cu chimia ... am curajul sa afirm ca alcoolul tehnic nu este alcool izopropilic.
*



Vai dar cum iti permiti sa pui la indoiala spusele maestrului? In ce o fi maestru, probabil doar in mistouri, din moment ce confunda lichidul de frana cu antigelul.


This post has been edited by bcg: 31 Mar 2016, 11:18


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 08:47
Forum Renault