DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

67 Pages « < 49 50 51 52 53 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Duster sau mai bine alta masina, povesti, povestiri, pareri, ganduri

tavi_ro
post 3 Dec 2014, 12:53
Post #1501


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Am zis ca algoritmul e tampit nu inginerul. Iar cand ma urc intr-o masina nu am chemare sa fac tot felul de calcule matematice ca sa aflu un consum mediu cat mai aproape de realitate. Vad doar ce am scris mai sus.
Scuze dar in exemplul cu functia sinusoidala m-ai pierdut.
Consumul realizat se putea contoriza foarte bine (si precis) cu un debitmetru si o regula de 3 simple, si nu cu tot felul de functii, derivate sau mai stiu eu ce. In plus de asta sunt o gramada de colegi care au facut pana "istetului" ca s-au bazat pe aceste functii.
Batrana dacie avea un plutitor si un indicator de bord. Mult mai precis sistemul. Acum cu noile calcule supersofisticate nu sunt sigur cati km mai pot sa fac cand mai am doar 1 liniuta.
Exemplu concret, instrumentarul de bord arata la un moment dat ca mai poti face 100km. Dupa 20 de km indica ca mai poti face 30. Mai faci inca 10 si ai ramas in camp fara benzina.
O resoftare si ramane sa descoperi noua precizie a functiilor matematice. Atata timp cat nu ma pot baza pe instrumentele de bord acestea sunt doar decorative.

Sincer ma indoiesc ca toate masinile (low cost) arata cifre astronomice pe consumul mediu, in intervale de 10-100km. Dar se poate sa ma insel.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 3 Dec 2014, 13:00
Post #1502


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Realizezi ca pompa de carburant are un debit de vreo 50 litri pe ora? De aia exista circuit de retur. Unde pui acel debitmetru?

Degeaba dai exemple pe care nu le poti intelege. Ori ca iti scrie in bord Autonomie ramasa 100 Km, ori ca aveai acul de carburant la "batrana dacie" la o anumita gradatie, cat mai poti merge efectiv depinde de relief, stil de condus, consumatori, sarcina, etc. Păi ce indicator îți poate PREZICE că după un drum la vale, extraurban, vei vrea să traversezi București-ul, la oră de vârf?

Deci da, nu poate, ci cu siguranta, te inseli.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 3 Dec 2014, 13:28
Post #1503


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Asta e, se mai inseala omu. Am auzit totusi de masini cu debitmetru de benzina, dar din pacate nu mai stiu la ce model. Multumesc pentru lamuriri.

3 Dec 2014, 17:30:
LE: azi am pus mana pe Loganul sotiei. Cu indicatii clare sa il scot de sub nameti si sa ii fac plinu ca era in mare suferinta de benzina. Am facut plinul si plin de speranta am resetat CB-ul. Consumul mediu undeva la 20l/100km. Daca ma opresc pe loc urca ca la Duster. Deci aveti dreptate 100%. Multumesc tuturor care au incercat sa ma lamureasca, toata stima si respectul din partea mea. Domnilor @C a t a l i n, @klaus si nu in ultimul rand D-lui @paul_p.

This post has been edited by tavi_ro: 3 Dec 2014, 17:30


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Dec 2014, 19:08
Post #1504


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(tavi_ro @ 3 Dec 2014, 12:53)
Scuze dar in exemplul cu  functia sinusoidala m-ai pierdut. 
*
Functia sinusoidala, definita pe intervalul [0,2π] are 2 curbe, una deasupra axei si alta dedesubtul axei. Media tuturor valorilor pe care functia le ia in intervalul de definitie este 0, dar asta pentru ca in anumite zone e +1 si in alte zone e -1, in unele e 0,7, in altele e -0,7 etc. E o prostie/necunoastere sa sustii ca din cauza faptului ca in anumite zone e +1 media acestei functii pe intreg intervalul trebuie sa fie 1., sau sa te intrebi de ce in anumite puncte functia are valoarea 1 cand media ei pe intreg intervalul e 0. Astfel de intrebari isi pot pune copii din ciclul primar, cei din gimnazial, care au facut functii si medii si alte asemena isi pun astfel de intrebari doar daca nu au trecut pe la scoala...
Singura functie care intotdeauna e egala cu media ei e functia cu graficul paralele cu abcisa (axa OX), gen f(x)=a. Functia aia intotdeauna va avea valoarea "a" si media ei va fi tot "a".
Dar consumul instantaneu la o masina nu e liniar, ci are fluctuatii, drept pentru care consumul mediu e.... o medie de consumuri instantanee (ca d-aia se cheama mediu si nu altfel, e o medie aplicata la niste valori discrete)
QUOTE(tavi_ro @ 3 Dec 2014, 12:53)
Consumul realizat se putea contoriza foarte bine (si precis) cu un debitmetru si o regula de 3 simple, si nu cu tot felul de functii, derivate sau mai stiu eu ce.
*

Asta asa e, la strungarie e necesar un debitmetru si merge si cu regula de 3 simpla.
La ingineri e suficient sa stii care e functia de debit a injectoarelor pe intervalul de deschidere, in functie de presiunea din rampa si, fara sa mai introduci o piesa suplimentara (costuri, erori, pene) calculezi EXACT cantitatea de combustibil injectata pe baza timpului de deschidere a injectoarelor (deci doar un soft suplimentar, mult mai ieftin decat o piesa si toate legaturile sale mecanice si electrice). Mai aplici si niste functii de ajustarea a valorilor, din cauza uzurii injectoarelor (cu ajutorul sondei lambda) si ai un rezultat mult mai bun decat un debitmetru care nu iti poate masura atat de precis respectiva cantitate decat daca e o piesa de precizie (=scumpa).
Si sunt absolut convins ca e o problema la cumparatorii de dacia in a da bani in plus pentru asa ceva...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 3 Dec 2014, 21:06
Post #1505


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Jos palaria D-LE Klaus, toata admiratia din partea mea. Chineza asta cu axe, curburi, functii elevate si alte minuni matematice care sunt la loc de cinste in calcularea unui amarat de consum mediu pe care un strungar cu debitmetru si o regula de trei simple il desfiinteaza, deja e prea mult pentru mine. In conditiile in care decriptarea unei parole pe 64 bit nu a insemnat pentru mine ceva deosebit... Se pare ca sunt depasit de evolutia tehnologiei actuale. Respect !! Referitor la scoala...am trecut prin scoala dar scoala e ceva arhaic..Turbo Pascal....hmmmm bun pentru ....SoftIce ? Ce vremuri...
PS: sigur nu ai lucrat/lucrezi pe partea de dezvoltare soft de la Renault? Oamenii talentati intodeauna au fost apreciati......

This post has been edited by tavi_ro: 3 Dec 2014, 21:28


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Dec 2014, 17:13
Post #1506


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




tavi_ro, tu stii de ce poti scrie la calculator?
Pentru ca niste matematicieni au considerat abacul si regula de 3 simpla a strungariei prea putin dezvoltata si au trecut la ceva mai elevat.
Acuma, daca ai un calculator pe telefon (sa zic) si trebuie sa calculezi ceva, cu regula de 3 simpa de care zici, crezi ca trebuie neaparat, daca tot ai calculator pe telefon, sa te duci la librarie sa cumperi si abacul ca sa faci problema asa cum ai invatat in clasa I? Sau te folosesti de telefon, fara sa cheltui alti bani?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 4 Dec 2014, 23:26
Post #1507


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Pe undeva si regula de 3 simple era buna la ceva. Faptul ca folosesti calculatorul de pe telefon in loc sa calculezi in minte sau pe o foaie de hartie iar nu e o solutie prea buna mai ales pentru copii. In curand am vazut ca or sa renunte si la scrisul de mana...Iar nu e o solutie prea buna. Electronica introdusa pe masina e solutie buna si nu prea. Service-urile sunt pline de masini cu diferite integrate/procesoare arse, injectoare controlate electronic la preturi astronomice cu fiabilitate extrem de slaba, etc (m-am lovit personal de calitatea acestora). E buna si tehnologia dar pana la un anumit punct. Unde este fiabilitatea de altadata a masinilor ?
Eu unul de la o vreme am inceput sa am probleme cu scrisul de mana....oare de ce ? Si generatia noastra a scris romane intregi in procesul de invatare.
Asa si cu masina, in loc sa ii pun un contor undeva dupa retur prin care trece doar benzina care ajunge in injectoare si care imi spune exact cata benzina s-a dus in cilindrii, calculez tot felul de minuni, bag electronica la greu in injectoare iar fiabilitatea scade. Probabil ca metodele actuale sunt precise dar am vazut ca totusi unii au ramas in pana de combustibil mizand pe informatiile CB-urilor de la masini. Eu pentru simplul fapt cu nu m-am bazat niciodata pe electronica asta "de varf" nu am ramas niciodata in pana de benzina. Si am ceva ani buni de condus zilnic. Dar folosesc tot creionul, foaia si regula de 3 simple.
Daca e sa o luam pe partea de matematicieni, programatori, etc, cu cat produsele soft/sisteme de operare avanseaza in timp, in loc sa devina mai bune, mai stabile, mai securizate, ca de acum calculam cu telefonu, devin mai proaste, mai vulnerabile, mai scumpe. Si cu reguli de exploatare din ce in ce mai tembele. Dai o gramada de bani pe ele si cand e sa iti dea cheia de activare te rogi de producatori....
Asta e e viata, din ce in ce mai complicata si mai lipsita de un viitor "luminos".
PS: CB-ul calculeaza consumul tinand cond de debitul tipic injectorului, de timpii de deschidere si frecventa lor. Dar cum injectoarele au anumite tolerante.....mai ramai si pe camp....

This post has been edited by tavi_ro: 4 Dec 2014, 23:50


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Dec 2014, 08:45
Post #1508


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Tavi, din pacate pentru tine, ARO nu se mai fabrica.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 5 Dec 2014, 08:51
Post #1509


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




QUOTE(tavi_ro @ 4 Dec 2014, 23:26)
Dar folosesc tot creionul, foaia si regula de 3 simple.
Dar cum injectoarele au anumite tolerante.....mai ramai si pe camp....
*



Regula aia de 3 se cheama SIMPLA, nu SIMPLE, pentru ca exista si regula de 3 COMPUSA.

Pe langa tolerantele injectoarelor, un debitmetru are o precizie infinit mai mica.

Motivul pentru care se ramane in camp nu e imprecizia CB-ului, ci faptul ca utilizatorul nu stie sa interpreteze corect ceea ce este afisat.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 5 Dec 2014, 09:42
Post #1510


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Regula da se numeste 3 simpla, ai dreptate. Din pacate ARO nu se mai fabrica, ma intreb ce masina super ar fi ajuns acum. Iar faptul ca imi trebuie o facultate ca sa nu raman in camp e destul de incomod. Peste tot pe unde am citit valorile CB-ului sunt informative si nu reprezinta un monument de precizie. E cam trist mai ales ca suntem intr-un secol unde precizia e la loc de cinste.
PS: Daca utilizatorul nu stie sa interpreteze corect atunci de ce nu se scoate un manual de instruire in citirea si interpretarea CB-ului ?
Si da imi trebuie o masina preferabil cu cat mai putina electronica.

This post has been edited by tavi_ro: 5 Dec 2014, 09:54


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 5 Dec 2014, 09:54
Post #1511


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Te plangi de o problema care nu exista de fapt smile.gif.
De exemplu, tu cum ai calcula mai exact decat o face BC cat kilometri mai poti merge cu masina cand mai ai 5l in rezervor?


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 5 Dec 2014, 09:56
Post #1512


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Real nu poti sa faci un asemenea calcul, nici cu CB nici cu altceva. Ideea era sa stiu cand mai am cei 5 litrii in rezervor. La Duster nu poti sa stii precis acest lucru (si nu numai). De multe ori cand am ramas la o linuta si am facut plinul pana a dat aproape afara de fiecare data am pus cantitati diferite de benzina.
LE: In 2 ani cat am tinut strict consumurile NICIODATA CB-ul nu a calculat corect cati litrii de combustibil au trecut prin injectoare (greu nu ?), (deci nici consumul mediu nu e corect). Iar afisajul liniutelor e doar de decor, uneori am facut 100km si au scazut 2 liniute, alteori am facut 100 km si nu a scazut nimic.


This post has been edited by tavi_ro: 5 Dec 2014, 10:51


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 5 Dec 2014, 11:27
Post #1513


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Numai dacă ai avea afisate atatea liniute cati mililitrii încap în rezervor, atunci teoria ta ar fi corecta...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 5 Dec 2014, 11:33
Post #1514


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Poti sa imi explici cum pot sa dispara 2 liniute in 100km, iar peste 2-3 luni mergand pe acelas drum nu dispare nici una ? Ca e vorba de ceva litrii de benzina consumata nu de mililitrii.... Rezervorul plin in ambele cazuri.

This post has been edited by tavi_ro: 5 Dec 2014, 11:34


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 5 Dec 2014, 11:36
Post #1515


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Asa cum ii dispar aluia care merge pe gpl cand are rezervorul de benzina full.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 5 Dec 2014, 11:43
Post #1516


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Din raspunsul tau inteleg ca vrei sa tii explicatia doar pentru tine ? Sau explicatia e cam SF pentru timpurile actuale ? CB-ul asta ar trebui sa fie un instrument foarte precis nu sa indice ciudatenii din astea. Sau o dam in teorii ca roata de fapt e patrata si 1+1 face tot unu ?

This post has been edited by tavi_ro: 5 Dec 2014, 11:45


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 5 Dec 2014, 11:47
Post #1517


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Înțelegi ce poți.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 5 Dec 2014, 11:48
Post #1518


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Ok,am inteles, multumesc.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Dec 2014, 13:50
Post #1519


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Tavi, tu ai 2 probleme distincte pe care le-ai amalgamat intr-una de nici macar tu nu mai intelegi care sunt de fapt...
Prima, e ca nu intelegi modul de calcul a consumului de carburant prin utilizarea informatiilor date de injectoare si ti se pare absolut normal, din aceasta cauza, sa fie necesar un debitmetru suplimentar pe circuit si alaturi de el, in bord, un calculator pentru regula de 3 simpla, ca sa-si calculeze fiecare sofer consumul mediu.
A doua problema, care de fapt e aia care te framanta, e ca ai o problema cu senzorul de nivel din rezervor (cu plutitorul) si din cauza asta nu poti sa stii cata autonomie mai ai. Aceasta problema nu are nicio legatura cu calculul consumului, dar are influenta asupra evaluarii pe care o face CB-ul pentru autonomia ramasa.
Astfel CB-ul stie exact care e consumul mediu dar pentru a calcula autonomia aproximativa ii trebuie informatia de cantitate combustibil existenta in rezervor.
Daca plutitorul ala e prost, atunci si valoarea data de el e proasta de unde pe lant in sus si autonomia afisata de CB e proasta, si numarul de liniute sunt gresite, si disparitia acestora in functie de consum etc.

Eu cred ca ar trebui sa te cauti de senzorul de nivel din rezervor. Ala e la tine problema, nu calculul consumului mediu de catre calculator.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 5 Dec 2014, 14:41
Post #1520


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(tavi_ro @ 3 Dec 2014, 13:28)
Deci aveti dreptate 100%.
*




Pareai sa-ti fi revenit aici. Pacat, esti incapatanat (ceea ce nu e neaparat rau), dar aici chiar nu mai e cazul. Sincer, ai facut, sau ti s-au aratat toate observatiile corecte necesare, dar nu vrei sa le pui cap la cap. Aici te poate ajuta colegul kum, el e cu privirea de ansamblu.

PS E cam de bula conversatia asta.

This post has been edited by MuciX: 5 Dec 2014, 14:42


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacian ms
post 6 Dec 2014, 10:10
Post #1521


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 18 April 13




QUOTE(tavi_ro @ 5 Dec 2014, 10:56)
Real nu poti sa faci un asemenea calcul, nici cu CB nici cu altceva. Ideea era sa stiu cand mai am cei 5 litrii in rezervor. La Duster nu poti sa stii precis acest lucru (si nu numai). De multe ori cand am ramas la o linuta si am facut plinul pana a dat aproape afara de fiecare data am pus cantitati diferite de benzina.
LE: In 2 ani cat am tinut strict consumurile NICIODATA CB-ul nu a calculat corect cati litrii de combustibil au trecut prin injectoare (greu nu ?), (deci nici consumul mediu nu e corect). Iar afisajul liniutelor e doar de decor, uneori am facut 100km si au scazut 2 liniute, alteori am facut 100 km si nu a scazut nimic.
*



Tavi, pe vremea cand aveam logan fara CB si aveam probleme sa stiu cata benzina am consumat si cata mai am in rezervor (indicatorul avea aceleasi probleme cu cele de pe duster) m-a invatat un meserias de la dacia cum pot verifica:
opresc motorul, tin apasat butonul de la bord (acela de la care fixezi ceasul si resetezi computerul) si cu butonul apasat pui contactul (fara sa pornesti motorul, numai cat sa se aprinda luminile din bord) tii in continuare butonul apasat pana cand ceasurile de la bord incep sa se invarta haotic in jos si in sus si eliberezi butonul. Pe afisajul electronic apar niste chestii amestecate apoi apesi din nou butonul scurt pentru a schimba informatiil afisate. dupa doua trei apasari se va afisa cantitatea de combustibil existenta in rezervor.

Am verificat metoda si la duster si functioneaza cu o toleranta de un litru.

Daca te iei doar dupa liniute este riscant. Totusi si in acest caz daca iti cunosti masina si stii ca te-alasat in pana si totusi pe bord mai aveai o liniuta de benzina, data viitoare cand vei mai avea doar o liniuta te repezi si faci alimentarea.

PS Stiu ca acum ceva vreme ai spus ca ti-ai rezolvat problemele de pornire cu o resoftare. Am si eu inca de la inceput problemele astea dar inca nu am convins pe nimeni de la reprezentanta ca trebuie facut ceva. Ei spun ca masina e in stare perfecta. Si totusi uneori nu porneste. La a ta cum mai sta situatia?


--------------------
Dacia Duster 1.6 16V Laureate 2012 - MS 11 FJS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 7 Dec 2014, 15:11
Post #1522


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Acum am ajuns acasa dintr-o zona in care tehnologia a dat iar chix. De undeva din Moieciu care nu e chiar intr-un capat de lume. In conditiile in care satelitii "vad" si o piatra de cativa cm noi nu suntem in stare sa avem un releu de telefonie mobila decent. Asa ca ce sa te mai miri ca dai 17mii de euro si nu stii cata benzina ai in rezervor, si iti tremura fundu ca ramai pe camp. Probabil ca la un low cost aceasta problema nu prea conteaza. Cine a apelat la asistenta tehnica de la Dacia a aflat probabil ca daca ramai fara curent in Busteni la telecabina, ajutorul dat de Dacia Asistenta costa doar 5 mil. Ieftin nu? Probabil ca e valabil si cand ramai pe camp fara benzina. Putini inteleg ca NU ma intereseaza ce motive, ecuatii matematice sau mai stiu ce traznai sunt in spatele CB-urilor sau mai stiu eu ce. Cu ce tupeu vin eu sa intreb de ce un afisaj imi indica niste date mai mult sau mai putin eronate ?
Era odata un bat(z) pe care il bagai in rezervorul de benzina si stiai cata benzina mai ai. Al naibii bat ce tehnologie avea in el. Bineinteles ca toata lumea are dreptate, mai ales cand sarim de la un consum mediu care "a fost" la un consum mediu care "va fi". Deci "I GIVE UP" ca se incurca borcanele.
Deci fiecare are dreptate in felul lui.
@dacian inca de pe vremea batranei dacii in care intra benzina in plutitor si indica mai putina benzina in rezervor decat era real (un lucru bun dealtfel) (noroc ca nu afisa consumul mediu) m-am lamurit ca este nevoie de o tehnologie mai buna (sau mai fiabila ) pentru a nu ramane in drum in urma indicatiilor "expertilor" de la Dacia. Asa ca acum in secolul 21 aveam pretentia sa stim acest lucru, dar se pare ca tot metoda nuielei "supertehnologizate" e mai precisa. Asa ca colegul @MuciX cam are dreptate. 100% "E cam de bula conversatia asta".

PS: Masina porneste bine, si la cald si la rece, benzina 99,99% Petrom95.
Multumesc pentru pontul cu aflarea cantitatii reale de benzina din rezervor, o sa incerc si eu.

In concluzie, @klaus, oricate explicatii mai mult sau mai putin savante vor incerca sa demonstreze cat de precis e sistemul de masurare al carburantului tot o sa ramai in drum pentru simplul fapt ca "nu stii sa interpretezi" niste date care niciodata nu or sa respecte realitatea. Asa ca atunci cand ajungeti la 2 linute e cazul sa incepeti sa intrebati unde e urmatoarea statie de benzina. In urmatorii km de drum drept si fara trafic s-ar putea sa se aprinda becul rosu, si imediat sa moara motorul..... Sau o canistra de benzina e buna la casa omului!
Eu unul de fapt nu am nici o problema, dar nu doresc sa repet "performantele" colegilor de forum. Ca e scumpa Asistenta....
O singura data m-am gandit ca raman in drum din cauza indicatiilor stupide din bord. Si era sosea uscata, dreapta, fara trafic. Acu as dori sa aflu cati din posesorii de masini care dau sfaturi pe acest forum NU AU RAMAS NICIODATA in pana de benzina ? Cinstit. Bineinteles ma refer la cei care au condus si altceva decat masina de ... calcat rufe!!...Si au ceva km "la bord".

LE: @klaus, nu stiu daca problema e din plutitor (apropo Dusterul mai are plutitor in rezervor ?) deoarece e vorba de acelas drum si de fiecare data intrumentarul de bord arata altceva.... Adica mai precis e vorba de drumul Ploiesti-Predeal (apropo acu consumul mediu arata doar 14% la tur (e drept am mers in 4x4 auto), culmea e ca am mers usor si linistit - in mod normal arata 8-9-10 uneori si 11 la acelas stil de mers) si retur, sau Ploiesti Padina si retur. Pot sa zic doar ca nu respecta nici o logica sau tipar.

This post has been edited by tavi_ro: 7 Dec 2014, 17:12


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 7 Dec 2014, 17:15
Post #1523


bgd


Group: Members
Posts: 3.320
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Te cam superi degeaba, si la alte marci e acelasi principiu.
La un moment dat iti dispare autonomia, tocmai sa te sileasca sa alimentezi. Nu are fabricantul de unde sa stie cat mai mergi tu cu masina si in ce conditii.
Degeaba iti arata 100 de km autonomie, daca tu incerci apoi sa urci un traseu lung, si ramai fara benzina. 100 de km autonomie era pentru consumul mediu de pana atunci, nu pentru viitor.
Mi-am facut un obicei sa am plinul cam permanent, adica alimnetez cand ajung la jumatate de rezervor, indiferent de anotimp.
Si la excursiile lungi pe care le-am facut pe afara, imi puneam pe gps alimentare pe la jumate de drum, chiar daca mai aveam 3-400 de km autonomie. De la Berlin la Bratislava am prins un blocaj pe autostrada de circa 2 ore, in care s-a mers cu vit 1 si 2 si stationare in relanti cu Ac pornit(era foarte cald). Am facut 11 km in 2 ore. Ce ma faceam daca stateam dupa CB?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 7 Dec 2014, 17:21
Post #1524


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




QUOTE(tavi_ro @ 7 Dec 2014, 15:11)
(apropo Dusterul mai are plutitor in rezervor ?)
*



Nu, are radar.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 7 Dec 2014, 17:26
Post #1525


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Nu ma supar deloc. Atata timp cat am ignorat calculele complicate ( pe care le platesc ca sa le aflu...ingineri talentati, calcule cu virgula mobila, etc, nu mai detaliez ce si cum) eu unul nu am ramas NICIODATA in pana de combustibil. Si sigur ca nici altii. As fi preferat sa aflu un consum real la relanti pe ora, poate si alte date mai precise precum cata benzina mai am in rezervor, afisata pe CB si nu in urma unor combinatii de butoane, etc, mult mai de ajutor decat alte calcule care mai mult ma incurca.
Dar daca altii prefera aceste calcule cine sunt eu sa zic contrariul ?

@C a t a l i n super, si detecteaza cata benzina se gaseste in jur din momentul in care ramai cu o singura liniuta ? Puturile de petrol neforate si rafinariile viitoare nu se iau in considerare. Doar ceva statii de benzina...numite popular benzinarii.... Ca sigur ce se afla in rezervor nu calculeaza exact.

@bogdanbiciusca exact asa fac si eu, cand ajung la jumatate de rezervor alimentez. Daca am de unde... Asa autonomia de la Duster ajunge undeva la 250km... Cam trist...
PS: la mine nu dispare autonomia doar benzina pana ramai ...in pana. Moment in care CB-ul anunta plin de speranta ca mai ai benzina pentru 20-50km....

Facand abstractie de inventia cu radarul intreb inca o data daca dusterul mai are plutitorul clasic si acel contact mecanic pentru minimum de benzina (parca indica 5L la vechile masini).

LE: am gasit "sonda litrometrica" cu precizia bazata pe o sarma si plutitor.... si eu ma gandeam la debit injectoare, timpi de deschidere si tehnologie moderna....Traiasca batrana sarma...buna la toate !! De fapt cred ca problema apare de la faptul ca alimentez pana sus de tot, fapt care indoaie/forteaza/decalibreaza/ sarma ???? Cred ca aici e problema de fapt...sau poate ma insel....
+1 @klaus.... Esti sigur ca sonda litrometrica nu intra in calculul consumului mediu? Ca prea este incorect ce indica CB-ul fata de metoda plin la plin ? Ma intereseaza in mod strict consumul mediu si cati litrii sunt efectiv in rezervor la un moment dat. Ce aberatii da CB-ul cu autonomia nu ma pasioneaza. S-a dovedit cu varf si indesat ca e o "inventie" pe care nu poti sa pui baza.

Si ultima intrebare, merg cu 50 de km/h, turatie constanta, drum drept fara trafic, fara vant din fata, fara pante/rampe. Resetez CB-ul si consumul mediu aratat dupa 400 de m va fi de 13%. Ce reprezinta acel consum deoarece eu stiu ca la un mers in aceleasi conditii consumul este de 6.2%. ?

This post has been edited by tavi_ro: 7 Dec 2014, 19:19


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 7 Dec 2014, 21:16
Post #1526


bgd


Group: Members
Posts: 3.320
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




mai frate, ce lucrezi tu? esti filozof, ca matematica o iei cam prea la virgula.
Consumul mediu in acei 400 de metri tine cont de pornire. De cate secunde, minute ai tinut motorul la relanti, etc. Adica simplu, imparte benzina consumata la cita distanta ai facut.
E normal ca atunci cand o iei cu motorul cald sa fie altceva.

La logan stiu ca atunci cand se termina autonomia pe bord apareau 4 linii in loc de km. Si in momentul acela era de belea. La skoda nu am ajuns mai jos de 90 de km, eram prin alpi in Austria, am mers mai la limita sa nu mai cumpar benzina de la italieni ca era super scumpa, pe la aproape 2 E litrul. Am alimentat urgent cu 1,56, ca era buba. Peste 50-60 de km era 1,4 dar nu am mai riscat.
Daca vrei sa stii cati litri de benzina ai in rezervor inmulteste consumul mediu cu autonomia si imparti la 100 si afli aproximativ.
Ca si informatii la skoda CB e mai slab ca la logan, nu am litrii consumati, si nici nu pot afla cati litri mai am in rezervor, cu o combinatie de butoane. Am in schimb consum la relanti si 2 computere de bord, unul fiin doar pentru 2 ore.

Treaba cu plutitorul e valabila cred ca peste tot, doar ca e alta conceptie. Stravechea sarma bate calculatorul.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 7 Dec 2014, 21:25
Post #1527


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




CB-ul nu exclude plutitorul, si nici invers.

Iar radar care masoara volumul unui rezervor nu e deloc o inventie.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 7 Dec 2014, 21:43
Post #1528


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Incercam doar sa aflu de ce anul trecut pe vremea asta consumul mediu prin oras era undeva intre 11-12 si anul acesta e undeva intre 12-15.....in conditiile in care merg chiar foarte linistit...Cam atat si nimic mai mult. Anul trecut tineam consumurile dupa metoda plin la plin si consumul real era intre 12-13 in oras, anul asta ma uit doar la indicatiile CB-ului si pun intrebari aiurea pe forum. Oare cat o mai fi consumul real ? Nu e cazul sa mai imi raspundeti.
Iar radarul ala de fapt e un traductor tip radar.....
Lucrez in domeniul calculatoarelor.....dar alea nu dau cu virgula....doar cand programatorii o mai dau cotita... Ceva e clar ca s-a decalibrat dar nu imi dau seama ce anume. Ca nu consuma nici de frica 15-17%....


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 7 Dec 2014, 21:48
Post #1529


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




QUOTE(tavi_ro @ 7 Dec 2014, 21:43)
Lucrez in domeniul calculatoarelor
*



radmasa.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Dec 2014, 21:55
Post #1530


-


Group: Members
Posts: 21.901
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(dacian ms @ 6 Dec 2014, 09:10)
Tavi, pe vremea cand aveam logan fara CB si aveam probleme sa stiu cata benzina am consumat si cata mai am in rezervor (indicatorul avea aceleasi probleme cu cele de pe duster) m-a invatat un meserias de la dacia cum pot verifica:
opresc motorul, tin apasat butonul de la bord (acela de la care fixezi ceasul si resetezi computerul) si cu butonul apasat pui contactul (fara sa pornesti motorul, numai cat sa se aprinda luminile din bord) tii in continuare butonul apasat pana cand ceasurile de la bord incep sa se invarta haotic in jos si in sus si eliberezi butonul. Pe afisajul electronic apar niste chestii amestecate apoi apesi din nou butonul scurt pentru a schimba informatiil afisate. dupa doua trei apasari se va afisa cantitatea de combustibil existenta in rezervor.

Am verificat metoda si la duster si functioneaza cu o toleranta de un litru.

Daca te iei doar dupa liniute este riscant. Totusi si in acest caz daca iti cunosti masina si stii ca te-alasat in pana si totusi pe bord mai aveai o liniuta de benzina, data viitoare cand vei mai avea doar o liniuta te repezi si faci alimentarea.
*

Postul asta-i de bula!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
67 Pages « < 49 50 51 52 53 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 23:12
Forum Renault