DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> scos sticla proiectoare, faruri.

AlexV
post 7 Apr 2003, 22:16
Post #1


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Stie cineva cum se poate scoate geamul de la proiector sau de la far fara sa se sparga geamul????? si sa nu imi spuneti ca solutia e sa sparg plasticul biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif .


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trufasu Aurelian Ovidius
post 8 Apr 2003, 09:29
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 25 February 03
From: Bucuresti




stiu cum se scoate de la far, de la proiector ince nu stiu. de la far: geamul este prins in patru cleme din metal, doua sus si doua jos. pe rama (exteriorul) sticlei de proiector este o substanta de etansare (mastic de etansare sau silicon). cu un cutit se indeparteaza (prin taiere) substanta de izolare si geamul este liber. atentie, substanta poate fi imbatranita si se taite mai greu sau este proaspata si se taie mai usor.
intrebare: de ce vrei sa scoti geamul? este fisurat? intra apa? sau vrei sa le inlocuiesti cu unele clare?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 8 Apr 2003, 13:31
Post #3


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




am la un proiector un surub rupt pe care vreau sa il prind prin interior. eu intrebam ca am incercat inainte sa scot sticla exact prin taiere si nu prea merge ca are un profil si masticul intra mult si in interior. eu ma gandeam ceva de genul dizolvat acel mastic, dar nu stiu daca se poate. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trufasu Aurelian Ovidius
post 8 Apr 2003, 13:59
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 25 February 03
From: Bucuresti




masticul nu se dizolva cu nimic. cel putin asa stiu eu. doar metoda mecanica de curatare am aplicat-o si a mers. partea din interior este mai subtire si mai mica in latime si cedeaza mai usor. exteriorul este mai gros. succes!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 9 Apr 2003, 12:13
Post #5


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Eu mi-am schimbat sticlele la ambele proiectoare de doua ori pana acum sad.gif ...
Ideea e ca sticlele originale nu am reusit sa le dau jos decat cu ciocanul sad.gif ..
Maticul ala e dat naibii ... pur si simplu nu ai cum sa scoti geamul fara sa-l spargi.
Un geam nou de proiector costa 150Klei in Vitan (vezi ca sunt facute stg. si dr. separat).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 9 Apr 2003, 23:13
Post #6


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




de asta imi era si mie un pic frica, ca nu se pot scoate. o sa gasesc o alta varianta de prindere, fara sa mai scot sticla. ca daca o sparg si pun una noua sigur o sparg si pe aia. :shock: :shock: :shock:
oricm merci


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dispeceru
post 29 Jan 2007, 09:21
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 6 August 06
From: Bucuresti




revin cu topicul asta
fratilor e crima curata sa schimbi geamurile la faruri si proiectoare.
masticul ala te ucide. l-am bagat in apa calda sa se inmoaie si tot greu s-a luat.
eu am schimbat geamul de la farul stanga si de la proiectorul dreapta. la proiector e un surub care se incapataneaza sa se desfaca.
pt. cei care n-au chef de munca sa-si cumpere farurile sau proiectoarele cu totul.
bafta !


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPi 2008
mdea...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pitic24
post 29 Jan 2007, 15:13
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 7 January 07




un proiector nu e asa scump(600.000 lei vechi)...deci nu prea se merita sa te chinui sa schimbi sticla si in plus risti sa spargi sticla cand pui clemele.....parerea mea!!!!!


--------------------
dacia supernova 2001 - BN 73 AMG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dispeceru
post 29 Jan 2007, 17:00
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 652
Joined: 6 August 06
From: Bucuresti




decat sa dau 60 ron pe proiector mai bine pun mana si fac eu treaba. de 50 ron bag benzina icon_mrgreen.gif restu e geamu de la proiector tongue.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPi 2008
mdea...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 29 Jan 2007, 19:05
Post #10


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Proiectoarele de pe DSN sunt foarte prost pozitionate si se sparge geamul lor din cauza pozitionarii, eu le-am scos si am pus gratarele originale ale spoilerului.

Se cumpara foarte ieftin din vitan 10-15 ron maxim si se monteaza cu cate 2 horsuruburi fiecare.


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NicuEne
post 29 Jan 2007, 20:38
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 2 May 05
From: Curtea de Arges




incearca sa dai cu poxipol transparent unde este fisura si urmatoarea reparatie ....schimbat proiectorul


--------------------
dacia Logan Laureate 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 26 Sep 2010, 07:50
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Vreau sa schimb sticla de la far .... dreapta .... e ciobit in 2 locuri, imi intra si apa prin una... si sticla o am de 1 an in debara....imi recomandati vreun mastic special ?... am ceva cumparat pt. caroserie (cica merge la orice ).... mai am unul cumparat sa dau in jurul termopanelor pt. umezeala ... cred ca adera si la sticla cu plastic .... sau sa cumpar altceva?

Si inca ceva... se scoate greu farul?... poate si explica cineva ce si cum desfaci..... as face toata operatiunea cu schimbatul sticlei in casa ...

This post has been edited by zerillos: 26 Sep 2010, 07:56


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 26 Sep 2010, 08:59
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




http://www.daciaclub.ro/Faruri-ca-noi-t138480.html

Cauta la magazinele de profil "sealant", adica un izolator, odata aplicat se intareste, exact cum e si masticul din fabrica. Poti folosi si silicon. Cat despre dat sticla veche jos, cel mai usor, si sa nu te mai chinui, o dai jos cu ciocanul. Spor!


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 26 Sep 2010, 10:47
Post #14


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Cu un feon de 2000W se incalzeste sticla bine si in acelasi timp se inmoaie si masticul original si cu o surubelnita subtire se trage usor si iese pana la urma. Eu am scos sticla de proiector, dar merge si la faruri prin aceeasi metoda, sau faci cum zice Bogyciu si e mult mai usor, dar grija mare sa nu spargi si plasticul farului.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 26 Sep 2010, 17:20
Post #15


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Pusa oglinda intr-o oala plina cu apa pe foc si lasata sa dea in clocot si iese usor.
Nu se recomanda dupa ce s-a dat apa in clocot sa se introduca oglinda soc termic si bau tongue.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 26 Sep 2010, 19:56
Post #16


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Oare apa aia fiarta nu inmoaie si plasticul farului, suporti si ce mai are pe acolo?


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 26 Sep 2010, 20:01
Post #17


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




eu am schimbat acum 3 saptamani sticla la far dreapta..si cea veche am spart-o..cu ciocan.Si ca izolator am folosit silicon transparent.biggrin.gif spor.

This post has been edited by pician90: 26 Sep 2010, 20:01


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 26 Sep 2010, 20:21
Post #18


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Mai usor de atat nu poate fi.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 27 Sep 2010, 07:59
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




ok... il sparg, il fierb... vad eu .... dar se scoate usor? cum e prins ? e vreun surubel ascuns care necesita contorsionism? smile.gif... vreau sa fac treaba in casa la caldurica smile.gif)

This post has been edited by zerillos: 27 Sep 2010, 08:02


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 27 Sep 2010, 12:32
Post #20


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sticla de la far se scoate relativ usor. Este fixata de corpul farului cu mastic si cateva cleme metalice ( 4 la numar parca).

Se scot cablurile de alimentare pentru becul de 12v, respectiv pentru pozitie, se scoate cablul pentru reglajul de inaltime, apoi se desurubeaza cele 4 suruburi din fiecare colt. Se scoate farul si il aduci eventual in casa.

Poti sa pui tot farul in cuptor sau sa il ti deasupra unui ochi la aragaz, si sa astepti pana se topeste masticul, astfel incat sa il poti scoate usor. Apoi in loc de mastic pui silicon transparent. Detalii aici.

spor

This post has been edited by Maskatu: 27 Sep 2010, 12:33


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Sep 2010, 16:01
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




sau se poate folosi o suflanta cu aer cald (foehn industrial)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 27 Sep 2010, 16:02
Post #22


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Mi-e teama ca plasticul ce alcatuieste corpul farului, nu ar rezista la asemenea temperaturi... acum depinde, ce se topeste mai repede. Masticul sau corpul farului. biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 27 Sep 2010, 22:01
Post #23


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Nu trebuie sa se topeasca masticul, numai sa se inmoaie, eu am batut cu aerul incins direct pe sticla pana s-a incins, si am asteptat un pic pana s-a facut transferul termic catre mastic, apoi cu o surubelnita am bagat usor intre sticla si corp si a iesit. Treaba e ca si cand se baga la loc trebuie incalzit masticul ala ca sa intre geamul cat trebuie la loc, ca de curatat e mai greu si tot mai ramane, apoi am etansat marginile cu silicon si nu a intrat apa pe nicaieri.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 16:43
Forum Renault