DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

175 Pages « < 132 133 134 135 136 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Laguna si Mini

bucatzel
post 7 Jun 2018, 08:52
Post #3991


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(marian-j @ 6 Jun 2018, 21:52)
Spre exemplu, ce sa caut cu Mini-ul la Kaufland? biggrin.gif
*



Pai simplu... te duci o data, iei un kil de cartofi, te intorci acasa, te duci iara, iei un kil de mere, te intorci acasa, samd biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 7 Jun 2018, 09:28
Post #3992


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM





I once saw a MiniCooper S kill a large dog....
The Mini got caught in his throat


There’s a man walking and a girl noticed his fly open. So the girl said to the man, Sir your garage door is open, the man replied,oh did u see my Ferrari? The girl replied, no sir but I saw a MiniCooper with two flat tires!


I was in the car with my cousin (a teen), when a Mini drove by. She said to me: "You like Mini Cooper's so why don't you get one?" I replied they were too small for a family car. She then asked: "Why don't you get a regular size Cooper instead of a Mini?"


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 7 Jun 2018, 22:39
Post #3993


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Bre, bioane, bag sama ca si dumitale iti place troshcoleta, ca altfel nu cred ca iti pierdeai vremea sa cauti glume(foarte faine, recunosc!) pe net! wink.gif

QUOTE(bion @ 7 Jun 2018, 00:43)
Ba pardon utilizez si slz cu ravna si cum am mai zis, saptamana trecuta a beneficiat de innoiri.In oras slz rulz vag sucks.
Io.ma cuget cum ar fi Doamna luand curbele spre Lipova cu 140/h.Ca  buburuza ar cam trebui sa zburde la viteza aia.Cu matali pasajer. smile.gif
Cat papa la suta bmw ul?
*



Exact ce spuneam mai la deal, doctore! Bosorogii au tendinta de a se atasa de vechile lor droage!

Pai te cujeti dejaba! Cocoana mea este o fiinta urbana! Se descurca prin oras. Afara? Merge ca o pensionara. Dar sa nu intre pe autostrada!! Acolo o uita Dumnezo cu piciorul apasat pe pedala din dreapta! mad.gif
Si stai molcum! Celalalt doctor sonat, ala de la Deva, o sa isi faca un drum la Tm. special sa imi invete muierea cum se merge cu un S.
Io doar i-am explicat nevestii despre cv, despre butoane, de un' se aprind farurile, etc.
Nu am vrut sa o timorez! Ei ii era frica groaznic sa nu-i moara motoru' la plecarile din loc. Iti dai seama ce nashpa ar arata un S care isi "da in nas" la semafor, cu o muiere la volan! happy.gif
Retine ca mere de aproape 7 ani cu pisicul dizel! Ala, cu oleaca de atentie, pleaca din loc si cu a 2-a, fara mari greturi. smile.gif

Cat consuma pisicul? Cat vrea el! Pe timp de iarna, consuma undeva la 11 litri%, cu 3 km dus, si cu 3 km intors acasa.
A fost un episod in care doctorul de la Deva o trebuit sa-si lase pemfeul in service la Timisoara, si nevasta-mea i-a imprumutat pisoiul pentru cateva zile.
Mi-a demonstrat doctoru', cu bonuri de Mol plin-plin, un consum combinat de 5 virgula ceva! Plus ca i-a inapoiat-o propreietarei cu plinul facut ochi, putzulita si spalata bec! smile.gif
Io, cand am fost cu matale la Sambata, am scos un cosum de 6,2. Intelegi ce vreau sa spun?

Paranteza! Oameni buni, nu ma mai intrebati de consumuri!
Laguna mea "bea" 11 in oras, ca nimica! Sau chiar mai mult! Am vazut si 13,5%, dar nu m-am panicat.
Probabil ca gagalicea nevesti-mii o sa se suie undeva la 15%. Dar pe cine mama dracului intereseaza?
Am tot citit la forumuri de Cooper. Foarte multi se plang de faptul ca sug la benzina in draci!
Pai cine nascatoarea ma-tii te pune sa iti cumperi o masina cu cca 163 de cai, si sa te astepti la un consum rezonabil? Ej nebun? Pai caii aia trebe sa si manance ceva, ca doar n-or mere doar cu aer!
Sper ca m-am facut inteles!


QUOTE(einstein1984 @ 7 Jun 2018, 08:08)
poate-ti place si mai iei un compresor sa-l pui pe matza.... scapi de lagu de turbo!
*


Iui, nici prin cap sa nu iti treaca! Am facut doar trei modificari la pisic. Toate demonabile! Eram mai tanar si mai prostan! M-o luat valul! blush.gif

QUOTE(cj98czh @ 7 Jun 2018, 08:24)
Aha ... [attachmentid=1628087962]
*



laugh.gif
QUOTE(bucatzel @ 7 Jun 2018, 08:52)
Pai simplu... te duci o data, iei un kil de cartofi, te intorci acasa, te duci iara, iei un kil de mere, te intorci acasa, samd biggrin.gif
*


Mai intai sa imi explici cum fac stivele in MySQL! LIFO, FIFO, sau combinate? Cate kile de crumpi, cate de kile mere, tinand cont de faptul ca trebuie sa mai incapa un bax de apa minerala, si cateva beri. sleep.gif

This post has been edited by marian-j: 7 Jun 2018, 23:32


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M.C.
post 8 Jun 2018, 04:23
Post #3994


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.152
Joined: 24 January 04
From: Ploiesti ,din cind in cind.




S-o stăpâniți sănătoși, și să vă bucurați de ea ! Acumașa mai iei doi mini d-ăștia, dupe care te apuci de acțiune pân metrou' din Timișoara, ca in Italean Giob. Începutu' ie mai greu...... tongue.gif

This post has been edited by M.C.: 8 Jun 2018, 04:58


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16 V ,2005
Alfa Romeo 159 1,9 JTS, 2007 , Ford Mustang 2,3 Ecoboost, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 8 Jun 2018, 06:49
Post #3995


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Parca-l vad pe Marian cum face ca Muttley: Vezi ca ma duc pana la Kaufland dupa bere, iau Mini-ul ca nu stiu unde-s cheile de la Leguma... Si dupa un ceas cand se intoarce: baga-mi-as, am uitat/ n-am mai avut loc de apa, vezi ca ma mai duc odata si ma bag si pe la Dedeman dupa niste șaibe. biggrin.gif

Dixtractie placuta cu ea!


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 8 Jun 2018, 09:39
Post #3996


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(marian-j @ 7 Jun 2018, 23:39)
Cate kile de crumpi, cate de kile mere, tinand cont de faptul ca trebuie sa mai incapa un bax de apa minerala, si cateva beri. sleep.gif
*



Hai ca nu ne intelegem... Ai de luat de la Kaufland cartofi, mere apa si bere? Faci 4 drumuri separate, cate unul pentru fiecare lucru de pe lista. Sau no, iei gandacul cat ai chef, si dupa aia te duci cu frantuzoaica/pisoiul ca sa culegi restu' dintr-un foc.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 8 Jun 2018, 11:21
Post #3997


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Mie mi place haustinu ala vechi cu roti de roaba si faruri de vapor.
Astea noi nu. Seamana, dar e bemveu. Is prea dezghinat sa pot suporta un transport cu picameru. smile.gif
Dovada ca sunt bosorog e ca ma simt bine in vag la 140-180 mp si iubesc incalzirea in scaun. blush.gif

8 Jun 2018, 12:22:
PS Oricum minibmwu e camion la carat fata de smart tongue.gif

This post has been edited by bion: 8 Jun 2018, 11:22


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 8 Jun 2018, 13:46
Post #3998


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Coane Marian, 'celeași urări și din partea me': mulți kmp cu mașinuța.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 8 Jun 2018, 14:01
Post #3999


Doar membru


Group: Members
Posts: 919
Joined: 13 January 04
From: Oradea




QUOTE(marian-j @ 7 Jun 2018, 22:39)
Cate kile de crumpi, cate de kile mere, tinand cont de faptul ca trebuie sa mai incapa un bax de apa minerala, si cateva beri. sleep.gif
*


Mini-ul nepotului, cu care circula acum cumnata, are permanent scaunele din spate culcate din motivul asta radmasa.gif
Revenind la design- Mini-ul e in top 3 preferinte dupa Rover 75 si Rover 45. Pentru mine asta ar fi garajul ideal - Mini prin oras si Rover 75 la drum lung.


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 10 Jun 2018, 11:45
Post #4000


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Multi kmp fara probleme!
Vezi ca au facut un Mini la Wheeler Dealers in sezonul asta, cand am vazut ca pentru revizia "mare" a trebuit sa demonteze ala jumate din compartimentul motor am zis ca nu mai comentez ca la altele trebuie sa stai in cap sa schimbi un amarat de bec.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 11 Jun 2018, 22:00
Post #4001


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Colega bmwh548, multumim frumos! smile.gif
Gata, s-a terminat cu iubirea la prima vedere!
Incep bagarile de maini in portofel! happy.gif
Furtunurile ce comunica cu borcanul de servo-directie sunt "osificate"! Zemuiesc la imbinari.
Deasemenea, vasul de expansiune al lichididului de racire are cativa pori pe zona de imbinare a semicarcaselor.
Nici nu-i de mirare! Toate sunt "calare" pe galeria de evacuare! Au ele scuturi termice, dar troaca e batrana! Nimic de speriat. Se inlocuiesc reperele afectate.

QUOTE(M.C. @ 8 Jun 2018, 04:23)
S-o stăpâniți sănătoși, și să vă bucurați de ea ! Acumașa mai iei doi mini d-ăștia, dupe care te apuci de acțiune pân metrou' din Timișoara, ca in Italean Giob. Începutu' ie mai greu...... tongue.gif
*


Bre, emsiule, saru'mana!
Privitor la "Italean Giob"; si daca mi-ar face blowjob dracia asta de masinuta, tot nu mi-as dori-o pentru mine! Da, mere ca din tun, dar ma scutura de-mi sar ochelarii de pe nas! In plus, are scaune mici! Mici de tot, si tari ca scandura. Abia imi incap bucile pe scaunul soferului. De spatar, nu mai zic! Lemn!
Deci, nu! happy.gif
P.S.Metrou la Timisoara! laugh.gif
P.S.2
Mini-ul e tot gri. Se asorteaza la fix cu culoarea lu' italianca ta! Deschizi porbagaju', si il sui inauntru, pe post de geanta de voiaj cu roti! sleep.gif
QUOTE(Victorine @ 8 Jun 2018, 06:49)
Parca-l vad pe Marian cum face ca Muttley: Vezi ca ma duc pana la Kaufland dupa bere, iau Mini-ul ca nu stiu unde-s cheile de la Leguma... Si dupa un ceas cand se intoarce: baga-mi-as, am uitat/ n-am mai avut loc de apa, vezi ca ma mai duc odata si ma bag si pe la Dedeman dupa niste șaibe.  biggrin.gif

Dixtractie placuta cu ea!
*


Multumim, Victorine!
Mi-am expus deja punctul de vedere.
Te asigur ca dupa saibe ma duc cu leguma! wink.gif

QUOTE(bucatzel @ 8 Jun 2018, 09:39)
Hai ca nu ne intelegem... Ai de luat de la Kaufland cartofi, mere apa si bere? Faci 4 drumuri separate, cate unul pentru fiecare lucru de pe lista. Sau no, iei gandacul cat ai chef, si dupa aia te duci cu frantuzoaica/pisoiul ca sa culegi restu' dintr-un foc.
*



Raman la ideea mea! Frantuzoaica se duce la magazin. Cooper-ul e jucaria nevesti-mii. Si cam atat!
QUOTE(bion @ 8 Jun 2018, 11:21)
Mie mi place haustinu ala vechi cu roti de roaba si faruri de vapor.
Astea noi nu. Seamana, dar e bemveu. Is prea dezghinat sa pot suporta un transport cu picameru. smile.gif
Dovada ca sunt bosorog e ca ma simt bine in vag la 140-180 mp si iubesc incalzirea in scaun. blush.gif

<span class='edit'>8 Jun 2018, 12:22:</span>
PS Oricum minibmwu e camion la carat fata de smart  tongue.gif
*


Bre, doctore, io cred ca pricep ce vrei sa spui.
Nici io nu m chef sa ma carutez cu o troaca ce are cozi de matura in loc de telescoape.
Dar hai sa iti spun niscaiva chestii: are ceasul central(ODO) analogic, turometrul(tot cu tzagara!) suit pe coloana volanului, si butoanele ca de avion de sub climatronic! wub.gif
Mai puneam o mie de euro, hai o mie cinci sute, si isi lua muierea un R 57 din 2007. Daaaar, in loc de ceas central, avea navi! Hidos!!! Sau trei ceasuri inghesuite(varianta mai ieftina) pe acelasi loc, care aratau ca naiba!
Noua ne-a placut aspectul oleaca retro al masinutei. Ca dovada, o avem in curte. smile.gif
Si noi suntem carunti, stimabile!
Eh, ca s-a nimerit ca io sa am muierea oleaca mai defecta la mansarda, este alta poveste. happy.gif

QUOTE(dan22y @ 8 Jun 2018, 13:46)
Coane Marian, 'celeași urări și din partea me': mulți kmp cu mașinuța.
*


Multumim tare mult, Dane! imbratisare.gif



Booon! Sa incepem cu ce trebe facut.

Azai am dus trotineta la o constatare primara.
1. Trebuie inlocuit(urgent!) kitul curelei de accesorii. E varza! Intizatorul curelei abia isi mai face treaba. E terminat!
2. Se inlocuiesc toate fluidele de lucru. Ulei motor+filtru, antigel, lichid servodirectie, lichid de frana, etc.
3. Uleiul din cutia de viteze. Aici ii bai! Motorul W11B16A este imperecheat cu nu mai putin de 8!! tipuri de cutii de iuteli! Nici unul dintre tipurile de uleiuri nu este disponibil pe piata aftermarket!
Prin urmare, va trebui sa cumpar uleiul de la Bavaria Motors! Presupun ca o sa coste cca 300 ron/ litru. Asta e!
4. Vasul de expansiune al lichidului de racire. 264 ron Febi,266 ron Vaico sau 360 ron oem. Inca nu sunt hotarat. Ma mai consult cu nenea mecanicul.
5. Furtunurile dintre vasul servodirectiei si caseta. Livrabile doar pe oem la o cautare sumara. Cca 1000 de lei perechea. Problema in studiu.

Si acum si vesti bune. smile.gif
1.Nu se umbla in motor! worship.gif yupy.gif
A fost ascultat cu stetoscopul! Motorul merge ceas! Distributia(chestie de care imi era teama!) nu prezinta nici un fel de semn ingrijorator.Moamaaa, si e o inghesuiala sub capacul chiulasei, de mori! 16 supape actionate de un singur ax cu came! Lant Simplex inchis, infasurat cca 180 de grade pe doua pinioane ca de bicicleta.Te duare mintea!
2. Compresorul. Maraie oleaca cam tare la relantiu, dar cand intra in ture, isi face treaba si i se atenueaza maraitul. Nenea mecanicu' m-a asigurat ca a vazut altele si mai galagioase! Cat merge, merge. Momentan il lasam in legea lui.
Daca avem ghinion si creapa, cumparam unul nou(cca 1000 de euro) si gata!
3.Suportii motor. Intregi si functionali. Nu-s ca noi, dar sunt in buna stare. In plus, sunt mai ieftini decat cei ai Lagunei. Nu ma asteptam!
4.Ambreiajul. Nimic de reprosat! E ok, desi are volanta d-aia ca pisicul, cu doo mese si patru scaune. happy.gif
5. Am trimis la refacut proiectoarele legate pe faza lunga. Sa vedem ce o iesi! rolleyes.gif

Acestea fiind zise, wish me luck! smile.gif

<span class='edit'>11 Jun 2018, 22:04:</span>
Ha? De ce mi s-a cenzurat "cenzurat" din postarea de mai sus? unsure.gif
Coane bucatzel, am scris doar "er cinzeci si sapte", nu mascarii!Cu ce am gresit? ohmy.gif

This post has been edited by bucatzel: 12 Jun 2018, 10:35


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 11 Jun 2018, 22:18
Post #4002


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(marian-j @ 11 Jun 2018, 22:00)
3. Uleiul din cutia de viteze.
*


Nu te poate ajuta Samer (irakianul)? Sau să încerci pe la Mercom, la mine-n sat.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 11 Jun 2018, 22:32
Post #4003


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Nu stiu, moshule!
Is in ceata totala!
Am fost luat prin surprindere!
Habar nu am despre Mini-uri!
Da-mi mai multe amanunte, rogu-te!
Samer ii ala de repara cutii de viteze automate?


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 11 Jun 2018, 22:34
Post #4004


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(marian-j @ 11 Jun 2018, 22:32)
Samer ii ala de repara cutii de viteze automate?
*


El e (0722 620 339). Si daca n-are el, incearca la Mercom, caci astia aduc cam orice pentru cutii automate.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 11 Jun 2018, 23:07
Post #4005


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Am sa sun.
Totusi, troaca nevesti-mii are cutie manuala, 6+1, nu automata.
Cutia merge fara repros, dar nu am istoricul masinii.Si nici nu cred ca km afisati pe bord sunt cei reali!
N-are cum sa aiba 110k din 2002, din Italia venind masina!Sincer, nu-mi permit sa fiu atat de naiv!
Pe de alta parte, cine ma crede pe mine ca pisicul are km reali, adica 160k, masina fiind din '95? rolleyes.gif
D-aia ma cujet ca ar fi bine sa schimb uleiul din cutia lu' Mini, indiferent cat ar costa distractia.
Iti multamesc tare fain pentru sfaturi! smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 11 Jun 2018, 23:14
Post #4006


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Citind "uleiul din cutia de viteze" automat m-a dus cu gandul la cutie automata. doh.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 11 Jun 2018, 23:20
Post #4007


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(marian-j @ 11 Jun 2018, 23:07)
[...]
Cutia merge fara repros, dar nu am istoricul masinii.Si nici nu cred ca km afisati pe bord sunt cei reali!
N-are cum sa aiba 110k din 2002, din Italia venind masina!Sincer, nu-mi permit sa fiu atat de naiv!
Pe de alta parte, cine ma crede pe mine ca pisicul are km reali, adica 160k, masina fiind din '95? rolleyes.gif
[...]
*


Da' Fordacu' nevestei mele, tot din 2002, cine crede ca are 144k "pi buni"? Si nici io nu am istoricul masinii, in afara de-un sticker cu revizie in Nemtia pe la 80siceva de mii de km, si cuvantul fostului proprietar din Ro ca i-a facut distributia si o revizie completa la 90siceva de mii dupa ce-a cumparat-o. Doamna lui a pedalat-o vreo 30k, si cand am luat-o noi in 2012 avea vreo 122k. Deci cam 22k in 6 ani. Crede cineva?

This post has been edited by marksman: 11 Jun 2018, 23:21


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 11 Jun 2018, 23:23
Post #4008


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Eu văd o singură cutie, GS5-65BH, care cere ulei cu codul 83222344589.
Și care e 102 lei la autokarma, per litru.

LE: mă uitam la 1.6 simplu.
La Cooper S este GS6-85BG/DG.

Uleiul e același, MTF-2, 75W80, GL-4.

Alternative: Fuchs Titan Sintofluid, Febi 40580.

This post has been edited by MyKe89: 11 Jun 2018, 23:30


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 11 Jun 2018, 23:58
Post #4009


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




QUOTE(AR-18-MOS @ 11 Jun 2018, 23:14)
Citind "uleiul din cutia de viteze" automat m-a dus cu gandul la cutie automata. doh.gif
*


Poate nu m-am exprimat io in termenii cei mai potriviti, si de aia ai inteles gresit. Scuze!
In ceea ce priveste cutia automata, cucoana mea nici nu vrea sa auda!
Daca nu mesteca ea cu facaletul in iuteli, nu-i curioasa neam! smile.gif

QUOTE(marksman @ 11 Jun 2018, 23:20)
Da' Fordacu' nevestei mele, tot din 2002, cine crede ca are 144k "pi buni"? Si nici io nu am istoricul masinii, in afara de-un sticker cu revizie in Nemtia pe la 80siceva de mii de km, si cuvantul fostului proprietar din Ro ca i-a facut distributia si o revizie completa la 90siceva de mii dupa ce-a cumparat-o. Doamna lui a pedalat-o vreo 30k, si cand am luat-o noi in 2012 avea vreo 122k. Deci cam 22k in 6 ani. Crede cineva?
*


Ba, io te cred! Stiu masina, stiu cine se ingrijeste de ea, si tot io i-am pus o stampila in talon. wink.gif

QUOTE(MyKe89 @ 11 Jun 2018, 23:23)
Eu văd o singură cutie, GS5-65BH, care cere ulei cu codul 83222344589.
Și care e 102 lei la autokarma, per litru.

LE: mă uitam la 1.6 simplu.
La Cooper S este GS6-85BG/DG.

Uleiul e același, MTF-2, 75W80, GL-4.

Alternative: Fuchs Titan Sintofluid, Febi 40580.
*


Coane, Dumnezo te imbucure, si te-mboarde in rai! smile.gif
M-ai lasat cu gura cascata!
Nenea mecanicul meu are o baza de date cumparata de la BMW.
Acolo apar 2 tipuri de cutii de viteze automate, si 6 tipuri manuale.
Toate pentru Cooper S, cu motor W11B16A, de 120kw.
Toate uleiurile indicate sunt marca Texaco! Nu ma intreba de indicative, ca nu stiu sa iti zic.
Dar daca gasesc ulei compatibil la doar 100 si ceva de lei/ litru, is boier.
O sa incerc sa identific cutia de viteze.
Daca indicativul o sa se potriveasca cu ce zici matale, m-am scos!
Iti multumesc frumos pentru ajutor!


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 12 Jun 2018, 00:16
Post #4010


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Vezi totuși ce etichetă ai pe cutia de viteze.
Dacă scrie MTF-LT-3, uleiul este 83222339221 (75W90).
Altfel, MTF-2 e cel de mai sus, 83222344589 (75W80).

Să fim bucuroși cu toții, nici la dracu' nu mă supăr, am eu ac de cojocu' lui. tongue.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 12 Jun 2018, 06:53
Post #4011


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Pentru Touareg am gasit un site rusesc grozav de piese.

https://7zap.com/en/

Are si pentru Mini, la Vw sunt foarte detaliati si precisi, vezi daca te ajuta.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M.C.
post 12 Jun 2018, 14:25
Post #4012


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.152
Joined: 24 January 04
From: Ploiesti ,din cind in cind.




QUOTE(marian-j @ 12 Jun 2018, 00:00)

P.S.2
Mini-ul e tot gri. Se asorteaza la fix cu culoarea lu' italianca ta! Deschizi porbagaju', si il sui inauntru, pe post de geanta de voiaj cu roti!  sleep.gif


*


Poate in Septembrie, cand vin acasa, facem o proba in direct. Ca lu' taleanca ploiesteanca i-a placut mult in deplasare ....... smile.gif smile.gif


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16 V ,2005
Alfa Romeo 159 1,9 JTS, 2007 , Ford Mustang 2,3 Ecoboost, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 12 Jun 2018, 18:50
Post #4013


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




Mi-a sărit ieri un Mini în ochi și, când mă uit mai bine, am văzut că e mașina nevestei tale. laugh.gif

Link, că nu a mers upload-ul manual de poză, nu știu de ce.


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 12 Jun 2018, 20:03
Post #4014


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Voi de protectia datelor personale nu ati auzit?
Daca doamna nu dorea sa se afle ca merge pe acea strada?
Daca domnul afla fara sa vrea un traseu dubios al sotiei?
Daca le faci cearta in casa?
Chestii periculoase.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 12 Jun 2018, 20:33
Post #4015


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Jos palaria, coane Flatron! Ochi de vultur, ce mai incoace-incolo! biggrin.gif
Esti bun de lunetist! happy.gif
Posibil ca poza ce ai dorit sa o incarci sa aiba dimensiuni prea mari, vizavi de cat poate accepta forumul.
Am patit si io.
Foarte reusita poza! Arata fain in trafic gagalicea! wub.gif
P.S.
Habar nu aveam ca suntem consateni! smile.gif

QUOTE(MyKe89 @ 12 Jun 2018, 00:16)
Vezi totuși ce etichetă ai pe cutia de viteze.
Dacă scrie MTF-LT-3, uleiul este 83222339221 (75W90).
Altfel, MTF-2 e cel de mai sus, 83222344589 (75W80).

Să fim bucuroși cu toții, nici la dracu' nu mă supăr, am eu ac de cojocu' lui. tongue.gif
*



M-am bagat cu capu' sub capota si m-am zgait pe acolo. Ce sa vezi, mai, nene? Nimic! Doar cativa cmp din cutie am putut zari. Nici urma de ceva eticheta. Sa ma bag sub masina in curte, exclus! Abia imi incape mana pe sub cutie, daramite capatzana!
Vineri ma duc cu ea la munca si o bag pe canal. Poate am mai mult noroc.

QUOTE(YRX @ 12 Jun 2018, 06:53)
Pentru Touareg am gasit un site rusesc grozav de piese.

https://7zap.com/en/

Are si pentru Mini, la Vw sunt foarte detaliati si precisi, vezi daca te ajuta.
*



Foarte util linkul, coane! Fain structurat, cu poze, cu desene, cu coduri.Super!
Iti multumesc frumos! L-am pus la bookmarks!


QUOTE(M.C. @ 12 Jun 2018, 14:25)
Poate in Septembrie, cand vin acasa, facem o proba in direct. Ca lu' taleanca ploiesteanca i-a placut mult in deplasare ....... smile.gif  smile.gif
*


Cu mare drag, oricand aveti chef, si, mai ales!, timp! imbratisare.gif
Stiti si unde veniti, si la cine. Asadar, surprizele neplacute sunt deja excluse! Raman doar cele placute. wink.gif
P.S.
Promit ca tura viitoare sa pun mai putina piparca iute in gulash! excl.gif




<span class='edit'>12 Jun 2018, 20:44:</span>
QUOTE(bogdanbiciusca @ 12 Jun 2018, 20:03)
Voi de protectia datelor personale nu ati auzit?
Daca doamna nu dorea sa se afle ca merge pe acea strada?
Daca domnul afla fara sa vrea un traseu dubios al sotiei?
Daca le faci cearta in casa?
Chestii periculoase.
*


laugh.gif
Este traseul pe care il parcurge de cca 10 ani.
Numarul de inmatriculare, intentionat, nu l-am blurat!
Asadar, nu-i stres.
Cucoana poa' sa se duca unde vrea ea! Dupa +32 de ani vietuiti impreuna, "domnul" nu mai are trairi de gen! sleep.gif
Totusi, sunt flatat de ingrijorarea dumitale in ceea ce priveste tihna-mi conjugala! biggrin.gif

This post has been edited by marian-j: 12 Jun 2018, 20:53


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 12 Jun 2018, 21:47
Post #4016


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




@Bogdan: Zici tu ceva, dar cum Marian a lăsat numărul la vedere, așa am recunoscut mașinuța. Și, în rest, era dimineața, lumea merge la lucru atunci, nu e cazul de altele. laugh.gif

@Marian: Să știi că am avut ceva ochi de vultur, a fost total random cum de am observat. Când mi-a picat fisa, am scos repede telefonul ca să îți pot arăta Mini-ul în acțiune. biggrin.gif Și, yep, suntem consăteni, poate ne-om vedea cândva când mai ieșiți și voi, cei de prin zonă.


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 12 Jun 2018, 22:06
Post #4017


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




alea de pe pissatul din fata masinii dnei sunt stopuri americane?
ciudate-s cocoanele... a mea a refuzat Mini in favoarea Fabiei... grounds for divorce...

This post has been edited by dizzy: 13 Jun 2018, 09:12


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 12 Jun 2018, 22:15
Post #4018


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




QUOTE(Flatron @ 12 Jun 2018, 21:47)
@Bogdan: Zici tu ceva, dar cum Marian a lăsat numărul la vedere, așa am recunoscut mașinuța.
*


Vedere, nevedere, pericol.
Bine, mai si glumim.

This post has been edited by bogdanbiciusca: 12 Jun 2018, 22:20


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 12 Jun 2018, 22:38
Post #4019


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(dizzy @ 12 Jun 2018, 22:06)
alea de pe pissatul din fata masinii dnei sunt stopuri americane?[...]
*


Nu par sa fie stopuri americane. Alea sunt complet rosii, mai putin lumina de mers inapoi. Par mai degraba niste stopuri "ciuning".


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 12 Jun 2018, 22:39
Post #4020


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Sunt stopuri normale, cu reflexii solare bonus. smile.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
175 Pages « < 132 133 134 135 136 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 22:30
Forum Renault