DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Modificari reguli leasing, afecteaza si contractele in derulare!!!

MoneyTalks
post 9 Dec 2004, 10:29
Post #31


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(GeorgeB @ 9 Dec 2004, 08:20)
mi s-ar parea normal ca statul sa ajute firmele mici !

macar pana in 25 000 E CIP sa fie niste accize normale. este ok !


De acord cu tine, puteau prevedea si exceptii. Dar te surprinde o lege data care sa fie si gindita? blink.gif

Ideea cred ca a fost de a nu mai pierde statul o gramada de bani aiurea de la masinile foarte scumpe. De exemplu, un S600 Klasse de 110,000 euro CIP il cumperi cu TVA+accize pe la 170,000 euro. La astfel de masini se pierde foarte mult prin accizare doar la 20% din valoarea masinii. Si sint si masini la care accizele si tva trec lejer de 150,000 euro. Acesti bani statul ii pierde. NU este corect ca firmele care cumpara aceste masini NU pentru bunul mers al firmei, sa nu plateasca TOATE taxele. Pot exista si firme care folosesc astfel de masini PENTRU firma. De exemplu un hotel de 5 stele poate avea ceva limuzine pentru transport clienti. Dar restul iau masinile asa scumpe datorita faptului ca INCA se mai poate ca sa nu plateasca peste 60% din valoarea ei... mad.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 9 Dec 2004, 10:32
Post #32


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




dar eu daca imi iau o masina de 20 000 de euro CIP este considerata de lux ?

nu prea cred. limita de 25 000 mi se pare una foarte buna .

de ce trebuie sa platesc acceleasi accize si la o masina de 12 000 de euro si la una de 120 000 de euro ?


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 9 Dec 2004, 14:51
Post #33


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




George, te refereai intr-un post la taxa de 30%. Din cauza ca ai masina produsa out-of-UE+CEFTA platesti taxe vamale. In afara de acesti 30% mai platesti si alte taxe, printre care accizele, care din cate stiu eu, tin de cc/tipul motorului .Momentan, banuiesc ca beneficiezi de leasing extern, asa ca tu intri in posesia masinii la 20% din pretul ei initial, deci platesti doar 30x0,2=6% taxe vamale. Acestea din cate stiu eu nu se vor modifica- stirea data in link-ul de mai sus nu e (inca) adevarata. Accizele nu au cuantum atat de mare astfel incat suma sa fie ingrijoratoare. Evident ca toata tarasenia e o forma de haiducie fiscala specifica PSD, vreau sa spun doar ca suma pe care va trebui sa o platesti e mai mica decat iti imaginezi, undeva pe la 2-3 sute de euro.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 9 Dec 2004, 15:19
Post #34


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




ai dreptate , aflasem si eu asta intre timp happy.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 9 Dec 2004, 21:59
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




latest news: nu se aplica retroactiv


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 10 Dec 2004, 08:38
Post #36


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(costi @ 9 Dec 2004, 21:59)
latest news: nu se aplica retroactiv
*



retroactiv oricum nu se aplica, vezi explicatii mai sus... era vorba de aplicarea la cotnractele aflate in derulare....VESTI BUNE !!!.... am auzit dimineata la radio ca ministrul Tanasescu a zis ca se va modifica astfel incat sa se aplice doar contractelor incheiate dupa intrarea in vigoare a noii reglementari! ... se pare ca multi "apropiati" ai guvernului au contracte de leasing in derulare de a venit asa promt reactia de modificare... blush.gif biggrin.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 10 Dec 2004, 09:57
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Asta am vrut sa spun si eu: se aplica la contactele incheiate dupa 1 ianuarie 2005.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gip
post 10 Dec 2004, 16:22
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 10 December 04




1. In cele mai multe cazuri leasingul e folosit de firme pentru a cumpara masini noi. Logica imi spune ca marind taxele la leasing se va reduce numarul de masini noi cumparate.
2. Pe de alta parte tot logica (bat-o vina) imi spune ca prin introducerea de taxe in functie de gradul de poluare si prin acordarea celor 30 de milioane la cumpararea unei masini in cazul aducerii unei vechituri se doreste stimularea cumpararii de masini noi.

E acum gasiti-mi care e logica care pune cap la cap punctele 1 si 2. Pentru mine seamana cu o treaba facuta in genul "doi incarca, doi descarca".

Stiti ce anume ne mai planuiesc? Si uite de aia se duce romĂąnul la vot!!!!!


--------------------
Skoda Fabia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 11 Dec 2004, 09:29
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Guvernul va suspenda, pana in luna februarie, aplicarea prevederilor privind accizarea autoturismelor achizitionate in leasing, printr-o hotarare care va fi aprobata saptamana viitoare, a anuntat ieri Maria Manolescu, secretarul de stat in Ministerul Finantelor Publice.

STOP! "Hotararea de Guvern privind modificarea normelor de aplicare a Codului Fiscal va stabili ca prevederile privind modalitatea de calcul a accizelor pentru autoturismele in leasing cuprinse in HG 1.840/2004 vor fi aplicate doar din momentul imbunatatirii cadrului legal care reglementeaza operatiunile de leasing", a declarat Maria Manolescu. Ordonanta 51/1997 privind operatiunile de leasing si societatile de leasing urmeaza sa fie modificata si completata astfel incat sa includa prevederi clare privind regimul fiscal al operatiunilor de leasing, precum si armonizarea termenilor de specialitate cu cei existenti in Codul Fiscal si Codul Vamal. In prezent, proiectul de modificare a Ordonantei se afla in proces de elaborare, data prevazuta pentru intrarea sa in vigoare fiind 1 februarie 2005.

PREVEDERI. Maria Manolescu a subliniat ca Ordonanta va stabili expres ca noua modalitate de calcul a accizelor pentru autoturismele achizitionate in leasing se va aplica numai pentru contractele perfectate dupa data intrarii sale in vigoare. HG 1.840/2004 prevede ca accizele pentru autoturismele cumparate in leasing se vor aplica la valoarea de intrare, la care se adauga, dupa caz, cuantumul taxelor vamale si alte taxe speciale. Anterior intrarii in vigoare a HG 1.840, baza de aplicare a cotei de acciza era valoarea reziduala in urma leasingului, de regula 20% din valoarea autoturismului.

sursa jurnalul national de azi 11.12.2004

se pare ca erau multi barosani cu contracte pe final si erau cam "someri" si nu aveau bani sa plateasca!!!!


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 14:53
Forum Renault