DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Detonatii in sarcina

iulian_florian
post 2 Jun 2010, 19:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 16 February 08
From: Constanta




Salut la baietii de pe aici.
De aproximativ doi ani, de cand am remapat ECU masinii (logan 1.4 Mp3) am niste mici zgomote metalice, tzacaneli, care se aud pe evacuare atunci cand calc pedala la podea in plaja 2000-3500rpm. Acest fenomen apare daca pun benzina cu CO 95, oricare ar fi statia de benzina, daca bag CO 99+ totul este parfum.
Eh acuma sa va povestesc eu ce am facut in incercarea zadarnica de a scapa de aceasta problema care din cate stiu imi afecteaza fiabilitatea motorului:
-am schimbat bujiile equeiem cu unele NGK Iridium (bkr6eix), ca am zis ca sunt mai reci si ajuta impotriva detonatiilor, rezultatul aproape inexistent, in continuare tzacane;
-am mers cu GAP de 0.7, apoi am zis sa maresc GAP-ul la 0.9 ca daca e prea mic favorizeaza marirea avansului, in urma modificarilor nici o schimbare;
-asa ca am resoftat a doua oara masina, crezand ca e de la soft, de data asta nu la gigel cu laptopul, ci la o firma cunoscuta de tuning care se ocupa de remapari ECU, rezultatul fiind un pic mai bun, ca sa zic asa "tzacanitul metalic" s-a diminuat cu aproximativ 30%;
-daca nici dupa re-remapare nu a disparut problema, am zis sa veific senzorul de detonatie, el fiind raspunzator cu citirea detonatiilor si corectarea avansului, asa ca l-am desfacut cu o inelara de 22, ce masa sa verific la el, ca arata ca un surub, in fine l-am suflat cu aer, l-am masurat cu multimetrul, are continuitate, l-am "lovit in cap" cu cheia sa vad daca da semnale pe multimetru, nu mi-a aratat nimic, in fine l-am pus la loc, lam stras mai tare ca sa fiu sigur ca detecteaza "retardurile" (detonatiile, sau cum le zic eu tzacaneli metalice), dupa operatiunea asta nu am castigat decat experinta in a desface senzorul de detonatie, fara nici un rezultat;
-ca sa omor si ultimul dubiu, am facut rost de un alt senzor de detonatie si l-am pus in locul celui suspect, la fel nici o imbunatatire.

La ora actuala tin legatura cu un coleg forumist care are aceiasi problema ca a mea, cum zice el "masini surori", ambele remapate, aceiasi harta, la noi tzacane cu benzina de 95 la altii cu idem aceiasi harta merge motorul in sarcina fara sa tzacane. Amandoi nu stim ce sa mai facem in afara de ai pune benzina de 99+, datine o solutie, idei, poate pana la urma nu detoneaza benzina in cilindru, poate detoneaza pe galeria de evacuare, chiar numai stim ce sa facem.

Ce mai pot mentiona este ca in timp ce aud aceste mici detonatii, eu unul nu simt pierderi de putere si nu mi se aprinde in bord vre un martor, oi fi cu capul? eu zic ca nu prin simplul fapt: de ce cu benzina de 95 face, de ce cu benzina 98-99+ nu face.

Multam de lectura, astept pareri, smile.gif
Respect.

This post has been edited by iulian_florian: 2 Jun 2010, 19:58


--------------------
Dacia Logan 1.4 2007 - CT-07-XIH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 2 Jun 2010, 21:59
Post #2


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




S-a mai discutat undeva parca sau acesta discutie am avut-o cu un user de pe acest forum. Mapa de fabrica este cea mai silentioasa si mai permisibila la benzina, adica mai putin pretentioasa, cam asata a fost concluzia.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Jun 2010, 09:55
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Parerea mea: hartile de tuning dau zgomote parazite ca e reglat avansul la limita si un pic peste.
Incearca sa pui o alta harta, "de fabrica", si vezi daca iti mai face (eu ma indoiesc ca va mai face cu harta standard)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian_florian
post 3 Jun 2010, 10:52
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 16 February 08
From: Constanta




Sunt aproape sigur ca daca revin la setarea initiala, mapa de fabrica, care este foarte pemisiva, imi vor dispare aceste mici detonatii.
Ce ma nedumereste pe mine este de ce in anumite cazuri cum sunt eu (mai sunt si altii), acelasi motor, acelasi ECU, aceiasi mapa, la noi apare aceasta problema, la altii nu!!! Ma gandesc ca ceva imi scapa, un reglaj la supape, scapa gaze nearse pe galeirie? vre un senzor, sonda care citeste gresit valorile?
Mai stau si ma gandesc, ca na, ok inteleg, e mapa agresiva, avans mare, dar de ce senzorul de detonatie nu ii da in cap avansului atunci cand bag benzina de CO 95, sa detecteaza micile detonatii si sa gatuie avansul. Nu cunosc exact ce contine o mapa ECU, dar treaba ar trebui sa functioneze in felul urmator:
-bag benzina buna rezulta ca senzorul de detonatii nu detecteaza nimic, automat mareste avansul la valoarea maxima setata;
-bag benzina mai slaba, care face autoaprindere, rezulta ca senzorul detonatii recomanda la "pacaliciu asta" de ECU sa diminueze avansul.

Deci ar trebui sa fie foarte simplu, ceva de genul " IF -THEN - ELSE"

In final dupa cat ma duce logica, eu vad 2 variante:

1. Problema de comunicare intre senzorul de detonatie si ECU
2. Mapa agresiva, sau necorespunzator setata, citind doar valorile mari trimise de senzorul de detonatie, adica setata sa identifice retardurile foarte mari, ca si cum as baga benzina cu CO 85.

Ce parere va mai cer, stiu ca sunt masini care din fabrica functioneaza si ating puterea cea mai mare in regim detonant, omor motorul prematur mergand in acest regim detonant (cazul benzinei CO 95), avand in vedere ca exact cum am spus si mai sus, nu am pierderi de putere, nu se aprinde nimic in bord in momentul cand aud aceste mici detonatii ???

This post has been edited by iulian_florian: 3 Jun 2010, 10:54


--------------------
Dacia Logan 1.4 2007 - CT-07-XIH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 3 Jun 2010, 11:15
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




Aceeasi problema cu zgomotele metalice in sarcina am detectat-o si eu de ceva vreme. Remaparea o am de peste 50 000 km dar nu am bagat de seama pana acum. Probabil din cauza ca merg mereu cu muzica in masina. O buna bucata de timp dupa remapare am mers cu carrera 100 dar deh, a venit criza, a depasit pragul moral de 5 lei/l smile.gif. Dar urmatorul plin o sa-l fac din nou cu 100 si o sa fiu atent la diferenta.


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaltan90
post 4 Dec 2023, 15:19
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 27 September 23




aceiasi problema o am si eu am o dacia sadero din 2009 cu benzina 1.4 mpi cu benzina 95. face cu ceea de 99 nu face alimentez din petrom .. motorul trage nu consuma ulei adica sa mance , am zis sa bag benzina de 95, 10 l si de 99 10 litri sa o amtestesc sa vedem mai face…


--------------------
Dacia sandero Dacia sandero 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:24
Forum Renault