DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> duplex ..nelamuriri, continuarea individuala constructie duplex

onda
post 25 Apr 2012, 11:36
Post #1





Group: Members
Posts: 0
Joined: 25 April 12




Dragilor,
HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEELP!!! Am inceput ca idiotii constructia unui duplex cu niste parteneri (o familie-rude) neseriosi, dupa ce in prealabil ne-am vandut ambii apartamentele. Problema e ca acum suntem la finalizarea constructiei, mai avem o turnare si acoperisul..
So, problema mea......ei nu mai au bani--nici nu ii intereseaza sa finalizeze momentan au unde sa stea si e ok..La noi e mai urgent sa ne mutam..deja am pus bani in plus, fata de ei...
acum, problema: autorizatia e comuna-duplex, case in oglinda- subsol, parter,etaj si mansarda...proiectul l-a facut megalomanic partenerul (constructor) cu f mult fier...si noi fraierii nici nu am constientizat cat e de mare ..
autorizatia a fost luata pe 1 an, apoi cu o zi inainte de expirare am mers pt prelungire si am declarat inceperea lucrarilor (nereala..dar pt a putea prelungi, ca altfel ar fi tbt sa vii cu 15 zile inainte)-noi nereusind sa vindem un apartament...
faza e ca avem de la primarie doar inscrierea aceea de la registratura cu declararea inceperii lucrarilor, nimic altceva..cat dureaza aceasta (1 an, 2 ani..) nu am mai mers..plus ca nu am declarat la inspectoratul de constructii. excl.gif ..
am reusit sa ne apucam si acum a trecut si 1 an de la data anuntata pentru inceperea lucrarilor..vrem sa continuam noi partea noastra si sa facem acoperisul gard (cumva) intre proprietati pt a putea face receptia lucrarilor (am sunat la o primarie si am zis evaziv despte problema-ca unul din proprietari nu mai poate continua, mi-au spus ca se poate, dar trebuie sa avem acoperis, geamuri, instalatie??? si sa avem grija sa fie autorizatia valabila
numai noi am mers cu acele, am avut alte probleme si STIU ca am fost delasatori, dar ce pot face acum???
1. sa merg la primarie sa intreb care e perioada valida pt lucrai-1 an sau 2? dar ma gandesc ca pot trimite un control si ne dau si amenzile lui peste (pe care clar, oricum le vom plati...)intre timp, am tras curent si trebuie sa facem cerere pt confirmare nr postal separat. sau ma gandesc ca s-ar putea sa nici nu fie valabila chestia cu declararea inceperii lucrarilor dc nu avem o confirmare de la primarie si dc nu am declarat la inspectorat (sau putem doar plati amenda de 10 mil la inspectorat)..am citit prin legislatie, dar mi se pare cam dezlanat...
2. pt continuarea individuala, (fac naibii un credit) am sanse sa fac receptia individuala?? ce fac cu intabularea, cu impozitul (care am inteles ca curge de cand pui impozitul??
VA ROG CINE SE PRICEPE SA MA AJUTE SI PE MINE cu un sfat
Sar'mana!!!!!!!!


--------------------
opel astra 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 25 Apr 2012, 11:43
Post #2


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Un exemplu clasic de foutere de mutere. icon_mrgreen.gif


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 25 Apr 2012, 12:17
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




da tu nu ai acte la casa aia? proiect, autorizatie?

ps daca e locuinta unifamiliala sub n mp, nu trebuie sa anunti inspectoratu.

pps poti sa declari terminarea lucrarilor si pe etape.

ppps se aproprie alegerile, teoretic se rezolva mullt mai usor la primarie.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 25 Apr 2012, 14:11
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(b76bgaarh @ 25 Apr 2012, 12:17)
da tu ai acte [...] proiect, autorizatie?
*


ba barfule, termina cu intrebari d-astea ca se supara si asta ca ala cu inundatia...

QUOTE(b76bgaarh @ 25 Apr 2012, 12:17)
ps daca e locuinta unifamiliala sub n mp, nu trebuie sa anunti inspectoratu.
*


teoretic tu esti mai priceput pe d-astea dar... esti sigur?! Dosarul de rezistenta pentru autorizatie se depune la inspectorat; dosarul ala contine si programul de control la faze determinante. Daca aia se trec pe program trebuie sa-i anunti si sa-i chemi la fazele la care s-au trecut (si de cand cu criza se cam plictisesc si vin la toate prostiile)... daca nu s-au cerut pe nicaieri atunci cred ca poti declara oricand, important e sa declari ca sa le platesti taxa... unsure.gif nu-asa?

@onda:
ce dracu' va faceti toti clone cand aveti intrebari d-astea?! pana acum era motiv de lauda cand iti faceai casa, acum va e frica?

N-am inteles prea bine ce ai intrebat dar incer co plezneala: autorizatia de construire e valabila 1 an de la obtinere (indiferent decand incepi tu lucrarile) si ai posibilitatea ca la sfarsitul perioadei sa o prelungesti cu inca 1 an. Daca nici in al doilea an nu ai terminat-o trebuie sa obti o noua autorizatie...

Daca nu ai facut modificari fata de autorizatie in principiu nu iei amenda, tu nu le spui ca ai lucrat fara autorizatie... dar va trebui sa treci iar prin procesul de obtinere a autorizatiei, CU, DTAC, poate si avize... roaga-te sa nu-ti ceara expertiza...

Daca ai facut modificari fata de autorizatie, ai cam decalotat-o, amenda e intre 10 si 100 de milioane. Tocmai ce ma chinui sa-l ajut pe unul care o taraie de vreo 5 ani cu cladire... e la a 3-a autorizatie si a facut niste modificari la fatada - rezultatul, amenda 5000 de lei, in conditiile in care s-a dus de buna voie sa le spuna ce-a facut, nu l-au prins ei... au foamea in gat

ce-ti zic e cu siuranta asa, maximum 90%. Sigur sigur nu afli decat de la primarie. Le spui ca ai intrerupt lucrarile ca n-ai mai avut bani si acum vrei sa continui, cum faci?


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 25 Apr 2012, 14:44
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




clona cui?



ps casa nu e duplex, e cuplata, duplex inseamna altceva.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 25 Apr 2012, 15:16
Post #6


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Tocmai asta-i problema, casa e cu plata si nu mai sint bani.

This post has been edited by corbex: 25 Apr 2012, 15:16


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 25 Apr 2012, 20:20
Post #7


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Situatia e de tot rahatul. Din pacate.
Si putin cam atipica, drept care nu vad cine te-ar putea sfatui indiferent cat de priceput e in chestiile astea.

Dar...sfatul meu din alt gen de experiente...nu vorbi la telefon sau chiar personal cu cineva din primarie. Fa cumva sa primesti un raspuns SCRIS la situatia ta.

Doar ca exemplu de situatie patita: Un nene s-a dus la primarie si a intrebat o tanti de pe-acolo ce trebuie sa faca sa obtina autorizatie pentru termoizolarea casei. I-a raspuns ca sa se duca la plimbare ca nu trebuie autorizare pentru asa ceva. La sfatul meu sa obtina un raspuns scris (dat de culmea de o tanti din acelasi birou) i s-a raspuns cu o lista destul de consistenta de avize si autorizatii pe care trebuie sa le obtina.

This post has been edited by Ake: 25 Apr 2012, 20:20


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 26 Apr 2012, 20:39
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Bai, nene, da' dezorientat mai esti!... Si, in plus, nu pari sa pricepi prea multe din cum se duce la capat o constrctie. Asa ca primul meu sfat este sa contactezi un inginer care a facut / face dirigentie de santier.

Ca sa iti mai spulber din stres, am sa iti zic faptul ca intr-o autorizatie de constructie apar doua termene: unul (de regula de 12 luni) care prevede intervalul de timp din momentul emiterii autorizatiei pana la care trebuie inceputa constructia si un al doilea (de regula 24 de luni) care priveste intervalul de timp maxim dintre momentul declarat al inceperii constructiei si momentul terminarii / receptiei acesteia.

Ca sa iti dam mai multe sfaturi ar fi bine sa ne spui si unde este casa. Crede-ma, conteaza enorm asta. (Macar aproximativ: tara / oras etc.)


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 07:16
Forum Renault