DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discuri frână

MoGas
post 5 Apr 2004, 09:48
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




Salut.
Am intrat într-o mare dilemă. Eu știam că atunci când merg să cumpar piese de schimb, trebuie să cer numai piese de origine. Ei bine, trebuie să schimb ambele discuri la un break (frate-miu). Am intrat în 2 magazine, prețul la cele UAP era pe la 580-650 k lei. Intru duminică în alt magazin, întreb de discuri frână, nu apuc să zic UAP și primesc un preț surpriză: 250 mii (cam atat, sub 300 oricum). Fac ochii cât felinarele și primesc lămurirea că alea ieftine sunt făcute la Costești Argeș (unde se mai fac și alte piese cum ar fi între altele pompe apă). Colac peste pupăză, cică sunt și mai bune ca cele de uzină, care ar fi cu rată mare de rebuturi (ovalitate mare). Acum, Costești nu e un SRL oarecare deci am intrat într-o dilemă. :shock:
Voi ce știți din experiență proprie? Care ați cumpărat de uzină și care ați cumpărat de Costești? Care-s bune și care nu? :roll:
Mulțumesc anticipat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 5 Apr 2004, 10:56
Post #2


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




razvand,

Nu va mai lasati prostiti de cutiile de uzina. Aia iau piesele facute de diversi producatori de 20 de ani si le pun in cutii faine. Astfel poti gasi piesa nu stiu care facuta in acelasi loc dar la preturi diferite, doar pentru ca i se zice ca e de uzina.

Cauta piese facute de producatori ca lumea, nu de SRL in garaj. Mai bune decat alea nu vei gasi piese de Dacie. Oricum, eu si de astea m-am saturat. Azi ma duc si caut de unde pot comanda garnituraie frana pentru Renault 12 (sau chiar pompa, cilindri etc). M-am saturat de franele astea la care stau si ma gandesc cand trebuie sa refac tablaria si fata mea de la un accident.

Pe EBay am gasit capac pompa de apa cu 7 euro original renault. Se potriveste si pe doua modele de Volvo. E mai ieftin decat rahatu asta romanesc care deja imi bate.

Fiindca imi iubesc berlinutza, tot mai mult ma gandesc ca piese importante sa fie importate laugh.gif La o adica e vorba si de siguranta mea..

:shock:


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoGas
post 5 Apr 2004, 11:00
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




driverx, toti fac asa, iau piese de la producatori si le baga in cutii de marca, dar macar teoretic ar trebui sa ai o garantie suplimentara ca si-a pus uzina ctc-ul pe ele. E adevarat ca in ro totul e posibil, de aia am intrebat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 5 Apr 2004, 11:59
Post #4


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Eu stiu pe cineva care are prese de facut piese pt dacie intr-o hala din Bacau.Dupa ce face bucsele,le pune timbru de piese originale dacia.


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_d
post 5 Apr 2004, 12:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 343
Joined: 10 February 04
From: Bucuresti




Orice piesa romaneasca pe care o cumperi poate sa aiba defecte, indiferent de producator. Trebuie sa alegi firma de care nu ai auzit prea multe rele si sa ai FOARTE MULT NOROC. Eu am cumparat acum 3 ani dicurile din targ (de noi, aveau pe ele tipla albastra) la 1/3 fata de pretul din magazin. Se pare ca am avut noroc pt ca nu am avut nici o problema cu frana.


--------------------
Dacia 1210
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoGas
post 6 Apr 2004, 16:52
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




Chiar n-a mai schimbat nimeni discurile in ultimii 2 ani? :shock:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 7 Apr 2004, 06:37
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




cu toate ca nu-mi plac preturile mari, ma feresc de preturile mici ptr. ca am suspiciunea ca ascund ceva;
n-am fost pus in situatia de a schimba discurile de frana (cu toate ca la 24 de ani si vreo 250k km cat are masina ar cam trebui), dar as proceda cam asa:
ma duc la SH-uri (dar s-au cam rarit azi), aleg doua discuri fara urme/inele pe ele si cu grosime suficienta si pentru o eventuala rectificare, le sui pe un strung si le verific; daca sunt OK le iau (si inca la pret redus)


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xix1319
post 9 Apr 2004, 19:00
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 25 February 04




Adica tu vrei sa spui ca discurile tale de 24 de ani sunt bune?Pai si ale mele dupa 3 ani de ce sunt zdrente?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoGas
post 13 Apr 2004, 08:58
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




Sunt discuri si discuri, soferi si soferi. Unii franeaza ca la concurs, altii mangaie pedala.
Ale tale in ce sens sunt varza? uzate? ovalizate?
P.S. Am luat discuri de costesti, montat unul vineri unul ieri. Dupa montarea primului am facut ceva ture cu masina, aparent totul ok. Dupa montarea celuilalt n-am mai mers.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xix1319
post 13 Apr 2004, 13:26
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 25 February 04




Au niste santuri adanci desi n-am sacpat-o niciodata fara placute si de ovalizat nu sunt sigur dar cand merg f incet masina se misca si lateral si vertical ,si am inteles ca poate sa fie din cauza discurilor ovalizate.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoGas
post 13 Apr 2004, 13:42
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




Daca se misca fara frana, nu-i din discuri. Probabil din jante. Apropos, ce grosime au discurile acelea de 250 mii km?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 14 Apr 2004, 08:48
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




QUOTE
Adica tu vrei sa spui ca discurile tale de 24 de ani sunt bune?Pai si ale mele dupa 3 ani de ce sunt zdrente?


pai am spus ca ar cam trebui schimbate; nu s-au ovalizat si nici cine stie ce santuri nu au, numai ca au devenit cam prea subtiri si din aceasta cauza o eventuala rectificare e exclusa; nu-i normal sa le tii 24 ani dar, oricum , ca sa fi nevoit sa schimbi discurile dupa numai 3 ani mi se pare total anormal!


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 14 Apr 2004, 08:56
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




QUOTE

Sunt discuri si discuri, soferi si soferi. Unii franeaza ca la concurs, altii mangaie pedala.

aici sunt de acord; eu evit sa folosesc frana daca nu e nevoie
- ce rost are sa accelerez puternic la un semafor daca la 200m ma asteapta un altul pe rosu si sunt nevoit sa franez? (nu vorbesc si de risipa de combustibil)
- ce rost are sa cobor o panta "pe liber" si sa folosesc frana pentru a contracara gravitatia cand am frana de motor+cutie de viteze?
- cand sunt nevoit sa franez, ce rost are sa franez relativ usor dar "lung" daca pot frana mai puternic si "scurt"?


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoGas
post 14 Apr 2004, 09:11
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




In ceea ce priveste ultima afirmatie, parerea mea e ca nu conteaza daca franezi in 3 secunde sau in 30. Conteaza cata energie se disipeaza (proportionala cu patratul vitezei). Din contra, la frane scurte si tari, energia se disipa repede, ducand la incalzire puternica pe moment a elementelor franei.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
northwood
post 14 Apr 2004, 09:34
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




QUOTE

- cand sunt nevoit sa franez, ce rost are sa franez relativ usor dar \"lung\" daca pot frana mai puternic si \"scurt\"?



Pentru confort? Pentru menajarea franelor?


--------------------
SKARPEA MTB Galben_Gri 2009
Maxon CM 10 - Midland ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 14 Apr 2004, 09:58
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




pentru confort in nici un caz; probabil ca sper ca totusi sa nu fiu nevoit sa franez pana la urma (sa dispara motivul ptr. care as frana); o franare relativ usoara dar lunga - parerea mea- e mai daunatoare discurilor decat o franare mai scurta si mai energica; nu gasesc explicatia acum dar fac analogie cu situatia in care se merge cu etrierele partial blocate (nu se mai retrage pistonul complet). s-ar putea sa gresesc alegand frane ceva mai energice dar scurte in defavoarea franelor lungi si moi dar asa m-am invatat


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xix1319
post 15 Apr 2004, 14:30
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 25 February 04




Pai te cred si eu ca n-are rost sa accelerezi puternic la traficu` din Galati ,dar cand iti umplu frigideru de carne soferii din spate care risca sa nu mai prinda verde ca dormi tu pe tine nu mai e asa amuzant icon_mrgreen.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serbanmaryusrow
post 29 Nov 2004, 10:24
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 8 November 04
From: Bucuresti




eu am un nene la un mag de dacia din Buc care daca are piese bune imi zice ia le daca nu mai astept in ceea ce priveste piesele de uzina tot el mi a zis ca la mioveni un ambalaj original cu sigiliu costa intre 10 000 si 30 000 in functie pt ce e asa ca treaba cu piesele de uzina este o mare teapa biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300 - B-77-ESM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 16:09
Forum Renault