DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Imi trebuie un segment de ungere dacia 1300 uzat - Bucuresti

moshulik
post 30 Aug 2004, 12:05
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 12 February 04
From: Bucuresti




Salutare.
Poate sa ma ajute si pe mine cineva din Bucuresti cu un segment de ungere uzat ramas dupa schimbarea setului motor la o dacie de 1300cm (alezaj 73mm) ? Imi trebuie pentru o motocicleta, careia i-am majorat cilindrul, i-am pus piston de dacie, dar pistonul de care am facut rost nu avea decat segmentzii de foc/compresie, cel de ungere lipsea. Astept un semnal aici sau pe mail la moshulik@yahoo.com.

Pentru moderatori : va rog sa nu stergetzi post'ul cateva ore, pana la ora 17:00, apoi o sa il sterg eu (daca am dreptul).


--------------------
skoda octavia, am avut DSN, oltcit. 2003 - b-etc-etc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 Aug 2004, 12:26
Post #2


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Iti dau eu o camasa si un piston complet de Berlina din '99.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moshulik
post 30 Aug 2004, 12:39
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 12 February 04
From: Bucuresti




Mersi de oferta, dar eu incerc sa incheg motorul asta cat mai repede, sa mai prind cateva zile de caldura din sezonul asta. Oricum, la motocicleta, cilindrul este amovibil, el vine presat intr-o camasa de aluminiu (cu rol de racire), si deocamdata deja stau de 4 zile pe langa strungar doar pentru alezare si honuire, deci daca as vrea sa fac depresare si sa pun cilindrul de la tine ar insemna inca o saptamana de stat pe bara, cel putzin. Pe de alta parte, din 99 berlina sigur este de 1400cmc, deci alezaj 74mm, ceea ce inseamna subtzierea camasii la limita (nu permite imbracamintea de aluminiu) pe de o parte, si folosirea pistonului de dacie - iar nu este posibil, deoarece la motocicleta mea biela nu prinde boltzul prin presare, ci are bucsa de bronz - deci boltzul este liber si cum pistonul de dacie nu are degajarile pentru fixarea sigurantzelor, boltzul mi-ar zgaria cilindrul (cum a si facut-o, de altfel, pentru ca i-am pus o sigurantza proasta). Oricum, nu vreau sa-ti descompletez setul, poate cuiva ii trebuie "de bun". Sper sa gasesc pe cineva care a schimbat doar segmentzii sau i-a ramas din vreun set descompletat. Daca poti sa-mi dai doar segmentul de ungere de pe piston (si sa-l scurtez eu 3mm, sa intre in camasa de 73mm), ok, trimite-mi un numar de telefon pe mail.


--------------------
skoda octavia, am avut DSN, oltcit. 2003 - b-etc-etc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 Aug 2004, 13:04
Post #4


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Setul e uzat, e schimbat din cauza unei camasi ovale, deci nu mi-l descompletezi. Daca nu-ti ofera nimeni ce-ai cerut, suna-ma sa vedem cum facem (oricum, saptamina asta e f. incarcata pentru mine da' vad eu cum facem sa ne vedem).
P.S.: da-mi mesaj pe YM


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 30 Aug 2004, 13:06
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Iti dau un sfat.. rezolvi mai repede.. mergi repede intr-un service.. poate a schimbat cineva un set.. e posibil sa mai aiba...


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moshulik
post 30 Aug 2004, 13:29
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 12 February 04
From: Bucuresti




M-am gandit si la varianta cu service-ul , din start, dar programul meu ma tzine pana pe la 6 aici la servici si le gasesc inchise. Am cautat pe la service-ul Titulescu, dar nu am gasit.


--------------------
skoda octavia, am avut DSN, oltcit. 2003 - b-etc-etc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 30 Aug 2004, 14:11
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




QUOTE
Daca poti sa-mi dai doar segmentul de ungere de pe piston (si sa-l scurtez eu 3mm, sa intre in camasa de 73mm), ok, trimite-mi un numar de telefon pe mail.

Nu e o idee buna sa scurtezi segmentii, pentru ca nu poti sa-i pastrezi strict circulari (se vor ovaliza). Pe de alta parte, segmentul de ungere e cel mai putin afectat de aceasta "boala" (este cel mai moale segment) - depinde insa de model.
Mai cauta, sigur o sa gasesti. Am si eu destui prin garaj, numai ca respectivul garaj este la tara si nu ajung acolo mai devreme de 1 saptamana.
QUOTE
din 99 berlina sigur este de 1400cmc, deci alezaj 74mm

Alezajul la motorul de 1397 cmc este 76 mm, nu 74 mm. Deci, cam mult de taiat (cca 9.5 mm).


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moshulik
post 2 Sep 2004, 15:33
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 12 February 04
From: Bucuresti




Gata, s-a rezolvat, am luat un set complet de skoda 120L, 300 de mii. Voi avea segmentzi de schimb intr-adevar pana la adanci batranetzi smile.gif))) Cineva sa stearga topicul, pls.


--------------------
skoda octavia, am avut DSN, oltcit. 2003 - b-etc-etc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 18:23
Forum Renault