DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Masca de la faruri (de tip ochelari)

StefanT
post 18 Nov 2004, 22:13
Post #1


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




am o dilema.....mi-am schimbat (adik cumparat ca inca nu am montat) o masca tip ochelari mai noua, folosita de prin 86-87 (cred blink.gif ). Initial aveam tot ochelari, dar mai veche daca stiti....mai subtire....era de aia demodata rau... si acum vreau sa le montez, DAR exista o problema....imi agata.....nu pot sa deschid capota, ca prinde...si nu oleak...e vina mea, pt ca trebuia sa ma interesez intai....balamalele alea de la capota sunt de 2 tipuri.... vechiu cum am eu...si mai noi, mai lungi, care pe masura ce se deschide capota, se dupe mai in fata masinii, ajungand chiar la 8 cm distanta, si astfel nu ar mai agata....
Insa, si balamalele alea nu se monteaza in acelasi loc ca aste, si ar trebui sa dau gauri, sa sudez, sa...aoleu....multe trebuie...... si alta bucurie: o balama de aia e 230k.....da-le incolo....daca era pretul per set mai ziceam, dar asa.... si sa zic ca fac rost, de pe la dezmembrari, vad eu, daar.......STIE CINEVA DAK SE POT MONTA IN LOCUL ACESTORA VECHI?? v-as ramane profund recunoiscator sa imi raspundeti......bafta


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.a
post 19 Nov 2004, 11:41
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 9 November 04




Pt linistea ta sa stii ca se pot monta dar...trebuie sa faci niste modificari care constau in a da alte gauri spre a prinde ochelarii+masca=ochelarii se prind cu 2sus 2 jos suroabe iar masca la fel dar cateodata exista cate un impediment la deschiderea capotei care are tendinta sa loveasca masca sau ochelarii ..deh..nu toate sunt facute la standard ca sa se potriveasca.Cu balamalele iti dau o idee(nu stiu sigur daca ar merge)sa pui 1 saiba 2 intre intre capota si balama care la deschidere ar departa capota mai mult dar nu stiu daca s-ar mai potrivi la inchidere ca afecteaza pozitia initiala.


--------------------
dacia 1310 berlina injectie 2000
4x4 dacia papuc injectie 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_d
post 19 Nov 2004, 13:27
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 343
Joined: 10 February 04
From: Bucuresti




In tinerete si masina mea a avut ochelari cu rame subtiri. Acum are modelul de care spui tu dar si alte balamale la capota.


--------------------
Dacia 1210
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 19 Nov 2004, 13:57
Post #4


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(george_d @ 19 Nov 2004, 15:27)
In tinerete si masina mea a avut ochelari cu rame subtiri. Acum are modelul de care spui tu dar si alte balamale la capota.
*


ok va multumesc mult......dar, george....a trebuit sa faci si alte modificari sa mointezi noile balamale?? Mersi pt sugestia cu saibele, ma gandisem si eu, dar cum ai spus si tu, ar sta prea departata in mod normal, si nu mi-0ar departao suficient cand e ridicata....mersi


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 19 Nov 2004, 14:09
Post #5


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




1- Pt a monta balamalele nu trebuie sa faci nici o modificare, atat cele scurte cat si cele lungi au acelasi sistem de prindere. Dar trebuie sa cumperi balamale pt 1310 nu pt alt model ca difera ca lungime. Atentie ca la schimbare se deregleaza capota, din balamale se regleaza.
2- Ochelarii se monteaza relativ simplu cu ajutorul a 10 holzsuruburi autofiletante si saibe. Montezi un ochelar la un far al prinzi cu 3 holzsuruburi ( 2 sus si unul jos ) apoi urmatorul ochelar in acelasi mod si la urma masca centrala cu 4 holzsuruburi ( 2 sus si 2 jos )

Bafta !


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 19 Nov 2004, 17:35
Post #6


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(Daddy @ 19 Nov 2004, 16:09)
1- Pt a monta balamalele nu trebuie sa faci nici o modificare, atat cele scurte cat si cele lungi au acelasi sistem de prindere. Dar trebuie sa cumperi balamale pt 1310 nu pt alt model ca difera ca lungime. Atentie ca la schimbare se deregleaza capota, din balamale se regleaza.
2- Ochelarii se monteaza relativ simplu cu ajutorul a 10 holzsuruburi autofiletante si saibe. Montezi un ochelar la un far al prinzi cu 3 holzsuruburi ( 2 sus si unul jos ) apoi urmatorul ochelar in acelasi mod si la urma masca centrala cu 4 holzsuruburi ( 2 sus si 2 jos )

Bafta !
*


mersi mult, dar le-am montat deja....ce spuneti oare: am reusit sa montez (doar) ochelarii fara sa atinga.....VA CER O PARERE: in loc de masca, ar da bine o plasa (de aia ti "tuning" biggrin.gif de aia la 100 k din targ? eu zic ca da (si daca da, sa o las asa alba cum e sau sa o vopsesc neagra?). Adik sa trag din stanga in dreapta o plasa de aia....bag si in spoiler.... CE SPUNETI??


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 19 Nov 2004, 22:11
Post #7


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




Daca tie iti place noi nu ne putem impotrivi.


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michimaus
post 29 Nov 2004, 23:08
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 October 04




totusi...daca vechii ochelari erau in stare buna(sau nu erau...?) de ce trebuia sa-i schimbi?
era mult mai elegant botul masinii cu ochelari subtiri decat cu astia de tip mai nou(vorba vine ca e design romanesc de vreo 20 de ani).asa semana mai mult cu botul original de renault 12.si pasionatii de original cred ca-mi dau dreptate.oricum degustibus non disputandum.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 9 Dec 2004, 22:33
Post #9


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(michimaus @ 30 Nov 2004, 01:08)
totusi...daca vechii ochelari erau in stare buna(sau nu erau...?) de ce trebuia sa-i schimbi?
era mult mai elegant botul masinii cu ochelari subtiri decat cu astia de tip mai nou(vorba vine ca e design romanesc de vreo 20 de ani).asa semana mai mult cu botul original de renault 12.si pasionatii de original cred ca-mi dau dreptate.oricum degustibus non disputandum.
*


ai dreptate la partea cu originalul....oricum tot la solutia veche am ajuns (ochelarii si masca sunt in forma buna).....eu zic ca se vede marfa..... oricum urmeaza sa postez si eu niste poze cu berlinutza mea ...abia astept.......multzam


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:17
Forum Renault