DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pentru un motor sa sparga

serbanmaryusrow
post 29 Nov 2004, 09:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 8 November 04
From: Bucuresti




Salutare la toata lumea! Sunt fericitul posesor blink.gif blush.gif al unui set motor de 1300(mentionez ca am o dacie din 82),set motor ce este fabricat cam o data cu masina(l am procurat de la un mos care avea foame de bani)Intrebarea mea este se merita sa il pun la primavara pe motor daca da, ce trebuie sa mai cumpar ca sa maresc performantele motorului.Daca nu se merita astept variante de la cunoscatori Multumesc anticipat pt ajutor wub.gif wub.gif (Am citit ceva topicuri legate de aceasta tema si mi am cam facut o idee dar poate stiti mai multe decat ce e scris acolo)


--------------------
Dacia 1300 - B-77-ESM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius-gabriel
post 29 Nov 2004, 12:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 14 November 03
From: CALARASI




performantele dinamice vrei sa le imbunatatesti sau consumul?
daca setul a fost pastrat cu trebuie,nu vad de ce nu ar merita sa-l pui pe masina si cred ca si calitatea lui e ceva mai buna.
in principiu trage-i si o rectificare in plan a chiulasei.
cred ca e procedeul cel mai simplu de a mari puterea motorului fara a creste consumul de carburant.
uita-te ca sunt o gramada de topicuri in acest sens.


--------------------
HONDA CIVIC EX HONDA ACCORD -
MARIUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Al Cap0nE
post 29 Nov 2004, 19:29
Post #3


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




Eu unul nu stiu daca e o idee tocmai buna. Depinde daca il schimbi tu sau te duci in service. Daca il schimbi tu nu pierzi decat timp in caz ca te va lasa repede. Daca te duci in service mai pierzi o caruta de bani.


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serbanmaryusrow
post 30 Nov 2004, 15:08
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 8 November 04
From: Bucuresti




faza e ca setul e pastrat in conditii f bune iar daca il fac nici nu ma uit la consum Setul care il am acum pe ea nu m a dezamagit Am mers constant 110-120 avand o cutie in 4 trepte si vreau sa l fac la primavara ca asta a cam obosit si au inceput sa ma faca daciile la semafor blush.gif biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300 - B-77-ESM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Al Cap0nE
post 1 Dec 2004, 17:04
Post #5


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




Si setul meu (dacie din '84-117.000km) nu a fost schimbat niciodata si merge inca bine. A fost intretinuta si de fostul proprietar si de mine. Nu consuma ulei aproape deloc si fuge pana in 140 km/h. Dar mai mult de 90-100 km/h nu ii dau (poate doar in depasiri). Deci daca a fost intretinut poti sa il pui pe masina, doar ca exista riscul sa pice oricand. Dar daca stau sa ma gandesc am vazut seturi noi care au picat dupa 20.000 km. Asa ca pana la urma e o loterie smile.gif


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 11:39
Forum Renault