DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Intrebare aeroterma

SwatKat
post 12 May 2005, 17:18
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




De vreo 2 zile inchisesem aeroterma. Ieri cand sa dau drumul aud pe vitezele mai mari un barait ca si cum motorrasul ar fi fost descentrat. Am fost la IPSO si m-au programat da au zis ca trebuie dat bordul jos...??
Eu m-am uitat acu nitel pentru prima data la ce e pe acolo dar nu am reusit sa vad daca e vreo frunza ca nu-mi incape mana intre tabla si corpul aerotermei ca sa ajung bine la gaura de intrare. Am pus mana si pe motoras (care e inspre compartimentul motor, in stanga de tot, nu?) si parca nu vibra. Se aude la viteza 4 baraitul si cand dau pe 3 se aude cum incetineste si continua mai incet baraitul.


Ce sa fie? Sa-i las sa dea bordul jos, sau se umbla pe la compartimentul motor....
S-a mai intamplat sa se descentreze asa din senin motorul?


10x!


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 12 May 2005, 17:32
Post #2


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Motorul nu se descentreaza. Eventual se descentreaza partea aia cu pale a turbinei, dar nu cred ca e de la asta. Cel mai probabil o fi prins vreo funza, mizerie ceva care a intrat cand ai avut ventilatia pe recirculare.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 12 May 2005, 17:41
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




si merge lasata asa?


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 12 May 2005, 18:43
Post #4


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai daca nu te deranjeaza zgomotul nu e grava problema. Dar eu unul nu as putea merge asa. Cred ca m-ar zgaria pe creier. Din pacate daca nu e frunza (sau ce o fi) prin apropierea vre-unei guri de ventilatie trebuie dat jos bordul si scoasa tubulatura. Ori asta, ori cu un aspirator mai puternic si un furtun mai subtire cautat sa se scoata fara a da bordul jos.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 12 May 2005, 19:06
Post #5


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




si eu am patit asasi am dat drumul la maxim cu cate un aerator deschis si pana la urma a iesit o frunza de acolo.poate merge asa.daca nu inainte sa te duci la service cauta si tu pe cineva cu mana subtire... tongue.gif


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jhr
post 12 May 2005, 21:00
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 March 03
From: Bucuresti




lasa-l asa , ai rabdare vreo sapt, se usuca frunza si dispare zgomotul.nu-i lasa pe tot boii sa-ti umble in ea.


--------------------
AUDI A6 2006,2.7 TDI QUATTRO, 180 CP TIPTRONIC - bo1xxx
www.horiaroman.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 12 May 2005, 21:08
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




1. care e mecanismul de functionare aer rece/cald cand dai pe recirculare sau cand e fara recirculare? Cand dai pe cald se inchide ceva, ca am dat pe cald si a inceput sa se auda mai infundat si huruitul mai accentuat nitel.
Mi-am dat seama ca am mai patit asa ceva iarna asta cand tot asa am inchis aeroterma vreo zi si la fel a facut cand i-am dat drumul, da si-a revenit mai repede.

PS. Eu am caini. E posibil sa se fi dus par pe la palele aerotermei? Intreb pt ca nu stiu cum circula fluxul de aer pe rece/cald cu/fara recirculare



PS. DAca dau pe recirculare se aude mai rau, e un barait huruit care mie mi s-a parut asemenator cu cel scos de sistemul de esapament!...

Mai vad pana marti daca se duce, desi nu cred.
2. Sa le cer alora sa se uite intai pe la motor, adik sa nu desfaca bordul?
3. Daca se desface partea superioara a bordului e greu de desfacut/prins la loc? Trebuie scaose ceva butoane?....

This post has been edited by SwatKat: 13 May 2005, 08:39


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 13 May 2005, 10:00
Post #8


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Din cate stiu eu, cand dai pe cald/rece doar se dirijeaza aerul prin zona "calda"/"rece". Adica e o chestie de plastic care forteaza aerul sa mearga printr-o anumita zona.

La recirculare e o chestie sub/dupa torpedou care face aerul sa vina din habitaclu.

Prin motor nu au ce sa vada... Nici macar prin compartimentul de stergatoare nu ai ce sa vezi mare lucru. Doar daca scot capacul acela pe unde e dirijat aerul spre interior. Dar nu prea cred.

Oricum, in compartimentul stergatoare, cum te uiti la motor, in stanga este locul prin care e tras aerul de afara. Tot pe acolo vine aerul de sub torpedou in cazul cand dai pe recirculare. Apoi acest flux de aer trece prin radiatorul(ala mic, nu cel mare din fata masinii) de la aerul conditionat si se raceste. Apoi pe la mijlocul compartimentului cu stergatoarele acel aer e dirijat spre interiorul masinii, de unde comanzi tu directia ulterioara.

Partea superioara a bordului e prinsa in cateva suruburi TORX T20 si nu e complicat. Se scoate doar cass-ul si butonul de inchidere centralizata.

Imi pare rau ca nu pot sa spun ceva mai concret.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Charlton
post 13 May 2005, 10:38
Post #9


ان سيارتي ك


Group: Members
Posts: 366
Joined: 18 February 05
From: Gugulania




Eu i-am tot dat la turatia ventilatorului da la treapta 1-4 si mi-au iesit ceva frunze de salcie , partea mai nasoala ca eram cu nevasta in masina si mi-a pus intrebarea de unde frunze ca doar n-am fost la iarba verde , i-am raspuns senin ca " nu cu tine". biggrin.gif 017.gif


--------------------
Dacia Logan Preferance 2005 / - CS-05-FUB
Batranul marinar cu alge in barba si scoici pe burta.
GPS...chinezarie da' bun.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 14 May 2005, 12:21
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Nimeni nu raspunde? ca se apropie marti si tre sa ma duc la IPSO.... Huruitul continua, deci nu cred sa fie de la frunze, mai ales ca se aude mai pregnant daca dau pe recirculare......

Help!


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 14 May 2005, 14:03
Post #11


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Sistemul de ventilatie include doua componente posibile generatoare de surse de zgomot. Fie turbina de la motor, fie RACV-ul (care e in bord).

Partea de sus a bordului se da usor jos si se pune la fel de usor. Mai mult de 5 minute nu iti ia sa o dai jos, la fel si la remontare. Singurele lucruri care trebuie scoase sunt casetofonul si mufa de la butonul de inchidere centralizata. Pentru partea de jos a bordului e mai complicat, ca trebuie scos absolut totul.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 14 May 2005, 14:26
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Exista ventilator si la RACV?


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 14 May 2005, 23:35
Post #13


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Nu. RACV-ul nu are ventilator. Dar zic ca e o posibila sursa pentru ca acolo se aduna toate conductele si e posibil sa ramana in el diverse mizerii.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 15 May 2005, 12:24
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Desi scrisesem dimineata ca nu credeam ca e mizerie, am zis sa ma mai uit o data. Si dupa ce m-am ontorsionat ca la circ, am reusit sa bag mana pe sub bord exact prim extremitatea din dreapta si, urmand fluxul de aer (daca dadeam pe recirculare simteam cum iesea aer pe undeva) am gasit clapeta care e actionata de butonul de recirculare.

Urmand sfatul lui bogdan_o (cel cu zdelitul degetelor biggrin.gif ), am inchis ventilatorul si am gasit in spatele clapetei un rotor cu pale (cred ca ventilatorul). Cautand cu degetele pe acolo, am scos o frunza uscata si acum zgomotul a disparut.

Va multumesc pentru sfaturi!

This post has been edited by SwatKat: 15 May 2005, 13:22


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th June 2024 - 18:34
Forum Renault