DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Informatii Noul Logan Essential Eco-G 100

Gabriel RA
post 30 Jan 2021, 21:48
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 January 21




Buna tuturor,

Sunt un potential posesor al unui Logan. Am avut pana acuma un Opel Astra diesel cu care nu am avut nici o problema dar m-am hotarat sa trec la benzina si la o masina mai noua.

Am vazut seria noua de Logan si mi-a atras atentia modelul Essential Eco-G 100 (cu GPL). As vrea sa stiu cate ceva despre motor - daca este fiabil si mai ales despre GPL. Am citit ca revizia GPL (la 30.000 km) costa 1400 de lei. Este adevarat?

Multumesc tuturor.


--------------------
Opel Astra G 2001 - Cj14VYN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 30 Jan 2021, 22:19
Post #2


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Motorul este un Nissan HR, modern, care se fabrică din 2013 și este un motor dovedit ca fiabilitate, nu consumă ulei.
Instalația GPL e Landi Renzo (Italia) cu rezervor Stako (Polonia) - complet integrată cu ECU motor.

Dacă prețul ăla l-ai găsit aiurea pe net sunt niște montatori de GPL care mănâncă c...t cu privire la reviziile exorbitante de la GPL-ul integrat Dacia...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 30 Jan 2021, 23:24
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




Revizia e și in fct de județ. 1000 lei e la mai bogați... Sper sa fie și mai ieftini.
Revenind la Essential:
- nu aștepți rabla?
- pui culoare sau media display opțional?
- ce alte accesorii iei?

This post has been edited by rue: 30 Jan 2021, 23:26


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 30 Jan 2021, 23:33
Post #4


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




1.0 tCe s-a introdus mai recent, cu Clio 5, prin 2019, nu din 2013.
Este un motor "combinatie" de vechiul 0.9 tCe si 1,33 tCe.
Cel de pe Logan 3 are injectie indirecta si filtru de particule.
Eu am acest motor cu GPL pe Logan 2 Stepway (fara filtru de particule insa), si este acceptabil ca performante, iar la costuri de exploatare este excelent (consumul meu pe GPL la exterior de ~6l/100 km in peste 10.000km).
Daca doresti economie, 1.0 tCe cu GPL e una din cele mai bune variante, costul cu combustibilul fiind sub diesel.
Revizia completa cu ulei si toate filtrele variaza intre 750 si 1000 de lei in functie de reprezentanta. A postat colegul rue o factura de ~1000 lei pentru o revizie completa.
Ca fiabilitate - fiind niou nu prea au apucat sa ruleze mult - dar avand in vedere "parintele" 0.9 tCe si faptul ca ai injectie indirecta (nu are probleme de contaminare ulei cu benzina) eu am incredere ca nu ne va da batai de cap.

This post has been edited by Andy_ACS: 30 Jan 2021, 23:36


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 31 Jan 2021, 07:48
Post #5


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




La câți km se face revizia?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel RA
post 31 Jan 2021, 07:50
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 January 21




Multumesc tuturor pentru info! Da, masina vreau sa o iau prin rabla. O sa pun culoare, nu pun medianav (telefonul este ok) si ceva accesorii marunte gen covoras protectie portbagaj. Nu stiu daca sa iau ca accesorii jante de 16''.Mi se pare ca daca pui mai multe accesorii masina sare din categoria ei de pret - deja s-a dus mult in sus fata de preturile de pana acuma.

Multumesc si pentru info cu revizia. Banuiam ca sunt montatori care exagereaza doar ca nu stiam daca este si un sambure de adevar. Daca revizia totala este 700 nu este chiar asa de mult. Cand o sa fac drive test o sa intreb si preturile pe categorii.

Cu motorul multumesc; efectiv nu stiam mai nimic si adesea pe internet gasesti informatii contradictorii.

Ce stiti despre siguranta? Am inteles ca asta este un alt punct mai slab al Dacia. Presupun ca este pe platforma clio de pana acuma. Oare este si mai ok?



--------------------
Opel Astra G 2001 - Cj14VYN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 31 Jan 2021, 12:12
Post #7


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(Gabriel RA @ 31 Jan 2021, 07:50)
Ce stiti despre siguranta? Am inteles ca asta este un alt punct mai slab al Dacia. Presupun ca este pe platforma clio de pana acuma. Oare este si mai ok?
*


Siguranța ar trebui să fie mult superioară față de Logan I și Logan II. Sigur nu o să ia 5 stele EuroNCAP, dar rezutatele or să fie absolut decente pentru prețul ei - mașinile care acum 5 ani au primit 5 stele dacă ar fi retestate după noile proceduri nu ar mai obține din nou 5 stele..., așa că testele noi sunt foarte dure.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel RA
post 31 Jan 2021, 12:21
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 January 21




Am vazut ca testele de acuma sunt mai dure si au evaluare atat a structurii de rezistenta cat si a aplicatiilor de siguranta (inclusiv franare, etc..). Multumesc pentru info.


--------------------
Opel Astra G 2001 - Cj14VYN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 31 Jan 2021, 12:25
Post #9


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Renault a declarat că generația a 3-a respectă noile protocoale EuroNCAP, în special noile bariere mobile (cu masă mai mare și cu viteză mai mare) și impactul lateral precum și introducerea de testare în prevenția coliziunii când mașina schimbă direcția într-o intersecție (iar generația a 3-a ar trebui să suporte și acest scenariu pentru AEB).


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel RA
post 31 Jan 2021, 12:34
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 January 21




Asta este incurajator, inseamna ca Dacia este o masina care incepe sa se compare cu marcile bune.


--------------------
Opel Astra G 2001 - Cj14VYN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 31 Jan 2021, 18:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




turatii.ro in episodul 4 lauda frecventa stergatoarelor pe modul temporizat, doar ca era util sa se intereseze inainte si sa constate ca la Essential si Acces, modul temporizat are o frecventa egala cu ~ 5 secunde, la fel ca Loganul din 2004!! Nu a facut nimic in plus Dacia la acest punct! Imi amintesc ca Dacia 1310 TX din 197, dar era introdus de mai multi ani, avea un buton rotativ in stanga, variator al frecventei stergatoarelor. Nu trebuie sa le fie rusine?!
Ramane sa mai testez comportamentul pe ploaie al COMFORT cu senzorul si modul AUTO. Nu retin daca are vreun variator de frecventa (daca m-am exprimat corect).

Daca nu esti pretentios la culoarea alba (au doar una fara alte costuri), la diferenta de 900 eur intre Essential si Comfort, daca aveai de gand la Essential sa i pui culoarea metalizata cu 350 eur, deja ii folosesti pentru Comfort.

12 250 Comfort TCE GPL
+ 200 AC AUTO
+ 100 Navi (in loc de display)
=====
12 550 - 1550 rabla plus eco gpl = 11 000 eur o masina cam cu ce trebuie pe ea, dar alba

Sunt 5000 lei care iti fac masina completa. Trebuie sa gandim si asa.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 31 Jan 2021, 18:17
Post #12


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




QUOTE(DFA @ 31 Jan 2021, 12:12)
mașinile care acum 5 ani au primit 5 stele dacă ar fi retestate după noile proceduri nu ar mai obține din nou 5 stele...,
*


Asta din cauza ca nu sunt dotate cu sisteme de asistare a soferului, dar in ceea ce priveste siguranta structurii caroseriei sunt destule peste noul Logan.
Chiar tu ai scris ca la noua masina nu se foloseste aceeiasi tabla ce o are Clio, de exemplu sleep.gif Dar da, este mai sigura decat un Astra din 2001.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 31 Jan 2021, 18:26
Post #13


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(RazvanF @ 31 Jan 2021, 18:17)
Asta din cauza ca nu sunt dotate cu sisteme de asistare a soferului, dar in ceea ce priveste siguranta structurii caroseriei sunt destule peste noul Logan.
*


Corect.
QUOTE(RazvanF @ 31 Jan 2021, 18:17)
Chiar tu ai scris ca la noua masina nu se foloseste aceeiasi tabla ce o are Clio, de exemplu  sleep.gif  Dar da, este mai sigura decat un Astra din 2001.
*


Corect.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel RA
post 31 Jan 2021, 18:48
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 January 21




QUOTE(rue @ 31 Jan 2021, 18:10)
turatii.ro in episodul 4 lauda frecventa stergatoarelor pe modul temporizat, doar ca era util sa se intereseze inainte si sa constate ca la Essential si Acces, modul temporizat are o frecventa egala cu ~ 5 secunde, la fel ca Loganul din 2004!! Nu a facut nimic in plus Dacia la acest punct! Imi amintesc ca Dacia 1310 TX din 197, dar era introdus de mai multi ani, avea un buton rotativ in stanga, variator al frecventei stergatoarelor. Nu trebuie sa le fie rusine?!
Ramane sa mai testez comportamentul pe ploaie al COMFORT cu senzorul si modul AUTO. Nu retin daca are vreun variator de frecventa (daca m-am exprimat corect).

Daca nu esti pretentios la culoarea alba (au doar una fara alte costuri), la diferenta de 900 eur intre Essential si Comfort, daca aveai de gand la Essential sa i pui culoarea metalizata cu 350 eur, deja ii folosesti pentru Comfort.

12 250 Comfort TCE GPL
  + 200 AC AUTO
  + 100 Navi (in loc de display)
=====
12 550 - 1550 rabla plus eco gpl = 11 000 eur o masina cam cu ce trebuie pe ea, dar alba

Sunt 5000 lei care iti fac masina completa. Trebuie sa gandim si asa.
*



Pe mine ma atrage gris highland. Ma gandesc ca dupa un numar de ani o culoare atragatoare poate face masina mai vandabila. O sa vad cum se comporta stergatorul/ sau o sa intreb cand ma duc la drive test. Pe site la Dacia culoarea de la comfort este foarte OK dar nu stiu daca asta este si in realitate (sau daca asta este culoarea sugerata..). Cu materialul textil ma gandesc ca e cu doua taisuri - se si poate murdari mai repede desi arata mult mai bine acuma.

Dar ma gandesc, este o optiune.


--------------------
Opel Astra G 2001 - Cj14VYN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 31 Jan 2021, 19:26
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




Sigur e optiune pe bani ca sa vezi ca are oglinzile - manerele in culoare si sa creeze un efect subliminal de marketing.
Acum am venit pe ploaie acasa cativa km si pe parcurs a trebuit sa ajustez de cateva ori: cand temporizat cand prima treapta.
Depinde cum se comporta pe COMFORT sistemul AUTO. vezi foto

This post has been edited by rue: 31 Jan 2021, 19:29

Attached thumbnail(s)
motorvlog.jpg ( Size: 567.92k ) Number of downloads: 270


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel RA
post 1 Feb 2021, 09:12
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 January 21




Multumesc pentru info!


--------------------
Opel Astra G 2001 - Cj14VYN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:59
Forum Renault