DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> mare grije pentru cei care au jenti schimbate, sau anvelope necorespunzatoare

anamana
post 14 Jun 2006, 16:32
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




Muttley, te-ai lamurit intre timp si cu subiectul: "dimensiuni anvelope/jante"?
Sau inca esti convins ca variantele date de fabricanti sunt aiureli?


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 14 Jun 2006, 17:26
Post #32


__________________


Group: Members
Posts: 13.013
Joined: 4 September 04
From: -




M-ai pus la cautat... laugh.gif

Eu privesc problema dpdv al dinamicii masinii, al uzurii transmisiei si suspensiei, al veridicitatii indicatiilor vitezometrului.

Diferenta de diametru si latime care o prezentau dimensiunile pomenite de tine-n celalalt topic raman la parerea ca este totusi mare.

Si ok, nu-s aiureli, ca utilizator e chiar convenabil ca producatorul iti ofera o gama larga de pneuri "agreate". La urma urmei iti alegi dimensiunea in functie de prioritatile tale...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmi
post 16 Jun 2006, 03:24
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 16 June 06




daca las la o parte litera legi, circul cu solenza cu roti pe 15" talonul cauciucului 45, latimea 195, cea ce-mi ofera o stabilitate cu peste 40 % mai buna(depinde si de suspensie) franare mult mai buna, tinuta sport, look extraordinar; mai sunt de precizat si minusurile sau mai bine zis dezavantajele, am schimbat in trei luni de 2 ori cauciucurile pe fata si am rupt una dintre jante intro groapa, pardon crater, inca un dezavantaj sunt preturile la tipul asta de cauciucuri
iar daca sunt tipul care nu incalca legea umblu cu rotile pe 13 , eu sunt de parere ca dacia solenza suporta roti mai mari de 13....14 dupa cum au fost echipate standard eu sunt de parere ca sau lasat asa din punctul de vedere al costurilor.......
cine nu-i de acord cu mine il rog sa-mi dea exemplu ce masini mai sunt cu an de fabricatie dupa 2002 cu roti pe 13 din clasa berlina 5 usi


--------------------
dacia solenza 2003 rapsodie - CJ-82-KMI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 16 Jun 2006, 08:54
Post #34


membru


Group: Members
Posts: 4.559
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




@ kmi
1. Hyundai Accent: 155/80 R13, opt 175/70 R13, opt 185/60 HR14
2. Kia Rio: 155/80 R13, opt 175/70 R13, opt 175/65 R14
3. Skoda Fabia: 155/80 R13, opt 165/70 R14
Nu zice nimeni sa nu mergi cu roti pe 15'', dar fa-ti tie un pustiu de bine si mergi la RAR sa le omologhezi.

edit: "opt" inseamna optional.

This post has been edited by tatabobu: 16 Jun 2006, 08:55


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 16 Jun 2006, 11:47
Post #35


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




hmm eu am exact ce scrie in talon 165/70/r13 si jentile sunt CMS schimbate.. tot in 4 prezoane tot 5,5 dar garcea m-a vazut cu jenti cms si se gandea la spaga.. n-a avut noroc.. ca sunt identice cu alea originale (ce nu stie garcea e ca jentile astea CMS au un mic offset.. dar marunt.. cu 0,5'' in plus.. adica nesemnificativ.. si plus ca tre sa dea anvelopa jos sa citeasca offsetu de pe janta.

dar masina avea jentile 165/65/r14.. alea de aluminiu de pe solenza. dar in talon o am trecuta pe aia de rezerva.. alea de tabla 165/70/r13.. oricum acum am jentile de 13'' si anvelopele exact ca alea din talon.


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 16 Jun 2006, 12:41
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Adica tu ai renuntat la cele pe 14 si ti-ai montat pe 13? Care ar fi motivul? Dimensiunea din talon?



Ceea ce-am vrut sa spun mai sus este ca, in opinia mea, se monteaza anvelope mai subtiri pe jante mai mici din cauza costurilor.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmi
post 17 Jun 2006, 03:27
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 16 June 06




nu prea mi-am batut capul cu omologatul rotilor pentru ca de fiecare data cand ma opresc se leaga de nr de inmatriculare care era pana acum 2 luni pe folie autocolant sau pentru ca toba de esapament face prea mare galagie sau pentru neoanele undercar, niciodata nu mau intrebat de roti
sunt constient ca daca ma opreste vreun control pol cu rar am puso rau de tot


--------------------
dacia solenza 2003 rapsodie - CJ-82-KMI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ravenclaw
post 17 Jun 2006, 08:46
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 August 05




Aaaa.... si de exemplu daca la mine in talon nu este specificata dimensiunea anvelopelor ce ar trebui sa fac? Are cineva idee cat e amenda pentru neprezentarea actelor? 04.gif


--------------------
Dacia Sport - Gl 02 DHD
Always outnumbered ... never outgunned
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 17 Jun 2006, 12:41
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Ma...schimbati si voi titlul...e "grija" si "jante"


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 17 Jun 2006, 18:01
Post #40


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




Eu am jantele/anvelopele pe 15" dar in talon scrie numai de cele pe 14". Nu pot sa pricep, ii doare mana pe aia de la Politie sa scrie in talon tot ce scrie si in CIV? Abia astept sa ma opreasca unul care sa se lege de dimensiunile jantelor, ca nu-s trecute in talon, ca aia cred ca va fi ziua in care nu si-a citit horoscopul.

This post has been edited by Illusi0n: 17 Jun 2006, 18:01


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 17 Jun 2006, 23:50
Post #41


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Schimbati titlul topicului , ca parca e scris de Vanghelie ! "grije ?" wacko.gif

This post has been edited by big2003: 17 Jun 2006, 23:51


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 18 Jun 2006, 01:16
Post #42


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Mi se pare o TIMPENIE MAJORA chestia asta. Asa e in Romania, iti trebuie certificat si ca sa treci strada!

Eu am Solenza Scala. Cind mi-am cumparat anvelope din Metro luindu-ma dupa dimensiunile din talon - SURPRIZA MAJORA - am descoperit ca anvelopele de pe masina au alte dimensiuni decit cele din talon!

Evident ca folosesc in continuare anvelope de dimensiunile pe care mi le-au pus cei de la Dacia pe masina (adica cele care au fost pe toate Solenza Scala).

Insa talonul NU o sa-l schimb.


Stiu, o sa sariti toti pe mine ca "ce nu-ti convine nene, ca asa e in UE si asa e si la Viena". Asa s-a intimplat si cind am spus ca nu e normal sa inchida centrul istoric al Bucurestiului circulatiei auto - argumentul suprem a fost "asa e la Viena".

Ei bine, recent a venit la TV un nene, consultant la primaria din Amsterdam, care a spus printre altele ca daca la Amsterdam s-ar fi intimplat ceva asemanator (inchiderea unor strazi de pe azi pe miine), a doua zi primarul si-ar fi cautat de lucru!

Asa ca nu cred ca in UE (sau la Viena) toti sint timpiti, restrictivi, birocrati, aberanti ca cei din Romania. Cred ca mai degraba este o legenda romaneasca!


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ravenclaw
post 18 Jun 2006, 16:13
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 August 05




Mai este careva in situatia asta (sa nu aiba trecute in talon dimensiunile anvelopelor). Intreb pentru ca tocmai mi-am luat niste jante pe 14 si eram curios de ce anume s-ar putea lua militianu?


--------------------
Dacia Sport - Gl 02 DHD
Always outnumbered ... never outgunned
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 18 Jun 2006, 21:41
Post #44


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




QUOTE(Marius @ 16 Jun 2006, 13:41)
Adica tu ai renuntat la cele pe 14 si ti-ai montat pe 13? Care ar fi motivul? Dimensiunea din talon?
Ceea ce-am vrut sa spun mai sus este ca, in opinia mea, se monteaza anvelope mai subtiri pe jante mai mici din cauza costurilor.
*



pai am renuntat la jentile de 14" .. nu neaparat datorita dimensiunilor, ci datorita brandului.. DACIA.. jentile alea de aluminiu le am pe toate patrate, sparte, taiate, muscate, ciobite.. de la gropi si nu gropi senzationale.. dar cat de cat si poc se indoia janta, se taia anvelopa pe cate 10-15cm.. ajeam abonament la intreptat roti si vulcanizat anvelope, si desigur experienta multa in cumpararea unei anvelope noi.. minim 2 incidente soldate macar cu indtreptarea jentii pe luna.. de ce? nu stiu dar am o vaga banuiala.. ca jentile originale de scala.. sunt exact ce spune.. de ALUMINIU chior.. se inoaie la prima groapa.
dar paradoxal pe roata de rezerva nu am avut in viata mea vre-o problema.. si am luat si cu rezerva niste gropi similare daca nu cumva acelesi in care imi strambam rotile..
si in al 2-lea rand.. am castigat la demaraj, modelu si pretu erau foarte atractive, si se pare ca am facut o alegere buna... de 1 an de cand merg cu cms-urile astea de 13" nu am facut nici o pana.. nimic si chiar la una din gropi am zis ca s-a rupt bascula ceva.. si NIMIC! doar ca a dobandit o galma anvelopa ... destul de nasola.. dar am schimbat-o.. totusi a fost sigurul incident.. dar jentile nu au avut nimic.. nici macar o zgarietura! arata ca noi, si pe iterior la fel.. fara indoituri!

si sunt mai multumit de astea pe 13" decat pe 14".. cum am spus nu datorita 13-14 ca aia e mai mare.. mai mica.. ci pentru ca una e dacia si alta e CMS (n-o fi mama jentilor in nici un caz dar sunt calitativ mai bune, si sunt din aliaj! nu aluminiu chior)
daca as fi avut niste jenti bune (nu alea originale) pe 14" probabil mi-ar fi placut cel putin la fel de mult cum m-au impresionat CMS-urile astea de 13"

de talon mi se rupe.. (nu traduceti .. mi se rupe bag 205/30/r17.. ci .. nu mai intereseaza ce zice garcea cand masina din fabrica a fost data cu jenti de 14"165/65.. poate ca o limita as baga un 175-185/60/r14// maxim.. adica de bun simt)


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Octav
post 19 Jun 2006, 19:10
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 8 April 05




Si eu am la fel: in loc de 185/65 R 15 am 195/55 R 16 ! Daca ma opreste , fac pe prostu...sau incerc altceva...


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.6 - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanF
post 19 Jun 2006, 21:29
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 16 July 04
From: Bucuresti




Unde mai pui ca aia de la rar nu prea trec decat o dimensiune in talon. Rar apare si a 2-a varianta de dimensiuni la cauciucuri. Daca si de asta se leaga inseamna ca era politistul nebun.


--------------------
Ford Focus - ...
FOCUS 2007 1.6 TI-VCT FUN X
Fotografie de produs - www.orangefoto.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 20 Jun 2006, 12:03
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




@Asi: perfect de acord cu motivatiile tale, dar surprinzator totodata. Eu am jante pe 14" din aliaj (habar am ce firma sunt) iar anvelopele sunt Michelin de 185/55/14. Cu toate astea n-am spart/indoit nicio janta si n-am taiat niciun cauciuc in mai bine de 30.000 km (majoritatea in Buc.). Nu stiu cum ai reusit tu, dar e si asta o varianta.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adostar
post 20 Jun 2006, 12:08
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




QUOTE(big2003 @ 18 Jun 2006, 00:50)
Schimbati titlul topicului , ca parca e scris de Vanghelie ! "grije ?" wacko.gif
*



Da. Rog moderatorii sa faca o modificare. M-am grabit, se mai intampla ! smile.gif "grija"


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 20 Jun 2006, 18:44
Post #49


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




QUOTE(Marius @ 20 Jun 2006, 13:03)
@Asi: perfect de acord cu motivatiile tale, dar surprinzator totodata. Eu am jante pe 14" din aliaj (habar am ce firma sunt) iar anvelopele sunt Michelin de 185/55/14. Cu toate astea n-am spart/indoit nicio janta si n-am taiat niciun cauciuc in mai bine de 30.000 km (majoritatea in Buc.). Nu stiu cum ai reusit tu, dar e si asta o varianta.
*




2jenti indoite apoi indreptate dupa pasajul obor e groapa aia langa sina.. luata pe la 70-80(inspre iancului) o janta sparta si taiat din vina mea.. ~70 in rond la fantana de la unirii.. a trebuit sa pun frana un pic.. s-a blocat fata.. spatele a pierdut aderenta.. =m=am rasucit si am dat cu janta de pe spate pe lateral in bordura, .. o groapa de pe socului pe la 60 = janta taiata 4cm transversal.. despicata janta pe interior.. si cum spuneam aceste jenti au fost fie indreptate fie schimbate cu totul.. si in timp n-am mai luat nici o groapa mai mare sa se lase cu pana dar cand am dat jos jentile.. sunt patrate.. fiecare indoita in cate 2locuri minim..

cms.. purtate momentan cam 10000km si fara nici o pana si culmea ca am luat aceleleasi gropi.. aia de la pasajul obor, aia de pe podu ala.. de langa floreasca.. are niste gropane.. (am luat una dinaia la 80.. = galma doar in rest nimic.. ) am mers pe piatra cubica si cu 100 si cand am inversat rotiile fata cu spate si m-am uitat la jante.. nimic! nici macar vreun semn, zgarietura, indoitura, sau alceva.. nimic! nu sunt exceptionale ca marca CMS.. dar fata de alea DACIA da clasa cu varf si indesat. iar faptu ca am pus de 13"a fost dupa teoria mea.. cum de cu roata de rezerva care e pe 13" si de tabla .. nu am reusit sa o indoi deloc? si am luat si cu ea diverse gropi care daca le aveam pe alea dacia de 14" sigur s-ar fi indoit... asa ca am luat de 13" si asa am ramas..am castigat la demaraj, am pierdut la top-speed (de parca conteaza asa mult)
per total sunt mai multumit.. (stiu ca o foarte mare parte din vina cu indoitu jantelor o am eu care sunt mai impulsiv la volan.. dar nu mi-am schimbat stilu de cand m schimbat jentile.. si inca tin chiar excelent, si 0 pene de atunci.. o galma care am si rezolvat-o.. in rest nimic.)

This post has been edited by Asi: 20 Jun 2006, 18:46


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Octav
post 20 Jun 2006, 22:02
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 8 April 05




Si eu am KM cu talon de 55 pe 16" si am vreo 20.000km cu ele si absolut nici o problema! Am mai dat si in gropi (nu cratere...)si pana acum chiar nimic...O sa ma duc cu ele la reechilibrat si o sa vad ce se va intampla , cu toate ca la viteza mare (~140-150km/h) nu tremura volanul , incercat pe Autostrada Soarelui...


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.6 - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th June 2024 - 22:17
Forum Renault