DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stabilitate in conditii de vant lateral, Credeti ca e normal?

G.R.
post 23 Mar 2005, 17:23
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




La sfarsitul saptamanii trecute am mers in conditii de vant lateral puternic. M-i sa parut ca masina este anormal de instabila in aceste conditii. Daca depaseam 90 km/h nu mai aveam siguranta directiei, trebuia tot timpul sa corectez directia. Totusi nu as vrea sa exagerez, era un vant atat de puternic, incat aveam greutati la deschiderea usii cand am oprit. Insa altii treceau lejer pe langa mine, si ma gandeam poate inca nu m-am obisnuit cu masina. Sau o fi altceva? De mai multe ori mergeam chiar serpuit. Ce parere aveti? Sa nu-mi veniti cu chestii de genul alcoolemia cam mare etc.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 23 Mar 2005, 17:27
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




La vant lateral puternic este normal sa ai probleme cu directia, mai ales odata cu cresterea vitezei. Si altii aveau aceleasi probleme dar poate erau mai obisnuiti cu masinile lor sau chiar mai inconstienti.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 23 Mar 2005, 17:29
Post #3


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




din pacate loganul nu este o masina chiar aerodinamica. inaltimea peste medie o incadreaza mai aproape de SUV uri . acest lucru scade stabilitatea laterala , mai ales in conditii de vant lateral.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 23 Mar 2005, 17:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Adevarul este ca dupa ce au aparut primele masini la dealerul local, prima mea observatie a fost ca masina este mult prea inalta in raport cu lungimea ei. In afara de asta servo directia cred ca amplifica senzatia de nesiguranta in acest caz, usurinta cu care se transmite comanda de la volan la directie fiind valabila si invers.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KNIGHT_C
post 23 Mar 2005, 23:38
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 4 January 05
From: Bucuresti




Stabilitatea o mai da si latimea, uneori poate mult mai mult decat lungimea !
Iar ca latime e chiar OK pentru inaltimea ei !

This post has been edited by KNIGHT_C: 23 Mar 2005, 23:38


--------------------
DACIA LOGAN Ambition 2004 - B 40 ZZZ
Nu judecati oamenii dupa hotararile si faptele lor inainte de a intelege conjuctura in care le-au luat respectiv facut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 23 Mar 2005, 23:54
Post #6


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Eu zic ca stabilitatea e data si de centrul de greutate al masinii. La Logan fiind asa de inalta o fi oare centrul de greutate suficient de jos ? Ceva parca mi-ar spune ca nu ... rolleyes.gif


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KNIGHT_C
post 24 Mar 2005, 00:20
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 4 January 05
From: Bucuresti




2 exemple am de dat despre stabilitate si promit ca nu va mai stesez tongue.gif

1. curba larga de la P-ta Alba Iulia luata cu 60 km/h lejer, dupa care vine o curba mai stransa la dreapta in care am intrat cu 60 si am iesit cu 50 (indicatiile kilometrajului de pe bord)
2. in fata la Palatulul Cotroceni curba la stanga cum vii de la Gradina Botanica, intrat in curba cu 60 iesit cu 50

Impecabil s-a comportat masina goala in ambele situatii, nu am trait nici un moment senzatia derapajului sau a pierderii controlului.
Asa ca la capitolul stabiltate nu sta rau deloc.


--------------------
DACIA LOGAN Ambition 2004 - B 40 ZZZ
Nu judecati oamenii dupa hotararile si faptele lor inainte de a intelege conjuctura in care le-au luat respectiv facut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 24 Mar 2005, 00:27
Post #8


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(KNIGHT_C @ 24 Mar 2005, 01:20)
1. curba larga de la P-ta Alba Iulia luata cu 60 km/h lejer, dupa care vine o curba mai stransa la dreapta in care am intrat cu 60 si am iesit cu 50 (indicatiile kilometrajului de pe bord)


Daca zici tu... blink.gif


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KNIGHT_C
post 24 Mar 2005, 00:36
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 4 January 05
From: Bucuresti




cand spun lejer, nu ma refer ca nu s-a aplecat masina, dar nu am avut nici o senzatie aiurea.
E normal ca la vant lateral sa existe probleme de directie, nu cred sa existe masina fara.


--------------------
DACIA LOGAN Ambition 2004 - B 40 ZZZ
Nu judecati oamenii dupa hotararile si faptele lor inainte de a intelege conjuctura in care le-au luat respectiv facut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 24 Mar 2005, 08:06
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Este normal ca stabilitatea la vant lateral sa fie afectata. Gandeste-te la marimea suprafatei profilului in care loveste vantul!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 24 Mar 2005, 08:06
Post #11


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Logan este o masina usoara pentru marimea ei, fapt care (desi în esenta favorabil) inrautateste comportamentul la vînt lateral. La acestea se adauga inaltimea relativ mare (bratul fortei aerodinamice laterale mai mare) si cu siguranta fata de exemplele mele de mai jos suspensia mai putin elaborata.

Pentru comparatie: Logan cca. 1000 kg; BMW 320d: 1370 kg, Audi A4 V6 quattro: 1560 kg. [toate masele in functie de dotari]. Marimea caroseriilor este comparabila (eventual chiar ceva mai mare la Logan).

This post has been edited by os: 24 Mar 2005, 08:09


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonyX
post 24 Mar 2005, 08:46
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 11 January 05
From: Timisoara




La partea aerodinamica mai au cei de la Dacia mult de lucru. Am facut si eu un drum la Arad, batea vintul si aveam 100 - 110 km/h. Directia trebuia in permanenta corectata si masina parea destul de instabila mad.gif Am avut insa aceeasi senzatie cu masina de la firma ( Skoda Fabia 1,2l ) in Ungaria in conditii de vint asemanatoare; am facut muschi pina am ajuns la destinatie tinind volanul strins ``sa nu ma ia vintul pe sus``.


--------------------
Logan Laureate 1.6 - TM
Mama timpitzilor e tot timpul gravida
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Twinsen
post 24 Mar 2005, 09:45
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




Exact la fel am patit si eu pe drumul de la Buzau la Braila unde batea vantul foarte tare.
Cand trecea un tir din sens opus pe langa mine aveam chiar "emotii".
Ma cam azvarlea de pe sosea


--------------------
Logan Ambition - B-78-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 24 Mar 2005, 09:58
Post #14


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Mai... trec in fiecare zi pe langa un Kalos parcat langa un Logan si diferenta de inaltime mi se pare a fi zero in conditiile in care Kalos nu-i la fel de lat cat Logan.

Iarasi... un alt Logan parcat tot prin zona aia e tot timpul parcat in rand cu alte dacii 1300 / 1400 berline si diferenta de intaltime intre Logan si Berlina nu mi se pare mare (undeva pe la 10 - 15 cm) deloc. Fiindca Logan e mai masiv da impresia ca-i o masina mai inalta decat este.

Ce vorbiti voi aici ? SUV ? biggrin.gif ! Vi se pare chiar asa de inalta masina ? Puneti mana pe o scula de masurat ... faceti masuratori si dupa aia vorbiti. Cand aud cum vorbeste lumea de Logan si o vad in parcare langa altele cat de normal arata imi vine sa musc dintr-un colt de bloc.

Cat despre centrul de greutate... nu geometria da centrul de greutate neaparat daca te gandesti ca sunt piese de o soliditate si consistenta mai mare in masina aia decat tabla care trece pe deasupra capului ca de exemplu motorul sau trenul de rulare si asa mai departe. Daca mai puneau putina tabla si o faceau putin mai inalta nu cred ca automat centrul de greutate se muta cu MULT mai sus. Depinde acum si cat de grea e tabla si geamurile comparativ cu partea joasa a masinii.

Bine... astea sunt doar parerile mele. Cred ca ar fi bine de lamurit odata si pentru totdeauna ce e si cu inaltimea la Logan ca tinde sa devine subiect la fel de controversat ca si consumul si asta pentru simplul fapt pentru ca pentru majoritatea Logan e prima masina si toate lucrurile astea sunt noi pentru multi.

P.S.: Fix in perioada asta un coleg de serviciu s-a intors de la Bucuresti cu un Daewoo Espero si povestea chestii similare cu instabilitatea masinii si nevoia de a corecta permanent directia masinii.

This post has been edited by DigitalScribe: 24 Mar 2005, 10:00


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 24 Mar 2005, 10:00
Post #15


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Eu am redus de la 100 la 80 viteza pe un vant foarte puternic, sufla de se leganau si cablurile de pe stalpi, iar cand un camion trecea pe langa mine...aveam impresia ca eram pe bicicleta sad.gif

This post has been edited by RIon: 24 Mar 2005, 10:01


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 24 Mar 2005, 10:12
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Ciudat! Cineva aici pe forum chiar era multumit de comportamentul masinii in conditii de vint puternic (viscol)...si dupa cite imi aduc eu aminte conducea un Logan Ambiance fara servodirectie.


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 24 Mar 2005, 10:56
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Nu cred ca pe viscol a ajuns macar la 60 km/h!


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 24 Mar 2005, 11:20
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Cred ca pentru a mari spatiul la nivelul umerilor Renault a exagerat in defavoarea unghiului de inclinare ale geamurilor laterale/usilor, astfel creand o suprafata numai buna pentru a se agata vantul.
Sunt de acord cu parerea ca inaltimea se apropie mai mult de SUV fiindca am observat in repetate randuri ca dintr-o coloana de masini e usor sa distingi Logan, fara a-i vedea botul.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 24 Mar 2005, 11:41
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




Am avut si eu parte de vant, acu cateva zile
Din pacate nu pot zice viteza vantului, impresiile cum ca ar fi fost mai tare sau mai putin tare zic ca sunt relative
Dar, oricum, batea vantu .. nu gluma

Dar am mers normal .... cu aprox 120 ... am avut ceva "dificultati" minore pentru ca am condus relativ putin cu directie servo .... dar oricum dupa primii km a fost ok.
Nu am avut probleme cu stabilitatea, masina a stat bina pe sosea, chiar si in curbe ...

Ceva senzatii "grele" apar in momentul in care treceau camioanele ... aici cred ca intervine suprafata laterala relativ mare a LGN-ului fata de alte masini. Si de asemenea garda inalta. Trebuia sa am grija de colac, cu ambele maini, cand trecea un camion pe langa mine.

In rest, eu dau o nota buna la LGN pe vant!


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maximus
post 24 Mar 2005, 12:00
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




In conditii de vant puternic pe soseaua Urziceni - Bucuresti am simtit si eu o usoara "instabilitate" comparativ cu Dacia Berlina cu care am circulat pe aceeasi sosea de multe ori in conditii de vant puternic. Insa cu Logan-ul am circulat cu viteza de cca 120 km/h iar cu Berlina cca 100 km/h ! Si cu Logan-ul i-am cam depasit pe toti...

Ca o recomandare celor care circula pe vant puternic, cred ca maxim 110 km este suficient pentru a nu avea nici un fel de probleme. In plus am observat si o crestere a consumului cu 1-1.5l /100 km.



--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 24 Mar 2005, 12:15
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Am tras conluzia: pe vant puternic, cu exceptia celui din spate, mai domol cu viteza pentru evitarea oricarui pericol. Pana la urma va trebui sa dam dreptate politistilor care spun ca respectarea vitezei legale este in avanatajul nostru.
Din partea mea se poate inchide topicul.
Va multumesc pentru parerile voastre care m-au linistit.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 24 Mar 2005, 12:16
Post #22


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Eu inca n-am detectat o diferenta de comportament la vant lateral puternic intre Supernova si Logan in conditii de mers cu maxim 90-100 km/h. Peste aceasta viteza n-am mers inca cu asta noua ca inca e in rodaj. Cand trec repede de supernova la logan e adevarat ca am cateva minute o senzatie de instabilitate din cauza sensibilitatii mai mari a directiei. Dupa ceva timp insa ma obisnuiesc.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirceacd
post 24 Mar 2005, 16:51
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 October 04




Si la mine a facut la fel. Acum m-am linistit. Vad ca este normal sa scada stabilitatea pe vant lateral puternic (am avut 100-110km/h).
De acest lucru mi s-a plans si unu' cu un Peugeot 206 nou.


--------------------
Dacia Logan Pref. 1,4 - MS xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
linu
post 28 Mar 2005, 11:11
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 11 September 04
From: Cluj-Napoca




Accelasi feeling l-am avut si eu de vreo 2 ori circuland cu masina spre/dinspre litoral. Masina mea este un Clio Symbol. Asta cred ca se intampla din cauza faptului ca garda la sol este destul de mare si suspensiile sunt foarte moi.


--------------------
Renault Clio Symbol 2003
Expression 75cp + security pack
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 28 Mar 2005, 16:05
Post #25


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Masina e inalta asa ca vantul o poate destabiliza mai repede .


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 28 Mar 2005, 17:36
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




Si eu m-am confruntat cu problema stabilitatii in conditii de vant lateral, dar consider ca asa fac toate masinile cu dimensiuni si greutate similare. Nu cred ca cei cativa cm in plus fac diferenta, ci consider ca mai degraba greutatea redusa in raport cu dimensiunile.

Un prieten mi-a povestit ca a fost mutat de pe o banda pe alta in momentul cand a iesit dintr-un tunel cu viteza considerabila, si a fost suflat din lateral de un curent puternic de aer. Masina in cauza era un VW Bora.


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 28 Mar 2005, 19:57
Post #27


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




Depinde mult de centrul de greutate !!!
Cati erati in masina si pe ce locuri ?? (si asta conteaza) !!!


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_iuly
post 28 Mar 2005, 19:58
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 13 February 05
From: Bucuresti




Am avut o problema pe autostrada Bucuresti-Pitesti. Astfel, cu portbagajul incarcat la maxim, la o viteza de 120 km/h si cu vant lateral foarte puternic, masina se comporta foarte periculos, directia trebuind a fi tot timpul corectata. Probleme de dezechilibrare foarte mari apareau la depasirea camioanelor mari, care circulau cu viteze de 80-100 km/h.

Cred ca incarcarea pe spate a avut un cuvant de spus ... Astfel, masina era ridicata de fata, vantl batea din dreapta-fata (la un unghi de 45 de grade), asa ca era imposibil sa nu fie probleme de stabilitate ...


--------------------
Dacia Logan -
It's nice to be important, but
It's more important to be nice!
------------------------- Scooter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 28 Mar 2005, 20:58
Post #29


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Domnu cu curba de la Alba Iulia...in curba aia intri si cu Oltcitul cu 80 si nu ai nimic!
Asa ca nu e din cauza sau datorita masinii ci....ahem!

Si sa revin la o fandaxie mai veche:
Faptul ca si Espero si Fabia 1,2 si Bora (nu cred, era vorba de altceva nu de vant lateral, da...ma rog, placerea voastra) "sufera" de probleme la vant lateral face Loganul mai stabil?

Nus' cum dracu se face....cum deschide unu gura sa zica el ceva poate nu de rau..doar ceva ce i s-a parut lui ciudat..hop...echipa de interventie rapida: "Da, da' si la Porsche 911 Carrera se intampla, ba chiar mi-a zis mie un prieten ca a batut vantul la Hungaroring si ii muta si monopostul pe banda ailalta..." De ce nu zice nimeni ca si matizul si tico sufera de asta? Nu ar mai "pune in valoare" Loganul?

In loc sa se spuna clar: e inalta, e usoara, are pofil de caramida, e normal sa sufere din cauza vantului lateral, asta e...se merge mai incet si cu volanul "stramb" sa compenseze! Asta e!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciuf
post 28 Mar 2005, 21:15
Post #30


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 61
Joined: 25 February 05
From: Bucuresti




Stati linistiti ca aceleasi probleme le-am intampinat cu un renault megane clasic 1.9 dci la o viteza de 130-140 km/h in Germania pe Authobann. Nu va mai faceti griji ca loganu nu are garda asa de mare de la sol si in nici un caz nu poate fi comparata cu un SUV la inaltime. Masina se comporta normal, nu-i mai cautati nod in papura. Bucurativa de ele si sa n-aveti evenimente nedorite. tongue.gif


--------------------
Logan Ambition - B-42-NZV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 13:00
Forum Renault