DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stabilitate in conditii de vant lateral, Credeti ca e normal?

asarban
post 28 Mar 2005, 21:17
Post #31


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Nenea nenea!
Aici discutia e ca daca sare de 90 sare gardu la sosea!
Nu de 130-140!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANO
post 5 Jun 2005, 15:22
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 February 05




Salutare la toti!
Intentionez sa cumpar in toamna un Loganel diesel (sau cand o aparea).Dar inainte de asta vreau sa ma informez bine de cum se comporta pe sosea .De aceea ma adresez in special celor care au avut SLZ sau DSN , si care au devenit posesori de Logan, sa-mi transmita si mie niste pareri de cum se comporta Loganu in comparatie cu cele 2, fiindca ce am citit in anumite reviste de specialitate ca loganu nu prea sta bine la capitolele astea: stabiliate la viteza mare si in curbe, si este batut la fund de SLZ si mai ales de DSN. Eu sint posesor de DSN sint super multumit de ea la chestiile astea..care pt mine-s cele mai importante si nu concep ca o masina care are cica pretentii mai mari decat celelalte 2 sa stea mai prost pe drum decat ele, in functie de asta voi lua si o decizie daca cumpar sau nu. Sper sa capat ceva pareri..


--------------------
DACIA SRN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 5 Jun 2005, 16:22
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




Cel mai bine ar fi sa mergi la cel mai apropiat dealer si sa ceri un drive-test. Vei putea face cu siguranta cea mai buna comparatie !


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 5 Jun 2005, 16:43
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Am si Slz si LGN. Deci din experienta iti spun ca Slz face lgn la stabilitate fara discutii. La lgn ar trebui sa ii schimbi amortizoarele pt performante optime. Cel putin pe cele actuale ca se aude ca cei de la Dacia vor remedia problema.
In locul tau as astepta sa apara dieselul, as face un test cu ea dupa care m-as hotara daca o iau sau nu.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUCIANO
post 5 Jun 2005, 16:45
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 February 05




zi-mi tu mie un dealer care te lasa sa iesi cu ea la drum lung si sa-i dai talpa..cel putin 120..ca atunci poti sa verifici..


--------------------
DACIA SRN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 5 Jun 2005, 18:20
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(asarban @ 28 Mar 2005, 22:17)
Nenea nenea!
Aici discutia e ca daca sare de 90 sare gardu la sosea!
Nu de 130-140!
*



margi la orice dealer, vezi care e traseul stabilit la ei si daca se poate modifica in caz ca nu iti convine


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m-power
post 5 Jun 2005, 20:50
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 9 December 04
From: Iasiington




QUOTE(Slider @ 24 Mar 2005, 10:12)
Ciudat! Cineva aici pe forum chiar era multumit de comportamentul masinii in conditii de vint puternic (viscol)...si dupa cite imi aduc eu aminte conducea un Logan Ambiance fara servodirectie.
*



Imi cer scuza ca abia acu am vazut topicu asta....serviciul....
Da eu sunt ala! Era in februarie, abia luasem masina de la Focsani. Am plecat imediat la Galati si apoi spre Iasi. Vantul batea rau tare de abia te tineai pe piciare, iar cand am iesit din Galati a inceput si viscolul. Cum gerul era mare si vantul batea zapada nu prea se aseza, asa ca de frica drumului pana la iasi am mers cam ca nebunu pentru o vreme din aia 110-120. Vantul mi-a batut mai tot drumul din lateral. De zapada am scapat relativ repede. Pe la Tecuci s-a oprit, dar vantul a fost acelasi tot drumul.
Conculzia este ca intr-adevar m-am tinut bine de volan, dar n-am avut nici un moment senzatia ca decolez de pe sosea, nici macar la depasirea tirurilor sau la intalnirea cu cele din sens invers.
Parerea mea este ca la vant lateral puternic toate masinile se comporta asemanator, iar senzatia de stabilitate nu este aceeasi ca-n zilele fara vant. Iar viteza trebuie adaptata! Mai incet dar sigur (asta daca nu te apuca ninsoarea pe drum biggrin.gif).


--------------------
Dacia Logan Ambiance - IS xx DAM
Daca nu aici...cand??
Daca nu acum....unde ???!?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 5 Jun 2005, 23:10
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




QUOTE(LUCIANO @ 5 Jun 2005, 17:45)
zi-mi tu mie un dealer care te lasa sa iesi cu ea la drum lung si sa-i dai talpa..cel putin 120..ca atunci poti sa verifici..
*


Cauta un dealer care are sediul aproape sau chiar la o iesire din oras. Nu cred ca ai nevoie de 120 ca sa-ti dai seama daca e mai instabila decat SRN... Am mers in drive-test pana la 100, si am facut manevre tocmai ca sa verific valoarea de adevar a unor astfel de pareri (...ca e instabila rau, e nasoala directia samd). Am avut cu ce sa fac comparatie si m-am lamurit pe loc.

Doua observatii: 1.Dealer-ul precum si anumite publicatii care au facut drive-test cu Loganul sustin ca varianta Ambition are bara stabilizatoare mai groasa si mai rigida pentru imbunatatirea stabilitatii laterale. 2.O masina cu servodirectie poate parea usor mai instabila unui sofer neobisnuit cu directia asistata, in principal din cauza cursei mai scurte a volanului.

Conteaza ce model testezi, cum testezi si nu in ultimul rand, cu ce compari. Daca vrei mai multe informatii (ce dealer, cum se face, cum a fost etc) iti raspund pe privat. Topicul miroase deja a flame-uri...

This post has been edited by carman: 5 Jun 2005, 23:44


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 5 Jun 2005, 23:23
Post #39


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




am mers cu un C4.....foarte stabil dar si f rigid...
subscriu la schimbarea amortizoarelor ....dar mai am de asteptat pana imi iese din garantie si atunci o sa modific una altaGARDA IN PRINCIPAL.



--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oli_h
post 5 Jun 2005, 23:40
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 May 05
From: Timisoara




salutare
nu cred ca trebuie sa va speriati asa de tare in legatura cu stabilitatea.
Sa stiti ca e comparabila cu cea de la peugeot 307(a lu un prieten pe care l-am condus imdiat ce am coborat din logan) la 100 la ora daca treci pe langa tiruri nu e mare diferenta.


--------------------
Dacia Logan - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goos
post 7 Jun 2005, 13:19
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 18 October 04




La felul cum arata Loganul vazut din axa longitudinala, asemanator cu o caramida, cu geamurile laterale aproape deloc rotunjite, si cu centrul de greutate foarte sus, este absolut normal sa aiba probleme mari de stabilitate la vant lateral. Cred ca singura solutie in aceasta problema ar fi schimbarea amortizoarelor si micsorarea gardei la sol.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.avramescu
post 7 Jun 2005, 15:54
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 May 05




Unde are Loganul centrul de greutate ?
Poate centrul de presiune sa fie foarte sus, dar CG nu vad sa aiba un motiv serios sa fie FOARTE sus.


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-64-TUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 11 Jun 2005, 11:39
Post #43


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




QUOTE(goos @ 7 Jun 2005, 13:19)
La felul cum arata Loganul vazut din axa longitudinala, asemanator cu o caramida, cu geamurile laterale aproape deloc rotunjite, si cu centrul de greutate foarte sus, este absolut normal sa aiba probleme mari de stabilitate la vant lateral. Cred ca singura solutie in aceasta problema ar fi schimbarea amortizoarelor si micsorarea gardei la sol.
*


Daca mai pui o bucata de tabla si oleaca de sticla gata... dintr-odata centrul de greutate e in varful Loganului domnule... ce mai...

Nu fiecare centrimetru cub din volumul dislocat de Logan are aceeasi densitate si prin urmare nu poti masura din ochi stabilitatea si centrul de greutate al unei masini. Nu are nici o legatura inaltimea masinii cu centrul de greutate, cel putin nu intr-un mod semnificativ. Nu poti compara greutatea sasiului, a motorului si asa mai departe cu cei 5 cm in plus la inaltime care inseamna oleaca de tabla si sticla mai mult in partea superioara. Iar in ce priveste suprafata laterala a masinii... sunt alte masini cu suprafata comparabila deci nu-i iesit din comun.

Logan-ul are amortizoare moi din cauza ca se merge si pe drumuri proaste si da, daca nu-ti convine le poti schimba. E clar ca orice amortizor ai pune n-ai putea satisface pe toata lumea si in nici un caz pe cei mai pretentiosi.

Eu am impresia ca romanu' in general e putin cam megaloman si vrea sa faca din Logan un fel de subiect gen fotbal despre care vorbeste toata lumea... ca si cu alte lucruri. Unii il fac drept cea mai buna masina altii il fac drept cea mai proasta... oricum ar fi trebuie sa fie undeva la o extrema. La noi in tara politica se face in ziare, toata lumea vorbeste despre fotbal, Logan. Imi vine in minte imaginea satului roman unde daca ai facut o prostie te stie tot satul din cauza ca alt subiect de discutie nu exista printre sateni decat barfa satului. La fel si cu telenovelele... Chiar nu poate fi Logan pur si simplu o masina si nimic mai mult ?

This post has been edited by DigitalScribe: 11 Jun 2005, 11:42


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.avramescu
post 11 Jun 2005, 12:26
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 May 05




Singurul motiv real pentru care CG ar fi mai sus este ca are garda mai mare; asta din p.d.v. al majoritatii cumparatorilor, aduce mai multe avantaje decat dezavantaje. Daca vrei viteza la aceiasi bani ca la Logan, iti iei motocicleta (desi probabil o sa mai pui 1500-2000 de euroi)


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-64-TUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 13 Jun 2005, 16:09
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Este interesant ca Matizul are aceeasi inaltime ca si Logan, dar nu se leaga nimeni de chestia asta. In plus Matizul are suspensia mai moale.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 13 Jun 2005, 16:13
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




si greutatea...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 13 Jun 2005, 17:12
Post #47


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Sony @ 13 Jun 2005, 17:09)
Este interesant ca Matizul are aceeasi inaltime ca si Logan, dar nu se leaga nimeni de chestia asta. In plus Matizul are suspensia mai moale.
*




Dar si basmele din popor vorbesc de Matiz-uri care simulau miscarea unei frunze in vant, pe cand la Golan inca nu au aparut, asta daca excludem "cazurile" alea unice in care Golanul, golan fiind si cu dorinta de libertate arzatoare, incepea sa zboare de unul singur.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dany_el
post 13 Jun 2005, 21:04
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 6 May 05
From: Bucuresti




masina mea se comporta impecabil pe drum virajat,mai bine decat octavia de exemplu


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE FICUS 1.6 - B-XX-UYJ
Am Logan...deci am probleme???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAB
post 13 Jun 2005, 21:07
Post #49


GUERRIER MARIN DE VAILLANT


Group: Members
Posts: 383
Joined: 13 June 05
From: CONSTANTA




QUOTE(goos @ 7 Jun 2005, 13:19)
La felul cum arata Loganul vazut din axa longitudinala, asemanator cu o caramida, cu geamurile laterale aproape deloc rotunjite, si cu centrul de greutate foarte sus, este absolut normal sa aiba probleme mari de stabilitate la vant lateral. Cred ca singura solutie in aceasta problema ar fi schimbarea amortizoarelor si micsorarea gardei la sol.
*


laugh.gif Amuzant. Deci cand te uiti la Logan "din axa longitudinala", se vede clar centrul de greutate. E marcat, nu? Stabilitatea unui vehicul este data de pozitia centrului de greutate si de pozitia centrului de presiune, asa cum bine a observat Dl. Avramescu. Centrul de presiune este punctul de aplicare a rezultantei fortelor aerodinamice ce actioneaza asupra caroseriei, iar distanta dintre acesta si centrul de greutate, este o caracteristica extrem de importanta.
Revistele de specialitate adevarate, dotate cu piste de incercari, au constatat ca la testul elanului - definitoriu in ceea ce priveste stabilitatea - Dacia Logan a intrat si iesit cu viteze comparabile cu alte modele de clasa mica si compacta, cum ar fi Golf V, 307, Panda, Clio, Megane, fara probleme de stabilitate, fara perderea aderentei sau devieri de la traiectorie, periculoase . Suspensia Loganului este o combinatie intre confort si rigiditate, cu arcuri mai moi si amortizoare mai tari. Asta nu inseamna ca ar fi o masina instabila.
In ceea ce priveste comentariul despre Matiz, nu este vorba de basme, ci de realitate. In numarul 4/2005 al revistei Auto Motor si Sport, a fost prezentat un test comparativ, Matiz, Picanto si Panda, adica trei masini inguste si relativ inalte. Singurul care a virat pe trei roti, este Matiz-ul. Concluzionand, o masina cu stabilitate precara, va fi afectata in mod sigur de vantul lateral.


--------------------
Dacia Logan 1,6MPI Laureate - CT 06 BAB
"NOSCE TE IPSUM"
"Avoir une passion dans la vie, c’est un moteur fondamental pour vivre."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 14 Jun 2005, 09:11
Post #50


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(dany_el @ 13 Jun 2005, 21:04)
masina mea se comporta impecabil pe drum virajat,mai bine decat octavia de exemplu
*



realizezi ca ai spus o mare prostie?... cum sa fie Octavia mai putin stabila in viraje... cu siguranta vorbesti din auzite sau nici macar... ar fi bine sa aduci si ceva dovezi sau argumente sau sa taci, deoarece risti sa mai primesti ceva avertismente... prietenii stiu de ce! wink.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 14 Jun 2005, 09:22
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




La sfârșitul săptămânii trecute am condus o Octavia și mi-am dat seama care este diferența dintre Logan și Octavia privind stabilitatea. Octavia are servo acționata electric, efectul servo scăzând cu creșterea vitezei. Din acest motiv nici vântul lateral nu are influență așa mare asupra mașinii ca la Logan. La Logan efectul servo fiind constant, normal că se comportă altfel.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 14 Jun 2005, 09:46
Post #52


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Nu e numai asta...are si alta geometrie, deci alt gabarit, alta greutate si altfel distribuita...alta garda la sol..... sunt mai multi factori care contribuie la stabilitate... nu exista comparatie ... cu atat mai mult nu se pot emite comparatii general valabile precum a spus individul de mai sus...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ckristi
post 14 Jun 2005, 10:44
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 4 June 04
From: botosani




QUOTE(driverx @ 13 Jun 2005, 17:12)
Dar si basmele din popor vorbesc de Matiz-uri care simulau miscarea unei frunze in vant, pe cand la Golan inca nu au aparut, asta daca excludem "cazurile" alea unice in care Golanul, golan fiind si cu dorinta de libertate arzatoare, incepea sa zboare de unul singur.
*



Matiz....
Am mers cu un Matiz (la "ia-ma nene", nu aveam masina pe vremea aceea) cu 100-120 km/h, fara vant lateral semnificativ, dar soseaua avea mici denivelari. Ei bine, atunci mi-am amintit cum se face "cruce cu limba-n gura", iar la coborare am avut um fantastic sentiment de usurare. De ce? Datorita tangajului fantastic ce-mi creea impresia ca zboara de pe sosea in orice moment.

Acelasi drum il fac acum cu loganul (Botosani-Suceava), cu aceeasi viteza si totul e OK.


--------------------
Laureate 1.4
Nu-i masina ca Loganul decat, poate, doar Mertanul. Sau ..invers ??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 14 Jun 2005, 11:20
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




stabilitatea pe viraje nu e data de inaltime, amortizoare, arcuri.
depinde si de aceste aspecte dar...mai sunt altele mai importante.

ce greutate are matizul si ce greutate are loganul? pt stabilitate pe drept.

si fizica ce zice?
scuze de interventie...


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheghe
post 14 Jun 2005, 12:22
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH





Esti scuzat! laugh.gif
In lipsa altor gadgeturi electronice, stabilitatea depinde fix de inaltime, amortizoare, arcuri alaturi de pozitionarea centrului de greutate si presiune, de deportanta creata de forma caroseriei, de aderenta pneurilor. Totul se rezuma la descompunerea unor forte. Daca rezultanta lor depaseste aderenta (forta de franare la rostogolire a rotii) masina paraseste traiectoria dorita. Greutatea e un factor secundar.
Dupa teoria ta masinile de formula 1 au 500 kg si deci sunt foarte instabile... tongue.gif
Matizul are 800 kg, "o bate pe masina de F1..." laugh.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 14 Jun 2005, 12:29
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




nu e rau ce ai spus tu!!! gheghe
dar ai sa ai surpriza daca iei mai multe persoane in masina sa ai o stabilitate mai scazuta.
ia mai gandeste-te...
eu am fost la uman, dar fizica stiu cat trebuie de 5 laugh.gif

This post has been edited by motorsport_2005: 14 Jun 2005, 12:30


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 14 Jun 2005, 12:40
Post #57


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




se cunoaste ca ai invat de 5 la fizica... dar sa ne vedem de ale noastre, de stabilitate... ori din acest punct de vedere te invit sa-ti explici afirmatile de mai sus...dupa parerea mea spui lucruri cel putin ciudate (ca sa nu le calific altfel)... poate nu ar strica sa ne spui ce intelegi tu prin stabilitate in general si apoi in cazul particular al stablitatii laterale la vant (ca asta-i subiectul topicului, nu altceva)

P.S. ca tot ai fost la uman, sa stii ca: "...dar ai sa ai surpriza..." nu e corect... e corect: "....dar o sa ai surpriza..."


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Jun 2005, 13:52
Post #58


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu zic sa va relaxati, ca se lasa cu sanctiuni....


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 14 Jun 2005, 23:14
Post #59


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Am impresia ca s-a spus tot ce era de spus despre Logan pe vint tongue.gif A inceput sa se si abereze, deci consider discutia incheiata.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:29
Forum Renault