DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vopsea masca fata, si ornamente cromate

Ethan Hunt
post 30 Jun 2005, 08:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 28 April 05




Va salut,

Am observat o chestie la Loganuri. Unele au masca (in lateral) vopsita in culoarea caroseriei, precum si tot conturul cromat, iar altele au masca neagra, cu conturul din plastic. Se plateste in plus pentru prima optiune, se putea alege la achizitionare?

Edit: Si eu stiam (mai bine spus banuiam) ca sunt vopsite, in functie de model, cel putin asa scria acum o vreme. Insa am vazut aseara mai multe Logan Laureate, cred ca si Ambition cu masca neagra. Pe site la Dacia nu mai scrie nimic, sau nu mai stiu eu unde sa ma uit. Chestia e ca maine trebuie sa imi iau masina de la ei si mi-e frica sa nu am masca neagra si eu sa ma cert aiurea cu ei fara nici o dovada.

Va multumesc.

This post has been edited by AL: 8 Jul 2005, 08:42


--------------------
Dacia Logan - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxiK
post 30 Jun 2005, 08:09
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 10 May 05




nu este optional ci depinde de model.


--------------------
dacia logan laureate1.6 - B 37 KNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 30 Jun 2005, 08:10
Post #3


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Depinde de modelul de LGN ales dintre cele 4 standard si nu se poate modifica ca optiune. Viziteaza site-ul Dacia si citeste caracteristicile fiecarui model. Ambiance si Preferance au masca neagra iar Laureate si Ambition au masca vopsita si cu laterale cromate.

Cred ca topicul se poate inchide....

Am redeschis topicul deoarece se pare ca oficial nu scrie nicaieri cum tebuie sa arate masinile, pe categorii.... si in ultimul timp, initiatorul topicului zicea ca a vazut masca neagra si la modelele de varf... tot el zice ca maine isi va ridica masina si de aceea insista sa afle vreun argument de folosit in discutia cu dealerul... deci, dezbateti va rog subiectul....


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonutz84
post 30 Jun 2005, 11:49
Post #4


never stop thinking...


Group: Members
Posts: 160
Joined: 6 May 04
From: Iasi




si "V" ala cromat se poate aplica se gaseste de cumparat in jur de 1.5 mil.


--------------------
Opel Astra 1.6 twinport 2006 - IS-07-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ethan Hunt
post 30 Jun 2005, 11:53
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 28 April 05




AM sunat la VC si nu m-au lamurit deloc. Ziceau ca doar cele vopsite galben sunt cu masca neagra, insa eu am vazut pe mai multe culori. O sa vad maine cum sta treaba.


--------------------
Dacia Logan - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 30 Jun 2005, 11:55
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Esti sigur ca erau versiuni superioare? Daca schimbi jantele la un Ambiance nu devine Ambition.
Cele vopsite galben au spoilerele negre, nu le au in culoarea masinii. Oricum cei de la VC dau foarte rar un raspuns la obiect. De cele mai multe ori sunt pe langa.

This post has been edited by Sony: 30 Jun 2005, 11:57


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonutz84
post 1 Jul 2005, 16:48
Post #7


never stop thinking...


Group: Members
Posts: 160
Joined: 6 May 04
From: Iasi




off topic: eu am sunat de 2 ori la VC sa-i intreb daca preference-ul are abtipilde pe pragurile din fata si de fiecare data au zis ca are........ si cand a venit masina nu avea de fapt ambiance si pref. nu au asa ca m-am lamurit cu raspunsurile date de VC.


--------------------
Opel Astra 1.6 twinport 2006 - IS-07-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-Bebe
post 2 Jul 2005, 11:29
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 1 July 05




La Preferance ii posibil sa vopsesti bara din fata care ii neagra si daca este in comert bara cromata de la Laur sau Ambit?


--------------------
Dacia Logan - CJ-84-BEB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 2 Jul 2005, 12:17
Post #9


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Masca vine odata cu bara. Daca o rupi trebuie sa o schimbi cu totul si poate e mai scumpa aia vopsita iar baietii au schimbat aia stricata cu una mai ieftina nevopsita.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAB
post 2 Jul 2005, 18:02
Post #10


GUERRIER MARIN DE VAILLANT


Group: Members
Posts: 383
Joined: 13 June 05
From: CONSTANTA




Am doi prieteni, taximetristi. Au amandoi Logan-uri galbene: unul Ambiance, altul Laureate. Ambele au TOT "botul" negru. Adica, partea frontala, din plastic, este nevopsita. Diferentele se observa datorita "v-ului" cromat si luminilor de ceata, de la Laureate. Este singurul caz intalnit de mine, pe soselele patriei. Nu am mai vazut si alte culori cu "botul" negru. Eu am ales Laureate (alb) si din cauza mastii, care la Preferance era tot neagra. Daca ar fi fost optional, as fi cerut vopsirea integrala a buclierelor si a bandourilor laterale, in alb. Se pare, insa, ca la fabrica, asa ceva nu este posibil, lucru ciudat, pentru ca ar fi fost mai simplu, tehnologic vorbind, sa vopsesti integral o piesa, decat sa lasi portiuni nevopsite, cu asa-zis rol de protectie.
Pe Dacia.ro, la accesorii, au folosit un Logan rosu care are buclierele negre. Dar daca te uiti la jentile de tabla vopsite argintiu, realizezi ca este vorba de "masinutza cheala", aia de 5000eur. Pot spune ca am vazut cateva exemplare, din astea, in port la Constanta, in timp ce erau urcate pe o nava.

This post has been edited by ASW: 2 Jul 2005, 18:06


--------------------
Dacia Logan 1,6MPI Laureate - CT 06 BAB
"NOSCE TE IPSUM"
"Avoir une passion dans la vie, c’est un moteur fondamental pour vivre."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 2 Jul 2005, 18:03
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Se pare ca Loganurile galbene sunt un pic diferite de celelalte.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leinad
post 2 Jul 2005, 21:31
Post #12


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




QUOTE(Sony @ 2 Jul 2005, 18:03)
Se pare ca Loganurile galbene sunt un pic diferite de celelalte.
*


asa e...am vazut si eu taxiuri galbene laureate 1,4 cu calandrul si cu spoilere negre....de ce nu le vopsesc in culoarea masinii ca la celelalet culori.....habar n-am


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Jul 2005, 22:04
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pt. ca-s mai rezistente la ... "frecarea" cu alte masini. Si-s si mai ieftine in caz de inlocuire (nu trebuie sa le si vopsesti)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 3 Jul 2005, 11:27
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




nu se poate cere vopsirea mastii in culoarea masinii pentru preferance?


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 3 Jul 2005, 12:58
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




se poate solicita dupa achizitionare la dealer


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonutz84
post 3 Jul 2005, 14:46
Post #16


never stop thinking...


Group: Members
Posts: 160
Joined: 6 May 04
From: Iasi




QUOTE(Bebe @ 2 Jul 2005, 12:29)
La Preferance ii posibil sa vopsesti bara din fata care ii neagra si daca este in comert bara cromata de la Laur sau Ambit?
*


Se poate bara cromata in forma de "V" costa in jur de 1.5 mil ROL


--------------------
Opel Astra 1.6 twinport 2006 - IS-07-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M@tr|X|
post 8 Jul 2005, 08:36
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 3 June 05




Banda argintie din jurul emblemei DACIA o are fiecare tip de logan sau nu? Intreb asta deaoarece am vazut unele care au, unele care nu au, si care au numai partea de sus. fatza.jpg ( Size: 4.01k ) Number of downloads: 142


[citeste mai sus ... si nu mai incepe topicuri aiurea, fara a cauta intai daca s-a mai discutat]


--------------------
Logan Preferance 1.4 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ethan Hunt
post 10 Jul 2005, 11:09
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 28 April 05




Gata mi-a venit masina, are masca vopsita si ornamentele cromate.
Bineninteles ca are problemele semnalizate pe forum cu franele, lumina de la torpedou (rezolvata printr-un servetel in dreptul butonului), precum si una cred ca nediscutata aici, anume puterea farurilor pe faza lunga care sincer nu mi se par prea bune (nici pe faza scurta nu sunt extraordinare, dar merg).


--------------------
Dacia Logan - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 17 Jul 2005, 13:10
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




Am si eu cateva inrebari care unora,poate,le vor parea prostesti.Saptamana viitoare imi vine,in sfarsit,un Logan Preferance si as vrea sa stiu daca pot:
-sa-mi montez faruri de ceata ca la versiunile superioare
-sa-mi vopsesc in culoarea masinii partea neagra a mastii si a barilor
sa-mi schimb culoarea portocalie a bordului(ledurile)
-sa-mi montez senzori de parcare.
In ce conditii nu-mi pierd garantia?Il voi intreba si pe dealer dar sunt convins ca-mi va spune ca toate astea le pot face doar in Dacia service in conditiile in care vopsirea,de exemplu,o pot face si singur.Daca imi 'bag nasul"in instalatia electrica imi pierd garantia?


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 17 Jul 2005, 13:19
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Daca vrei, poti wink.gif
Asa este, piezi garantia daca nu faci lucrarile intr-un service autorizat. Daca-ti bagi nasul in instalatia electrica, iarasi pierzi garantia. In plus, instalatia electrica de la Logan e foarte pretentioasa (da, stiu, chestiunea asta va fi citata probabil la bula daciotului); au fost destule cazuri in care chiar persoane cu pregatire in domeniu au ars bordurile.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 18 Jul 2005, 08:27
Post #21


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Deci garantia se pierde (teroretic) in toate cazurile in care aduci modificari masinii sau faci adaugiri in afara celor recomandate de Dacia. Practic, daca ai modificat bordul si apoi vei avea un defect la un computer, cei de la Dacia (service) este posibil sa invoce acest fapt si sa nu-ti mai repare pe garantie... adica sa-ti scoata din garantie partea electrica/electronica sau chair intreaga masina... pe baza de PV de constatare etc. Chiar si lucrari facute in service Dacia dar fara acceptul Dacia SA (da, service-urile fac asa ceva!!!!) vor avea acelasi regim daca vei merge vreodata la alt service decat cel care ti-a facut lucrarea "ilegala"...

Dar, sa incercam va rog sa nu deviem discutie de la subiectul topicului!!!!!...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAB
post 18 Jul 2005, 20:11
Post #22


GUERRIER MARIN DE VAILLANT


Group: Members
Posts: 383
Joined: 13 June 05
From: CONSTANTA




QUOTE(erica @ 17 Jul 2005, 13:10)
Am si eu cateva inrebari care unora,poate,le vor parea prostesti.Saptamana viitoare imi vine,in sfarsit,un Logan Preferance si as vrea sa stiu daca pot:
-sa-mi montez faruri de ceata ca la versiunile superioare
-sa-mi vopsesc in culoarea masinii partea neagra a mastii si a barilor
sa-mi schimb culoarea portocalie a bordului(ledurile)
-sa-mi montez senzori de parcare.
In ce conditii nu-mi pierd garantia?Il voi intreba si pe dealer dar sunt convins ca-mi va spune ca toate astea le pot face doar in Dacia service in conditiile in care vopsirea,de exemplu,o pot face si singur.Daca imi 'bag nasul"in instalatia electrica imi pierd garantia?
*


Daca te induri sa cheltuiesti ceva bani (destul de multi), poti rezolva. De exemplu, vopsirea "ca la carte" a buclierelor, te poate costa pana pe la 600 lei noi, iar sa-ti montezi lumini de ceata, am vazut pe listele de preturi de la service (Cobalcescu), te costa vreo 900 lei, la fel de noi. Daca mai adaugi si celelalte brizbrizuri cromate, senzori, etc. poti ajunge catre 1000EUR. Ieftin, nu?

This post has been edited by ASW: 18 Jul 2005, 20:13


--------------------
Dacia Logan 1,6MPI Laureate - CT 06 BAB
"NOSCE TE IPSUM"
"Avoir une passion dans la vie, c’est un moteur fondamental pour vivre."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 19 Jul 2005, 14:42
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(erica @ 17 Jul 2005, 14:10)
Am si eu cateva inrebari care unora,poate,le vor parea prostesti.Saptamana viitoare imi vine,in sfarsit,un Logan Preferance si as vrea sa stiu daca pot:
-sa-mi montez faruri de ceata ca la versiunile superioare
*


Te duci frumos in targul Vitan si cumperi proiectoarele,sistemul de prindere si cablul electric si te duci cu ele la dealer sa ti le monteze. Asa am procedat eu. La dealer mi-au cerut 10mil cu totul de la ei. Cumparate din targ+manopera lor 3,5 mil. E totusi o diferenta. Proiectoarele sunt marca Valeo si sunt originale. La Preferance vei mai avea o problema si anume tu nu ai buton de comanda separat pentru proiectoare si atunci fie montezi un buton suplimentar in bord ceea ce nu iti recomand, fie le montezi cum am facut eu si anume pe comutatorul becului de ceata cu inlaturarea acestuia din soclu, nu de alta dar te vor injura toti cei din spate daca ii chiorasti cu lampa aia. Mai exista si posibilitatea sa cumperi tot din targ blocul complet de lumini cu acel comutator de proiectoare dar costa cam 1,5 mil lei si mie mi s-a parut cam scump.
In targ, cum intri cu masina te duci in partea dreapta pe ultumul culoar de standuri si la jumatatea acestuia tot pe partea dreapta gasesti doua magazine cu piese numai de lgn si slz. Ca reper te uiti dupa o prelata galbena ala este magazinul lui Ovidiu si imediat langa el este cel de-al doilea al lui Emil.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thesys
post 19 Jul 2005, 17:01
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




revenint la topic, banuiesc ca acea culoare a "V"-ului in tonul masinii, mai tine, pe langa versiunea de masina, si de tipul de vopsea: metalizata sau ne-metalizata..
e doar o banuiala, eu am Laureate cu vopsea metalizata, iar "V"-ul din masca este vopsit in culoarea masinii...
alte pareri, poate asa reusim sa tragem o concluzie...


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1,4MPI 2004 - B-xx-SOC
--------
Bafta.... sa auzim numai de bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 19 Jul 2005, 17:19
Post #25


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




QUOTE(thesys @ 19 Jul 2005, 17:01)
revenint la topic, banuiesc ca acea culoare a "V"-ului in tonul masinii, mai tine, pe langa versiunea de masina, si de tipul de vopsea: metalizata sau ne-metalizata..
e doar o banuiala, eu am Laureate cu vopsea metalizata, iar "V"-ul din masca este vopsit in culoarea masinii...
alte pareri, poate asa reusim sa tragem o concluzie...
*


Deci, ca sa lamurim odata si pentru totdeauna din fabrica vin asa:

Primele 3 din oferta: Ambiance, Preference 1.4, Preference 1.6 = Masca neagra nevopsita si fara ornament cromat.

Ultimele 3 din oferta: Laureate 1.4, Laureate 1.6, Ambition = Masca vopsita + ornament cromat.

Exceptie face masina vopsita galben din fabrica cand nu numai ca are masca neagra dar nici barele nu sunt vopsite. Spoilerele sunt complet negre (puteti vedea pe site-ul producatorului asta la culoarea galben). Probabil sunt cele mai ieftine spoilere iar pentru taxiuri merge.


Orice alta exceptie se poate datora schimbarii barelor cu altele decat cele din fabrica. Aka daca ai Ambiance si vrei sa fii smecher iti cumperi bara/masca (bara si masca sunt dintr-o bucata deci daca schimbi spoiler schimbi si grila + sigla) de la Ambition sau daca esti zgarcea faci invers ca probabil e mai ieftina cea nevopsita.

Cred ca topicul poate fi inchis problema fiind lamurita.

This post has been edited by DigitalScribe: 19 Jul 2005, 17:19


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAB
post 19 Jul 2005, 20:28
Post #26


GUERRIER MARIN DE VAILLANT


Group: Members
Posts: 383
Joined: 13 June 05
From: CONSTANTA




Nu cred ca ar trebui inchis topicul. Poate unii useri isi vopsesc respectivele bucliere si ne arata si noua imagini, insotite de explicatii despre cum au procedat, etc. Stiu ca s-a mai discutat despre asa ceva, dar, cu cat avem mai multe informatii, cu atat mai bine. Ca doar, daca vrem sa vopsim plasticele alea, sigur, nu ne dorim sa rezulte bicolore, sau sa cojim cu grija, vopseaua exfoliata, dupa o saptamana de la vopsire.


--------------------
Dacia Logan 1,6MPI Laureate - CT 06 BAB
"NOSCE TE IPSUM"
"Avoir une passion dans la vie, c’est un moteur fondamental pour vivre."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 10:48
Forum Renault