DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Impunerea folosirii uleiului DACIA OIL, <Nesimtitii de la Dacia (cititi)>

DeepDark
post 24 Jul 2005, 11:01
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 June 05




Am un Logan Ambition 1,6 cu 7000 de km la bord. Doresc sa schimb uleiul la 7000 de km cu un ulei Elf, dar angajatii Dacia Service 2(Cluj-Napoca, Calea DOrobantilor)doresc sa folosesc doar uleiul Dacia vandut de ei. . Este legal sa-mi conditioneze ei acest schimb de ulei cu uleiul vandut de ei? Ei pretind ca sunt obligat sa cumpar uleiul de la Dacia Service.

Asa ceva nu am vazut in viata mea.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - cj-16-xji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 24 Jul 2005, 11:05
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Nu esti obligat! Ii poti reclama la ANPC!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anakin
post 24 Jul 2005, 11:34
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti/Vitan




Atita timp cit uleiul tau e din norma recomandata de Dacia,nu te pot obliga sa bagi ce vor ei,mai ales ca nu scrie nicaieri ca esti obligat sa bagi ce vrea service-ul.Daca i-ti arata ei scris asta undeva,atunci poate,dar asa ii reclami(sau ii ameniti ca ii reclami)la OPC si or sa puna uleiul tau.Nu vor sa faca asa pentru ca nu mai vind ei uleiul lor.
ps..poti sa-l schimbi si in alta parte ca nu are nici un sigiliu.nu se va vedea ca e umblat acolo.

This post has been edited by Anakin: 24 Jul 2005, 11:36


--------------------
Dacia Logan cameleon - B 51 ATO
Forta sa fie cu voi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DeepDark
post 24 Jul 2005, 11:36
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 June 05




QUOTE(Sony @ 24 Jul 2005, 11:05)
Nu esti obligat! Ii poti reclama la ANPC!
*




Am sunat si la Hot-Line ul ala al lor si tot asta au zis ca sunt obligat sa folosesc ce zic ei si ca "Dacia recomanda"= faci ce zicem noi


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - cj-16-xji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 24 Jul 2005, 11:36
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Da, dar are nevoie de filtru.
Chestia cu obligativitatea este un abuz!

This post has been edited by Sony: 24 Jul 2005, 11:37


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anakin
post 24 Jul 2005, 11:38
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti/Vitan




QUOTE(Sony @ 24 Jul 2005, 12:36)
Da, dar are nevoie de filtru.
*


nu e obligatoriu si filtrul,dar daca vrea poate sa-l schimbe si pe asta......se gaseste in magazine cu piese auto(e la fel ca la dsn-slz).


--------------------
Dacia Logan cameleon - B 51 ATO
Forta sa fie cu voi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 24 Jul 2005, 13:42
Post #7


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




incearca sus la dacia-feleac eu acolo fac reviziile dar n-am incercat sa pun alt ulei, ar trebui sa fim obligati sa cumparam taote consumabilele de la ei, inclusiv benzina... tongue.gif laugh.gif ....


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Jul 2005, 14:15
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1. Nu, nu este legal, dar se pare ca exista o NT care spune acest lucru.
2. Dacia nu recunoaste cu nici un chip ca obliga posesorii de masini sa bage Dacia Oil (care este de altfel Texaco), ci zice doar ca recomanda si in cazul in care se face schimb cu alt ulei si apar defectiuni la motor din cauza asta il scot din garantie (deci conditioneaza scoaterea din arantie nu de momentul punerii altui ulei ci de momentul aparitiei defectiunilor la motor pe care evident ca le vor lega de ulei, mai ales daca stiu ca ai pus alt ulei)
3. Atitudinea Dacia in aceasta problema este la limita legii, cu rezultatele acestei pozitii...
4. Recomand ca si cale de mijloc "intelegerea" cu cei din service in una din variante: a) fie pui uleiul lor (care nu e rau totusi) si cool.gif fie pui uleiul tau fara a se mentiona acest lucru (bineinteles ca trebuie data treaba cu putin..."ulei" ca sa mearga)
5. Daca nici una din cele 2 variante nu este posibila dpdv-ul tau de vedere, poti incerca una bucata scrisoare la ANPC.

Si acum, avand in vedere monitorizarea din partea unui anumit producator de masini a prezentului forum, motivare scrisoarea pe care tocmai ma gandesc sa o trimit la ANPC:
Daca dacia isi face benzinarie, o sa ne trezim cu totii ca "recomada" sa punem benzina numai de la ei, si ca celelalte benzine "pot dauna motorului". Aceasta pozitie care se reflecta in modul de tratare a inlocuirii uleiului pe garantie, cu numai un anumit tip de ulei, de la o anumita firma intra printr-o neplacuta deviatie sub incidenta Consiliului Concurentei, ca fiind practica neconcurentiala/monopolista...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 24 Jul 2005, 22:01
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Eu ma pregatesc de revzia de 15k si m-am interesat in mod special la mai multe serviceuri despre problema tipului de ulei folosit si raspunsul a fost unanim si anume ca atata timp cat folosesti ulei de norma specificata de Dacia si anume minim API SJ nu este nici o problema.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 24 Jul 2005, 23:03
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




cel care constata deteriorarea motorului (dealer sau uzina) trebuie mai intai sa demonstreze prin analiza ca uleiul folosit este principatul vinovat.

de aici pleaca mai multe variante:

- ulei dacia recomandat iesit prost la analiza - uzina isi asuma intreaga responsabilitate;
- alta marca de ulei, conforma recomandarilor si ok la analiza - uzina e obligata sa isi asume responsabilitatea;
- alta marca de ulei, care respecta recomandarile dar iese prost la analiza - uzina isi declina responsabilitatea, aceasta poate fi atribuita prin proces, producatorului uleiului;
- alta marca de ulei, care nu respecta recomandarile - responsabiliatea revine clientului.

in mare, cam astea ar fi regulile...
nu le tin partea, dar rog a se observa doar, ca folosirea uleiului de uzina e singura varianta in care toate riscurle sunt asumate de acelasi producator.

This post has been edited by carman: 24 Jul 2005, 23:07


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Jul 2005, 06:19
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai acelasi lucru ar fi si cu benzina.... La benzina de ce nu se recomanda doar un anumit tip si un anumit producator, care sa conduca la nescoaterea din garantie?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 25 Jul 2005, 06:27
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




Vezi ca poate le dai idei.... biggrin.gif


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 25 Jul 2005, 06:29
Post #13


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Eu zic ca totul s-ar putea rezolva cu vechea metoda romaneasca (pe care nu o incurajez): s p a g a.
Asa mi-au zis unii-altii care merg cu daciile in service-urile autorizate... sad.gif


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 25 Jul 2005, 08:10
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




In final ai de ales: sau pui un ulei bun (banuiesc ca nu vrei sa il inlocuiesti cu un ulei si mai dubios) si ramai cu un motor in stare buna, sau pui uleiul lor si ramai cu un motor in stare ceva mai proasta, dar cu garantia Automobile Dacia S.A.

apropo de benzina, daca Dacia ar vinde si asa ceva, imaginati-va si la ce pret ar face-o; nu degeaba vor sa ne bage "pe gat" uleiul lor :-)

This post has been edited by Kramer: 25 Jul 2005, 08:12


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marafetu_80
post 25 Jul 2005, 08:10
Post #15


ZKR Power


Group: Members
Posts: 190
Joined: 17 November 04
From: Dr. Taberei Buc.




Subscriu la cele spuse deja ,se poate sscimba uleiul cu ce marca vrei tu cu conditia sa fie in specificatiile date de dacia.
Incearca in alta unitate service.


--------------------
ZKR Egee 1.6MPI 2005/Preference
Beau ,beau , nu ma face sticla!!!!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 25 Jul 2005, 14:45
Post #16


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




daca "doamne fereste" folosesti ulei dacia, si ai probleme desi poate fabrica isi asuma responsabilitatea, rezolvarea situatiei pt client este o alta problema...sigur nu se va rezolva pe loc, astfel ca acel client sa nu resimta daune morale...se va mai tergivesa....si nu este o situatie care se limiteaza doar la marca dacia, ci si la importatorii de la noi din tara... sad.gif ...am vazut situatii repetandu-se, si nu numai in domeniul auto...trebuie sa te rogi sa nu ai probleme, caci nu se vor rezolva, doar se vor inmulti....vorbesc pt omul de rand, care nu cunoaste pe x,y,z, si poate exercita presiuni pt o rezolvare preferentiala...


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 25 Jul 2005, 15:39
Post #17


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




@deepdark - du-te la Service Dacia Feleac, iti faci programare prin telefon, te duci linistit cu uleiul tau si gata treaba


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 25 Jul 2005, 16:29
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Pot confirma, iti pun ce ulei vrei tu. Eu am fost intrebat daca vreau sa pun uleiul meu.
Revizie de 15 k azi.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Doru
post 25 Jul 2005, 16:38
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 247
Joined: 27 May 03




Din cate stiu eu , Elf e uleiul recomandat de Renault pt motoarele lor.La papucul lui taica-meu de exemplu,si parca si la primele modele de sn, pe busonul de la capacul de chiulasa scrie "Elf". Si eu am avut ceva discutii cu cei de la Motor service cand am schimbat uleiul la 7500 la loganul prietenei mele,ba ca de ce 10w40 ,ca fabrica zice 5w50 ,ba ca de ce Mobil si nu Dacia etc.Pana la urma m-am facut ca ploua si n-au avut ce face...


--------------------
VW PASSAT TDI 4 MOTION - B-05-TIE
Keep It Real!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 25 Jul 2005, 17:14
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




QUOTE(klaus @ 25 Jul 2005, 07:19)
Pai acelasi lucru ar fi si cu benzina.... La benzina de ce nu se recomanda doar un anumit tip si un anumit producator, care sa conduca la nescoaterea din garantie?
*


uleiurile de motor, ca diversitate, sunt de foarte multe feluri, si foarte diferite intre ele. benzinele insa, sunt destul de standardizate - le numeri pe degetele de la o mana. mai adaug la asta si faptul ca benzinele sunt controlate periodic la statii de catre autoritati.

un exemplu simplu: cati dintre posesorii de logan (exemplu,repet) pot sa raspunda pe loc, ce tip exact de ulei trebuie sa puna in motor ? pe de alta parte, cati stiu exact ce benzina trebuie sa foloseasca ?

inca o data, a nu se intelege ca iau apararea uzinei, ci doar incerc sa explic pozitia lor...


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kurupt
post 26 Jul 2005, 20:32
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 282
Joined: 29 May 05




Sa stii ca si benzinele difera de la firma la firma! Si sunt diferente mari, degeaba se numeste benzina fara plumb 95! Si se simte si la masina care este mai bun si care este mai "nebun" biggrin.gif
Diferenta face de ex diferite aditive care sunt bagate in benzina.
QUOTE
mai adaug la asta si faptul ca benzinele sunt controlate periodic la statii de catre autoritati.

Lasa ca am avut ocazia sa vad ce controale se fac, pe asta nu te baza pt ca totdeauna benzina este comform specificatiilori, numai jegul de motor nu vrea sa functioneze cu el mad.gif
Iar daca eu vreau sa bag ulei de firma X care satisface specificatiile impuse de producator, este dreptul meu si nimeni nu ma poate obliga sa folosesc uleiul lor, care dupa specificatii este acelasi cu uleiul firmei X!
Oricum daca stii cum sa vorbesti cu cei de la service...
Voi credeti ca daca cumva se strica un motor in timpul garantiei cineva o sa stie sa spuna dupa ce se uita la ulei ca nu e Dacia Oil, este ulei Aral?
Sansele sunt mici sa distrugi motorul in perioada de garantie, chiar daca mergi cu el nonstop, dar conteaza foarte mult ce ulei folosesti, pt ca pe firma dacia nu le intereseaza ca motorul tau la 6 ani e deja termiinat din cauza uleiului lor. Iar pe mine nu ma intereseaaza profitul lor ce vor sa scoata din vanzarea ulleiului ce ei le cumpara ieftin si le vinde scump, oricum sunt multi care crede ca pt masina lor este cel mai bun ce recomanda producatorul! Adica uleiul lor fabricat nu stiu in ce parte a europei de est, e mai bun decat un ulei facut de germanii sau de francezii!


--------------------
Logan Ambiance - #####
--=-- The KING Of The Hill --=--
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 28 Jul 2005, 15:47
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




QUOTE
Sa stii ca si benzinele difera de la firma la firma! Si sunt diferente mari, degeaba se numeste benzina fara plumb 95!

nu confundati reteaua de distribuite cu producatorul ! benzinele obisnuite sunt livrate la noi doar din 2-3 surse. dintre care rafinariile petrom detin peste 50%. recomand celor care mai cred altfel, sa ceara la benzinarie tabelul cu provenienta combustibilului. stiu vanzatorii despre ce e vorba. veti avea o surpriza.

p.s. scuze, stiu ca e offtopic, dar cred ca trebuia lamurit.

This post has been edited by carman: 28 Jul 2005, 15:48


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 28 Jul 2005, 15:49
Post #23


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




am si eu o varianta , aia care am aobrdat-o eu cand am fost pus in fata acestui lucru . masian este o supernova, la care nu au vrut sa ma lase sa bag alt ulei decat daciaoil(texaco) .

am schimbat uleiul din 5000 in 5000 km si am scapat de durerea de cap .

va recomand sa faceti la fel .


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kurupt
post 29 Jul 2005, 16:11
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 282
Joined: 29 May 05




QUOTE
nu confundati reteaua de distribuite cu producatorul ! benzinele obisnuite sunt livrate la noi doar din 2-3 surse. dintre care rafinariile petrom detin peste 50%. recomand celor care mai cred altfel, sa ceara la benzinarie tabelul cu provenienta combustibilului. stiu vanzatorii despre ce e vorba. veti avea o surpriza.

Nu e problema cu producatorul, problema e ca benzina de la rafinarie se ma "inbunatateste" cu diverse porcarii pt a scoate ceva banuti neimpozabil, practica des intalnita la benzinarii independente.


--------------------
Logan Ambiance - #####
--=-- The KING Of The Hill --=--
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:27
Forum Renault